Anasayfa Haberler Etiket: En uygun kredi veren banka

Kadınlara 5 yıl vadeli kredi veriyor

Kadınların ekonomide daha çok söz sahibi olmasına yönelik projeler yurtdışında şu sıralar çok popüler. Hatta eğer bir sosyal girişimcilik proje yarışmasına katılacaksanız kadın girişimciler ekseninde bir projeyle ödülü garantileyeceğiniz bile söylenebilir.Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) ve Hollanda Kalkınma Ajansı, Türkiye'de ilk kez kadın girişimcilere yönelik bir finansal destek projesi için anlaşmaya imza attı.Alternatifbank'ın kadın girişimcilerin desteklenmesine yönelik başlattığı kredi projesi kapsamında bankayla 40 milyon dolar krediyi kapsayan bir sözleşme imzalayan IFC, krediden yararlanan yatırımları da takip edecek. Projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu söyleyen ABank Genel Müdürü Hamit Aydoğan'la geçtiğimiz hafta görücüye çıkardıkları proje hakkında konuştuk. Kadın istihdamının artırılması, kadınların ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları için sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında böyle bir proje başlattıklarını anlattı Aydoğan. "Kadınlara ne yazık ki her konuda eşitlik yok. Ancak kadınların ekonomideki ağırlıkları gittikçe artıyor. Biz de kadın girişimcilerin yatırımlarına 5 yıl vadeli kredilerle destek vererek bu sürece katkıda bulunmak istedik" diyor.ANADOLU'DAN BAŞVURU VARHer bir girişimciye maksimum 2 milyon dolar destek sağlanacak kredi projesine kısa sürede 25 girişimci başvurmuş. 2 yıl geri ödemesiz 5 yıl vadeli krediye başvuran projelerin ince elenip sık dokunarak seçileceğini anlatan Aydoğan, başvuruların yüzde 50'sinin Anadolu'dan geldiğini vurguluyor. Aydoğan bu konuda hassas davrandıklarını söyleyerek, "Kredilerin tamamını belli bir bölgeye vermek istemiyoruz. Özellikle Türkiye'nin her yerinde kullanıcıları olmasına dikkat ediyoruz" diyor. Başvuran yeni yatırımlar ağırlıklı olarak inşaat, hizmet ve gıda sektörlerindeki projeleri içeriyor. Kredi verilen kadın girişimciler parayı aldıktan sonra da yalnız bırakılmıyor. Daha proje aşamasında yatırımcılara danışmanlık hizmeti verdiklerini anlatan Aydoğan, fizibilite raporlarını inceleyip onlara yol gösterdiklerinin de altını çiziyor. 

58. yıla özel 0.58 faizli kredi

Şekerbank'ın, 58. kuruluş yıldönümünde, esnaf ve küçük işletmeler için hazırladığı özel kredi kampanyası, 12 Ekim - 31 Ekim 2011 tarihleri arasında devam edecek. Şekerbank’ın kuruluşunun 58. yıldönümü kapsamında düzenlenen kampanya kapsamında, esnaf ve küçük işletmelerin 10.000 TL’ye kadar olan kredi talepleri için, 24 aya kadar vade ile, aylık %0.58 oranında faiz uygulanacak. Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, bundan 58 yıl önce, 12 Ekim 1953’te, Anadolulu girişimcilerin, çiftçilerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Şekerbank’ın, bugün, %62’si Anadolu’da olan 266 şubesi, güçlü mali yapısı ve uluslararası marka bilinirliği ile üreten Türkiye’ye, yani ekonominin gerçek kahramanlarına güç vermeye devam ettiğini söyledi. Yıldız, “Şekerbank, ‘küçük işletmelerin finansmanında lider banka olma’ vizyonu doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektedir.” dedi. 

Esnafın borç yapılandırma başvuru süresi uzatıldı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), esnaf ve sanatkarlar odalarının üyelerinin ticari kredilerinin yeniden yapılandırılmasına yönelik olarak hazırlanan "Finansal Yeniden Yapılandırılma Protokolü"nün başvuru süresini 27 Eylül’e kadar uzattı. TBB’nin 27 Mayıs 2011 tarihinde yapılan kamuoyu duyurusunda, TESK’e bağlı esnaf ve sanatkarlar odaları üyelerinin ticari kredilerinin yeniden yapılandırılmasına yönelik olarak hazırlanan "Finansal Yeniden Yapılandırılma Protokolü"nün 27 Mayıs 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiği ve protokolün 4 (a) maddesine göre protokolden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların bu tarihten itibaren protokole taraf olan bankalara 2 ay içinde başvuruda bulunmalarının gerektiği belirtilmişti. TBB’nin 29 Temmuz 2011 tarihinde yapılan kamuoyu duyurusunda ise başvuru süresinin 26 Ağustos 2011 tarihine kadar uzatıldığına değinilerek, TESK’in başvurusu üzerine, protokolün 1 ay daha uzatıldığı, protokolden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların en geç, 27 Eylül 2011 Salı günü mesai saati sonuna kadar başvurmaları gerektiği kaydedildi.  

Kredi kartı borcuna 4 taksit

Batık tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarının arttığı, yaklaşık 2.2 milyon insanın bankalara borçlu olduğu uzmanlar tarafından açıklanırken, geçtiğimiz 18 ayda 15 bin borçlunun ödeme sorununu çözüme kavuşturan, Standard Varlık yeni bir kampanya için düğmeye bastı. Standard Varlık portföyündeki yaklaşık 90 bin borçlunun yararlanabileceği Ramazan’a özel bu kampanya ile tüm faizleri silerek, anapara tutarı üzerinden 4 taksitte ödeme imkanı sunuyor.

Yapı Kredi'den 1.1 milyar TL net kâr

Yapı Kredi, 2011 yılının ilk yarısında 1 milyar 101 milyon TL’lik net kâr elde etti. Konu hakkında açıklama yapan Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, müşteri odaklı bankacılık anlayışını sürdürdüklerini, yılın ilk altı ayında dengeli büyüme ve sürdürülebilir kârlılık elde ettiklerini belirtti. Açıkalın, bankanın kredilerinin toplam aktifleri içindeki payının yüzde 59’a ulaştığını; kredi kartları, leasing ve faktoring alanlarında ise liderliğini sürdürdüğünü sözlerine ekledi. Yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 7 artışla net kârını 569 milyon TL’ye yükselten Yapı Kredi’nin toplam gelirleri yılın ilk 6 ayında, bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla, yüzde 3 artarak 3 milyar 218 milyon TL’ye ulaştı. Yapı Kredi’nin sermaye yeterlilik oranı Banka bazında yüzde 14,1, Grup bazında ise yüzde 13,8 olarak gerçekleşti. Ekonomiye yılın ilk yarısında toplam 63,7 milyar TL tutarında kredi desteği veren Yapı Kredi’nin konsolide aktif büyüklüğü ise 107,5 milyar TL’ye yükseldi.

TKB ile Yapı Kredi kredi anlaşması imzaladı

TKB ile Yapı Kredi kredi anlaşması imzaladı Türkiye Kalkınma Bankası ile Yapı Kredi Bankası, 15 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı. Türkiye Kalkınma Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, Banka'nın, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası'ndan temin ettiği 50 milyon euro tutarındaki KOBİ destek kredisinin 15 milyon euro tutarındaki kısmının kullandırımı için Yapı Kredi Bankası ile anlaşma imzaladığı bildirildi.

Vatandaş yaz tatiline girince bireysel kredi talebi yavaşladı

Cemalcılar, yaz aylarında yavaşlayan bireysel kredi talebinin eylülde yeniden artmaya başlamasını beklerken bu talebin geçen senenin aynı dönemindeki kadar hızlı olmasını da beklemediğini anlattı. - Yapı Kredi Perakende Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, yılın ilk 6 aylık döneminde bireysel tarafta çok canlı bir kredi talebi görüldüğünü fakat mevsimsellik etkisinin en yoğun hissedildiği segmentte yavaşlamanın görülmeye başladığını söyledi. Yaz aylarına da girilmesinin etkisi ile kredi cephesinde görülen yavaşlamanın eylülle beraber yeniden artmasını beklediklerini belirten Cemalcılar, geçen seneki talep canlılığının da olmayacağını öngördü. Cemalcılar, "Bireysel kredilerde haziran, temmuz ve ağustos ayları mevsimselliğin de etkisi ile çok yavaş geçen aylardır. Krizin sıcak dönemi diyebileceğimiz 2009 hariç, bayramdan önceki 2 hafta ve okulların açılış dönemi bireysel kredi talebinin patladığı dönemdi. Kredi talebi bu yıl eylülde de artacaktır ama geçen yılki kadar olmaz" dedi. Cemalcılar, Yapı Kredi'nin bireysel ve KOBİ bankacılığı için çıkardığı yeni ürün paketlerinden 450 bin adet sattığını, ayrıca ATM'den de hızlı kredi vereceğini söyledi.

Altına hücum bankaları harekete geçirdi

İş Bankası Sermaye Piyasaları Bölümünden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdal Aral, yaptığı açıklamada, altın yatırımı yapmak isteyen İş Bankası müşterileri için 3 farklı altın enstrümanları bulunduğunu, bunlardan birinin vadesiz mevduat niteliğinde olan ve gram olarak takip edilen “altın hesabı” ürünü, ikincisi “yatırım hesabı” aracılığı ile müşterilere sundukları ve adet olarak izlenen 1 gram altına, tam Cumhuriyet Altınına ve yarım Cumhuriyet Altınına eşdeğer kaydi altın ürünleri ile üçüncüsünün “altın kredisi” olduğunu, bunların dışında B tipi altın yatırım fonu ile farklı vadelerde ihraç edilen korumalı/garantili altın yatırım fonlarının bulunduğunu belirtti.  Bu yılın Şubat ayında altına dayalı ürünlere B tipi altın fonunu eklediklerini hatırlatan Aral, yatırımcılar tarafından ilgiyle karşılanan fonun büyüklüğünün kısa zamanda 35 milyon liraya ulaştığını, geçtiğimiz dönemlerde altına dayalı olarak halka arz ettikleri ana para korumalı (APK) fonların da yoğun ilgi gördüğünü, yoğun ilgiden dolayı altına dayalı yeni bir fon arzını daha gerçekleştirdiklerini ve 22 Temmuz'a kadar devam eden arz ile yüzde 100 APK ve altına dayalı yeni fonu altın yatırımıyla ilgilenen müşterilere sunduklarını kaydetti.

Kredi kartına yüklendik

 Kredi kartına dayalı tüketim, Haziran ayında, bir önceki aya göre nominal yüzde 3,9, Ocak-Haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 arttı. Merkez Bankası danışmanlarından Ercan Türkan tarafından, bankadan bağımsız olarak oluşturulan kartlı tüketime dayalı "E.T.T.E Tüketim Endeksi"nin Haziran sonuçlarına göre, Haziran'daki nominal toplam tüketim, Mayıs'a göre yüzde 3,9, geçen yılın Haziran ayına göre de yüzde 14,4 arttı. Geçen yılın Ocak-Haziran dönemine göre, bu yılın aynı döneminde kredi kartı ile gerçekleşen tüketimde de nominal bazda yıllık yüzde 13 artış kaydedildi.

Kredi kartlı tüketim haziranda yüzde 3.9 arttı

Merkez Bankası danışmanlarından Ercan Türkan tarafından, bankadan bağımsız olarak oluşturulan kartlı tüketime dayalı “E.T.T.E Tüketim Endeksi”nin Haziran sonuçlarına göre, Haziran'daki nominal toplam tüketim, Mayıs'a göre yüzde 3,9, geçen yılın Haziran ayına göre de yüzde 14,4 arttı.Geçen yılın Ocak-Haziran dönemine göre, bu yılın aynı döneminde kredi kartı ile gerçekleşen tüketimde de nominal bazda yıllık yüzde 13 artış kaydedildi.Kredi kartlı tüketimde reel artış ise Haziran'da, bir önceki aya göre yüzde 5, geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 6,8, Ocak-Haziran dönemi itibariyle ise yüzde 6,7 oldu.
x