Anasayfa Haberler Etiket: Bireysel krediler

Ne Kadar Kredi Kullanıyoruz?

Ocak Ayı Üçüncü Haftasında Bireysel Krediler 195 Milyar TL’yi Aştı 18 Ocak 2013 BDDK verileri açıklandı. Sonuçlara göre (mali kesim hariç katılım bankaları dahil) tüketici kredileri hacminde Ocak 2013 ikinci haftasına kıyasla yüzde 0.07 oranında artış oldu. 1 hafta içerisinde 128 milyon TL artan tüketici kredileri, 195 milyar 272 milyon TL’den, 195 milyar 400 milyon TL’ye ulaştı. Geçen yıl aynı tarihlerde (20 Ocak 2012) tüketici kredileri hacminde % 0.33 oranında düşüş yaşanmıştı.

Bireyselde yüzde 40 üzeri büyüme hedefliyor

HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan, 2012'de bireysel kredilerde yüzde 40 üzeri büyüme hedeflediklerini söyledi.  Turan, HSBC'nin basın toplasında yaptığı açıklamada, ilk dört ayda bireysel kredilerdeki pazar paylarının da yüzde 2'den 2.4'e yükseldiğini ifade etti.  Taylan, "Kredi kartlarında da bu yıl yüzde 20'ler civarı büyüme öngörüyoruz"dedi. Taylan toplam kredilerde ise yüzde 20 civarı büyüme beklediklerini kaydetti. Taylan, HSBC'nin kredilerde takibe dönüşüm oranının da yüzde 4.5-5 seviyesinde olduğunu söyledi. 

Kredi kartında ciro lideri oldu

Türkiye'de toplam kredi kartı cirosu Ocak 2012-Nisan 2012 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 büyüdü. 2012'de yıllık büyümenin de bu civarda olacağı tahmin ediliyor. Bireysel kredi kartı kredileri ise Nisan 2012 itibarıyla yılbaşına göre yüzde 6,6'da kaldı. Bankacılar bu kategoride 2012 için yüzde 15 büyüme öngörüyor. Akbank'ın ödeme sistemlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sindel, bu yılın ilk çeyreği itibarıyla kredi kartları pazarında ciro paylarının yüzde 1,1 artışla yüzde 16 olduğunu açıkladı. Sindel, Akbank bireysel kredi kartı kredilerinde ise pazar payını yüzde 18,5'a yükselttiğini ve 2012'nin ilk çeyreğinde kredi kartı kredilerinde ilk sıraya yerleştiklerini ifade etti. Akbank ilk çeyrekte 220 binden fazla üye işyeri ve bine yakın markayla 400 ayrı kredi kartı kampanyası gerçekleştirdi. Sindel, kredi kartlarıyla nakit kullanım ve limit artırım kısıtlamalarının, bireylerin daha kısa süreli ve azalan tutarlarda borçlanmalarına sebep olduğunu ifade etti. Kredi kartı alacak bakiyesinde lider olurken, takipteki kredilerde sektörün altında olduklarını belirten Sindel, "Geçen yıl sektörde bireysel kredilerde ve kredi kartlarında sorunlu kredi oranı yüzde 7,5 iken bu yıl ilk çeyrekte bu oran yüzde 6 düzeyinde bulunuyor. Akbank'ta ise sorunlu kredi oranı yüzde 4,5'ten yüzde 3'e düştü. Bireysel krediler ve kredi kartları cephesinde bir sorun görmüyoruz. Bu nedenle frene basmayı gerektiren bir durum yok." dedi. Türkiye'de kart başına düşen harcama miktarı 570 lira iken bu rakamın Akbank'ta 800 lira olduğunu kaydeden Sindel, bunun sebebini şöyle açıkladı: "Akbank'ta kredi kartlarında iki amiral gemimiz var. Biri taksitli alışverişin başarılı sembolü Axess, diğeri de uçuş programı olan Wings kredi kartı. Pazar payımızın artışında özellikle Wings'in önemli bir payı oldu. 100 bin lira üzeri mevduatı olan müşterilerimize getirdiğimiz yüzde 25 ekstra mil uygulaması oldukça iyi sonuçlar verdi ve bu alanda yüzde 20 daha pazar payı aldık."

Van'da kredilerin süreleri uzatılıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, 23 Ekim 2011 tarihinde Van ili ve çevresinde meydana gelen deprem felaketi ile ilgili bankalar tarafından bölge halkına yardım amacıyla o bölgede yerleşik kişilere yine o bölgede kullandırılan krediler ile ilgili olarak alınması düşünülen önlemler için düzenlemelerden kaynaklanabilecek engellerin aşılmasını teminen alınan Kurul Kararında 31 Mart 2012 olarak belirlenmişti.Süre, deprem ve kötü hava koşullarına bağlı olarak deprem bölgesindeki kişilerin büyük çoğunluğunun şehri terk etmesi nedeni ile bankaların kredimüşterileri ile sağlıklı bir iletişim kuramaması ve bölge ekonomisinin geleceğine ilişkin müşteriler ve bankalar tarafından sağlıklı bir öngörüde bulunulamaması dolayısıyla, müşteriler özelinde yapılandırma koşullarının bahse konu tarihe kadar belirlenemeyebileceğine dair kanaat oluşması sebebi ile 31 Aralık 2012 olarak değiştirildi.

Erken yaşta emeklilik geliyor

Tasarruf oranları yüzde 12'lerle tarihi düşük seviyelere geriledi. Ekonominin yumuşak karnı cari açık açısından da sıkıntı yaratan bu durum nedeniyle ekonomi yönetimi çalışma başlattı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın koordinasyonunda tasarruf miktarlarını artıracak bir paket hazırlığı başladı. Özellikle bireysel emeklilik sistemine yeni teşviklerin getirilmesi gündemde. Ekonomi yönetimine göre halen bazı teşvikler var ama bu artık yeterli olmuyor. Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu nelerin yapılabileceğine yönelik olarak çalışıyor. VERGİ TEŞVİKLERİ ARTACAK Genel eğilim vergi teşviklerinin güçlendirilmesi. Sisteme giriş, sistemde kalma süresi, sistemden çıkış ve primlerin toplanması dahil bütün noktalar inceleniyor. Hazine'nin çalışma yürüttüğü konulardan biri de mevcut bireysel emeklilik sisteminin yanı sıra, daha kısa vadede yüksek prim kesintileri ile emeklilik hakkı sağlayan süper emeklilik benzeri bir yapı. Erken emeklilik getirecek bu sistemin sürdürülebilirliği inceleniyor. 

Beyaz eşyada yüzler gülüyor

AA muhabirinin Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği verilerinden yaptığı hesaplamalara göre, yerli firmaların yurtiçi satışı söz konusu dönemde 520 bin 223 adetten 593 bin 820 adede yükseldi.Geçen yıl Eylül ayında 1 milyon 630 bin 943 adet olan beyaz eşya üretimi ise yüzde 12,4’lük artışla, bu yılın aynı ayında 1 milyon 832 bin 738 adede ulaştı.Eylül itibariyle son 1 yılda beyaz eşya ihracatı yüzde 9,7 artışla 1 milyon 200 bin 324 adetten 1 milyon 316 bin 531 adete, ithal edilen beyaz eşya sayısı da yüzde 0,9’luk artışla, 80 bin 71 adetten 80 bin 789 adede çıktı. -Geçen ay- Beyaz eşyada Eylül ayında bir önceki aya kıyasla üretim yüzde 1,9, ithalat yüzde 7,6 arttı, buna karşılık ihracat 6,1, yurtiçi satışlar ise yüzde 5,3 azaldı.Ağustosta 1 milyon 799 bin adet beyaz eşya üretilmiş ve ihraç edilen beyaz eşya sayısı, 1 milyon 402 bin 455 adet olmuştu. Ağustosta 75 bin 63 adet beyaz eşya ithal edilmiş, yurt içi satış rakamı ise 626 bin 758 adet olarak belirlenmişti.

Kart borcu olanlar dikkat!

Türkiye'de yaklaşık 5 milyon kredi ve kredi kartı borcu dosyası varlık şirketlerine devredildi. Nedeni ise avukatlık masraflarından kurtulmak... Varlık şirketleri, bankalardan ihale ile satın aldıkları borçları süresi ne kadar geçerse geçsin ya yapılandırıyor ya da borcun tamamını istiyor. Durumdan habersiz vatandaşlar şirketlerden gelen borç talebini görünce soluğu savcılıkta alıyor. 'Biz tahsil edemedik siz uğraşın' diyen bankalar 2009 yılında 300 bin, 2010 1 milyon 300 bin, 2011 yılı Eylül ayı itibarıyla da yaklaşık 5 milyon kredi ve kredi kartı borcu varlık yönetim şirketlerine sattı. 2003'TE KURULDU Şu anda Türkiye'de Anadolu, Bebek, Girişim, LBT, RCT, Final, Efes ve Standart Varlık Yönetim adlı 8 şirket var. 2003 yılında çıkan kanunla kurulan bu şirketler, sorunlu dosyaları ihale ile toplam borçtan daha düşük fiyatla satın alıyor. Borçlu kişi de artık bankaya değil dosyayı ihale ile bankadan alan varlık yönetim şirketine borçlu hale geliyor. Varlık Yönetim şirketlerinin bir bölümü borç yapılandırmayı devam ettirirken, bir bölümü de 'Bizi banka ilgilendirmez' diyerek borcun tamamını talep ediyor. Milyonlarca vatandaş, borçlu olduğu banka tarafından dosyasının satıldığından haberi bile olmuyor. 

Şimşek: Yeniden yapılandırmada 3’üncü taksidi unutan kaybeder

Yeniden yapılandırmada üçüncü taksitin son ödeme tarihinin 30 Eylül olduğuna dikkati çeken Şimşek, “son 2 gün” çağrısı yaptı. Maliye Bakanı, 25 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında 6111 sayılı Kanundan yararlanmak için mükelleflerin 31 Mayıs 2011 tarihine kadar vergi dairelerine başvurarak borçların yapılandırıldığını hatırlattı.Haklarını kaybederlerKanuna göre, mükelleflerin tercihine göre yapılandırılan borçların, tamamının peşin ya da 6, 9, 12, 18 taksit seçeneklerinden birine göre ikişer aylık dönemler halinde ödenmesinin öngörüldüğünü belirten Şimşek, bu kapsamda yapılandırılan borçların birinci taksitinin haziran ayında, ikinci taksitinin temmuz ayında, üçüncü taksitinin de 30 Eylül 2011 tarihi akşamına kadar ödenmesinin gerektiğini kaydetti. Kanunun getirmiş olduğu imkanlardan yararlanma şartlarından bir tanesinin de bir takvim yılında 2 taksitten fazla taksitin ihlal edilmemiş olması olduğuna dikkati çeken Şimşek, “Ancak, bir takvim yılında ikiden fazla taksit ihlalinin yapılması halinde, 6111 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir” 

İlk uzun vadeli TL kredisi Alarko'ya

Garanti Bankası, 76 megavat kurulu gücündeki Karakuz Hidroelektrik Santralı yatırımında kullanılmak üzere Alarko Grubu'nun enerji sektöründeki yatırımlarını yürüten Altek Alarko'ya 120 milyon lira tutarında proje finansmanı kredisi sağladı. Verilen kredi, Türkiye'de TL cinsinden ''ilk'' uzun vadeli proje finansmanı olma özelliğini taşıyor. 3 yılı geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli, sabit faizli proje finansman kredisinin anlaşması, İstanbul'da imzalandı. İmza töreninde konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin geçmişte TL faizlerin yüksek olmasından dolayı özellikle uzun vadeli yapılandırılmış proje finansman kredilerinin TL cinsinden kullanılmasının düşünülmediğini, ancak son dönemlerde alınan ekonomik önlemler ve uygulanan politikaların TL faizlerin düşmesini sağladığını, son dönemde yurt içindeki yabancı para likiditesinin azalması ile birlikte yabancı para faizlerinin de oldukça yükseldiğini, böylelikle dolar veya avro kredi faizleri ile TL kredi faizleri arasındaki farkın da geçtiğimiz dönemlere göre önemli ölçüde azaldığını anlattı. Edin, ''Bugün baktığımızda düşük platoya yerleşen TL kredi faizleri uzun vadeli projeler üzerinde eski dönemlere kıyasla ciddi bir mali yük oluşturmadığı gibi, firmaların kurdaki dalgalanmalardan etkilenmemesinde de önemli bir rol oynuyor. Bu bakımdan uzun vadeli sabit faizli TL proje finansman kredilerinin cazip bir hal almaya başladığını düşünüyoruz'' dedi.

3,5 liraya kredi kartına 3 taksit

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bursa’da "7’den 70’e Herkes İçin Alışveriş" sloganıyla 22 Ağustosta başlayan Alışveriş Şenliği’nin etkisi ve yeni sezonun açılmasıyla firmalar, indirimde sınır tanımıyor. Yaklaşık 6 bin iş yerinin yüzde 50’ye varan indirimler sunduğu şenliğin yaz sezonunun sonuna denk gelmesi, alışverişte önemli bir canlılık yarattı. Sonbahar ve kışlık giysiler, kampanyalı fiyatlarıyla vitrinleri süslese de yazlık ürünlerde yapılan indirimlerle ortaya çıkan "son fiyat"lar, tüketicilerin dikkatini çekti. Ünlü markaların yazlık ürünlerinde fiyatlar büyük oranlarda düşerken, kredi kartına 8 aya varan taksitler, satışları artırdı. Alışveriş merkezlerinde mağazaları bulunan ünlü markalarda erkeklere yönelik tişörtler 3, gömlekler 9, pantolonlar 19, ayakkabılar 99, kadınlara yönelik tişörtler 4, ayakkabılar 29 liraya kadar düştü.
x