Ege Bölgesi’nde İzmir Körfezi’nde yer alan ve 4,5 milyona yaklaşan nüfusuyla Türkiye’nin en büyük 3. şehri olan İzmir, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti misafir ediyor. Ülkemizin en önemli ticaret, fuar ve öğrenci şehirlerinden biri olan İzmir’de her köşe başında etkileyici bir tarihi hazine ve çarpıcı bir anıtla karşılaşmanız mümkün.

Konak Meydanı ve Gündoğan Meydanı gibi günün her saati hareketli meydanlara ev sahipliği yapan İzmir; sahil boyunca uzanan yürüyüş yolları, klasik Ege evleriyle süslü tarihi sokakları, birbirinden zengin müzeleri ve gezi alanlarıyla pek çok farklı güzelliğe sahip. Masmavi denizleri, her bütçeye hitap eden İzmir otelleri ve plajlarıyla her biri tatil cenneti olan ilçeleriyle de ünlü olan İzmir’de gezebileceğiniz yerleri sizler için sıraladık. İzmir’de mutlaka görmeniz gereken 100 yeri belirlerken Instagram etiketlerinden faydalandık. En çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde hazırladığımız listeyi inceleyerek İzmir’in tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz. Üstelik her yerin konum linklerini de kolayca bulmanız için yazımıza ekledik. 

1- Çeşme

Sadece İzmir'in değil Türkiye'nin de en popüler tatil beldelerinden biri olan Çeşme, İzmir merkezine sadece 86 kilometre uzaklıkta. Her zaman güneşli havası, şifalı suları, mavi bayraklı muhteşem plajları ve gelişmiş turizm olanaklarıyla 46.000 nüfuslu Çeşme, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti misafir ediyor.

Çevresindeki kaynak sularından ismi alan ve antik çağlara kadar uzanan zengin bir tarihi bulunan Çeşme, hem kaliteli içme suyu hem de hareketi limanından dolayı tarih boyunca önemli bir yerleşim yer oldu. Çeşme Kalesi, Çeşme Müzesi, Osmanlı döneminden kalan kervansaraylar ve şifalı ılıcaları ile keyifli bir tatil sunan Çeşme’de Altınkum Plajı, Pırlanta Plajı, Ilıca Plajı ve Aya Yorgi Plajı gibi Ege’nin en güzel plajlarında yüzme şansı bulacaksınız. Şık butik otellerde konaklayabileceğiniz ilçe, hareketli eğlence hayatıyla da İzmir’in en sevilen tatil cenneti konumunda.

Konum Linki

2- Alaçatı

Çeşme ilçesinin turistik bir beldesi olan ve Çeşme’ye 8 kilometre, İzmir merkezine ise 75 kilometre uzaklıkta yer alan Alaçatı, Türkiye'nin rüzgâr sörfü ve su sporları merkezi olması ile ünlü. Klasik Ege evleri ile süslü Arnavut kaldırımlı sokakları, kaliteli butik otelleri, şık kafeleri, restoranları ve huzurlu atmosferiyle çok sevilen bir tatil beldesi olan Alaçatı’da Alaçatı Plajı ve Ilıca Plajı çevresindeki rüzgâr sörfü okulları ve su sporları merkezleri, tüm dünyadan tatilcileri kendine çekiyor.

Yılın 360 günü rüzgâr almasından dolayı Türkiye'de su sporları yapmak için en elverişli yerlerden biri olan Alaçatı’da tarihi taş evlerinden dönüştürmüş butik otellerde konaklayabilir, begonvillerle süslü şirin sokaklarda yürüyebilir ve balık restoranlarında taze deniz ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

3- Alsancak

İzmir'in Konak ilçesine bağlı bir semt olan Alsancak, hem tarihi mekanları hem de hareketli meydanları ve caddeleri ile İzmir'de sosyal hayatın kalbinin attığı yerlerden biri. Muhteşem deniz manzaraları sunan Kordon'da akşam yürüyüşleri yapmak, tarihi evleri gezmek, her zaman hareketli Kıbrıs Şehitler Caddesi’nde alışveriş yapmak ve Gündoğdu Meydanı'nda kalabalığa karışmak için İzmir gezinizde Alsancak’a mutlaka uğramalısınız. Pek çok kaliteli otel, kafe, bar ve restoranın bulunduğu Alsancak, konaklama için de İzmir'de en çok tercih edilen yerler arasında.

Konum Linki

4- Urla

İzmir merkezine sadece 38 kilometre uzaklıkta yer alan Urla, antik çağlardan beri yerleşim olan çok popüler bir turistik ilçe. Güzelbahçe, Seferihisar, Çeşme ve Karaburun arasında yer alan Urla, M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan tarihinden pek çok antik kente ve hazineye ev sahipliği yapıyor. Antik çağların zeytinyağı üretim merkezi olan Urla'da günümüze de zeytincilik önemli bir yer tutuyor.

Doğal atmosferini korumasına rağmen turizm olanaklarının da geliştiği ilçe; Urla yat limanı, butik oteller, eğlence mekanlarının yanı sıra 12 Adalar ve İzmir Körfezi’nin muhteşem manzaralarını sunan yürüyüş yolları ve mavi bayraklı plajları ile hem tatil yapmak hem de tarih ve kültür gezilerine çıkmak için ideal yerlerden. Urla Sanat Sokağı’nda antikacıları ve el sanat atölyelerini gezebilir, ünlü Malgaca Pazarı’nda ise çevre köylerden getirilen organik ürünler ve yöresel lezzetleri satın alabilirsiniz. Melengeç Plajı, Altınköy Plajı, Demircili Plajı, Bodrum Koyu ve Çeşmealtı Plajı gibi mavi bayraklı güzel plajlara da sahip Urla'da yaz aylarında masmavi sularda doyasıya yüzebilirsiniz.

Konum Linki

5- Kordon

İzmir'in en bilinen caddelerinden biri olan ve Alsancak'ta sahil boyunca uzanan Kordon, İzmir’in değişmez gezi adresleri arasında. İzmir Cumhuriyet Meydanı ile İzmir Limanı arasındaki kıyı şeridini kapsayan Kordon, denizin 150 metre doldurulmasıyla halka açıldı.

1999 yılında sit alanı ilan edilerek dolgu çalışmalarının durdurulduğu Kordon’u nostaljik tramvayla da keyifle gezebilirsiniz. Güzel Ege manzaralı sunan yürüyüş yolları, çim dinlenme alanları, kafeleri ve bisiklet yolları ile günün her saati hareketli olan Kordon, İzmir'in en hareketli ve sevilen yerlerinden biri. Kordon'da yürüyüş yapmadan İzmir gezileri tamamlanmış sayılmaz.

Konum Linki

6- Foça

Antik çağlarda bölgede yaşayan sevimli foklardan ismini alan Foça, İzmir'e 70 kilometre uzaklıkta. Çandarlı ve İzmir Körfezi arasındaki bir yarımada üzerinde yer alan Foça, doğal bir liman olduğu için tarih boyunca stratejik açıdan önemli bir yer olmuş. Günümüzde ise Foça; sakin atmosferi, klasik evleri, sahil boyunca uzanan yürüyüş yolları, rengarenk balıkçı tekneleri ve şirin kafeleri ile İzmir’in en sevilen tatil noktalarından biri.

M.Ö. 500 yıllarda inşa edilmiş Athena Tapınağı, Anadolu'nun en eski antik tiyatrosu, ünlü Herodot Duvarı, Cenevizliler tarafından 11. yüzyılda inşa edilen Beş Kapılar Kalesi, Şeytan Hamamı, Değirmenli Tepe üzerinde yer alan güzel yel değirmenleri ile İzmir tarih ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Foça, Eski Foça ve Foça olarak iki bölüme ayrılıyor. Nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarına da ev sahipliği yapan bu güzel ilçe; Arnavut kaldırımlı sokaklarını süsleyen taş evler ve salaş balık restoranlarıyla İzmir’in mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında.

Konum Linki

7- Seferihisar

Türkiye'nin ilk ve tek sakin şehri olarak kabul edilen Seferihisar; tarihi hazineleri, organik ürünler satılan pazarları, butik otelleri ve kaliteli restoranlarıyla Ege'de huzurlu ve sessiz bir tatil yapmak isteyenlerin ilk tercih ettiği yerlerden. Tarihi M.Ö. 1000 yılı Akalar dönemine kadar uzanan ve Giritliler tarafından kurulan Seferihisar, Urla Yarımadası üzerinde yer alıyor.

Kendine özgü bitki çeşitliliği ile dikkat çeken Seferihisar; zeytin, enginar ve narenciye bahçeleri ile de ünlü. Mavi bayraklı plajlarının tadını çıkardıktan sonra yemyeşil doğal güzelliklerini ve antik çağlardan Osmanlı dönemine kadar uzanan tarihi hazinelerini keşfe çıkabileceğiniz ilçe, organik ürünler almak için de İzmir’de ilk uğramanız gereken yer.

Konum Linki

8- Bergama

Uzun yıllar Pergamon Krallığı’nın merkezi olan ve efsanevi Bergama Antik Kenti ile tüm dünyadan arkeoloji ve tarih meraklarını kendine çeken Bergama, İzmir merkezine 110 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Birbirinden güzel tarihi hazineleri ile ön plana çıkan sessiz ilçe, tam bir açık hava müzesi konumunda.

Türkiye’nin en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan Bergama Müzesi'ne ev sahipliği yapan ilçe; UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bergama Antik Kenti, muhteşem taş mimarisiyle dikkat çeken ve Ege bölgesinin en büyük camilerinden biri olarak Bergama Ulu Camii, büyüleyici Bergama Zeus Sunağı, MS. 2. yüzyılda Roma döneminde inşa edilmiş Kızıl Avlu (Sarepeion Tapınağı), 14.000 kitabın bulunduğu Bergama İlçe Halk Kütüphanesi ve fıstık çamlarıyla ünlü Kozak Yaylası ile İzmir tatillerinde keşfedilmesi gereken önemli yerlerden biri.

Konum Linki

9- Şirince Köyü

Türkiye’nin en ünlü köylerinden biri olan, otantik Ege atmosferini korumayı başarmış Şirince Köyü, hem yerli hem de yabancı turistler arasında oldukça popüler. Yemyeşil doğal güzellikler arasında dağ yamaçlarında sıralanan tarihi evleriyle Türkiye'nin en güzel köylerinden biri olarak gösterilen Şirince, 2012 yılı Maya kehanetlerinde dünyada kurtulan iki yerden biri olarak geçtiği için kısa sürede dünya çapında bir üne kavuştu.

Yüzlerce yıldır yapılan şarapları ile ünlü köyün çevresi kaliteli üzüm bağları ve organik ürün bahçeleri ile çevrili. Nesin Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi ile kültürel bir merkez olarak da ziyaret edilen Şirince Köyü’nün huzurlu atmosferinde cumbalı Osmanlı evlerinde konaklayabilir; yöresel Ege lezzetleri ve ünlü Şirince şaraplarını tadabilirsiniz.

Konum Linki

10- Selçuk

Türkiye'nin dünyada en bilinen tarihi hazinelerinden Efes Antik Kenti Müzesi ve Meryem Ana Evi’ni gezme şansı bulabileceğiniz Selçuk, İzmir merkezine sadece 50 dakika uzaklıkta. Dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olarak kabul edilen Selçuk, antik çağlardan Osmanlı dönemine uzanan ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapan etkileyici bir yer.

Her yıl 2 milyondan fazla insan tarafından ziyaret edilen Efes Antik Kenti’nin yanı sıra bölgede yapılan kazılardan çıkarılan arkeolojik eserlerin sergilendiği Selçuk Efes Müzesi’ni de ziyaret edebileceğiniz ilçede 1375 yılında inşa edilen ve ülkemizin en güzel camilerinden biri olan İsabey Camii, kutsal bir Hac bölgesi olarak Hristiyanlar tarafından ziyaret edilen Meryem Ana Evi Kilisesi, günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış görkemli Selçuk Kalesi, Roma dönemi mimari eserlerinden Hadrianus Tapınağı, kutsal kitaplarda geçen Yedi Uyuyanlar Mağarası ve M.Ö. 6. yüzyılda inşa edilen görkemli Artemis Tapınağı gibi onlara paha biçilmez tarihi hazineyi yakından görebilirsiniz. Selçuk, tarih ve kültür turizmi açısından sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin de en önemli yerleri arasında.

Konum Linki

11- Karaburun Yarımadası

İzmir’de doğa gezileri ve tatillerinin bir numaralı adresi olan Karaburun Yarımadası, el değmemiş doğasının yanı sıra Akvaryum Plajı, Bodrum Plajı, Kuyucak Plajı, Mimoza Plajı gibi mavi bayraklı büyüleyici plajları ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelen tertemiz havasıyla mutlaka keşfe çıkmanız gereken yerler arasında.

Masmavi deniz ve çam ormanları ile çevrili yarımada, antik dönemlerden beri insanlara şifa dağıtan pek çok bitki çeşidine de ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin doğası özenle korunmuş ender yerlerinden biri olan Karaburun Yarımadası; Peynirini Mağarası, Sarpıncık Deniz Feneri, etkileyici doğa manzaralarına şahit olacağınız Sazak Köyü ve Manal Koyu gibi pek çok güzel gezi alanına sahip. Kilometrelerce uzanan yürüyüş yollarında rehberlerle yarımadayı keşfe çıkabilir, donanımlı kamp alanlarında çadırınızı kurabilir veya yarımadanın sahilinde sıralanan butik otellerde kalabalıklardan uzak bir tatil yapabilirsiniz.

Konum Linki

12- Ödemiş

İzmir merkezine 113 kilometre uzaklıkta bulunan ve deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte bir yayla olan Ödemiş, M.Ö. 11. yüzyıla kadar uzanan zengin tarihi ve bakir doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Tunç Çağı’ndan Frigya, Hitit, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine uzanan tarihi hazinelere sahip Ödemiş, kestane ve çam ağaçları ile de tam bir doğa cenneti konumunda.

İzmir'in doğa sporları merkezi olan Bozdağ, yaz aylarında bile serin kalan havasıyla Gölcük Yaylası ve bir antik kent üzerinde kurulmuş Güllüce Köyü gibi birçok güzelliğini gezebileceğiniz Ödemiş’in tarihi sokaklarında Osmanlı döneminden kalan büyüleyici konaklar ve camiler arasında keyifli bir gezi yaparak harika fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Konum Linki

13- Sığacık

İzmir'in Seferihisar ilçesine bağlı, Ege Denizi kıyısındaki turistik belde Sığacık, uzun yıllar bir balıkçı köyü olarak yaşamını sürdürdü ve son yıllarda Ege’nin sevilen tatil cennetlerinden bir haline geldi. Küçük limanında rengarenk teknelerin sıralandığı Sığacık, sessiz ve huzurlu bir ortamda tatil yapmak için İzmir’de gidilebilecek en özel yerler arasında. Sığacık; organik ürünler satılan pazarları, yöresel lezzetler tadabileceğiniz güzel restoranları ve sahil kenarında sıralanan salaş balıkçı restoranları ile İzmir'den günlük bir kaçamak yapmak için de ilk tercih edilen yerler arasında.

Arnavut kaldırımlı çiçeklerle süslü sokaklarında tarihi evler arasında güzel bir gezi yapabileceğiniz Sığacık; yılın her dönemi ulusal ve uluslararası etkinliklerin düzenlendiği görkemli Sığacık Kalesi, Akkum Plajı gibi mavi bayraklı plajları ve Ege'nin en ünlü pazarlarından biri olan Sığacık Pazarı ile sizi kendine hayran bırakacak, zamanın çok yavaş aktığı bir tatil beldesi.

Konum Linki

14- Kalemlik

Menderes ilçesine bağlı Özdere mevkiinde bulunan Kalemlik, arkası çam ormanları önü ise masmavi Ege Denizi ile çevrili bir doğa cenneti. Orman kamplarıyla ünlü olan Kalemlik’in 22 hektar alana yayılan kamp alanlarında kızılçam ve meşe ağaçları arasında çadır kurabilir veya bungalov otellerde yılın yorgunluğunu atabileceğiniz keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Ege tekne gezileri ve dalış turlarının da önemli duraklarından biri olan Kalemlik Koyu’nun yanı sıra mavi ve yeşilin buluştuğu sakin plajının da tadını çıkarabileceğiniz Kalemlik, geniş sahili ve turkuaz denizi ile kalabalıklardan uzakta Ege'nin tadını çıkarabileceğiniz çok özel bir yer. İzmir'den Kalemlik’e her saat hareket eden minibüsle kolaylıkla ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

15- Karagöl Tabiat Parkı

İzmir'de başka bir doğa cenneti olan ve doğa gezileri, kamp veya fotoğraf safarileri için ziyaret edilen Karagöl Tabiat Parkı, 18 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsıyor. Heyelan set gölü olan Karagöl’ün çevresini saran tabiat parkı, her mevsim sunduğu büyüleyici doğa manzaralarıyla Türkiye'nin en sevilen tabiat parkları arasında yer alıyor.

Karagöl manzaralı yürüyüş yolları, kır bahçeleri, mesire ve piknik alanları bulabileceğiniz Karagöl Tabiat Parkı’nda endemik bitki türleri ve vahşi yaşam zenginliğinin yanında kızılçam ve karaçam ağaçları arasında kamp yaparak da dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz. Balık çeşitliliği bakımından çok zengin olan Karagöl’de olta balıkçılığı yapabilir veya göl üzerinde kano ile yapılan gezilere katılarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

16- Değirmendere Şelalesi

Malta Şelalesi olarak da bilinen ve İzmir'in Menderes ilçesi Değirmendere Köyü sınırları içerisinde yer alan Değirmendere Şelalesi, İzmir'in en çok ziyaret edilen tabiat harikalarından biri. İzmir’in Cenneti olarak adlandırılan Değirmendere Şelalesi; 5 metre yükseklikten dökülen bembeyaz suları, çarpıcı kaya göletleri ve şelaleyi çevreleyen yürüyüş yolları ile özellikle yaz aylarında serinlemek için en ideal yer.

Oldukça küçük bir şelale olmasına rağmen el değmemiş doğal güzelliği ve büyüleyici manzarasıyla ünlenen Değirmendere Şelalesi’nin buz gibi sularında serinleyebilir, hiçbir tesisin bulunmadığı bölgede doğa ile baş başa piknik veya kamp yaparak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

17- İnciraltı

İzmir'in Balçova ilçesine bağlı turistik bir belde olan İnciraltı, onlarca yıldır İzmir'in hafta sonu gezilerinin değişmez adresleri arasında. Çiçek seraları, mandalina bahçeleri ve taze deniz ürünleri servis edilen balık restoranları ile ünlü İnciraltı, sahil boyunca sıralanan rengarenk balıkçı tekneleri ile harika fotoğraflar sunuyor.

Sahil boyunca ilerleyen yürüyüş yolları, yöresel ürünler bulabileceğiniz çarşıları, sessiz ve huzurlu kır bahçeleri ile güzel bir gezi sunan beldede İnciraltı Deniz Müzesi ziyaret edebilir, İnciraltı Kent Ormanı’nda çam ağaçları arasında yürüyüş yapabilir, İnciraltı sahiline uğrayarak yorgunluk atabilir veya geceleri düzenlenen ünlü mehtap turlarına katılarak romantik bir gece geçirebilirsiniz.

Konum Linki

18- Özdere

Menderes ilçesine bağlı ve İzmir merkezine 70 kilometre uzaklıkta yer alan Özdere, 40 kilometre uzunluğundaki büyüleyici sahil şeridiyle ünlü. Belde merkezini ve sahil şeridini saran oteller ve turistik tesislerle yaz aylarında 10.000 olan nüfusu 100.000’e kadar çıkan Özdere; ince kumlu sahiliyle ünlü Kalemlik Plajı, yüzlerce yöresel ürün bulabileceğiniz Özdere Gece Pazarı, Ege Bölgesi’ndeki 12 büyük İyon şehrinden biri olan Kolophon Antik Kenti ile de tanınıyor.

Klaros Antik Kenti’nde Apollon Tapınağı ve Artemis Tapınağı’nı da gezebileceğiniz Özdere’yi hem denizin tadını çıkarmak hem de tarihi hazineleri için ziyaret edebilirsiniz. Çukuraltı Plajı, Maydanoz Koyu, Zindancık Koyu, Kuyubükü ve Göktürk plajları çevresindeki otellerde konaklayabileceğiniz Özdere, Kalemlik Orman Kampı ile de tüm dünyadan kampçıları misafir ediyor.

Konum Linki

19- Gümüldür

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı başka bir turistik belde olan Gümüldür, Adnan Menderes Havalimanı'na 35 kilometre, İzmir merkezine ise sadece 50 kilometre uzaklıkta. Mavi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz sahili ile ünlü Gümüldür, aynı zamanda dünyaca ünlü satsuma mandalinalarının yetiştirildiği tek yer.

Kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde tertemiz denizde yüzebileceğiniz mavi bayraklı Gümüldür Plajı’nın yanı sıra 8 hektar yeşil alanı kapsayan Gümüldür Orman Kampı, 80 hektar yeşil alanı kapsayan Deniz Pınarı bölgesi, Klaros Antik Kenti, Kolophon Antik Kenti ve Notion Antik Kenti’nin etkileyici tapınakları da Gümüldür gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken güzellikler arasında.

Konum Linki

20- İzmir Kültürpark

Atatürk'ün isteği ile 1936 yılında kurulan Kültürpark 20.000 m2 gibi büyük bir alan içerisinde Atatürk Açık Hava Tiyatrosu, 16 sergi salonu, 4 konferans salonu, İsmail İnönü Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Paraşüt Kulesi, Gençlik Tiyatrosu, Celal Atik Spor Salonu, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi gibi pek çok tesise ev sahipliği yapıyor.

Yılın her dönemi kültürel ve sanatsal etkinliklerle oldukça hareketli olan İzmir Kültürpark; koşu yolları, yürüyüş parkurları, spor sahaları ve yüzme havuzu ile İzmir’in en sevilen rekreasyon alanlarından biri. 8000’den fazla ağaç ve 200'den fazla bitki çeşidiyle harika bir manzara sunan Kültürpark, İzmir Enternasyonel Fuarı gibi pek çok uluslararası fuarıyla da binlerce insanı ağırlıyor.

