İzmir’in merkezi ve turistik ilçelerinden olan Karşıyaka, her adımda güzellikler sunuyor. Büyüleyici sahilinin yanı sıra tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de ünlü Karşıyaka, İzmir’i keşfetmeye başlamak için de ideal bir yer. İlçe canlı sosyal hayatı, kafeleri, şık restoranları ve otelleriyle ön plana çıkıyor.

İzmir Körfezi'nin kuzeyinde yer alan Karşıyaka’da birbirinden güzel anıtları görebilir, müzeleri gezebilir ve seyir alanlarından büyüleyici gün batımı manzaraları izleyebilirsin. Karşıyaka’da mutlaka görmeni önerdiğim en özel yerleri ve merak edilenleri bu yazıda bulabilirsin.

Karşıyaka nerede?

İzmir’in bir ilçesi olan Karşıyaka Bayraklı, Bornova, Menemen ve Çiğli ilçeleri ile komşu.

Karşıyaka’nın adı nereden geliyor?

Adını Aslan Yürekli Richard'ın adı olan Cordelion’dan alan ilçe zamanla Cordelieu, Cordelion ve Kordelya ve Karşıyaka isimlerine sahip oluyor.

Karşıyaka’ya nasıl gidilir?

İzmir şehir içi otobüsleri, vapur ya da İzdeniz ile Karşıyaka’ya ulaşım mümkün.

1. Karşıyaka Çarşısı

Karşıyaka Çarşısı

Karşıyaka ilçesinde ilk uğraman gereken yer, ilçenin en hareketli noktalarından olan Karşıyaka Çarşısı. 19. yüzyılda kurulan çarşı, Ege Bölgesi'nin en eski ve en büyük çarşılarından biri olarak keşfedilmeye değer. Yöresel ürünler ve hediyelik eşyalar alabileceğin birçok dükkanın hizmet verdiği Karşıyaka Çarşısı, günün her saati çok canlı. İlk kurulduğunda küçük bir pazar yeri olan Karşıyaka Çarşısı, zamanla büyüyerek İzmir'in en önemli çarşılarından biri haline geldi.

Karşıyaka Çarşısı, İzmir'in tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçası da olarak görülmeye değer yerler arasında. Geleneksel Osmanlı mimarisi tarzını yansıtacak şekilde tasarlanan Karşıyaka Çarşısı’nın dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarında keyifli bir yürüyüş yaparak harika fotoğraflar çekebilirsin. Yöresel hediyelik eşyalar, el sanatı ürünleri, antikalar, giyim, ev eşyası, yiyecek ve içecek gibi birçok ürünü çarşıdaki dükkanlarda bulabilirsin.

Karşıyaka Çarşısı'nın çevresinde de İzmir’in yöresel lezzetlerini tadabileceğin birçok restoran hizmet veriyor. Yol üstü kafelerinde ise dinlendirici bir mola vererek hareketli atmosferin tadını çıkarabilirsin. Karşıyaka Çarşısı'nda ayrıca canlı müzik dinleyebileceğin birçok eğlence mekanı, sinema ve tiyatroda da güzel zaman geçirebilirsin.

Konum Linki

Yazar Notu: Karşıyaka Çarşısı, trafiğe kapalı ve sadece yaya geçidine izin veriliyor. Çarşıdaki dükkanlarda pazarlık yapabilirsin, ayrıca bölgede birçok banka ve ATM bulunuyor.

2. Karşıyaka Sahili

Karşıyaka/İzmir sahili

Karşıyaka sahili, muhteşem Ege Denizi manzaraları eşliğinde keyifli bir gezi sunuyor. 2019 yılında yenilenerek modern bir hale gelen sahil, sadece Karşıyaka’nın değil İzmir’in de en güzel gezi alanlarından biri. Geniş yürüyüş ve bisiklet yollarında keşfe çıkabileceğin Karşıyaka sahilinin seyir alanlarında özellikle gün batımlarında harika fotoğraflar çekebilirsin. Sahilin hemen yanı başında ise Ege ve Dünya mutfaklarından yemekler tadabileceğin restoranlar, kafeler ve eğlenceli mekanları hizmet veriyor.

Yaz aylarında turistler tarafından da çok ilgi gören Karşıyaka sahilinde bisiklet kiralayarak unutulmaz bir gezi yapabilir veya serin deniz havası eşliğinde akşam yürüyüşlerine çıkabilirsin. Geniş çimenlik alanlarda mola vererek dinlenebileceğin Karşıyaka sahilinin kafelerinde ise kahveni yudumlayarak gezinin yorgunluğunu atabilirsin.

