Anasayfa Haberler Etiket: En uygun hasarlı araçlar

Avea'dan hasarlı araç sorgulama servisi

  Avea aboneleri, ikinci el otomobillerle ilgili kaza, hasar, poliçe, mağdur ve sigorta bilgilerini kısa mesaj ile öğrenebilecekler Avea'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, plakayı yazıp 5664'e kısa mesaj gönderen abonelere, herhangi bir aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren tüm hasarlarıyla ilgili bilgileri, Tramer Trafik Sigortaları Bilgi merkezi veritabanı üzerinden kısa mesaj ile gönderiliyor.Servis kapsamında, hasar sorgusu için ''plaka numarası'', ''HASAR S boşluk şasi numarası'', ''HASAR M boşluk motor numarası''; kaza sorgusu için ''KAZA boşluk plaka numarası'', ''KAZA boşluk kimlik numarası'', ''KAZA boşluk TRAMER ihbar numarası''; poliçe sorgusu için ''TRAFİK boşluk plaka numarası'' veya ''KASKO boşluk plaka numarası'', ''TRAFİK S boşluk şasi numarası'', ''KASKO S boşluk şasi numarası'', ''TRAFİK M boşluk motor numarası'' veya ''KASKO M boşluk motor numarası'' yazarak, mağdur sorgusu için ''MAĞDUR boşluk kimlik numarası''; sigortalarım servisi için kimlik numarası, vergi numarası yazarak 5664'e gönderilmesi gerekiyor.     

Perte çıkmış araçlar onarılıp satılamayacak

İkinci el otomobil pazarında perte çıkması gereken araçların resmi kayıtlardan düşülmemesi nedeniyle satılabilmesini engelleyecek düzenlemeye gidiliyor Sanayi Bakanı Nihat Ergün, otomotiv sanayiiyle birlikte kısa, ‘orta ve uzun vadede yapılabilecekleri’ yapacaklarını söyledi. Ergün, ağır kaza sonucu perte ayrılmış, yani ölmüş araçların, sigorta-kasko şirketlerince piyasaya satıldığını, bu hurdaların oto sanayi sitelerinde tamir edilerek kayıtdışı olarak yollarda dolaşabildiklerine dikkat çekerek, “Buraların, ikinci el pazarının bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Otomotiv sektörü de bu konuda bir rapor hazırlayarak bize sundu. Üzerinde çalışıyoruz” dedi. Ergün, sanayici, motorcu, kaportacı boyacının bir araya gelerek kaza yapmış hasarlı aracı tamir edip o aracı ikinci el piyasasında kayıtdışı olarak sattıklarına dikkat çekerek “Sigortacılar, bunu bir kayıp olarak değerlendirip hepsinin kayıt altına alınmasını istiyorlar. Birlikte bir çalışma yapılabilir. Arkadaşlar inceliyor” dedi.

Hasar Sorgulama

Merkezimizin, 2009 senesinde, belki de en çok yankı getiren projesi OTOKONTROL 5664 Uygulaması olmuştur. Uzun bir süredir üzerinde çalışılmış olan proje, 12 Ağustos 2009 tarihinde hizmete açılmıştır. OTOKONTROL 5664 uygulaması ile kişiler SMS mesajı atarak araçların hasar geçmişlerini, mağdur bilgilerini, poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu, Turkcell 5664’e mesaj atarak sorgulayabilmektedirler. Aynı hizmetin 2010 senesinde diğer GSM operatörleri ile de gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. OTOKONTROL 5664 Uygulaması ile daha önce Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin (TRAMER) internet ekranı üzerinden sınırlı sayıda kullanıcıya verilen araç hasarı sorgulama, poliçe bilgisi sorgulama, kaza bilgisi sorgulama ve hasar işlemi sorgulama hizmetleri SMS teknolojisi kullanılarak daha geniş bir kitleye sunulmaya başlanmıştır. Projenin ortaya çıkma sebeplerinden biri, 2. El Oto pazarlarında, pert ve hasarlı araçların hasarsızmış gibi vatandaşlara satılarak mağduriyetlere sebep veriliyor olmasıdır. Proje ile bu mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir.
x