Konum Linki

21- Yeni Foça

İzmir merkezine 80 kilometre, Foça ilçe merkezine ise 20 kilometre uzaklıkta yer alan Yeni Foça, İzmir’in popüler tatil beldeleri arasında. Sahil kenarında sıralanan oteller, kafeler ve restoranları ile özellikle yaz aylarında çok hareketli olan Yeni Foça, tarihi Rum ve Osmanlı konaklarının sıralandığı dar sokaklarıyla ise akşam gezilerine çıkmak için ideal. Küçük sahil kasabası atmosferini hala koruyan Yeni Foça’nın limanı çevresinde sıralanan balıkçı restoranları da hem İzmir halkı hem de turistler tarafından çok seviliyor.

Pek çok kaliteli plaj kulübüne ev sahipliği yapan belde, şirin yel değirmenleri ve tarihi Fatih Sultan Mehmet Valide Camii ile de güzel bir gezi deneyimi sunuyor. Bazıları sanat merkezleri ve butik otellere çevrilmiş yüzlerce yıllık Osmanlı konaklarını gezebileceğini Yeni Foça’da sahil kenarındaki balık restoranlarında muhteşem gün batımı manzaraları eşliğinde mevsimlik balıklar ve Ege mezeleri tatmayı unutmayın.

Konum Linki

22- Mordoğan  

Karaburun Yarımadası'nda Uzun Ada'nın hemen karşısında yer alan Mordoğan, 70'ten farklı türe sahip mor çiçekleri ile ünlü ve ismini de buradan alıyor. Doğal güzellikleri, güzel plajları ve gelişmiş turizm olanaklarıyla doğa tatilleri için tercih edilen yerlerden biri olan Mordağan, tekne gezilerinin değişmez adreslerinden olan Ayıbalığı Koyu ile de ayrı bir öneme sahip.

Sahil yolu boyunca sıralanan butik oteller, pansiyonlar ve apart otellerde dinlendirici bir Ege tatili yapabileceğiniz Mordoğan’da Ayıbalığı Koyu’nun yanı sıra Ardıç Plajı, Kocakum Plajı ve Manal Koyu’nda da denizin tadını çıkarabilirsiniz. Mordoğan'dan başlayan doğa yürüyüşleri ve tekne turlarıyla Karaburun Yarımadası’nın tarihi ve doğal güzelliklerini de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

23- Bozdağ Kayak Merkezi

Büyüleyici güzelliği ile antik efsanelere konu olmuş Bozdağ, yeryüzü cenneti olarak adlandırılıyor. Hem doğa sporları hem de kış turizmi bakımından oldukça gelişmiş olan Bozdağ, 1998 yılında ziyarete açılan 15.000 kişi kapasiteli Bozdağ Kayak Merkezi ile İzmir'de kış aylarında en çok ziyaret edilen yerler arasında. Dünya standartlarında pistleri, kayak otelleri ve seyir terasları bulunan Bozdağ Kayak Merkezi’nde her yaş grubu için kayak eğitimleri de veriliyor.

Sonbahar, ilkbahar ve yaz aylarında yaylalar veya dağ gölleri arasında doğa yürüyüşlerine katılabileceğiniz Bozdağ’da dağcılık, kaya tırmanma, trekking, jeep safarileri ve muhteşem kuş bakışı manzaralara şahit olacağınız yamaç paraşütü gibi onlarca etkinliğe de katılabilirsiniz.

Konum Linki

24- Delikli Koy

Çeşme’nin simgelerinden biri haline gelen Delikli Koy, binlerce yılda rüzgâr ve sert dalgalarla şekillenmiş muhteşem kaya manzaralarıyla görülmeye değer. Alaçatı'ya oldukça yakın olan ve devasa bir kaya kütlesinin ortasında doğal yollarla oluşmuş delikten ismini alan büyüleyici koy; balıkları bile görebileceğiniz kadar berrak denizi, bakir doğal güzelliği ve birbirinden ilginç kaya oluşumlarıyla hem fotoğraf çekmek hem yüzmek için İzmir’de ilk uğramanız gereken yerlerden.

Turizm dergilerinin kapaklarını süsleyen çarpıcı manzaraya sahip Delikli Koyu tekne gezileri, dalış turları ve doğa yürüyüşleri ile de keşfedilebilir veya koy çevresindeki kamp alanlarında çadırınızı kurarak dinlendirici günler geçirebilirsiniz.

Konum Linki

25- Kemeraltı Çarşısı

Dünyanın en eski çarşılarından biri olması ile ünlü Kemeraltı Çarşısı, günümüzde de İzmir'in en büyük açık hava pazarı konumunda. Çarşı, Mezarlıkbaşı semtinden Konak Meydanı'na kadar geniş bir alana yayılıyor. 15.000’den fazla dükkan ve mağazanın bulunduğu tam bir alışveriş cenneti olan çarşı, 1650 ile 1670 yıllarında denizin doldurulması ile oluşturulmuş.

Yüzlerce yıl boyunca İzmir'de ticaretin kalbinin attığı yer olan ve içerisindeki bedestenler, hanlar, baharatçılar, antikacılar ve sahafları ile çok zengin bir alışveriş seçeneği sunan Kemeraltı Çarşısı'nda geleneksel Türk el sanatının en güzel örneklerini inceleme şansı bulacaksınız. 2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de eklenen Kemeraltı Çarşısı’na keyifli bir akşam yürüyüşü yapmak ve alışveriş yapmak için kesinlikle uğramalısınız.

Konum Linki

26- Türkan Saylan Kültür ve Sanat Merkezi

Alsancak'ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde yer alan Türkan Saylan Kültür Merkezi, İzmir’in kültür ve sanat dünyasının kalbinin attığı yerlerden biri olarak ziyaret edilmeye değer. Yıl boyu resim sergileri, film gösterimleri, paneller, workshoplar ve atölyeler düzenlenen kültür merkezi; çocuklar, gençler ve yetişkinler için de düzenli olarak eğitimler veriyor.

7 kata yayılan bölümleriyle İzmir’in aktif sanat merkezlerinden biri konumunda olan Türkan Saylan Kültür ve Sanat Merkezi’nin etkinlik takvimini inceleyebilir ve cumartesi ile pazar hariç her gün saat 09:00 ile 19:00 saatleri arasında açık olan kültür merkezinde sanat etkinliklerine katılabilirsiniz.

Konum Linki

27- İzmir Sanat

İzmir‘in sanat ve kültür dünyasının önemli merkezlerinden biri olan İzmir Sanat, Kültürpark içerisinde 26 Ağustos Kapısı’nın hemen yanında hizmet veriyor. 300 kişilik tiyatro, konser ve sinema salonları, 80 kişilik oditoryum, sergi salonları ve dans prova salonları ile yılın her dönemi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan sanat merkezinde workshoplar ve atölyelere katılabilir; sema gösterilerinden resim sergileri ve tiyatro gösterilerine kadar pek çok kültürel etkinlikle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

28- İzmir Tarihi Asansör

İzmir'in simgesel yapılarından biri haline gelen ve 1907 yılında bir iş adamı tarafından yaptırılan İzmir Tarihi Asansör, 58 metre yüksekliği ile hemen dikkatinizi çekecek. Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi arasında yer alan ve sunduğu panoramik İzmir manzaraları ile ünlü İzmir Tarihi Asansör, 155 basamaktan oluşuyor. Asansörün en üst katında ise bir kafeterya ve seyir terası var. Etkileyici klasik taş mimarisiyle görülmeye değer güzellikteki Tarihi Asansör’ün terasında İzmir’in panoramik manzaraları eşliğinde çayınızı yudumlayabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

29- Basmane

İzmir'in tarihi semtlerinden biri olan ve 1866 yılında açılan Basmane Tren Garı ile ünlü Basmane, Konak ilçesinde yer alıyor. Tren garının yanı sıra Çorakkapı Camii, Aziz Vukolos Kilisesi ve İzmir Enternasyonal Fuarı'nın düzenlendiği bazı alanlara da ev sahipliği yapan Basmane, yüzlerce yıllık Osmanlı ve Yahudi evleri ile de güzel bir gezi alanı. Tarihi evlerin bazıları günümüzde sanat galerisi ve otel olarak hizmet veriyor. Kaliteli oteller, kafeler, restoranlar ve mağazaların sıralandığı yürüyüş caddeleri ile süslü Basmane Meydanı ise İzmir'in en hareketli noktalarından biri olarak günün her saati oldukça hareketli.

Konum Linki

30- İzmir Saat Kulesi

İzmir'in en ünlü simgesel yapısı olan İzmir Saat Kulesi, 1901 yılında Osmanlı padişahı II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yılını kutlamak amacıyla inşa edilmiş bir şaheser. Kemeraltı Çarşısı’nın girişinde ve Konak Yalı Cami'nin yanı başında yer alan 25 metre yükseklikte 4 katlı etkileyici saat kulesi, özgün mimarisi ile diğer Osmanlı saat kulelerinden ayrılıyor.

Ünlü bir Fransız mimar tarafından tasarlanan İzmir Saat Kulesi, kesme taşlarla inşa edilmiş ve etkileyici taş kabartmalar ile süslü. Saat kulesinin çevresindeki dört çeşme ve Kuzey Afrika’yı simgeleyen kolonlar da görülmeye değer güzellikte. Sultan II. Abdülhamid'in tuğrasının da kabartma olarak işlendiği, 81 m2 taban genişliğine sahip İzmir Saat Kulesi’nde fotoğraf çekmeden şehirden ayrılmayın.

Konum Linki

31- Bornova Büyükpark

Bornova ilçe sınırlarında yer alan Büyükpark, 1134 yılından beri hizmet veren Türkiye'nin en eski şehir parklarından biri. Birçok açık hava yaz etkinliğinin gerçekleştirildiği açık hava tiyatrosu ile ünlü Büyükpark’ın içerisinde kafeler, gençlik merkezi, spor sahaları, süs havuzları, yürüyüş yolları ve her yaş grubu çocuklar için geniş oyun alanları bulunuyor. Uğur Mumcu Kültür Merkezi ve Bornova Nikah Salonu’nun da yer aldığı Büyükpark, Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunuyor ve Bornova minibüsleri veya metro ile kolayca parka ulaşarak çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

32- Kadifekale

İzmir merkezindeki etkileyici tarihi yapılardan bir diğeri de 186 metre rakımlı bir tepesinde yer alan ve binlerce yıllık bir tarihi olan Kadifekale. M.Ö. 3000 yılları başında Büyük İskender'in ölümünden sonra inşa edildiği düşünülen Kadifekale, uzun tarihi boyunca onlarca medeniyet tarafından kullanılmış.

15. yüzyıl Osmanlı döneminde değişikliklere uğrayan ve genişletilen taş ve tuğla mimarili etkileyici kale; 20 ile 35 metre yükseklikteki surları, 750 m2 büyüklükteki devasa sarnıçları, kilisesi ve manastırı ile tarih ve kültür meraklılarının İzmir’de kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerden biri. Bölgeye hakim yüksek bir tepe üzerinde yer aldığı için İzmir’in harika fotoğraflarını çekmek için de Kadifekale'ye uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

33- Ilıca Plajı

Türkiye'nin de en güzel plajlarından biri olarak gösterilen ve Çeşme merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan Ilıca Plajı, şifalı kaynak sularının karıştığı ılık denizinden ismini alıyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında bile ılık kalan tertemiz suları ile keyifli bir yüzme deneyimi sunan Ilıca Plajı, şifalı sularından dolayı antik çağlardan beri ziyaret ediliyor.