Konum Linki

3. Atatürk Anıtı

Atatürk Anıtı

Karşıyaka’nın en bilinen önemli simgelerinden biri olan devasa Atatürk Anıtı, 41.7 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin en büyük Atatürk anıtlarından. 1973 yılında yapılan ve 2018 yılında yenilenen etkileyici anıt, görülmeye değer çarpıcı bir tasarıma sahip.

Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyeti simgeleyen öğelerle süslenen anıt, Atatürk’ü ve ona ait önemli ilkeleri çarpıcı bir şekilde yansıtıyor. Cumhuriyet döneminde yetiştirilen mühendis, hukukçu, öğretmen kadınlar gibi birçok kabartmayla süslü olan anıtta Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım da dikkat çekiyor. Atatürk’ün çok önem verdiği kadın haklarıyla ilgili kabartmaların da bulunduğu anıtı Karşıyaka gezinde mutlaka yakından görmeni öneririm.

Cumhuriyetin 50. yıl dönümü anısına yaptırılan Karşıyaka Atatürk Anıtı, Türkiye'nin en önemli Atatürk anıtlarından biri olarak her yıl milyonlarca insanı kendine çekiyor. Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına olan bağlılığın simgesi haline gelen anıtın etrafında ise yemyeşil parklar ve dinlenme alanları da bulabilirsin.

Konum Linki

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Karşıyaka otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

 

Otel

4. Kadına Saygı Müzesi

Kadına Saygı Müzesi

Türkiye’nin de en kendine özgü müzelerinden biri olan Kadına Saygı Müzesi’ne Annesi ve Kadın Hakları Anıtı'nı ziyaret ettikten sonra uğrayabilirsin. Anıtın hemen altında hizmet veren Kadına Saygı Müzesi, 2022 yılında açıldığından beri çok ilgi görüyor. Cumhuriyet tarihine yön veren ve tarihte iz bırakan yaklaşık 100 kadının hikayelerini, müzenin etkileyici koleksiyonlarında inceleyebilirsin.

Müzede Cumhuriyet kadınlarının başarıları, fotoğraflar, videolar ve objeler aracılığıyla ziyaretçilere anlatılıyor. Sergide yer alan kadınlar arasında ise Cumhuriyet döneminin ilk kadın milletvekilleri, ilk kadın doktorlar, ilk kadın avukatlar, ilk kadın pilotlar, kadın sanatçılar ve sporcular bulunuyor.

Kadınların toplumdaki rolünü ve önemini vurgulamasının yanı sıra kız çocuklarına ilham vermek de Kadına Saygı Müzesi’nin önde gelen amaçları arasında. Türkiye'nin ilk kadın temalı müzelerinden biri olmasıyla özel bir öneme sahip olan Kadına Saygı Müzesi’ni rehberlerle gezerek ilginç bilgiler de alabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında açık.

5. Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi

Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'a ait olan etkileyici köşk, 2005 yılında kamulaştırıldıktan sonra 2007 yılında aslına uygun olarak restore edilerek halka açıldı. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım'ın son günlerini yaşadığı yer olmasıyla da özel bir öneme sahip olan köşk, Karşıyaka’nın en çok ziyaret edilen tarihi hazineleri arasında.

30 Ekim 2020 depreminde hasar görmesi nedeniyle kapatılan ve restore edildikten sonra tekrar açılacak olan Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi’nde tarihte unutulmaz bir yolculuk yapabilirsin. Tarih kokan odalarında gezebileceğin köşkün antikalar, dönem mobilyaları ve sanat eserleriyle süslü bölümlerini de inceleyebilirsin. Karşıyaka İstasyonu’nun yanında yer alan köşke kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsin.

Konum Linki

Yazar Notu: 30 Ekim 2020 depreminde hasar görmesi nedeniyle kapatılan köşk, restore edildikten sonra en yakın zamanda tekrar açılacak.

6. Zübeyde Hanım Anıt Mezarı

Zübeyde Hanım'ın türbesi İzmir'de

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım için özel olarak yaptırılan anıt mezar da Karşıyaka’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında. Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde hemen dikkat çeken anıtın tasarımı ise Atatürk tarafından belirlenmiş. 1940 yılında yaptırılan anıtın bulunduğu park da 1. derece sit alanı olarak korunuyor. Çevresinde kır bahçesi, çocuk oyun parkları, yürüyüş yolları gibi olanaklar bulabileceğin Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nı Karşıyaka gezinde ziyaret etmeyi unutma.

Konum Linki

7. Bostanlı Sahili

gökyüzünden fotoğraf çekimi İzmir Bostanlı manzarası

Karşıyaka’nın en popüler gezi alanlarından biri de çarpıcı Ege Denizi manzaraları eşliğinde gezebileceğin Bostanlı sahili. Günün her saati hareketli olan sahil, özel olarak tasarlanmış ahşap seyir teraslarıyla ünlü. Yaklaşık 2 kilometrelik bir alana sahip olan Bostanlı sahilinde yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, dinlenme alanları, çocuk oyun parkları ve spor alanlarına gibi birçok olanağı bir arada bulacaksın. Sahilde yıl boyunca birçok kültürel ve sanatsal etkinlik de yapılıyor.

Deniz manzaralı kafe ve restoranlarda da keyifli bir mola verebileceğin Bostancı sahili, Türkiye’nin en güzel gün batımı manzaralarından birini sunuyor. Dinlendirici akşam yürüyüşleri yaparken kartpostal güzelliğinde gün batım fotoğrafları çekmeyi de unutma. Sadece Karşıyaka’nın değil, İzmir’in de en sevilen rekreasyon alanlarından biri olan Bostanlı sahilinin çevresinde her bütçeye uygun oteller de bulabilirsin.

Konum Linki

İpucu: ENUYGUN’dan kolayca uçak bileti alabilirsin. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan İzmir uçak bileti almak için tıkla.

Uçak Bileti

8. Evrensel Çocuk Merkezi ve Eğitim Kampüsü

Evrensel Çocuk Merkezi ve Eğitim Kampüsü

Türkiye'nin ilk ve tek etkileşimli çocuk merkezi olan Evrensel Çocuk Merkezi ve Eğitim Kampüsü’ne de gezinde mutlaka uğramanın öneririm. 2017 yılında hizmete giren çocuk merkezi, 7.200 metrekarelik bir alana yayılıyor ve 12 farklı sergi alanına sahip. Merkez, evrensel değerler teması üzerine kurulmuş etkileyici bir koleksiyona sahip.

Yardımseverlik, dostluk, doğruluk, sorumluluk, sevgi, saygı ve hoşgörü gibi evrensel değerlerin işlendiği sergi alanları, her yaştan çocuğun ilgisini çekecek seviyede. Çocukların farklı ülkeleri ve kültürleri tanımalarına yardımcı olacak tematik alanlar da müzede çok ilgi görüyor. Bilim ve teknolojiyi eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini sağlayacak atölyelerin yanı sıra kukla tiyatrosu ve doğa keşfi alanları da çocuk müzenin görülmeye değer yerleri arasında. Bilim Adası, Paleontoloji Adası Entomoloji Adas ve Mühendislik Adası bölümlerini merkezde gezinde keyifle keşfe çıkabilirsin.

Evrensel Çocuk Merkezi ve Eğitim Kampüsü’nde 15 tane dinazor replikasının bulunduğu Dinozor Parkı ve çocuklar için özel olarak tasarlanmış Dino Kafe de çocukların en çok eğlendiği yerlerinden. Yemyeşil bahçesinde yürüyüşler yapabileceğin müzenin hediyelik eşya dükkanında ise birbirinden ilginç ürünler bularak alışveriş yapabilirsin. Müzede yıl boyunca düzenlenen atölyelere ve etkinliklere katılarak da güzel zaman geçirebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Çocuklar için ücretsiz, yetişkinler için ise 15 TL gibi sembolik ücretler alınıyor.

Açık olduğu saatler

 • Pazar hariç haftanın her gün 08.00-18.00 saatleri arası açık. Cumartesi günleri ise 09.00 ile 19.00 arasında hizmet veriyor.

9. Mavişehir Sahili

Mavişehir sahilinde katlanır sandalyelerinde oturan bir çift

Karşıyaka’da büyüleyici Ege Denizi manzaraları eşliğinde gezebileceğin başka bir popüler yer de Mavişehir sahili. İnce kumlu geniş kumsalıyla İzmir'in en popüler sahil bölgelerinden olan Mavişehir, yaklaşık 2 kilometrelik sahil yoluna sahip. Bölgenin güzelliklerinin tadını yürüyüş parkurunda veya bisiklet kiralayarak sahil boyunca uzanan bisiklet yolunda çıkarabilirsin.

Mavişehir sahilinin çevresinde dinlenme alanları, kafeler, çocuk oyun parkları ve spor alanları gibi olanaklar bulabilirsin. Deniz manzaralı restoranlarda ise Ege mutfağından dünya yemeklerine kadar seçeneklerle güzel bir akşam geçirebilirsin. Akşamları büyüleyici gün batımı manzaralarına da şahit olabileceğin Mavişehir sahilinde yaz aylarında masmavi sularda doyasıya yüzebilir ve güneşlenebilirsin.

Konum Linki

10. Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı

Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı

10.000 metrekarelik geniş alanıyla dikkat çeken Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı, Karşıyaka’nın en büyük ve güzel parklarından biri olarak keşfedilmeye değer. 1987 yılında hizmete giren parkın her köşesinde etkileyici sanat eserleriyle karşılaşacaksın. Heykeltıraş İlhan Koman'ın "Ana ve Çocuk" heykeli, Zühtü Müridoğlu'nun "Atatürk" heykeli, Fikret Mualla'nın "Çiçekli Otoportre" tablosu, Avni Arbaş'ın "Balıkçı Tekneleri" tablosu ise sanat parkının en ünlü eserleri arasında.

Türkiye'nin ilk açık hava heykel parklarından biri de olan Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı, her yıl birçok sanat etkinliğiyle çok ilgi görüyor. Çeşitli heykeller ve rölyeflerle süslenmiş Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı, yemyeşil doğal güzellikleriyle kalabalıklardan uzakta dinlenmek için ideal bir adres.

Konum Linki

11. İzmir Haberleşme Müzesi

İzmir Haberleşme Müzesi

Karşıyaka gezinde Türkiye'nin ilk ve tek haberleşme müzesi olan İzmir Haberleşme Müzesi’ne de uğrayabilirsin. 2014 yılında hizmete başlayan müze, 1.200 metrekarelik geniş bir alana sahip. Müzenin devasa koleksiyonu ise geçmişten günümüze haberleşmenin tarihini anlatan eserlere ev sahipliği yapıyor.

İzmir Haberleşme Müzesi’nde tarihi tuşlu telefonlar, mors, telgraf, teleks, kripto cihazı, telefon santralleri, telsizler, radyolar, televizyonlar ve diğer haberleşme cihazları arasında keyifli zaman geçirebilirsin. Eski haberleşme cihazlarının nasıl çalıştığını öğrenebileceğin müzede atölyeler ve eğitimlere de katılabilirsin. Müze mağazasında ise haberleşmeyle ilgili birbirinden ilginç ürünler satın alabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında açık.

12. Karşıyaka Tay Parkı

Karşıyaka Tay Parkı giriş görünümü

Karşıyaka’da çocuklarla birlikte harika zaman geçirebileceğin en popüler yerlerden biri Tay Parkı. 20.000 metrekarelik geniş bir alana sahip olan Karşıyaka Tay Parkı’nda her yaştan insan için at biniciliği eğitimi, atlı safari turları ve atlı terapi gibi çeşitli hizmetler sunuluyor. Hem at biniciliğini denemek hem de doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler için Karşıyaka Tay Park, İzmir’deki en ideal adresler arasında. Kafesinde çayını yudumlayarak dinlenebileceğin parkta geniş çocuk oyun alanları ve yürüyüş yolları gibi olanaklar da bulabilirsin.

Türkiye'nin ilk atlı terapi merkezlerinden biri olan parkta 40'tan fazla at bulunuyor. Her yaş için at biniciliği eğitimleri verilen Karşıyaka Tay Parkı’nın yeşil alanlarında yaz günlerinde tertemiz havada piknik yaparak yorgunluk atabilirsin. Karşıyaka'nın birçok yerinden kalkan belediye otobüsleri parkın yakınında duruyor, ayrıca taksiler ve araç kiralama hizmeti alarak da parka kolayca ulaşabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretler etkinliklere göre değişiyor.

Açık olduğu saatler

 • Pazar ve pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09.40-12.40 ile 14.10-17.40 saatleri arasında açık.

Yazar Notu: At biniciliği eğitimi ve atlı safari turları için önceden rezervasyon yaptırmanı öneririm. Güneşli havalarda da yanında mutlaka güneş kremi ve şapka bulundurmalısın.

13. İnsan Hakları Anıtı

Karşıyaka'daki İnsan Hakları Anıtı

Etkileyici İnsan Hakları Anıtı da Karşıyaka’nın görülmeye değer eserlerinden biri. Temeli 1989 yılında İnsan Hakları Günü olarak kabul edilen 10 Aralık'ta atılan anıt, 1990 yılında açıldı. Ünlü heykeltraş Bihrat Mavitan tarafından yapılan anıt, demokrasiyi simgeleyen üç bölümle çarpıcı bir tasarım sunuyor. Anıtın 15 metre büyüklüğündeki en büyük bölümünde insan haklarına açılan bir kapı bulunuyor. Bu kapıdan geçen yol ise sonsuza ulaşarak toplumun gelişimini simgeliyor.

Ortadaki parça, ters u şeklinde tasarlanmış ve duvarlarının iç bölümünde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nden alıntılar yer alıyor. Diğer bölüm ise yine İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ndeki otuz maddeyi yansıtan 30 metre uzunluğu ile dikkat çekiyor. Hem derin anlamı hem de etkileyici mimari tasarımıyla ünlü olan İnsan Hakları Anıtı’nı yakından görmeni öneririm.

Konum Linki

14. Milli Mücadele Parkı ve Müzesi

Milli Mücadele Parkı ve Müzesi giriş

Karşıyaka’nın Yalı mahallesinde hizmet veren Mili Mücadele Parkı ve Müzesi, ilçe gezilerinin değişmez adreslerinden biri. Parkın en önemli bölümü olan ve 2.500 metrekare alanı kapsayan Milli Mücadele Müzesi, 27 Ağustos 2013’te halka açıldı. Müze, 22 duvarını süsleyen ve Çanakkale Zaferi’nden başlayarak detaylı bir şekilde Cumhuriyet tarihini anlatan 44 adet rölyef ve büstle görülmeye değer güzellikte. Mustafa Kemal Atatürk ve yüzlerce kahramanın anlatıldığı etkileyici destan, yakın tarihimizin genç kuşaklara aktarılmasını amaçlıyor.

Müzenin mutlaka görülmesi gereken bölümleri ise Atatürk Maskı, İzmir’in işgalinde halkın direnişi, Çanakkale Savaşı rölyef ile kitabesi, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, Ankara’ya gelişi, TBMM’nin kuruluşu, Kurtuluş Savaşı dönemi, isimsiz kahramanların büstleri ve heykelleri. Yemyeşil doğal güzellikler içinde hizmet veren müzeyi gezdikten sonra yürüyüşlere çıkarak Karşıyaka’yı keşfedebilirsin.

Konum Linki

15. Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

İzmir’in en eski fotoğraf stüdyolarından birinin geniş fotoğraf arşivini sunan Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, 2011 yılından beri hizmet veriyor. Hamza Rüstem’in torunu Mert Rüstem tarafından bağışlanan zengin koleksiyonuyla ilgi gören müze, hem kültür hem de fotorğafçılık meraklılarının keyifle gezebileceği yerler arasında.

Tarihi fotoğraf makinaları ve ekipmanlarının yanı sıra İzmir’in tarihini yansıtan yüzlerce etkileyici fotoğrafı da müzenin koleksiyonlarından inceleyebilirsin. Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, ayrıca nostaljik fotoğraf stüdyosu ve karanlık odasıyla da görülmeye değer güzellikte. Türkiye'nin en güzel fotoğrafçılık müzelerinden biri olarak kabul edilen Hamza Rüstem Fotoğraf Evi’nde fotoğrafçılık kursları ve atölye çalışmalarına da katılabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazar günleri hariç haftanın her günü 08.00 ile 17.00 saatleri arasında açık.

16. St. Helen Katolik Kilisesi

St. Helen Katolik Kilisesi iç görünümü

Karşıyaka’da yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri de St. Helen Katolik Kilisesi. 1904 yılında inşa edilen kilise, İmparator I. Konstantin'in annesi Helena'dan ismini alıyor. Sultan II. Abdülhamid'in izniyle özel olarak yaptırılan etkileyici kilisenin 1968 yılında restore edilmiş iç bölümlerini de gezebilirsin.

Neo-gotik mimari tarzında dikdörtgen planlı olarak ve yuvarlak kemerli pencerelerle tasarlanan St. Helen Katolik Kilisesi, çarpıcı mimarisiyle de ilgi görüyor. Kilisenin vitray pencereleri, Fransız aziz ve azizelerin tasvirleriyle süslenmiş. Kilisenin duvarlarında ise Hz. İsa'nın yaşamını tasvir eden kabartmaları görebilirsin. İzmir'in en eski Katolik kiliselerinden biri olarak önemli tarihi ve kültürel miras kabul edilen St. Helen Katolik Kilisesi, aynı zamanda farklı din ve inançlara sahip insanlar için bir buluşma noktası görevi görüyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Kilise haftanın her günü 08.00-12.00 ve 15.00-18.00 saatleri arasında açık. Pazar günleri ayin saatleri ise 10.00 ve 18.00.

Yazar Notu: Kiliseyi gezerken ziyaretçilerin saygılı giyinmesi ve sessiz olması isteniyor.

17. Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu

Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu

1987 yılında hizmete giren Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu, İzmir'in en büyük açık hava tiyatrolarından biri olarak birçok önemli etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Karşıyaka merkezinden güzel bir konumda bulunan açık hava tiyatrosu, yaklaşık 1100 kişi kapasiteye sahip. Yıl boyunca tiyatro oyunları, konserler ve gösteriler düzenlenen Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu, binlerce sanat tutkununu kendine çekiyor.

Amfi tiyatro şeklinde bir oturma düzenine sahip olan açık hava tiyatrosu, geniş sahnesi ve son teknoloji ışıklandırma sistemleriyle de dikkat çekiyor. Hemen arkasında büyüleyici deniz manzaraları sunan Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu’nun etkinlik takvimini incelemeyi unutma.

Konum Linki

Yazar Notu: Tiyatro oyunları ve diğer etkinlikler için biletlerinizi önceden almanı öneririm.

18. Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi

Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi

Sanat hepimize ait temasıyla kurulan Hikmet Şimşek Sanat Merkezi, 2011 yılından beri hizmet veriyor. İlçe merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğin sanat merkezi, yaklaşık 3.000 metrekarelik geniş bir alana sahip. Merkezde yıl boyunca resim, heykel, müzik, tiyatro ve dans gibi çeşitli sanat dallarında kurslar ve atölyeler düzenleniyor. Ayrıca sanat merkezinde sergiler, konserler, tiyatro oyunları ve dans gösterileri gibi çeşitli etkinliklere de katılarak güzel zaman geçirebilirsin.

Kütüphane, kafe ve sanat mağazası gibi bölümleri olan Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi'nde hem sanat kurslarına katılarak bilgi alabilir hem de ilgini çeken etkinliklere katılarak güzel zaman geçirebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Bilet fiyatları etkinliklere göre değişiyor.

Açık olduğu saatler

 • Eğitimler için cumartesi ve pazar günleri hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında açık.

Yazar Notu: Kurslara ve atölyelere önceden kayıt yaptırmanı öneririm. Hikmet Şimşek Sanat Merkezi'nde hafta içi kurslara ve atölyelere; hafta sonları ise sergileri, konserleri, tiyatro oyunlarını ve dans gösterilerine katılabilirsin.

19. Tarihi Alibey Hamamı

Tarihi Alibey Hamamı

Karşıyaka’nın en eski tarihi yapılarından biri olan Alibey Hamamı, 17. yüzyıldan günümüze kalıyor. İlçe merkezinde güzel bir konumda bulunan tarihi hamam, 2009 yılında restore edilerek yeniden hizmete açıldı. Klasik Osmanlı hamam mimari özelliklerini yansıtan Alibey Hamamı; sıcaklık, soğukluk ve ılıklık bölümlerine sahip.

Ayrıca hamamda sauna, buhar odası, cilt bakımı ve diğer spa uygulamaları da bulabilirsin. İzmir'in en eski hamamlarından biri olmasıyla da ünlü Alibey Hamamı’nın otantik atmosferinde hem çarpıcı mimariyi inceleyebilir hem de gezinin yorgunluğunu atabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Giriş 215 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00 ile 22.45 saatleri arasında açık.

Yazar Notu: Salı, perşembe ve cumartesi kadınlar günü. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmalısın.

20. Bostanlı Seyir Terası

2016 yılında hizmete giren Bostanlı Seyir Terası, Ege Denizi’nin en güzel muhteşem manzaralarını izlemek istiyorsan ilk uğraman gereken yer. 1.200 metrekarelik geniş bir alana sahip olan seyir terasından İzmir Körfezi, Karşıyaka, Konak ve Bornova’nın harika fotoğraflarını çekebilirsin. Yemyeşil ağaçlarla süslü yapay bir tepe üzerinden başlayarak denize kadar uzanan Bostanlı Seyir Terası, ahşap ve çelik konstrüksiyon üzerindeki platformlardan oluşuyor. Çevresinde yürüyüş parkuru, bisiklet yolları, piknik masaları, çocuk oyun parkları, masa tenisi ve satranç masaları bulabileceğin seyir terası, günün her saati çok hareketli.

Türkiye’nin en güzel gün batımı manzarası izlenecek yerlerinden biri olarak gösterilen Bostanlı Seyir Terası’na özellikle gün batımı saatlerine uğrayarak tablo güzelliğinde harika fotoğraflar çekebilirsin. Seyir alanı çevresindeki kafelerde ise çayını yudumlayarak canlı atmosferin ve deniz manzarasının tadını çıkarabilirsin.

Konum Linki

Yazar Notu: Yaz aylarında oldukça sıcak olabilen seyir alanında güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü bulundurmanı öneririm.

21. Bostanlı Pazarı

Karşıyaka gezinde alışveriş yapmak için gidebileceğin en sevilen yerlerden biri Bostanlı Pazarı. Bostanlı mahallesinde her çarşamba günü kurulan popüler pazar, hem İzmir halkı hem de turistler tarafından çok ilgi görüyor. Yüzlerce çeşit kıyafet, aksesuar, süs eşyasını ekonomik fiyatlarla alma şansı bulabileceğin pazarın meyve ve sebze bölümünde ise taze ürünler ile yöresel Ege otları alabilirsin.

Türkiye’nin ilk sertifikalı organik pazarı ünvanına sahip olan Bostanlı Pazarı’nın çevresi ise geleneksel İzmir ve Ege yemekleri tadabileceğin restoranlarla sarılı. Ayrıca pazar çevresinde İzmir sokak lezzetlerini de deneme şansı bulacaksın.

Konum Linki

22. Akbank İzmir Sanat Galerisi

Şehrin en önemli sanat galerilerinden biri olarak kabul edilen Akbank İzmir Sanat Galerisi, sanat tutkunlarının Karşıyaka’da mutlaka uğradığı yerler arasında. 1992 yılında hizmete giren sanat galerisi, 1.000 metrekarelik geniş bir alana sahip. Modern ve çağdaş sanata odaklanan zengin bir koleksiyon sunan Akbank İzmir Sanat Galerisi’nde her yıl 10'dan fazla sergi düzenleniyor.

Sanatçıların ve sanat tutkunlarının bir araya geldiği etkinliklerle çok ilgi gören sanat galerisinde yıl boyu düzenlenen atölyelere ve eğitimlere de katılabilirsin. Müzenin mağazasında ise sanat eserleri ve birbirinden güzel sanat kitapları bulabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi ve salı günleri hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

23. Ahmet Taner Kışlalı Parkı

Adını gazeteci Ahmet Taner Kışlalı'dan alan park, Karşıyaka’nın en güzel rekreasyon alanlarından. 50 dönümlük geniş bir alana sahip olan Ahmet Taner Kışlalı Parkı, yeşil alanıyla Karşıyaka'nın en popüler parklarından biri. Yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, piknik alanları, çocuk oyun parkları ve gölet gibi birçok olanağı parkta bulabilirsin.

Park çevresinde ise İzmir lezzetleri tadabileceğin ve çay içebileceğin kafeler hizmet veriyor. Yıl boyunca çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenlendiği Ahmet Taner Kışlalı Parkı, kalabalık ve gürültüden uzakta dinlenmek için tercih edebileceğin yerler arasında.

Konum Linki

24. Şehit Türk Diplomatları Anıtı

Yurt dışında görevi başında uğradıkları saldırılarda hayatını kaybeden diplomat ve elçilik görevlileri anısına yaptırılan ilk anıt olan Şehit Türk Diplomatlar Anıtı’nı da Karşıyaka’da ziyaret edebilirsin. 2008 yılında açılan anıt, çarpıcı tasarımıyla hemen dikkat çekiyor. Etkileyici anıt, 1973-1994 yılları arasında farklı ülkelerindeki saldırılarda hayatlarını kaybeden 34 şehidimizin resimlerinin yer aldığı siyah granitle tasarlanmış. Şehit Türk Diplomatlar Anıtı, dünyayı temsil eden 5 metre x 2.4 metrelik ana mermer ve 2.5 metre yüksekliğindeki bir kaide ile çarpıcı bir tasarıma sahip. Mermer blok üzerindeki 4 ayrı katman ise şehit diplomatlarımızın katledildiği 4 ayrı kıtayı temsil ediyor.

Konum Linki

25. Anayasa Meydanı

Karşıyaka'nın en önemli buluşma noktalarından biri de Anayasa Meydanı. 7.000 metrekarelik geniş bir alana yayılan meydan, çevresini saran turistik noktaların yanı sıra etkileyi anıtları için de çok ziyaret ediliyor. 1972 yılında hizmete giren ve 2018 yılında yenilenerek büyütülen Anayasa Meydanı’nın en dikkat çeken eseri ise Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ve Türk kadınını simgeleyen

Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı. Her yıl çeşitli kültürel etkinlikler, kutlamalar ve anma törenlerine ev sahipliği yapan Karşıyaka Anayasa Meydanı, ilçeyi keşfetmeye başlamak için en ideal noktalardan biri.

Konum Linki

26. Muammer Aksoy Parkı

Karşıyaka’nın sevilen rekreasyon alanlarından biri olan Muammer Aksoy Parkı, keyifli yürüyüşler yapmak için ideal bir adres. Denize sıfır konumda 10.000 metrekarelik alana yayılan parkta çim alanlar, ağaçlar içinde uzanan yürüyüş yolları, piknik alanları, çocuk oyun parkları ve içecek alabileceğin kafeler gibi imkanlar bulabilirsin.

Şehrin kalabalığı ve gürültüsünden sıkıldığında dinlenmek için gidebileceğin Muammer Aksoy Parkı’nda sıcak yaz günlerinde piknik yaparak da güzel zaman geçirebilirsin. Parkta ücretsiz Wi-Fi ve bisiklet kiralama hizmeti de bulabilirsin.

Konum Linki

27. İzmir Devlet Tiyatrosu Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi

Karşıyaka’nın en önemli sanat merkezlerinden biri de 1987 yılından beri hizmet veren İzmir Devlet Tiyatrosu Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi. Yaklaşık 300 kişi kapasitesine sahip olan tiyatro, yıl boyunca pek çok önemli tiyatro oyununa ev sahipliği yapıyor. 2012 yılında restore edildikten sonra Ragıp Haykır'ın adı verilen tiyatro, modern ses ve ışık sistemleriyle donatılmış. Açıldığı zamandan beri İzmir kültürel hayatının önemli parçalarından biri haline gelen Ragıp Haykır Sahnesi, her yıl yaklaşık 50 bin sanat tutkununu misafir ediyor.

Konum Linki

28. Karşıyaka Çocuk Oyun Macera Parkı

Karşıyaka’da çocuklu ailelerin en çok uğradığı yerlerden biri Karşıyaka Çocuk Oyun Macera Parkı. İlçenin en güzel ve eğlenceli parklarından olan çocuk macera parkı, yaklaşık 2.700 metrekarelik geniş bir alanı kapsıyor. 65 metrelik zipline ile dikkat çeken parkta atlayışı kulesi, ip parkuru, tüp geçit, sandık köprü, gençler ve çocuklar için iki farklı tırmanma duvarı gibi bölümlerde eğlence zamanlar geçirebilirsin.

Çocukların heyecan ve macera dolu birçok aktiviteyi uzmanlarla birlikte güven içinde yapabileceği parktaki bölümler, hem eğlenmek hem de çocukların denge ve koordinasyon becerilerini geliştirmek için tasarlanmış. Kafe ve restoranında da mola vererek dinlenebileceğin Karşıyaka Çocuk Oyun Macera Parkı, açıldığı 2018 yılından beri ilçenin en popüler parkları arasında.

Konum Linki

29. Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi

2023 yılında hizmete başlayan Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi, hem yetişkinler hem de çocuklar için birçok eğlenceli ve bilgilendirici etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 1.500 metrekarelik bir alanda hizmet veren merkezde mutfak sanatları ile ilgili çeşitli kurslar ve atölyeler düzenleniyor.

Merkezde Türk ve dünya mutfaklarının yanı sıra vejetaryen vegan mutfağı, pastacılık, barista eğitimi, hamur işi üretimi gibi konularda da eğitimler alabilirsin. Çocuklara özel mutfak sanatları atölyelerinin de çok ilgi gördüğü Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi’nde profesyonel şeflerden eğitim alarak güzel zaman geçirebilirsin. Türkiye'nin en modern mutfak sanatları merkezlerinden olan Cordelion, hem Karşıyaka Belediyesi hem de Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile ortak etkinlikler de düzenliyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretler etkinliklere göre değişiklik gösteriyor.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00 ile 19.00 saatleri arası açık.

Yazar Notu: Kurslara ve atölyelere önceden kayıt yaptırılması gerekiyor.

30. Olof Palme Parkı

Bostanlı sahili ve seyir alanının hemen arkasında uzanan Olof Palme Parkı, çarpıcı Ege Denizi manzaraları eşliğinde yorgunluk atmak için tercih edebileceğin yerler arasında. Yemyeşil doğal güzellikler içinde uzanan yürüyüş parkurlarında gezebileceğin parkta bisiklet kiralayarak da Bostanlı sahili boyunca gezebilirsin.

Çocuk oyun alanlarıyla da ilgi gören parkta hemen dikkatini çekecek eser ise devasa İnsan Hakları Anıtı. Denize doğru uzanan ve birçok simgesel objeyle süslenen anıtın özellikle gün batımlarında muhteşem fotoğraflarını çekebilirsin. Kalabalık ve gürültüden uzaklaşmak için en güzel Karşıyaka parklarından biri olan Olof Palme Parkı’nda serin deniz havasında dinlendirici akşam yürüyüşleri yapabilirsin.

Konum Linki

Bu güzel kentte keşfetmeye doyamayacağın daha birçok durak var. İzmir’de gezilecek yerler için tıkla!


ipekincir
İpek İncir
390 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN