Ana Sayfa >Haberler>Kosgeb

Kosgeb - Haberler

Depremzede esnafa 120 milyon TL'lik destek

 

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB), Van'daki depremde zarar gören esnafa destek amacıyla açtığı iki kredi paketinden şimdiye kadar bin 847 esnaf ve sanatkâra 120 milyon 650 bin lira kredi kullandırıldı.

 

KOSGEB Van Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, 23 Ekim depreminden sonra Van ve Erciş'te zarar gören esnaf, sanatkâr ve KOBİ'ler için 2 ayrı kredi programı açıldı. Bu paketlerin ilki olan Van ilinde meydana gelen depremde herhangi bir yıkıma uğrayan veya uğramayan esnaf, sanatkâr ve KOBİ'lere üst limiti 30 bin lira, ikincisi ise işyeri zarar gören, malını kaybeden veya malı zarar gören işletmelerin ilgili kurumlardan alacakları bir belgeyle üst limiti 100 bin liralık destek kredisi olduğu belirtildi. 1 yıl ödemesiz, 3 yıl vadeli ve faizsiz olan bu kredi paketlerinden 30 bin liralık için 4 bin 821, 100 bin liralık kredi için de 2 bin 963 başvuru yapıldı. Van'daki banka şubelerinin yaptığı değerlendirmede 915'i 30 bin liralık ve 932'si ise 100 bin liralık paket olmak üzere toplam bin 847 esnaf ve sanatkâra 120 milyon 650 bin liralık kredi kullandırıldı. KOSGEB tarafından her iki kredi paketine başvuru süreci devam ederken başvuruların Van'daki banka şubelerinde değerlendirilerek kredi verme işlemi de sürüyor.

 

Kaynak: Zaman Ekonomi - 20.03.2012

100 bin TL kredi fırsatı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, doğal afet nedeniyle iş yerleri zarar gören esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ'lere KOSGEB tarafından 100 bin TL acil destek kredisi çıkardıklarını açıkladı.

Krediden faydalanmak isteyenler sadece 17 Ekim Pazartesi gününden yıl sonuna kadar başvuruda bulunabilecek.  
 
Krediye, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yaşanan doğal afetlerde işyerleri zarar göre herkes başvurabilecek. 

Bakan Ergün’ün konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"01.01.2011 tarihinden itibaren ülkemizde yaşanan doğal afetler (özellikle sel, su baskını, deprem) yangın, v.b. durumlardan etkilenen, bu durumu ilgili resmi makamlardan belgeleyen ve KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olan işletmelere KOSGEB tarafından 100.000 TL üst limitli ‘Acil Destek Kredisi’ verilecektir.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 14.10.2011

Üç Türk bankası, devler ligindeKârın sermaye oranı baz alınarak Financial Times gazetesinde yayımlanan 'Dünyanın en kârlı 25 bankası' listesine 3 Türk bankası girmeyi başardı.

The Banker dergisi finansman editörü Philip Alexander imzasıyla yayımlanan analizde, 'Yükselen ülkelerin bankaları, en çok kârlı bankalar ama mevduat temelleri kırılgan' başlıklı yazıda Halkbank 6'ncı, Ziraat 9'uncu, Garanti ise 22'nci sıradan listede yer aldı. The Banker tarafından yayımlanan 'Dünyanın Başlıca 1000 Bankası' listesinin kârın sermaye oranı itibarıyla dünyanın önde gelen 25 bankasından 21'inin yükselen ekonomilerde faaliyet gösterdiği vurgulandı. 'Performansta Endonezya, Türkiye ve Çin başta' gözlemi yer alan yazıda Endonezya'nın Bank Rakyat yüzde 65,84 oranı ilk sırada. Yüzde 51,85 ile Banco de la Nacion Argentina'nın ikinci sırada yer aldığı listenin ilk beşi arasında da sırasıyla yüzde 51,31 ile Banco de la Ciudad de Buenos Aires (Argentina), yüzde 50,88 ile Home Credit (Hollanda) da bulunuyor. Halkbank'ın yüzde 50,75 kârlılık ile 6'ncı olduğu listede Ziraat Bankası 9'uncu, Garanti ise 22'nci oldular. Kârlılık oranı, Ziraat'ta yüzde 46,61, Garanti'de ise yüzde 39,24 olarak hesaplandı.