Romatizmal rahatsızlıklardan cilt sorunlarına kadar onlarca hastalığa iyi geldiği bilinen sularla karışan tertemiz denizinin yanı sıra ince kumlu sahili, butik otelleri, restoranları ve kafeleri ile de çok popüler olan Ilıca Plajı, her mevsim denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz bir yer. İzmir'e sadece 85 kilometre uzaklıkta yer alan Ilıca Plajı’nın çevresinde her bütçeye uygun otel bulabilir ve İzmir'den Çeşme minibüsleriyle plaja kolayca geçebilirsiniz.

Konum Linki

34- Ooze Venue

İzmir'in en popüler etkinlik mekanlarından biri olan ve 2006 yılında açılan Ooze Venue, Bornova ilçesi Kazım Karabekir Caddesi üzerinde hizmet veriyor. Yıl boyu dünyaca ünlü müzisyenler ve grupların konserlerinden özel partilere ve dans gösterilerine kadar pek çok eğlenceli etkinliğe ev sahipliği yapan Ooze Venue, hemen her hafta sonu önemli konserlere sahne oluyor. İzmir’in gece ve eğlence hayatının en popüler yerlerinden biri olan ve gelişmiş ses-ışık sistemleri ile harika performanslar izleyebileceğiniz mekanın etkinlik takvimini İzmir gezinizden önce incelemenizi öneririz.

Konum Linki

35- Spil Dağı Milli Parkı

İzmir ile Manisa sınırları içerisinde yer alan ve bölgenin oksijen kaynaklarından biri olan Spil Dağı Milli Parkı, antik dönemlerden beri pek çok efsaneye konu olmuş büyüleyici Spil Dağı'nın eteklerinde 1968 yılında ziyarete açıldı. İzmir'e 38 kilometre uzaklıktaki milli park, ismini Anadolu'nun en eski tanrıçası olan Kybele ve Frigya Kralı Menos’un kızı Sibel’den alıyor.

Spil Dağı'na muhteşem manzaraları eşliğinde kızılçam, karaçam, meşe ve ardıç gibi onlarca çeşit ağaç arasında doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz Spil Dağı Milli Parkı’nda 70'ten fazla şifalı bitki çeşidini ve bölgeye özgü yılkı atları, karaca, tilki, akbaba, kartal gibi onlarca çeşit vahşi canlıyı da yakından görme şansı bulabilirsiniz. Rehberli doğa yürüyüşleri keşfe çıkabileceğiniz, 1800 hektar gibi büyük bir alanı kapsayan Spil Dağı Milli Parkı, dünyada çok az yerde görebileceğiniz yılkı atlarının fotoğraflarını çekmek isteyen fotoğrafçıların da ilk uğradığı yer.

Konum Linki

36- Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir'in Konak ilçesinde yer alan ve şehrin en ünlü caddelerinden biri olan Kıbrıs Şehitler Caddesi, trafiğe kapalı yürüyüş yoluyla İstanbul'un İstiklal Caddesi'ni andırıyor. Onlarca restoran, kafe, kitapçı ve eğlence mekanı ile günün her saati hareketli olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Talatpaşa Bulvarı'ndan Kordon'a doğru uzanıyor.

Gazi Kadınlar Sokağı, Muzaffer İzgü Sokağı, Dantel Sokağı ve Bornova Sokağı gibi ünlü sokakları da gezme şansı bulabileceğiniz, eski adı Mesudiye Caddesi olan Kıbrıs Şehitler Caddesi'nde keyifli bir akşam yürüyüşü ve alışveriş yapabilir veya yol üstü kafelerden birinde oturup manzarayı izleyerek yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

37- İzmir Arena

Bayraklı ilçesinde yer alan ve İzmir'in en büyük etkinlik alanı olan İzmir Arena, 2010 yılında hizmet vermeye başladı. İzmir Körfezi manzaralı 16.000 m2 açık, 2200 m2 kapalı etkinlik alanları ile yıl boyu pek çok önemli kültür ve sanat etkinliği, kurumsal etkinlikler, düğünler ve özel kutlamalar gibi pek çok organizasyonun gerçekleştirildiği İzmir Arena, 2011 yılında Türkiye'nin en iyi eğlence mekanı ödülünü de kazandı. Muhteşem deniz manzaraları eşliğinde konserlerle eğlenmek veya kültür sanat faaliyetleri ile keyifli bir zaman geçirmek için İzmir Arena etkinlik takvimini inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

38- Altınkum Plajı

Sadece Çeşme’nin değil Ege'nin de en güzel plajlarından biri olarak gösterilen ve Çeşme merkezine sadece 10 dakika uzaklıkta yer alan Altınkum Plajı, aslında 150 metreye uzunluğa ve 15 metre genişliğe sahip oldukça küçük bir plaj. Altın renkli ince kumlarından ismini alan ve masmavi denizi ile üne kavuşan Altınkum Plajı, sığ denizi ile çocuklu aileler için de güvenli bir yüzme deneyimi sunuyor.

Altın renkli kumsalı kadar soğuk suları ile de ünlü olan Altınkum Plajı, İzmir ve çevresindeki en soğuk suya sahip plajlardan biri. Sıcak yaz aylarında serinlemek için ideal olan plajın çevresinde işletmeler, butik oteller ve su sporları olanakları bulabilirsiniz. İzmir’in en sevilen ve ünlü plajlarından olan Altınkum Plajı, hem tertemiz soğuk suları hem de güzelliğiyle sizi etkileyecek yerler arasında.

Konum Linki

39- Gündoğdu Meydanı

İzmir’in en ünlü meydanlarından biri olan ve kutlamalar, mitingler, etkinliklerle her zaman hareketli olan Gündoğdu Meydanı, İzmir'in mutlaka görmeniz gereken meydanlarından biri. 1999 yılında denizin doldurulmasıyla açılan Gündoğmuş Meydanı, ünlü heykeltıraş Ferit Özşen tarafından yapılan Cumhuriyet Ağacı Heykeli ile de ünlü. Meydanı boydan boya saran yürüyüş yollarında muhteşem gün batımı manzaraları eşliğinde keyifli akşam yürüyüşleri yapabilir veya meydanı çevreleyen kafelerde mola vererek yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

40- Meryem Ana Evi

Efes Antik Kenti’nin bir parçası olan ve tarih boyunca Hristiyan dünyasının önemli bir hac yeri olarak kabul edilen Meryem Ana Evi, Selçuk ilçesine sadece 7 kilometre uzaklıktaki Bülbüldağı eteklerinde yer alıyor. Bir Katolik rahibenin rüyalarıyla keşfedilen ve etkileyici taş mimarisiyle dikkat çeken Meryem Ana Evi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Haç planlı ve kubbeli olarak inşa edilen ev, aslına uygun olarak restore edilmiş durumda. Papa VI. Paul’un da 1967 yılında ziyaret ettiği Meryem Ana Evi’nde her yıl ağustos ayında etkileyici dini ayinler düzenleniyor.

Hz. İsa'nın annesi Meryem'in yaşadığına ve öldüğüne inanılan ev, bu özelliğinden dolayı kutsal kabul ediliyor, ayrıca evin çevresindeki şifalı suların da birçok rahatsızlığı iyileştirdiğine inanılıyor. Sade iç mekanlarını ve dilek duvarını da inceleyebileceğiniz Meryem Ana Evi’nin şifalı sularını tatmayı da unutmayın.

Konum Linki

41- Efes Antik Kenti

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen tarihi hazinelerinden biri olan Efes Antik Kenti, her biri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi gibi farklı bölümlerden oluşuyor. Antik dönemin en büyük ve güçlü kentlerinden biri olan Efes Antik Kenti, uzun tarihinde Herakletos ve Hermodor pek çok filozof ve bilim insanı da yetiştirmiş.

Rehberli turlarla keşfe çıkabileceğiniz bu büyüleyici antik kentte 24.000 kişi kapasitesiyle antik dönemin en büyük açık hava tiyatrosu olan Efes Antik Tiyatrosu, Celsius Kütüphanesi, Hadrian Tapınağı, Curates Caddesi ve etkileyici teras evleri arasında tarihte bir yolculuğa çıkacaksınız. Antik tiyatrosunda her yıl pek çok uluslararası önemli etkinlik de düzenlenen Efes Antik Tiyatrosu, İzmir gezilerinde kesinlikle ziyaret edilmesi gereken tarihi yerler arasında.

Konum Linki

42- Aya Yorgi Koyu

Türkiye’nin en güzel koylarından biri olarak gösterilen Aya Yorgi Koyu, Çeşme bölgesinde ender rüzgâr almayan koylardan biri. Berrak ve dalgasız deniziyle adeta bir havuzu andıran Aya Yorgi Koyu; birbirinden güzel plaj kulüpleri, eğlence mekanları ve otelleri ile özellikle yaz aylarında çok hareketli. Sahil partileri ve DJ performansları eşliğinde dans edebileceğiniz etkinlikleriyle gençler arasında da çok sevilen Aya Yorgi Koyu’na Çeşme ve Alaçatı minibüsleri ile kolayca ulaşabilir, gün boyu masmavi denizin tadını çıkardıktan sonra gece de partilerle eğlenebilirsiniz.

Konum Linki

43- Kalem Adası

Ege'nin incisi ve gizli cennetlerinden biri olan Kalem Adası, Türkiye'nin Maldivler’i olarak biliniyor. 1973 yılında satın alınan ve üzerinde Türkiye'nin tek ada otelinin bulunduğu Kalem Adası; bembeyaz kumlu sahili, tertemiz denizi ve zengin bitki çeşitliliği ile görülmeye değer yerlerden. Tekne gezileri ile keşfe çıkabileceğiniz volkanik bir ada olan Kalem Adası’nın sularının şifalı olduğuna da inanılıyor. Ada sahili boyunca sıralanan botanik bahçelerinde gezebilir ve adaya yayılan tarihi eserlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kalem Adası, aynı zamanda su altı zenginliyle İzmir'in en sevilen dalış noktalarından biri.

Konum Linki

44- Konak Meydanı

Resmi adı Atatürk Meydanı olan ve İzmir'in en hareketli meydanlarından biri olan Konak Meydanı; İlk Kurşun Anıtı, İzmir Saat Kulesi ve Konak Yalı Camii gibi pek çok simgesel yapıya ev sahipliği yapıyor. Günün her saati hareketli olan ve İzmir’in önemli buluşma noktalarından Konak Meydanı; Ege Deniz manzaralı parklar, yürüyüş yolları, onlarca mağaza, kafe ve kaliteli restoranlarıyla İzmir’i keşfetmeye başlamak için en ideal nokta. Akşamları sokak müzisyenlerini dinleyebileceğiniz Konak Meydanı, aynı zamanda Kıbrıs Şehitler Caddesi ve Alsancak Sevgi Yolu gibi popüler yerlere de oldukça yakın.

Konum Linki

45- Arkas Sanat Merkezi

İzmir Konak ilçesinde yer alan ve 2011 yılında ziyarete açılan Arkas Sanat Merkezi, 900'den fazla eserin sergilendiği kalıcı sergilerinin yanı sıra Pablo Picasso gibi ünlü ressamların çalışmalarının sergilendiği geçici sergileriyle de İzmir'de yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği sanat merkezlerinden biri.

9 tane sergi salonuna sahip olan ve 1906 yılında inşa edilen tarihi bir binada hizmet veren Arkas Sanat Merkezi, çocukların el becerilerini geliştirmesi amacıyla düzenlenen kurslar ve atölyeleriyle de ilgi görüyor. Çocuklu ailelerin mutlaka gidilmesi gereken yerler listesine ekleyebileceği sanat merkezinde yıl boyunca çocuklara yönelik pek çok ücretsiz etkinlik düzenliyor.

Konum Linki

46- İzmir Doğal Yaşam Parkı

Sasalı Doğal Yaşam Parkı olarak da bilinen İzmir Doğal Yaşam Parkı, Çiğli ilçesi Ahmet Piriştina Caddesi üzerinde 425.000 m2 alan üzerinde yer alıyor. Çocuklu ailelerin İzmir'de ilk uğraması gereken yerlerden biri olan İzmir Doğal Yaşam Parkı'nın içerisinde sevimli lemurlardan ceylanlara ve zebralara kadar 125'ten farklı türde 1500'e yakın hayvanı yakından görebilirsiniz.

Hayvanat bahçesi, çiçek bahçeleri, kuğular ve ördeklerin yüzdüğü yapay göletini çevreleyen yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları ile güzel zaman geçirebileceğiniz yaşam parkında çocuk hayvanat bahçesinde ise cüce keçiler, pony atlar ve Kamerun koyunları gibi sevimli hayvanlar arasında çocuklarınızla birlikte eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz. Tropik merkez, büyük gölet, Afrika savana, Asya filleri, papağan parkı, yırtıcı kuş barınağı, vahşi hayvan barınağı ve maymun adası gibi pek çok farklı bölümü bulunan İzmir Doğal Yaşam Parkı'nı haftanın her günü saat 09:00 ile 1800 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

47- Hasanağa Bahçesi

İzmir'in Buca ilçesinde yer alan ve 96 dönümlük bir yeşil alanı kapsayan Hasanağa Bahçesi, İzmir’in en popüler rekreasyon alanlarından biri. İçerisinde 4 farklı piknik alanı, çocuk oyun alanları, 100 metrelik kondisyon sahası, 1,5 km koşu yolu, 1 km bisiklet yolu, basket sahaları ve squash alanları bulunan park, 1926 yılında açılan Türkiye'nin en eski şehir parkı olmasıyla da ünlü. İçerisinde 2000’den fazla ağaçla yemyeşil bir manzaraya sahip Hasanağa Bahçesi, şehrin kalabalığından uzakta sakin bir gün geçirmek ve spor yapmak için gidebileceğiniz en güzel yerler arasında.

Konum Linki

48- Klaros Koyu ve Antik Kenti

İzmir'e 70 kilometre, Menderes ilçesinde ise 40 kilometre uzaklıkta yer alan Klaros Antik Kenti, Apollon’a adanmış Anadolu’daki en önemli iki kehanet merkezinden biri. M.Ö. 13 yüzyılda yerleşim başlayan ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Klaros Antik Kenti içerisindeki çarpıcı Apollon Tapınağı ve tarihi hazineler, tüm dünyadan arkeoloji meraklılarının ilgisini çekiyor. Bölgede yapılan kazlarda paha biçilmez eserler bulundu ve bu eserler İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Antik kenti gezdikten Ege’nin en güzel koylarından biri olan Klaros Koyu’nun el değmemiş doğal güzellikleri ve masmavi denizinin de tadını çıkarabilir, koy kenarındaki antik yapıları inceleyebilir; doğa yürüyüşleri ve kamp yaparak mistik bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

49- Erythrai Antik Kenti

Karaburun Adası'nda İzmir'e yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alan Erythrai Antik Kenti, Ege bölgesinin en bilinen antik kentlerinden biri. 12 büyük İyon devletinden biri olan Erythrai uygarlığının merkezini oluşturan antik kentin tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanıyor. Ege bölgesindeki en büyük yerleşim alanlarından biri olan Erythrai Antik Kenti’nde yapılan kazılarda Arkaik, Klasik, Helenistik ve Roma dönemlerine ait pek çok tarihi hazine bulundu. Deniz kıyısında kurulmuş antik kenti rehberde turlarla keşfe çıkabilir, güzel Ege Denizi manzaraları eşliğinde günümüze kadar korunmuş tarihi yapıları gezebilirsiniz.

Konum Linki

50- İzmir Atatürk Evi Müzesi

Alsancak Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Evi Müzesi, 1880 yılında inşa edilmiş tarihi bir Osmanlı konağında hizmet veriyor. Kurtuluş Savaşı’nda İzmir'i düşmandan temizleyen Türk ordularına karargâhlık yapmasının yanı sıra 1923 yılında düzenlenen İzmir İktisat Kongresi'nin de toplandığı bina, 1926 yılında İzmir Belediyesi tarafından satın alınarak Atatürk'e armağan edildi. Atatürk'ün İzmir'e geldiği zamanlar kaldığı konak, Atatürk'ün vefatından sonra müzeye çevrilerek 1941 yılında halka açıldı.

İçerisinde Atatürk'ün kişisel eşyaları ve önemli belgeleri görebileceğiniz sergi alanları, dönem mobilyaları ile süslü salonları ve kütüphane gibi bölümleri ziyaret edebileceğiniz İzmir Atatürk Evi Müzesi, hem tarihi önemi hem de koleksiyonlarıyla İzmir'in görülmeye değer yerleri arasında.

Konum Linki

51- Teos Antik Kenti

Seferihisar’ın turistik beldesi Sığacık’a kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Teos Antik Kenti, Seferihisar'da tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği bir tarihi hazine. 3000 yıl önce Kuzey İyon'un başkenti ve en büyük şehirlerinden biri olan Teos Antik Kenti, antik dönemin en önemli ticaret merkezlerinden biriydi.

Uzun tarihi boyunca ticaretin yanı sıra bir kültür kenti de olarak pek çok önemli filozof ve sanatçıya ev sahipliği yapan Teos Antik Kenti’nin içerisinde mutlaka görmeniz gereken yer ise Helenistik dönemin ünlü mimarı Hermogenes tarafından Teos kentinin koruyucu tanrısı Dionysos için yapılan büyüleyici Dionysos Tapınağı. Antik liman, Helenistik ve Roma döneminden kalan surlar, agoralar ve 2200 yıllık yazıtları da inceleyebileceğiniz Teos Antik Kenti, İzmir merkezine sadece 60 kilometre uzaklıkta.

Konum Linki

52- Homeros Vadisi

İzmir'in Bornova ilçesinde 2008 yılında hizmete açılan bir rekreasyon alanı olan ve tam 7 kilometre boyunca uzanan Homeros Vadisi, antik çağlarda içerisinde ünlü yazar Homeros'un da yaşadığı düşünülen mağarayı da kapsıyor. Bornova merkezinden Kayadibi mevkiine kadar uzanan Homeros Vadisi, Bornova kenarındaki eşsiz doğa manzaraları ile şehir kabağından uzaklaşabileceğiniz çok sevilen bir yeşil alan.

İyi düzenlenmiş yürüyüş yolları, bisiklet parkurları ve mesire alanları bulabileceğiniz vadi, aynı zamanda 100’den fazla kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. 70.000 bitki ile süslü Homeros Vadisi, sadece doğal güzellikleri ile değil antik hazineleri ile de İzmir gezilerinin değişmez adreslerinden.

Konum Linki

53- İnciraltı Kent Ormanı

Balçova ilçesinde şehir merkezinde bir vahayı andıran ve 620.000 metrekarelik geniş alanıyla İzmir'in ilk kent ormanı olan İnciraltı Kent Ormanı; sahil kenarında uzanan bisiklet yolları, yürüyüş parkurları, balıkçı barınaklarının yanı sıra 20.000’den fazla ağaç ve 16.000’den fazla bitki çeşidi ile doğa severlerin İzmir’de görmesi gereken yerlerden. Etkileyici heykelleri ve kuş barınakları ile çevrili İnciraltı Kent Ormanı, aynı zamanda İnciraltı Engelliler Eğitim ve Kültür Merkezi'ne de ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

54- Dario Moreno Sokağı

İzmir Tarihi Asansör'ün hemen yanında küçük bir sokak olan Dario Moreno Sokağı; tarihi evleri, sanat atölyeleri ve Arnavut kaldırımlı dar sokaklarını süsleyen birbirinden güzel heykelleri ile İzmir'in en güzel sokaklarından biri. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, İzmir'in simgelerinden biri haline gelen Dario Moreno Sokağı, ismini İzmir aşığı ünlü müzisyen Dario Moreno’dan alıyor. Akşamları müzik etkinliklerinin düzenlendiği sokakta sanat galerilerini gezebilir ve çarpıcı dekorasyonlu yol üstü kafelerinde mola vererek güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

55- Yassıca Ada

İzmir Körfezi'nde yer alan ve Alman Adası olarak da bilinen Yassıca Ada, İzmir'in kendine özgü turistik noktalarından biri. Urla sahilinin karşısında yer alan adaya feribotlar ve teknelerle kolayca ulaşabilirsiniz. Plaj kulüpleri, su parkları, 400 metre uzunluğundaki kumsalı, temiz denizi ve yemyeşil doğal güzelliği ile keyifli bir günlük kaçamak yaparak çocuklarınızla doyasıya eğlenebileceğiniz Yassıca Ada’ya saat 08:30’dan itibaren Urla’nın yanı sıra Karşıyaka ve Üçkuyular iskelelerinden de 45 dakikalık bir feribot yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

56- Balçova Teleferik

İzmir'in Balçova ilçesinde yer alan ve İzmir Teleferik olarak da bilinen Balçova Teleferik, 1974 yılında inşa edilen Türkiye'nin en eski teleferik hatlarından biri. AB standartlarına uygun hale getirilerek 2015 yılında yeniden hizmete başlayan ve 1200 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan Balçova Teleferik hattının toplam uzunluğu 810 metre, yüksekliği ise 316 metre. 8'er kişilik 20 kabini bulunan ve İzmir'i muhteşem kuş bakışı manzaralarını izleyerek keyifli bir yolculuk yapabileceğiniz Balçova Teleferik istasyonunda kır kahvesi ve bir restoran da hizmet veriyor. Pazartesi hariç haftanın her günü 11:00 ile 19:00 saatleri arasında teleferiği kullanabilir ve İzmir'in benzersiz manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

57- Tay Park

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde Aziz Nesin Bulvarı üzerinde yer alan Tay Park, çocuklu ailelerin İzmir'de kesinlikle gitmesi gereken yerler arasında. 02 ile 12 yaş arası çocuklar için ücretsiz binicilik eğitimlerinin verildiği, taylar ve midillilerle çocuklarınızın geziler yapabileceği Tay Park içerisindeki çiçek bahçeleri ve eğlenceli çocuk oyun alanları ile çok ilgi görüyor. Yılda 300.000’den fazla insanın ziyaret ettiği Tay Park’ta sevimli midilli atları ve taylarla birlikte çocuklarınızla unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

58- Gazi Kadınlar Sokağı

İzmir'in eğlence hayatının merkezi noktalarından biri olan ve Alsancak'ın en güzel sokaklarından biri olarak gösterilen Gazi Kadınlar Sokağı, tarihi İzmir konaklarında yer alan yol üstü kafeleri, barları ve eğlence mekanları ile şehrini eğlence hayatının kalbini attığı yerlerden biri. Birbirinden güzel eğlence mekanlarının yanı sıra el sanatı atölyeleri ve yöresel İzmir lezzetleri tadabileceğiniz kaliteli restoranlar da bulabileceğiniz Gazi Kadınlar Sokağı, geceleri rengarenk ışıklandırmalarıyla hem güzel bir yürüyüş yapmak hem de eğlenmek için uğramanız gereken yerler arasında.

Konum Linki

59- Ödemiş Gölcük Yaylası

İzmir ile Manisa arasındaki sıradağlar üzerinde yer alan ve sunduğu büyüleyici manzarasıyla ünlü Gölcük Yaylası, deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte yer alıyor ve yaz aylarında tertemiz havada serinlemek için ziyaret ediliyor. 1450 rakamlı Gölcük Gölü’nü saran yaylada ve gölün çevresindeki iyi düzenlenmiş yürüyüş yollarında spor yapabilir, mesire alanlarında serin havanın tadını çıkarabilirsiniz. İzmir doğa yürüyüşlerinin de önemli adreslerinden olan Gölcük Yaylası, ilkbahar ve sonbahar aylarında etkileyici doğa fotoğrafları çekmek, kış aylarında ise muhteşem kar manzaraları izlemek için en ideal yer.

Konum Linki

60- Nif Dağı

İzmir Körfezi'nin doğusunda yer alan Nif Dağı, deniz seviyesi 1510 metre yüksekliği ile doğa sporları yapmak için ilk tercih edilen yerlerden. Antik çağlarda Olimpos Dağı olarak adlandırılan dağlardan biri olan, zengin bitki ve vahşi yaşam zenginliği ile dikkat çeken Nif Dağı, aynı zamanda Hitit döneminde yapılan kayalara oyulmuş kabartmaları ile ünlü Karabel Geçidi, Helenistik ve Bizans dönemlerinden kalan kale kalıntılarıyla da tarih gezileri için ideal. Her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurları ve kaya tırmanma alanları bulunan Nif Dağı’nda dağcılık veya kampçılık gibi pek çok aktivite yapabilir; kiraz ve çiçek bahçeleri arasına gezebilirsiniz.

Konum Linki

61- Efes Müzesi

İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Efes Antik Kenti’nde yapılan kazılarda elde edilen paha biçilmez tarihi eserlerin sergilendiği Efes Müzesi, Türkiye'nin en önemli arkeoloji müzelerinden biri. Efes Artemis heykeli, başı mermer Artemis heykeli, Mısırlı rahip heykeli, İsis heykeli ve Sokrates başı gibi pek çok ünlü esere ev sahipliği yapan müzenin koleksiyonlarında tanrı heykellerinden antik sikkelere kadar antik çağlardan Osmanlı dönemine uzanan binlerce paha biçilmez eseri inceleyebilirsiniz. Selçuk ilçesinde Uğur Mumcu Sevgi Yolu üzerinde yer alan Efes Müzesi’nin yaz dönemlerinde 08:00 ile 19:00, kış döneminde ise 09:00 ile 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

62- Aşık Veysel Rekreasyon Alanı

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel'in adına 231.000 m2 alan üzerine kurulan ve 2010 yılında ziyarete açılan Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, İzmir'in Bornova ilçesinde yer alıyor. 5000 kişilik amfi tiyatrosunda pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğin düzenlendiği rekreasyon alanında tenis kortları, mini futbol sahaları, yürüyüş yolları ve çocuk oyun alanlarının yanı sıra 12.000 metrekarelik bir buz sporları salonu da hizmet veriyor. Yıl boyunca uluslararası önemli etkinliklere ev sahipliği yapan Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, hem etkinliklere katılmak hem de çocuklarınızla buz pateni yapmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Konum Linki

63- İzmir Atatürk Anıtı

İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan Milli Mücadele’yi anmak için 1932 yılında inşa edilen İzmit Atatürk Anıtı, şehrin mutlaka görülmesi gereken simgelerinden biri. Ünlü İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından yapılan anıt, Mustafa Kemal Atatürk'ün at üstünde "Ordular, İlk Hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!" emrini verdiği anı ölümsüzleştiriyor. İzmir’in popüler buluşma noktalarından biri olan İzmir Atatürk Anıtı, Afyon mermerleri ve bronz ile hazırlanan mareşal üniformalı Mustafa Kemal Atatürk'ün en güzel heykellerinden birini görmek için İzmir'de mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor.

Konum Linki

64- Karantina Adası

Urla ilçesine bağlı olan Karantina Adası, ismini Osmanlı döneminde 1865 yılında adada yapılan karantina tesislerinden alıyor. Uzun yıllar boyunca tedavi amaçlı kullanılan küçük ada, günümüzde sevilen bir turistik merkez haline geldi. 323 dönümlük Karantina Adası, Büyük İskender döneminde yapılan antik bir yürüyüş yolu ile karaya bağlanıyor. Kara bağlantıları 1955 yılında yenilenen adaya kısa bir yürüyüşle ulaşabilir ve hem el değmemiş doğal güzellikleriyle ünlü adada yürüyüş yapabilir hem de Klazomenai Antik Kenti’nin kalıntılarını inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

65- Killik Koyu

İzmir'in Dikili ilçesi sınırları içerisinde yer alan Killik Koyu, tropik adalara benzeyen bembeyaz kumları ve kristal berraklığındaki deniziyle İzmir'in gizli cennetlerinden. İsmini bembeyaz kayaç yapısından alan Killik Koyu, sığ denizi ile acemi yüzücüler ve çocuklu aileler için de ideal.

Berrak sularında yüzerken rengarenk balıkları bile görebileceğiniz Killik Koyu’nun çevresi de oldukça sakin. Henüz yeni keşfedildiği için yaz aylarında bile huzurla denize girebileceğiniz ender yerlerden olan Killik Koyu’na İzmir merkezinden Dikili minibüsleri ile kolayca ulaşabilirsiniz. Benzersiz denizi ve su altı zenginliklerinden dolayı koy, tüplü ve tüpsüz dalış turlarının da rotası arasında.

Konum Linki

66- Pırlanta Plajı

Çeşme merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Çiftlikköy mevkiinde yer alan Pırlanta Plajı, İzmir'in en ünlü plajlarından biri. İnce kumlu sahili ile ünlü olan ve ismini pırlanta benzeri kumlarından alan plaj, 200 metre boyunca sığ ilerleyen denizi ile çocuklu ailelerin de en sevdiği yerler arasında. Sit alanı olarak korunduğu için doğal güzellikleri korunmayı başarmış Ege plajlarından biri olan Pırlanta Plajı’nın 500 metre uzunluğa sahip küçük sahilinde doyasıya güneşlenebilirsiniz. Rüzgâr almayan ve dalgasız bir denize sahip olan plaj, bu nedenle çocuklu ailelerin ilk tercihleri arasında.

Konum Linki

67- Balçova Terapi Ormanı

İzmir içerisinde bir cennet bahçesi olan Balçova Terapi Ormanı, İzmir'in Karabağlar ilçesi sınırlarında yer alıyor. Onlarca çeşit ağaçta süslü terapi ormanı; 6 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkuru, şelaleleri, küçük dereleri ve piknik alanlarıyla keyifli bir doğa gezisi sunuyor. Balçova Terapi Ormanı seyir teraslarında her mevsim güzel doğa fotoğrafları çekebilir ve ormanı her gün saat 09:00'dan akşam 17:00’a kadar gezebilirsiniz.

Konum Linki

68- Siren Kayalıkları

Pek çok antik efsaneye konu olan Siren Kayalıkları, İzmir'in Foça ilçesinde yer alıyor ve Kapadokya’yı andıran etkileyici manzarasıyla insanları kendine çekiyor. İlginç şeklinin yanı sıra rüzgârda çıkardığı ürkütücü seslerle ünlü Siren Kayalıkları, Yunan mitolojisinde de kendine yer bulmuş ve efsanelerde burada deniz yaratıklarının yaşadığı yazılmış. Homeros'un ünlü Odysseia destanında geçen kadın başlı kuş vücutlu yaratıkların da yaşadığına inanılan Siren Kayalıkları’nda doğal yollarla oluşan bu ilginç sesleri dinleyebilir ve çok etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.

69- Nebiler Şelalesi

İzmir merkezine 128 kilometre uzaklıkta yer alan ve Aşıklar Şelalesi olarak da bilinen Nebiler Şelalesi, Dikili ilçesine bağlı Nebiler Köyü sınırlarında bulunuyor. Tropikal ormanlara benzeyen doğal güzellikler içinden akan bembeyaz sularının yanı sıra çevresindeki pek çok ilginç mağarayla da ilgi gören şelale, İzmir’in popüler doğaya kaçış noktalarından biri.

Nebiler Şelalesi’nin çevresini iyi düzenlenmiş yürüyüş yollarıyla kolayca gezilebilir ve seyir teraslarında fotoğraf çekebilirsiniz. Yaz aylarında şelalenin 1 metrelik göletlerinin buz gibi sularında da serinleyebilirsiniz. Nebiler Şelalesi’ni gezdikten sonra bölgeye çok yakın olan Ağlayan Mağara’yı da incelemenizi öneririz.

Konum Linki

70- Mimoza Koyu

Karaburun ilçesinde yer alan ve İzmir merkezine 104 kilometre uzaklıkta bulunan büyüleyici Mimoza Koyu, bölgenin en sakin ve sessiz koylarından biri olmasıyla biliniyor. Tertemiz denizi ve çakıl taşlı plajıyla sakin bir ortamda denizin tadını çıkarmak için uğrayabileceğiniz Mimoza Koyu’nu tekne turları ve doğa yürüyüşleri ile de keşfe çıkabilirsiniz. Yaz aylarında bile az sayıda insanın bulunduğu Mimoza Koyu’nda güneş şemsiyesi, şezlong ve atıştırmalıklar bulabileceğiniz bir tesis de hizmet veriyor.

Konum Linki

71- Kargacık Koyu

Menderes ilçesi sınırlarında yer alan küçük Kargacık Koyu, denizinin güzelliğiyle ünlü kavuştu. Mavinin her tonunu görebileceğiniz koy, çevresini saran zeytin ve çam ağaçlarıyla ile harika bir manzaraya sahip. İnce uzun sahilinde güneş şemsiyeleri ve şezlonglar bulabileceğiniz işletmelerin de hizmet verdiği Kargacık Koyu’nda balık restoranları ve butik oteller bulabilir; yeşil ve mavinin buluştuğu noktada keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Konum Linki

72- Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi

2008 yılında İzmir'in Konak ilçesinde hizmete açılan Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmirli ünlü besteci araştırmacı ve müzisyen Ahmet Adnan Saygun’dan ismini alıyor. Yıl boyunca piyano resitalleri, klasik müzik konserleri, sinema gösterimleri, şiir ve beste yarışmalarıyla oldukça hareketli bir etkinlik takvimi olan sanat merkezi, 229.500 m2 gibi büyük alanı kapsıyor. 1130 kişilik büyük salonu, 244 kişilik küçük salon, 5 tane sergi salonu ve açık etkinlik alanlarıyla İzmir’in önemli sanat merkezlerinden biri olan Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin etkinlik takvimini incelemenizi öneririz.

Konum Linki

73- Yedi Uyurlar Mağarası

Hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için kutsal kabul edilen Yedi Uyurlar Mağarası, Efes Antik Kenti yakınlarında Panayır Dağı eteklerinde ziyaret edilebilir. Kutsal kitaplarda geçen yedi uyuyanlar hikayesinde adı geçen kutsal mağaranın Müslümanlar tarafından Tarsus'ta Hristiyanlar tarafından ise Panayır Dağı’nda olduğa inanılıyor.

M.Ö. 250 yılında Roma İmparatorluğu döneminde baskılardan kaçarak mağaraya sığınan ve 7 yıl boyunca uyuyan gençlerin efsanevi öyküsüne konu olan mağarada yapılan kazılarda tarihi bir kilise ve mezar kalıntıları bulundu. Efsanenin yazıldığı tabletleri de görme şansı bulabileceğiniz Yedi Uyurlar Mağarası, yüzlerce yıldır özenle korumaya devam ediyor.

Konum Linki

74- İzmir Kuş Cenneti

Çamaltı Tuzlası’nda 8000 hektarlık geniş bir sulak alanı kapsayan İzmir Kuş Cenneti, 200'den fazla su kuşunun yaşadığı bir tabiat cenneti. Kuş cenneti; tepeli pelikanlar, pembe kanatlı flamingolar, gri ve siyah leylekleri gibi onlarca az görülen kuşun yanı sıra göç dönemlerinde 50.000’den fazla göçmen kuşa da ev sahipliği yapıyor.

Hem doğa severler hem de fotoğrafçılar tarafından İzmir'de en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunan İzmir Kuş Cenneti içerisinde kuş gözlem kuleleri, dürbünler, yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları bulabilirsiniz. İzmir'e 56 kilometre uzaklıkta yer alan kuş cennetini her mevsim ziyaret edebilir ve özellikle göç dönemlerinde yüzlerce farklı kuş türünü yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

75- Bostanlı Sahili

Hem akşam yürüyüşlerine çıkmak hem de muhteşem Ege Denizi ve İzmir manzaraları eşliğinde keyifli bir gün geçirmek için yerli ve yabancı turistlerin en sık uğradığı yerlerden biri olan Bostanlı sahili, kıyı şeridinde özenle tasarlanmış çok popüler bir gezi alanı.

Sahil kenarında uzanan yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, kaykay parkı, kır bahçeleri ve ahşap gün batımı izleme terasları ile çevrili Bostanlı sahili, İzmir gençlerinin de en sevdiği buluşma noktalarından biri. Deniz kokusu eşliğinde muhteşem manzaralı arasında keyifli bir yürüyüş yapmak için Bostanlı sahilde mutlaka uğramanızı öneririz.

Konum Linki

76- Bodrum Koyu

Karaburun Yarımadası’nın en güzel koylarından biri olarak gösterilen Bodrum Koyu; ince çakıl taşlı uzun sahili, masmavi denizi ve yarımada manzarasıyla görülmeye değer güzellikte. Balık çeşitliliği bakımından çok zengin olan Bodrum Koyu’nda tekne balıkçılığının yanı sıra şnorkelle balık avına da çıkabilirsiniz. Tertemiz sularında balık sürüleriyle birlikte yüzebileceğiniz Bodrum Koyu’nda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz turistik tesisler de hizmet veriyor. Karaburun ilçesinde sadece 2 kilometre uzaklıkta yer alan Bodrum Koyu’na minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

77- İzmir Arkeoloji Müzesi

Tarihi hazineler bakımından çok zengin olan İzmir ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen paha biçilmez eserlerin sergilendiği İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir'in Konak ilçesinde Rıfat Paşa Caddesi üzerinde ziyaret edilebilir.

1927 yılında açılan ve 1984 yılında Bahribaba Parkı içindeki binasına taşınan müzede Efes Antik Kenti, Bergama Antik Kenti, Milet ve Teos Antik Kenti gibi pek çok yerde bulunan eserler, hem müze içi koleksiyonlarda hem de müzenin bahçesinde açık alanlarda sergileniyor. İlk çağlardan Osmanlı dönemine kadar uzanan tarihi eserleri yakından görmek için İzmir Arkeoloji Müzesi’ni haftanın her günü 08:30 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

78- İsmet İnönü Sanat Merkezi

Kültürpark Lozan Kapısı yanında yer alan İsmet İnönü Sanat Merkezi, yılın her dönemi tiyatro gösterileri, konferanslar, konserler, seminerler gibi pek çok ulusal ve uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Merkezi konumuyla kolayca ulaşabileceğiniz, etkileyici iç dekorasyonlarıyla dikkat çeken sanat merkezinin etkinlik takvimini inceleyerek ilginizi çeken kültürel ve sanatsal etkinliklere katılabilirsiniz.

Konum Linki

79- Kestanepazarı Camii

İzmir'in Konak ilçesinde yer alan ve 1667 ile 1668 yıllar arasında inşa edilen Kestanepazarı Camii, şehrin etkileyici tarihi yapılarından biri. Kemeraltı Çarşısı'nda bulunan ve muhteşem bir manzara sunan etkileyici cami, Evliya Çelebi’nin eserlerinde de kendine yer buluyor. Kesme ve moloz taşlarla iki katlı olarak inşa edilen ve günümüzde de aktif olarak kullanılan Kestanepazarı Camii, 1994 yılında aslına uygun olarak restore edildi. Geniş avlusu, çarpıcı dış mimarisi ve sade iç dekorasyonlarıyla dikkat çeken caminin renkli camları da İstanbul'dan getirilmiş.

Konum Linki

80- Dünya Barış Anıtı

İzmir Bayraklı’da yer alan ve 1993 yılında yaşanan Sivas katliamında hayatını kaybeden 33 aydının anısına tasarlanan Dünya Barış Anıtı, kısa zamanda İzmir'in simgesel yapılarından biri haline geldi. İçerisindeki etkileyici seyir terasından muhteşem İzmir manzaraları izleyebileceğiniz; kafeterya, restoran ve çevresinde piknik alanlarının da bulunduğu Dünya Barış Anıtı’nı ziyaret ederek hem kaybettiğimiz 33 aynını anabilir hem de İzmir'in panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

Konum Linki

81- Sazlıca Plajı

Foça'nın en sevilen plajlarından biri olan Sazlıca Plajı, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Soğuk su severler için ideal olan plajın denizi yaz aylarında bile oldukça serin. Eski Foça ile Yeni Foça arasında yer alan ve minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz Sazlık Plajı, aslında 3 tane küçük plajın birleşiminden oluşuyor. Çevresinde turistik tesislerin de hizmet verdiği plaj, soğuk deniz severlerin İzmir'de ilk uğraması gereken yerlerden biri. Zengin su altı çeşitliliğine sahip olduğu için dalış turlarının da düzenlendiği plajda tüplü ve tüpsüz dalışlar da yapabilirsiniz.

Konum Linki

82- Arkas Deniz Tarihi Merkezi

İzmir'in tarihi bir binasında 2012 yılında ziyarete açılan Arkas Deniz Tarihi Merkezi, Bornova'da merkezi konumuyla deniz meraklıları ve çocuklu ailelerin keyifle ziyaret edebileceği bir merkez. 3 katlı binaya yayılan koleksiyonlarında M.Ö. 1000 yılından 20. yüzyıla uzanan denizcilik ve gemi tarihi koleksiyonlarını sergileyen merkezde 100’den fazla gemi maketinin yanı sıra 150'ye yakın gemi antikası ve paha biçilmez deniz resimleri de sergileniyor.

Maket gemilerden dümen takımları ve tarihi pusulalara kadar denizcilikle ilgili her ojeye yer verilen koleksiyonlarda ünlü ressamların resimlerini de inceleyebilirsiniz. Arkas Deniz Tarihi Merkezi’ni pazartesi, cuma ve pazar günleri hariç haftanın her günü saat 17:00 ile 18:00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

83- Yalı Camii

Konak Meydanı'nda yer alan ve İzmir'in en zarif camilerinden biri olan Yalı Camii, 1755 yılında inşa edilmiş görülmeye değer bir mimari eser. Dış bölümü Kütahya çinileriyle süslü cami, sekizgen planlı olan inşa edilmiş. 1964 yılında aslına uygun olarak restore edilen Yalı Camii, klasik Osmanlı mimari tarzı ile kubbeli ve tek minareli olarak kesme taşlarla tasarlanmış. Çini süslemeleriyle ünlü camiyi Konak Meydanı'nda kolayca bulabilir ve ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

84- Aziz Vukolos Kilisesi

Etkileyici mimarisi ile tarihi ve kültür meraklılarının yanı sıra mimari severleri de kendine çeken Aziz Vukolos Kilisesi, adını İzmir’in ilk piskoposun olan Vukolos’tan alıyor. Rum Ortodoks inançlı Ermeniler tarafından 1886 yılında inşa edilen ve 1922 İzmir yangınında hasar görmeyen tek Ermeni yapısı olmasıyla da üne kavuşan Aziz Vukolos Kilisesi, günümüze kadar korunmuş etkileyici taş mimarisiyle görülmeye değer yapılar arasında.

Belirli dönemlerde ayinlerin düzenlediği kilise, günümüzde bir kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Çarpıcı dış mimarisinin yanı sıra sade iç dekorasyonlarıyla da dikkat çeken kilise ve kültür merkezini pazar günleri 24 saat boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

85- Alsancak Sevgi Yolu

İzmir'de keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz başka bir sevilen yer de Alsancak Sevgi Yolu. Palmiyeler ve meyve ağaçları ile süslü bahçeler arasında uzanan trafiğe kapalı yol boyunca sıralanan sahaflar, kitapçıları ve hediyelik eşya tezgahları arasında hem keyifli bir yürüyüş yapabilir hem de kitap satın alabilirsiniz. Alsancak'ta merkezi bir konumda yer aldığı için Alsancak Sevgi Yolu’na metro veya toplu taşıma araçları ile kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

86- Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi    

Türkiye'nin ilk ve tek etkileşimli çocuk merkezi olan Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi, 7200 m2 etkinlik alanlarında her yaş grubu için pek çok eğitim veriyor. İnteraktif eğitim ilkesi ile kurslar ve atölyeler düzenlenen merkezde vahşi yaşam, yardımseverlik, biyoloji, sosyoloji, trafik, hoşgörü, çevre ve saygı gibi birçok konunun yanı sıra fosil bilimi, böcek bilimi, dinazorlar dönemi gibi konular da çocuklar ve gençlere eğlenceli bir şekilde anlatılıyor. Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi’ni hafta içi her gün 08:00 ile 18:00, hafta sonları ise 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.  

Konum Linki

87- Key Müzesi

Torbalı ilçesinde Özgörkey Caddesi üzerinde yer alan Key Müzesi, otomobil severlerin ve çocukların İzmir’de kesinlikle uğraması gereken yerler arasında. 2015 yılında 7000 m2 alanda ziyarete açılan müzede 76 klasik otomobil ve 40 motosiklet sergileniyor.

Geniş koleksiyonları ile Türkiye'nin en kapsamlı otomobil müzesi olan Key Müzesi’nde 1880 yılından başlayarak 2011 yılına kadar uzanan pek çok antika otomobil ve motosikleti yakından görme şansı bulacaksınız. Hediyelik eşya dükkanında da birbirinden güzel araba oyuncakları alabileceğiniz müzeyi pazartesi ve salı günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 17:00 saatleri arası gezebilirsiniz.

Konum Linki

88- İzmir Kadın Müzesi

Konak ilçesi Basmane semtinde 2014 yılında ziyarete açılan ve İzmir'in en ilginç müzelerinden biri olan İzmir Kadın Müzesi, aynı zamanda Türkiye'nin ilk kadın müzesi olmasıyla da ünlü. Anadolu kadınının geçmişini ve yaratıcılığını ortaya koyan etkileyici bir koleksiyona sahip müzede ülke tarihe yön vermiş ünlü kadınların heykelleri, giysileri, kişisel eşyaları, şiirleri, özel eşyaları ve bilinmeyen fotoğraflarını inceleyebilirsiniz.

Osmanlı dönemi kadın dergilerinden antik dönemdeki Anadolu kadınının günlük yaşamına kadar pek çok güzel sergiyi gezebileceğiniz İzmir Kadın Müzesi’ni pazartesi günleri hariç her gün 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

89- Salepçioğlu Camii

İzmir'in Konak ilçesinde yer alan ve 1897 ile 1905 yılları arasında Salepçizade Hacı Ahmed Ağa tarafından yaptırılan Salepçioğlu Camii, İzmir'in en görkemli ve etkileyici camilerinden biri olarak ziyaret edilmeye değer. Dr. Faik Muhittin Adam Caddesi üzerinde yer alan cami, Osmanlı ve Gotik mimarinin bir birleşimini sunduğu için mimari meraklıları tarafından da sıkça ziyaret ediliyor.

Etkileyici kemerlerinin yanı sıra kırmızı, yeşil ve kahverengi süslemeleri, beyaz ve gri mermerleri, geometrik desenler ve bitki motifleriyle süslü minberi ile de etkileyici bir manzara sunan cami, merkezi bir konumda yer aldığı için kolayca ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

90- Agora Ören Yeri

İzmir merkezinde yer aldığı için kolayca gezebileceğiniz bir tarihi hazine olan Agora Ören Yeri, Konak ilçesi Basmane semtinde yer alıyor ve İzmir Agorası olarak da biliniyor. M.S. 2. yüzyılda Roma döneminde inşa edilen ve kentin pazar yeri olan agora, 3 katlı olarak inşa edilmiş ve bölgedeki en iyi korunmuş agoralardan biri. Yapılan kazlarda pek çok önemli tarihi eserin bulunduğu ve UNESCO tarafından 2020 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Agora Ören Yeri, sizi şehrin ortasında tarihte bir yolculuğa çıkabileceğiniz etkileyici bir yer.

Konum Linki

91- Şadırvanaltı Camii

İzmir'in bir başka önemli ve etkileyici camisi olan Şadırvanaltı Camii, tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın manzarasını süslüyor. 1636 yılında inşa ettirilen ve İzmir yangınından sonra aslına uygun olarak yenilenen camiye 1834 yılında bir de kütüphane eklendi. Ticaret bölgesinde yer aldığı için avlusuz olarak tasarlanan ve kesme taşlarla tek minareli olarak inşa edilen Şadırvanaltı Camii, ismini de yanında ve altında bulunan çarpıcı şadırvanlardan alıyor. Tarihi dokusunu korumayı başarmış camiyi Kemeraltı Çarşısı'nı gezerken kolayca ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

92- Kurudere Kanyonu

Doğa sporlarını ve gezilerini seviyorsanız, Kemalpaşa ilçesi Nazarköy mevkiinde yer alan etkileyici Kurudere Kanyonu’na mutlaka uğramalısınız. Kızılçam, sakız ve sandal ağaçlarıyla çevrili kanyona giden yol da küçük dereleri ile muhteşem manzaralar sunuyor. Her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında rehberler eşliğinde hafta sonu doğa yürüyüşlerinin düzenlendiği Kurudere Kanyonu’nun seyir teraslarında ise el değmemiş doğal güzellikleri izleyebilir ve özellikle sonbahar aylarında sapsarı ağaçların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

93- Elhamra Sineması

Konak İlçesinde Milli Kütüphane Caddesi üzerinde bulunan ve İzmir Milli Sineması olarak da bilinen Elhamra Sineması, etkileyici mimarisi ile hemen dikkatinizi çekecek. Neo Klasik bir mimari tarzla inşa edilen ve 1926 yılında açılan hizmete açılarak Türkiye'nin en eski sinema salonlarından biri olan Elhamra Sineması, aynı zamanda İzmir’de ilk sesli filmin gösterildiği salon olmasıyla ünlü. 1980 yılında restore edilerek İzmir Devlet Opera ve Balesi performansları için kullanılmaya başlanan tarihi sinemada hem etkileyici performanslar izleyebilir hem de tarihi mimariyi ve iç dekorasyonları inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

94- İzmir Mask Müzesi

İzmir'de ziyaret edebileceğini başka bir ilginç müze de Alsancak semtinde 2011 yılında Türkiye'nin ilk maske müzesi olarak ziyarete açılan ve butik müze konseptiyle hizmet veren İzmir Mask Müzesi. 2 katlı klasik mimarili bir binada, tarihin pek çok döneminden ve Anadolu kültürlerinden yüzlerce maskenin sergilendiği müzenin koleksiyonlarında Mustafa Kemal Atatürk, Aziz Nesin, İsmet İnönü, Mehmet Akif Ersoy, Nazım Hikmet ve Aşık Veysel gibi pek çok ünlü kişinin de maskelerini görme şansı bulacaksınız.

Tören maskeleri, tiyatro maskeleri, Anadolu maskeleri, ölüm maskeleri gibi farklı bölümleri bulunan ve 300'den fazla maskenin sergilendiği İzmir Mask Müzesi’nde bazı dönemlerde eğitimler, atölyeler ve söyleşiler de düzenleniyor. Alsancak'ta Cumbalı Sokak üzerinde yer alan müzeye toplu taşıma araçlarıyla rahatça ulaşabilir ve birbirinden ilginç maskeler arasında ilginç bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

95- Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi

1930 yılında inşa edilen etkileyici bir binada hizmet veren ve görev başındayken hayatını kaybeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ahmet Piriştina’ya adanan Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi, pek çok ödül almış etkileyici bir koleksiyona sahip. İzmir'in tarihi ve kültürünü anlamak için ziyaret edebileceğiniz müzede İzmir'de kullanılan tarihi otobüslerden eski şehir fotoğrafları, günlük yaşamdan eşyalar ve kitaplara kadar binlerce eseri incelemeniz mümkün. Pazar günleri hariç haftanın her günü 08:30 ile 17.30 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müze, Konak ilçesinde Şair Eşref Bulvarı üzerinde yer alıyor.

Konum Linki

96- İzmir Milli Kütüphane

Türkiye'nin ilk milli kütüphanesi olan İzmir Milli Kütüphane, Konak ilçesinde etkileyici bir Neo Klasik binada hizmet veriyor. II. Meşrutiyet döneminde özel girişimlerle kurulan kütüphane kısa sürede şehrin en önemli kültürel merkezlerinden biri haline geldi. 670.000 kitap, 4800 dergi ve 7400 gazete ile etkileyici bir arşive sahip olan kütüphanede pek çok ünlü kitabın ilk baskısını ve 72 adet Kur'an-ı Kerim koleksiyonunu da inceleyebilirsiniz. Kütüphane, ismini verdiği Milli Kütüphane Caddesi üzerinde yer alıyor ve pazar günleri hariç her gün 08:30 ile 17.30 saatleri arasında açık.

Konum Linki

97- Radyo ve Demokrasi Müzesi

İzmir'de ülke tarihine ışık tutan başka bir önemli müze de dünyada sadece 350 tane bulunan radyo müzelerinden biri olan Radyo ve Demokrasi Müzesi. Türkiye'nin tek radyo müzesinde 100'den fazla antika radyonun yanı sıra iletişim tarihi boyunca kullanılan antika televizyonlar ve iletişim araçlarına kadar pek çok obje sergileniyor. Çarpıcı sergilerinin yanında tarih binasıyla da mimari meraklılarının ilgisini çeken müzenin kütüphanesinden faydalanabilir veya film gösterimleri, ünlü radyocularla söyleşiler ve radyoculuk atölyelerine katılabilirsiniz. Radyo ve Demokrasi Müzesi’ni pazar ve pazartesi günleri hariç 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

98- İlk Kurşun Anıtı

15 Mayıs 1919 yılında İzmir'in işgali sırasında öldürülen Hasan Tahsin anısına 1974 yılında Konak Meydanı'nda inşa edilen İlk Kurşun Anıtı, Yunan işgaline karşı Türk halkının direnişinin sembolü olarak görülmeye değer. İlk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan yazar ve gazeteci Hasan Tahsin’in bir elinde silah diğer elinde Türk bayrağı ile tasvir edildiği heykelinin bulunduğu İlk Kurşun Anıtı, İzmir'in sembollerinden biri olarak ilgi görüyor.

Konum Linki

99- İzmir Resim ve Heykel Müzesi

1952 yılında hizmete açılan İzmir Resim ve Heykel Müzesi, klasik eserlerden plastik sanatlara kadar uzanan yüzlerce etkileyici koleksiyonuyla İzmir'de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Resim, heykel, seramik ve baskı resim alalarında 550'ye yakını eserin sergilendiği müzede Şeker Ahmet Paşa, Hoca Ali Rıza ve İbrahim Çallı gibi büyük Türk ustalarının eserlerini de yakından görme şansı bulacaksınız. Yıl boyu söyleşiler ve sanat atölyeleri ile oldukça hareketli olan müzede 05-12 yaş grubu çocuklar için sanat ve resim kursları da veriyor.

Konum Linki

100- İzmir Macera Parkı

İzmir'in Bornova ilçesinde, 2018 yılında 30 dönümlük bir arazi üzerinde hizmete açılan İzmir Macera Parkı, hem adrenalin severlerin hem de çocuklu ailelerin eğlenceli bir gün geçirebileceği bir park. İçerisinde Türkiye'nin ilk ve tek Zipline Coaster’ı bulunan parkta tırmanma duvarları, çeşitli zipline bölümleri, halatlar, macera parkurları ve çocuk oyun alanları da çok ilgi görüyor.

İzmir Macera Parkı’nın seyir terası ve seyir kulesinden muhteşem manzaraların fotoğrafını çekebilir, gölet ve süs havuzları çevresinde yürüyüş yapabilir ve binlerce ağaçla süslü parkta hem macera parkurlarında hem de doğanın içinde güzel bir gün yaşayabilirsiniz. Macera parkına İzmir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşılabiliyor.

Konum Linki


nihanbayram
Nihan Bayram
529 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar