Ana Sayfa >Haberler>En Uygun Kredi Veren Banka

En Uygun Kredi Veren Banka - Haberler

Kadınlara 5 yıl vadeli kredi veriyor

Kadınların ekonomide daha çok söz sahibi olmasına yönelik projeler yurtdışında şu sıralar çok popüler. Hatta eğer bir sosyal girişimcilik proje yarışmasına katılacaksanız kadın girişimciler ekseninde bir projeyle ödülü garantileyeceğiniz bile söylenebilir.

Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) ve Hollanda Kalkınma Ajansı, Türkiye'de ilk kez kadın girişimcilere yönelik bir finansal destek projesi için anlaşmaya imza attı.

Alternatifbank'ın kadın girişimcilerin desteklenmesine yönelik başlattığı kredi projesi kapsamında bankayla 40 milyon dolar krediyi kapsayan bir sözleşme imzalayan IFC, krediden yararlanan yatırımları da takip edecek. Projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu söyleyen ABank Genel Müdürü Hamit Aydoğan'la geçtiğimiz hafta görücüye çıkardıkları proje hakkında konuştuk. Kadın istihdamının artırılması, kadınların ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları için sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında böyle bir proje başlattıklarını anlattı Aydoğan. "Kadınlara ne yazık ki her konuda eşitlik yok. Ancak kadınların ekonomideki ağırlıkları gittikçe artıyor. Biz de kadın girişimcilerin yatırımlarına 5 yıl vadeli kredilerle destek vererek bu sürece katkıda bulunmak istedik" diyor.

ANADOLU'DAN BAŞVURU VAR

Her bir girişimciye maksimum 2 milyon dolar destek sağlanacak kredi projesine kısa sürede 25 girişimci başvurmuş. 2 yıl geri ödemesiz 5 yıl vadeli krediye başvuran projelerin ince elenip sık dokunarak seçileceğini anlatan Aydoğan, başvuruların yüzde 50'sinin Anadolu'dan geldiğini vurguluyor. Aydoğan bu konuda hassas davrandıklarını söyleyerek, "Kredilerin tamamını belli bir bölgeye vermek istemiyoruz. Özellikle Türkiye'nin her yerinde kullanıcıları olmasına dikkat ediyoruz" diyor. Başvuran yeni yatırımlar ağırlıklı olarak inşaat, hizmet ve gıda sektörlerindeki projeleri içeriyor. Kredi verilen kadın girişimciler parayı aldıktan sonra da yalnız bırakılmıyor. Daha proje aşamasında yatırımcılara danışmanlık hizmeti verdiklerini anlatan Aydoğan, fizibilite raporlarını inceleyip onlara yol gösterdiklerinin de altını çiziyor. 

Kaynak: Finans Gündem - 11.11.2011

58. yıla özel 0.58 faizli kredi

Şekerbank'ın, 58. kuruluş yıldönümünde, esnaf ve küçük işletmeler için hazırladığı özel kredi kampanyası, 12 Ekim - 31 Ekim 2011 tarihleri arasında devam edecek. Şekerbank’ın kuruluşunun 58. yıldönümü kapsamında düzenlenen kampanya kapsamında, esnaf ve küçük işletmelerin 10.000 TL’ye kadar olan kredi talepleri için, 24 aya kadar vade ile, aylık %0.58 oranında faiz uygulanacak. 

Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, bundan 58 yıl önce, 12 Ekim 1953’te, Anadolulu girişimcilerin, çiftçilerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Şekerbank’ın, bugün, %62’si Anadolu’da olan 266 şubesi, güçlü mali yapısı ve uluslararası marka bilinirliği ile üreten Türkiye’ye, yani ekonominin gerçek kahramanlarına güç vermeye devam ettiğini söyledi. Yıldız, “Şekerbank, ‘küçük işletmelerin finansmanında lider banka olma’ vizyonu doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektedir.” dedi. 

Kaynak: Finans Gündem - 12.10.2011

Esnafın borç yapılandırma başvuru süresi uzatıldı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), esnaf ve sanatkarlar odalarının üyelerinin ticari kredilerinin yeniden yapılandırılmasına yönelik olarak hazırlanan "Finansal Yeniden Yapılandırılma Protokolü"nün başvuru süresini 27 Eylül’e kadar uzattı.

TBB’nin 27 Mayıs 2011 tarihinde yapılan kamuoyu duyurusunda, TESK’e bağlı esnaf ve sanatkarlar odaları üyelerinin ticari kredilerinin yeniden yapılandırılmasına yönelik olarak hazırlanan "Finansal Yeniden Yapılandırılma Protokolü"nün 27 Mayıs 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiği ve protokolün 4 (a) maddesine göre protokolden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların bu tarihten itibaren protokole taraf olan bankalara 2 ay içinde başvuruda bulunmalarının gerektiği belirtilmişti.TBB’nin 29 Temmuz 2011 tarihinde yapılan kamuoyu duyurusunda ise başvuru süresinin 26 Ağustos 2011 tarihine kadar uzatıldığına değinilerek, TESK’in başvurusu üzerine, protokolün 1 ay daha uzatıldığı, protokolden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların en geç, 27 Eylül 2011 Salı günü mesai saati sonuna kadar başvurmaları gerektiği kaydedildi.

 

Kaynak: Milliyet Ekonomi - 09.09.2011

Kredi kartı borcuna 4 taksit

Batık tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarının arttığı, yaklaşık 2.2 milyon insanın bankalara borçlu olduğu uzmanlar tarafından açıklanırken, geçtiğimiz 18 ayda 15 bin borçlunun ödeme sorununu çözüme kavuşturan, Standard Varlık yeni bir kampanya için düğmeye bastı.

Standard Varlık portföyündeki yaklaşık 90 bin borçlunun yararlanabileceği Ramazan’a özel bu kampanya ile tüm faizleri silerek, anapara tutarı üzerinden 4 taksitte ödeme imkanı sunuyor.

Kaynak: Finans Gündem - 18.08.2011

Yapı Kredi'den 1.1 milyar TL net kâr

Yapı Kredi, 2011 yılının ilk yarısında 1 milyar 101 milyon TL’lik net kâr elde etti.

Konu hakkında açıklama yapan Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, müşteri odaklı bankacılık anlayışını sürdürdüklerini, yılın ilk altı ayında dengeli büyüme ve sürdürülebilir kârlılık elde ettiklerini belirtti. Açıkalın, bankanın kredilerinin toplam aktifleri içindeki payının yüzde 59’a ulaştığını; kredi kartları, leasing ve faktoring alanlarında ise liderliğini sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 7 artışla net kârını 569 milyon TL’ye yükselten Yapı Kredi’nin toplam gelirleri yılın ilk 6 ayında, bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla, yüzde 3 artarak 3 milyar 218 milyon TL’ye ulaştı. Yapı Kredi’nin sermaye yeterlilik oranı Banka bazında yüzde 14,1, Grup bazında ise yüzde 13,8 olarak gerçekleşti. Ekonomiye yılın ilk yarısında toplam 63,7 milyar TL tutarında kredi desteği veren Yapı Kredi’nin konsolide aktif büyüklüğü ise 107,5 milyar TL’ye yükseldi.

Kaynak: Finans Gündem - 03.08.2011

TKB ile Yapı Kredi kredi anlaşması imzaladı
TKB ile Yapı Kredi kredi anlaşması imzaladı


Türkiye Kalkınma Bankası ile Yapı Kredi Bankası, 15 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı.

Türkiye Kalkınma Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, Banka'nın, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası'ndan temin ettiği 50 milyon euro tutarındaki KOBİ destek kredisinin 15 milyon euro tutarındaki kısmının kullandırımı için Yapı Kredi Bankası ile anlaşma imzaladığı bildirildi.

Kaynak: Dünya Gazetesi - Güncel - 03.08.2011

Vatandaş yaz tatiline girince bireysel kredi talebi yavaşladı

Cemalcılar, yaz aylarında yavaşlayan bireysel kredi talebinin eylülde yeniden artmaya başlamasını beklerken bu talebin geçen senenin aynı dönemindeki kadar hızlı olmasını da beklemediğini anlattı.

- Yapı Kredi Perakende Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, yılın ilk 6 aylık döneminde bireysel tarafta çok canlı bir kredi talebi görüldüğünü fakat mevsimsellik etkisinin en yoğun hissedildiği segmentte yavaşlamanın görülmeye başladığını söyledi. Yaz aylarına da girilmesinin etkisi ile kredi cephesinde görülen yavaşlamanın eylülle beraber yeniden artmasını beklediklerini belirten Cemalcılar, geçen seneki talep canlılığının da olmayacağını öngördü. Cemalcılar, "Bireysel kredilerde haziran, temmuz ve ağustos ayları mevsimselliğin de etkisi ile çok yavaş geçen aylardır. Krizin sıcak dönemi diyebileceğimiz 2009 hariç, bayramdan önceki 2 hafta ve okulların açılış dönemi bireysel kredi talebinin patladığı dönemdi. Kredi talebi bu yıl eylülde de artacaktır ama geçen yılki kadar olmaz" dedi. Cemalcılar, Yapı Kredi'nin bireysel ve KOBİ bankacılığı için çıkardığı yeni ürün paketlerinden 450 bin adet sattığını, ayrıca ATM'den de hızlı kredi vereceğini söyledi.

Kaynak: Dünya Gazetesi - Güncel - 01.08.2011

Altına hücum bankaları harekete geçirdi

İş Bankası Sermaye Piyasaları Bölümünden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdal Aral, yaptığı açıklamada, altın yatırımı yapmak isteyen İş Bankası müşterileri için 3 farklı altın enstrümanları bulunduğunu, bunlardan birinin vadesiz mevduat niteliğinde olan ve gram olarak takip edilen “altın hesabı” ürünü, ikincisi “yatırım hesabı” aracılığı ile müşterilere sundukları ve adet olarak izlenen 1 gram altına, tam Cumhuriyet Altınına ve yarım Cumhuriyet Altınına eşdeğer kaydi altın ürünleri ile üçüncüsünün “altın kredisi” olduğunu, bunların dışında B tipi altın yatırım fonu ile farklı vadelerde ihraç edilen korumalı/garantili altın yatırım fonlarının bulunduğunu belirtti. 

Bu yılın Şubat ayında altına dayalı ürünlere B tipi altın fonunu eklediklerini hatırlatan Aral, yatırımcılar tarafından ilgiyle karşılanan fonun büyüklüğünün kısa zamanda 35 milyon liraya ulaştığını, geçtiğimiz dönemlerde altına dayalı olarak halka arz ettikleri ana para korumalı (APK) fonların da yoğun ilgi gördüğünü, yoğun ilgiden dolayı altına dayalı yeni bir fon arzını daha gerçekleştirdiklerini ve 22 Temmuz'a kadar devam eden arz ile yüzde 100 APK ve altına dayalı yeni fonu altın yatırımıyla ilgilenen müşterilere sunduklarını kaydetti.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 29.07.2011

Kredi kartına yüklendik

 Kredi kartına dayalı tüketim, Haziran ayında, bir önceki aya göre nominal yüzde 3,9, Ocak-Haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 arttı.

Merkez Bankası danışmanlarından Ercan Türkan tarafından, bankadan bağımsız olarak oluşturulan kartlı tüketime dayalı "E.T.T.E Tüketim Endeksi"nin Haziran sonuçlarına göre, Haziran'daki nominal toplam tüketim, Mayıs'a göre yüzde 3,9, geçen yılın Haziran ayına göre de yüzde 14,4 arttı.

Geçen yılın Ocak-Haziran dönemine göre, bu yılın aynı döneminde kredi kartı ile gerçekleşen tüketimde de nominal bazda yıllık yüzde 13 artış kaydedildi.

Kaynak: Dünya Gazetesi - Güncel - 29.07.2011

Kredi kartlı tüketim haziranda yüzde 3.9 arttı

Merkez Bankası danışmanlarından Ercan Türkan tarafından, bankadan bağımsız olarak oluşturulan kartlı tüketime dayalı “E.T.T.E Tüketim Endeksi”nin Haziran sonuçlarına göre, Haziran'daki nominal toplam tüketim, Mayıs'a göre yüzde 3,9, geçen yılın Haziran ayına göre de yüzde 14,4 arttı.
Geçen yılın Ocak-Haziran dönemine göre, bu yılın aynı döneminde kredi kartı ile gerçekleşen tüketimde de nominal bazda yıllık yüzde 13 artış kaydedildi.
Kredi kartlı tüketimde reel artış ise Haziran'da, bir önceki aya göre yüzde 5, geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 6,8, Ocak-Haziran dönemi itibariyle ise yüzde 6,7 oldu.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 28.07.2011

Açlık sınırı 873 lira oldu

Türk-İş, her ay düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını yazılı açıklamayla duyurdu. Açıklamada, asgari ücretin günde bir liralık artışla bu aydan itibaren 658 lira 95 kuruşa yükseldiği ancak tek bir işçinin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmesi için yapması gereken harcama tutarının bu ay için 900 lira 55 kuruş olduğu belirtildi.

Kaynak: Finans Gündem - 26.07.2011

Kazancı Holding'e 192 milyon dolar kredi

Kazancı Holding A.Ş’ye Goldman Sachs tarafından yaklaşık 192 milyon dolar tutarında 1 yıl 1 hafta vadeli kredi tahsis edildi.

Aksa Enerji Üretim A.Ş’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, ana ortakları Kazancı Holding A.Ş’nin bu sabah İMKB’ye gönderdiği açıklamada, Goldman Sachs tarafından Kazancı Holding A.Ş’ye yaklaşık 192.000.000 dolar tutarında ve 1 yıl 1 hafta vadeli kredi tahsis edildiği, bu krediye teminat teşkil etmek üzere Aksa Enerji Üretim A.Ş.

Kaynak: Milliyet Ekonomi - 26.07.2011

Kredi miktarı 200 milyar liraya çıktı

Mevduat bankalarının tüketici kredileri ve kredi kartları kullanım tutarı 2010 sonundan bu yana yüzde 19,3 artarak, 200 milyar 690 milyon 978 bin liraya ulaştı.
Tüketici kredileri ve kredi kartları kullanım tutarı, 31 Aralık 2010 itibarıyla 168 milyar lira düzeyindeydi. Söz konusu tarihte 125 milyar lira olan tüketici kredileri, 15 Temmuz 2011 tarihine kadar geçen süreçte yüzde 21,4 oranında arttı ve 152 milyar liraya çıktı.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 25.07.2011

YKB'ye üç ödül birden

Konu hakkında açıklama yapan Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın Yapı Kredi’nin Hizmette Sınır Yoktur anlayışıyla,kurulduğu günden bu yana fark yaratan hizmetlere imza attığını ve bundan sonra da atmaya devam edeceğini söyledi. Açikalin, son yıllarda kazanılan onlarca ödülün Yapı Kredi’yi tartışmasız liderlik hedefine bir adım daha yaklaştırdığını belirtti.

Kaynak: Finans Gündem - 25.07.2011

Altın hesaplarının cazibesi artıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bankalarda tutulan kıymetli maden depo hesaplarının toplam tutarı 2010 Mayıs sonuna göre bu yılın aynı döneminde 3,5 kat artarak 4 milyar 178 milyon liraya ulaştı. Yapılan hesaplamaya göre, bankaların altın depo hesabı büyüklüğü yaklaşık 49 tona yükseldi.

Fiyatlarındaki artışla birlikte altın hesaplarındaki çeşitlilik ve müşteri sayısı artarken, son dönemde mevduat yatırımcılarının bir kısmının pozisyon değiştirerek altın hesaplarına yöneldiği belirtiliyor. 2010 sonuna göre ilk 5 ayda toplam mevduattaki büyüme yüzde 4,3 olurken, Türk bankacılık sektöründeki altın varlığı da yüzde 74,1 arttı.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 20.07.2011

Kuyumculara taksitli altın kredisiTürk Ekonomi Bankası (TEB), kuyumculara özel 24 aya kadar vadeli "Taksitli Altın Kredisi"ni kullanıma sundu.

Kredi alımı ve ödemesinin altın ile yapıldığı Taksitli Altın Kredisi sayesinde kuyumcuların, kur ve altın fiyatlarındaki dalgalanmaların yanı sıra enflasyonun etkilerinden korunduğu kaydedildi. Kredi kapsamında kuyumcuların, gram bazında kredi alabildikleri, geri ödemelerini de nakit akışına uygun olarak 24 aya kadar taksitlendirebildikleri belirtildi.

 

Kaynak: Zaman Ekonomi - 19.07.2011

Akbank'ın 4 milyar liralık ihracı kayda alındı

Akbank T.A.Ş'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, “banka tarafından yurt içinde 4 milyar liraya kadar farklı vadelerde Türk Lirası cinsinden banka bonosu ve/veya tahvil ihraç edilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulduğu” hatırlatılarak, söz konusu banka bonosu ve/veya tahvillerin kurul kaydına alındığının Sermaye Piyasası Kurulunun 2011/28 sayılı haftalık bülteninde duyurulduğu kaydedildi.
Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 15.07.2011

Esnaf, bir kahve içimi vakitte emekli olacak

SGK İzmir İl Müdürlüğü ile İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İESOB), Türkiye'de ilk defa İzmir'de uygulanacak bir projeyi hayata geçiriyor.

Buna göre Bağ-Kur statüsündeki sigortalıların ne zaman emekli olacakları, kendilerine en az 6 ay önceden mektupla bildirilecek. Emekli olacak sigortalının maaşı hemen bağlanabilecek, buna engel borcu varsa gönderilecek bir mektupla zaman da kazandırılacak. Emekli maaşı bağlama süresini 20 güne indiren SGK İl Müdürlüğü, İESOB ve bağlı odaların işbirliğiyle 2012 yılından itibaren uygulayacağı projeyle maaş bağlama süresini bir kahve içimlik süreye indirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 14.07.2011

Türkiye'nin en iyi bankası Akbank


 

Akbank, finans yayınlarından Global Banking and Finance Review tarafından yapılan değerlendirmede 2011 yılında 'Türkiye'nin en iyi bankası' seçildi.

Yapılan açıklamada, bankanın, sürdürülebilir yüksek büyüme performansı, yenilikçi ürün ve üstün müşteri ilişkileri yönetimi, modern kurumsal yönetim ilkeleri, şeffaf yönetim anlayışı, kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle ödül almaya hak kazandığının altı çizildi.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 08.07.2011

Yapılandırmada sorun yaşayanlara müjde

 

Gelir İdaresi Başkanlığı, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkındaki Kanundan işlem hatası nedeniyle yararlanmada sorun yaşayan vatandaşlara ikinci bir hak daha tanıdı.


Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci imzasıyla Vergi Dairesi Başkanlıkları ve Valiliklere Gönderilen İç Genelgede, Başkanlığa uygulamada meydana gelen sorunlara ilişkin  çeşitli olayların intikal ettirildiği belirtildi.


Bu çerçevede vatandaşa kolaylık sağlanması amacıyla bazı yeni kararlar alındığı kaydedilen İç Genelgede, Gelir İdaresi Başkanlığına iletilen sorunlar ile bunların çözümüne dönük kararlar şu şekilde sıralandı:


Birden fazla vergi dairesine borcu olan mükelleflerden bazılarının Kanundan yararlanmak üzere sadece 1 vergi dairesine yazılı olarak müracaat ettikleri, diğer vergi dairelerine yazılı başvuruda bulunmadıkları veya başvurularını borçlu oldukları vergi daireleri dışındaki vergi dairelerine yapmaları nedeniyle kanundan yararlanamadığı anlaşıldı.

Kaynak: Dünya Gazetesi - Güncel - 07.07.2011

Enuygun.com'u Tavsiye Edin

Arkadaşına Tavsiye Et!
Enuygun.com'a ulaşın
x