 

Kaynak: Zaman Ekonomi - 06.07.2011

KOSGEB kredisine teminat imkanı

 
 
Garanti Bankası, işletmesini yeni kuran girişimciler için KOSGEB Yeni Girişimci Destek Paketi'ni hizmete sundu.

Banka, girişimcilerin KOSGEB'in sağladığı desteğe ulaşmaları için 'teminat mektubu'nu vererek kolaylık sağlıyor. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ni tamamlayarak işletmesini kuran girişimcilere, KOSGEB aracılığıyla sağlanan azami 70 bin lira sabit sermaye desteğini alabilmek için gereken teminat mektubu, uygun şartlarda ve teminatla sunuluyor.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 22.06.2011

100 bin işletmeye kredi müjdesi

 Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, "Yılın 2. yarısında 100 bin işletmelik yeni bir kredi paketi daha açacağız. Bunda da 50 bin liralık kredi üst limiti olacak ve geçen seferki desteklerden yararlanmayan işletmeler bu destekten yararlanacaklar" dedi.


İşte KSEP'in 5 ana stratejisi


Nihat Ergün, Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde düzenlenen "2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı'nın (KSEP)" basın toplantısında yaptığı konuşmada, bazı basın yayın organlarında bugün yeni bir kredi paketinin açıklanacağı şeklinde haberler olduğunu anımsattı.

Kaynak: Dünya Gazetesi - Ekonomi - 07.06.2011

100 işletmeye kredi paketi

 Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde düzenlenen ''2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı'nın (KSEP)'' basın toplantısında yaptığı konuşmada, bazı basın yayın organlarında bugün yeni bir kredi paketinin açıklanacağı şeklinde haberler olduğunu anımsattı.

''Evet yeni bir kredi paketi açıklanacak ama orada yazan günde ve tarihte değil'' diyen Ergün, şu anda KOSGEB aracılığıyla 50 bin işletmeye vermeyi hedefledikleri bir kredi paketinin kredilendirmesinin devam ettiğini kaydetti.

Bakan Ergün, şunları kaydetti: ''Bunun asil olanları bitti. Fakat çok sayıda yedek başvuru olmuştu, 20 binden fazla da yedek başvuru oldu. Bulduğumuz bir ek finansmanla bu yedeklerin de krediden yararlanmasını temin etmek istedik. Şu anda yedeklerin kredilendirmesi devam ediyor.

Kaynak: Ntvmsnbc Ekonomi - 25.05.2011

Başbakan'dan esnafa kredi sürprizi

12 Haziran seçimlerinde son viraja girilirken Başbakan Erdoğan’dan esnafa ve yeni iş kuracaklara sürpriz hibe. Pozitif ayrımcılık yapılacak olan kadınların limiti erkeklere göre 5 bin lira fazla olacak.

 

Erdoğan,seçime sayılı günler kala ziyaret ettiği esnafa 1 milyar liralık kredi müjdesi verdi.

 

Toplantının ardından TESK Yönetimi ve illerin oda başkanlarıyla yemek yiyen Başbakan, yarın Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün KOBİ stratejisi ile birlikte 1 milyar liralık kredi paketini açıklayacağını söyledi.

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 24.05.2011

KOSGEB kredileri etkisini gösterdi, 109 bin kişi patron olduEkonomi büyürken kendi işini kurarak 'patron' olan kişi sayısı da çoğalıyor. Son bir yılda işyeri sayısı 109 bin artarken bu işyerlerini kuranlar da işveren konumuna yükseldi. Patron sayısındaki artışta KOSGEB'in hibe kredileri önemli rol oynuyor. KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 27 bin TL'si hibe, 70 bin lirası geri ödemeli kredi veriyor.

Avrupa'nın birçok ülkesinde etkileri hâlâ devam eden küresel krizden en az etkilenen ülkelerden biri olan Türkiye, hızla toparlanıyor. Krizin ardından büyüme, ihracat ve istihdam başta olmak üzere peş peşe sevindirici veriler gelmeye devam ediyor. Ekonominin toparlanmasına paralel olarak KOSGEB kredilerinin de etkisiyle bir yıllık sürede 109 bin kişi işveren oldu. Zaman'ın Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) edindiği bilgilere göre 2009 Aralık ayında 1 milyon 216 bin olan kayıtlı işyeri sayısı, 2010 Aralık ayında 109 bin artarak 1 milyon 325 bine yükseldi.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 20.05.2011

Kooperatifler de KOSGEB kredisi alacakSanayi Bakanlığı, kooperatiflerin KOSGEB, İş-Kur ve AB gibi kamu desteklerinden faydalanması için düzenlemeye gitti. Kooperatifler, ilgili kamu kurumlarıyla irtibata geçerek hibe desteği alabilecek. KOSGEB, kooperatiflerin uygulamalı girişimcilik eğitimi, mesleki geliştirme gibi projelere 150 bin liraya kadar hibe desteği verebilecek.

Sayıları 13 bini bulan kooperatiflerin kamu desteklerinden faydalanmasının önü açıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmaya göre, kooperatifler başta AB hibeleri olmak üzere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), İş-Kur gibi kamu desteklerinden faydalanabilecek. Bakanlık, kooperatiflerin kamu imkânlarından faydalanabilmeleri için ilgili kurumlarla gerekli yazışmaları yaparak bürokratik engellerin kaldırılmasını sağladı. Bakanlık kaynakları, "Mevzuatta olmasına rağmen kooperatiflerimiz kamu kaynaklarından faydalanamıyordu. Bunu hem kooperatifler hem de desteği veren kuruluş bilmiyordu. Biz gerekli yazışmaları yaparak desteklerin önünü açtık." dedi.

Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmaya göre, kooperatifler ilgili kamu kurumlarıyla irtibata geçerek hibe desteği alabilecek. Çalışmada, kadın kooperatiflerine verilecek destekler daha çok öne çıkıyor. Kooperatiflerin faydalanabileceği kamusal kaynakların başında AB-Kalkınma Ajansları hibe programları, KOSGEB, İş-Kur destekleri geliyor. Kooperatifler, AB hibe programları kapsamında 2013'e kadar 'kurumsal kapasitenin geliştirilmesi' için (özellikle kadın kooperatifleri) 'Kadın Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi' ve 'Engelli Kişilerin Toplumla Bütünleşmesini Güçlendirme' hibe destek programlarından faydalanabilecek. Ayrıca bölgesel kalkınma veya işletme kapasitesini geliştirme projesi olan kooperatiflerin de hibelerden faydalanmaları mümkün. Bunun yanında kooperatifler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programı Koordinasyon ve Uygulama Merkezi'nin periyodik olarak açıklayacağı desteklere de proje teklif edebilecek.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 10.05.2011

KOBİ'ler hep desteklenecek

KOBİ’ler için yol haritalarının çizildiği VII. KOBİ Zirvesi İş Bankası ana sponsorluğunda, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV), T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) işbirliği ile 16 – 17 Mart 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti.

“KOBİ'ler için Rekabetçi Stratejiler ve Uluslararası İşbirliği İmkânları“ ana başlığını taşıyan Zirve, TOBB ve KOSGEB’in yanı sıra, Kredi Garanti Fonu ve Dış Ticaret Müsteşarlığı gibi pek çok kurum ve kuruluşun katılımıyla gerçekleştirildi.

Zirve kapsamında “Rekabet için Etkin Finans ve Destek Politikaları” konu başlığı ile düzenlenen oturumda İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Bali de bir konuşma yaptı.

İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik desteğinin her dönemde devam ettiğini vurgulayan Adnan Bali, günümüz ekonomi koşulları ve İş Bankası’nın KOBİ’lere bakış açısı ile ilgili bilgiler vererek, İş Bankası’nın Türkiye ekonomisine yön veren bir banka olduğunu ve farklı ekonomik konjonktürlerde değişken tavırlar sergilemediğini belirtti. Bali, müşterinin doğrusunu gözeten bir iş ortaklığı anlayışı ile çalıştıklarını, kriz sürecinde de faaliyetten kaynaklanan kredi taleplerini karşılamaya devam ederek müşterileriyle uzun vadeli, sağlam temellere dayanan bir ilişki kurduklarını ifade etti.

Adnan Bali, finansörün en önemli katkısının sadece olağan dönemlerde finans sağlamak değil, olağan dışı dönemlerde de finansın sürekliliğini sağlamak olduğunu vurgulayarak İş Bankası’nın bu ülkenin en kıt değeri olan sermayesinin ve yaratılmış değerlerinin konjonktüre feda edilmemesi için elinden geleni yapma felsefesinde olan bir kurum olduğunu, küçük bir destek veya inisiyatiften mahrum bırakmak nedeniyle yaratılmış bir değeri heba etmenin veya süreci en başa geri sardırmanın bu ülke için ulusal bir kayıp olduğunu düşündüklerini vurguladı.

Kaynak: Finans Gündem - 18.03.2011

KOBİ'ye 4 milyar lira yolda

KOBİ'lere nakit para yağmuru devam ediyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'ndan (KOSGEB) KOBİ'lere 4 milyar TL daha geliyor.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında KOSGEB aracılığıyla esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ'lere verilen 3 milyar TL'lik Yeni Destek Kredisi ve 'İhracat Destek Kredisi' paketinin ikincisinin, 1 milyar TL fazlasıyla yeniden yolda olduğu bilgisine DÜNYA ulaştı.

Nisan ayında Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından kamuoyuna ayrıntılarının açıklanması planlanan kredinin 100 bin KOBİ'yi kapsayacağı, limitinin ise, mikro ölçekli işletmeler için 30, küçük ve orta ölçekli işletmeler için de 50 bin TL olacağı öğrenildi. KOSGEB desteklerinden 2009 ve 2010 tarihlerinde yararlanmış olan işletmelerin faydalanamayacağı kredi, daha önce hiç bu kapsamda kredi kullanmamış işletmelere verilecek.

KOBİ'lerin tarihi ilgisine mazhar olan nakit para yağmuru devam ediyor. Geçtiğimiz yıl KOSGEB tarafından sağlanan ve 80 bine yakın KOBİ'nin adeta hücum etmesiyle bir günde tükenen 3 milyar TL'lik 'Yeni Destek Kredisi ve 'İhracat Destek Kredisi'nin ikincisi için çalışmalar tamamlanmak üzere.

Kaynak: Finans Gündem - 18.03.2011

KOBİ borsası gecikti, çalışmalar hızlandırılsınKüçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansman ihtiyaçlarını karşılamak için uzun süreden beri 'KOBİ Borsası'nın kurulması planlanıyor.

Ancak gerekli adımların halen atılmaması sektör temsilcilerinin tepkisine yol açtı. Türkiye'de ilk adımı atılmış olsa bile KOBİ borsasının hâlâ oluşamadığını belirten Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Başkanı Yalçın Sönmez, "Bu demektir ki, değişim, mali piyasalarda da bir değişimi zorunlu kılmaktadır.'' dedi.

Bütün sektörlerde gelişme ve büyüme potansiyeline sahip işletmelerin sermaye piyasalarından fon sağlamalarına imkân tanımak üzere, sermaye piyasası araçlarının aracı kuruluşlar vasıtasıyla alım satımının yapılacağı Gelişen İşletmeler Piyasaları AŞ (GİP) kuruluyor. GİP, diğer bir adıyla KOBİ Borsası TOSYÖV, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), KOSGEB ve İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) işbirliği ile düzenlenen 7. KOBİ Zirvesi'nde de gündeme geldi. Programın açılışında konuşan TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez, Türkiye'nin yeni dönemde KOBİ'ler için yeni bir strateji ve yeni bir politika belirlemesi gerektiğine de dikkat çekerek, halen kısa ve orta vadeli kredi yapısının KOBİ'lere uygun olmadığını, KOBİ'ler lehine gelişmelerin büyük bölümünün Marmara ve Ege'de yoğunlaştığını dile getirdi. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin değişimlerin bir parçası olmak istediğini kaydeden Sönmez, "Böylesine büyük bir değişim, kendisi de değişen KOBİ'leri gerekli kılar. KOBİ'leri değiştirmeden ve geliştirmeden Türkiye'nin değişimi düşünülemez.'' ifadelerini kullandı. Dünyanın birçok noktasına yapılan ihracatlarda KOBİ'lerin etkin bir rol oynadığını da aktaran Sönmez, bu sayede klasik pazarlara ihracatın yüzde 10-12 yükselirken, alternatif yeni pazarlara ihracatın yüzde 30 ile 300 arasında artış gösterdiğini söyledi.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 17.03.2011

KOBİ Zirvesi’nde ‘rekabet ve işbirliği’ imkanları konuşulacak

Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) tarafından, TOBB, KOSGEB ve İTO işbirliği ve İş Bankası ana sponsorluğu ile düzenlenen 7’nci KOBİ Zirvesi, yarın İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Salonu’nda başlıyor.

Ana teması “KOBİ’ler için Rekabetçi Stratejiler ve Uluslararası İşbirliği İmkanları” olan Zirve’nin oturumlarında; “Para ve Maliye Politikalarının KOBİ’lerin Rekabet Gücüne Etkileri”, “Rekabet için Etkin Finans ve Destek Politikaları”, “KOBİ’ler için Uluslararası Rekabetteki Fırsatlar ve Tehditler”, “Girişimcilik, Yeni Açılımlar, Rekabet ve İşbirlikleri”, “Siyasi Partilerin Rekabet Gücünü Arttıracak KOBİ Politikaları” gibi konular işlenecek.

 

Kaynak: Hürriyet Ekonomi - 15.03.2011

KOSGEB kredisiyle Mercedes alındı mı?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), dün bazı gazetelerde yer alan ve başkanlığın verdiği kredilerin suistimal edildiğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Başkanlık, haberde iddia edildiği gibi dağıtılan kredilerin yüzde 5'inin amaç dışı kullanıldığına dair bir çalışma, veri ya da rapor bulunmadığını bildirdi. KOSGEB'den yapılan açıklamada, mikro ölçekli işletme için 30 bin lira, küçük ölçekli işletme için 50 bin lira, orta ölçekli işletme için de 80 bin lira kredi desteği sağlandığı belirtildi. Söz konusu kredilere yapılan 73 bin 588 başvurunun 46 bin 167'sinin mikro işletme, 21 bin 447'sinin küçük işletme ve 5 bin 974'ünün de orta ölçekli işletmelerden oluştuğu ifade edilerek, kredi faizinin dörtte üçlük kısmını KOSGEB'in ödediği kaydedildi. Haberlerde iddia edildiği gibi, KOSGEB tarafından hazırlanmış ve kredilerin yüzde 5'inin suistimal edildiğine dair herhangi bir çalışma, veri ve rapor bulunmadığına işaret edilirken, "İddia edildiğinin aksine kredi kullandırma süreci, gerek altyapının yeterliliği, gerekse sistemin işleyişindeki şeffaflık ve hassasiyet noktalarında titizlikle yönetilmiştir. Bu konularda atfedilen beyanların asılsız ve gerçeğe aykırı olduğu kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi. Dün bazı gazetelerde, KOSGEB'in KOBİ'lere vermiş olduğu kredilerle ilgili olarak, "KOBİ'lere verilen 4 milyar liralık rekor kredi, suistimalleri beraberinde getirdi. Yapılan tespitlere göre işletme başına 40 bin ile 200 bin TL alan şirket sahiplerinden bazıları bu kredilerle Mercedes aldı, yurtdışına tatile gitti, hatta ev satın alıp oğlunu evlendirdi. Araştırmaya göre suistimaller kredi kullanan 70 bin KOBİ'nin yüzde 5'ini kapsıyor." iddialarına yer verilmişti.

ZAMAN

Kaynak: Finans Gündem - 14.01.2011

KOSGEB: Kredilerin suistimaline ilişkin rapor yok

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), dün bazı gazetelerde yer alan ve başkanlığın verdiği kredilerin suistimal edildiğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Başkanlık, haberde iddia edildiği gibi dağıtılan kredilerin yüzde 5'inin amaç dışı kullanıldığına dair bir çalışma, veri ya da rapor bulunmadığını bildirdi. KOSGEB'den yapılan açıklamada, mikro ölçekli işletme için 30 bin lira, küçük ölçekli işletme için 50 bin lira, orta ölçekli işletme için de 80 bin lira kredi desteği sağlandığı belirtildi. Söz konusu kredilere yapılan 73 bin 588 başvurunun 46 bin 167'sinin mikro işletme, 21 bin 447'sinin küçük işletme ve 5 bin 974'ünün de orta ölçekli işletmelerden oluştuğu ifade edilerek, kredi faizinin dörtte üçlük kısmını KOSGEB'in ödediği kaydedildi. Haberlerde iddia edildiği gibi, KOSGEB tarafından hazırlanmış ve kredilerin yüzde 5'inin suistimal edildiğine dair herhangi bir çalışma, veri ve rapor bulunmadığına işaret edilirken, "İddia edildiğinin aksine kredi kullandırma süreci, gerek altyapının yeterliliği, gerekse sistemin işleyişindeki şeffaflık ve hassasiyet noktalarında titizlikle yönetilmiştir. Bu konularda atfedilen beyanların asılsız ve gerçeğe aykırı olduğu kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi. Dün bazı gazetelerde, KOSGEB'in KOBİ'lere vermiş olduğu kredilerle ilgili olarak, "KOBİ'lere verilen 4 milyar liralık rekor kredi, suistimalleri beraberinde getirdi. Yapılan tespitlere göre işletme başına 40 bin ile 200 bin TL alan şirket sahiplerinden bazıları bu kredilerle Mercedes aldı, yurtdışına tatile gitti, hatta ev satın alıp oğlunu evlendirdi. Araştırmaya göre suistimaller kredi kullanan 70 bin KOBİ'nin yüzde 5'ini kapsıyor." iddialarına yer verilmişti.

Kaynak: Zaman Ekonomi - 14.01.2011

İş kurmak isteyene 27 bin lira hibe


KOSGEB-İşkur işbirliğiyle düzenlenen program kapsamında girişimci olmak için başvuranlar arasında yapılan sınavın ardından kursa katılmaya hak kazananlara 15 gün eğitim veriliyor. Girişimcilik belgesi alanlar hazırladıkları proje dosyasını KOSGEB'e sunuyor. Projesi kabul edilene 27 bin lira hibe verilirken isterse 70 bin liralık faizsiz kredi de alabiliyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun (İşkur) ortaklaşa düzenledikleri Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 27 bin lira hibe verilecek. Girişimciler, işlerini kurduktan 1 yıl sonra, 2 yılı ödemesiz olmak üzere 36 ay vade ile faizsiz 70 bin lira kredi de kullanabilecek.

Programın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak. İşkur Ankara İl Müdürü Talip Altuğ, Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) ve PMC oluşum aracılığıyla girişimci olmak için başvuranlar arasında yapılacak sınav sonrasında girişimcilik kursuna katılmaya hak kazananlara, 15 gün süren 72 saatlik girişimcilik eğitimi verildiğini söyledi. Bu eğitim sonucunda başarılı olanların, 'Girişimcilik Belgesi' aldıklarını dile getiren Altuğ, şunları aktardı: "Belgelerini alan girişimciler, hazırladıkları proje dosyasını KOSGEB'e sunacaklar. Projesi kabul edilen girişimciye işletme kuruluş desteği için 5 bin, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım desteği için 10 bin, işletme giderleri desteği için de 12 bin lira verilecek. Bu 12 bin lira girişimcinin ayakta kalması için yıl içinde parça parça ödenecek. Girişimcilere verilecek 27 bin liranın tamamı hibedir. İşini oturtan girişimcilere 1 yıl sonra eğer isterlerse faizsiz 70 bin liralık kredi de verilecek. Girişimciler 70 bin liralık krediyi 2 yıl sonra 36 ay vade ile ödemeye başlayacak.''

Kaynak: Zaman Ekonomi - 29.12.2010

'İş kuracağım' diyene 27 bin lira hibe

15 Haziran tarih ve 27612 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Destek Programları Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan programın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak.

Küçük ve orta ölçekli işletmelere, girişimcilere ve işletici kuruluşlara yönelik olarak KOSGEB tarafından uygulanacak Girişimcilik Destek Programına ilişkin esasları kapsayan program, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği ve İŞGEM Desteği olmak üzere üç alt programdan oluşuyor.

Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) Ankara İl Müdürü Talip Altuğ, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, İŞKUR'un, Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) ve PMC oluşum aracılığıyla girişimci olmak için başvuranlar arasında yapılacak sınav sonrasında girişimcilik kursuna katılmaya hak kazananlara, 15 gün süren 72 saatlik girişimcilik eğitimi verildiğini söyledi.

Kaynak: Ntvmsnbc Ekonomi - 24.12.2010

Garanti bunu nasıl başardı?

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, önceki gün İstanbul’da Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Başkanlar Kurulu toplantısına katılıp, sorunlarını dinledi. Ergün’ün dikkatini ilk çeken şey, ihracatçıların en azından o gün döviz kuru konusunda dert yanmamaları oldu:

 

Anlaşılan 1.50 liralık dolar, 2 liralık Euro kuru ihracatçı için alt sınır. Kur düzeyi oralaragelince yakınmaları kesiliyor.

Aynı gün akşam sohbet toplantısında buluştuğumuz Ergün, kurla ilgili şu espriyi yaptı:

- TİM ekibi bir süre önce Ankara’da beni ziyarete gelmişti. Kurlardan dert yanınca kendilerine, “Merak etmeyin, ben size gelinceye kadar dolar kuru 1.50 lirayı bulur” dedim.Nitekim şimdi 1.50 lirayı buldu. 

Sonra ekledi:

- Kurun bu düzeyine etkimiz olmasa da onların isteği yerine gelmiş oldu... Bu da bizi memnun etti.

Bir gazeteci arkadaşımız, KOSGEB kredileri yarışında Garanti Bankası’nın öne geçmesininrakiplerini rahatsız ettiğini anımsattı:

- Konuyu incelediniz mi? Orada bankalarla ilgili bir sorun var mı?

Kaynak: Finans Gündem - 03.12.2010

KOBİ ihracat kredisine 6 bin 500 başvuru

KOBİ'lere yönelik İhracat Kredisi Destek Programı'na 6 bin 500'e yakın firmanın başvuru yaptığı açıklandı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bu başvuruların nihayetinde 1,2 milyar dolar mertebesinde kredi hacmi oluştuğunu bildirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlar Kurulu Toplantısı'na konuk olan Ergün, KOBİ'lere yapılan katkılarla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: "Biz KOSGEB olarak KOBİ'lerin ihracatının artması adına faaliyetlerde bulunuyoruz. KOBİ'lerin büyümeye en yatkın, dinamik yapılar olduğu bilinmelidir. Bu kuruluşlar büyüme ihtiyacında olduğu için en riskli piyasalara girme cesaretini gösteriyorlar. Tabii bilgi, yönlendirme ve katkıya ihtiyaçları var." KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lere ihracat yapmalarına yönelik birçok önemli destek sağladıklarını belirten Ergün, ancak birçok işletmenin bu desteklerden ya haberdar olmadığını ya da yararlanamadığını söyledi. İSTANBUL CİHAN

Kaynak: Zaman Ekonomi - 02.12.2010

KOBİ ihracat kredisine 6 bin 500 başvuru

KOBİ'lere yönelik İhracat Kredisi Destek Programı'na 6 bin 500'e yakın firmanın başvuru yaptığı açıklandı.

 

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bu başvuruların nihayetinde 1,2 milyar dolar mertebesinde kredi hacmi oluştuğunu bildirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlar Kurulu Toplantısı'na konuk olan Ergün, KOBİ'lere yapılan katkılarla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: "Biz KOSGEB olarak KOBİ'lerin ihracatının artması adına faaliyetlerde bulunuyoruz. KOBİ'lerin büyümeye en yatkın, dinamik yapılar olduğu bilinmelidir. Bu kuruluşlar büyüme ihtiyacında olduğu için en riskli piyasalara girme cesaretini gösteriyorlar. Tabii bilgi, yönlendirme ve katkıya ihtiyaçları var." KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lere ihracat yapmalarına yönelik birçok önemli destek sağladıklarını belirten Ergün, ancak birçok işletmenin bu desteklerden ya haberdar olmadığını ya da yararlanamadığını söyledi. İSTANBUL CİHAN

Kaynak: Zaman Ekonomi - 01.12.2010

Enuygun.com'u Tavsiye Edin

Arkadaşına Tavsiye Et!
Enuygun.com'a ulaşın
x