Dar sokakları, ahşap konakları ve doğal güzellikleriyle ünlü bir ilçe olan Taraklı, Cittaslow (Sakin Şehir) unvanına sahip ve aynı zamanda ‘En İyi Turizm Köyü’ ilan edilen özel bir durak. Tarihi sokakları ve evleriyle dikkat çeken Taraklı’da yerleşim 13. yüzyılda başlamış. İki tepenin arasındaki bir vadi üzerine kurulmuş olan Taraklı, büyük şehirlere yakın olması nedeniyle hafta sonları pek çok ziyaretçi ağırlıyor. İlçenin ismi ise yörede yetişen şimşir ağaçlarından ve bunlardan yapılan oymacılık sanatından geliyor.

Bizans döneminden kalan hamam ve kaplıcaları ile sağlık turizmi için önemli merkezlerden olan Taraklı’da gezilecek yerlere geçmeden önce sıkça sorulan soruları senin için yanıtlıyoruz.

Taraklı’nın neyi meşhur?

Taraklı denilince akla ilk olarak uhut tatlısı geliyor. Tatlının yapımı o kadar meşakkatli ki sadece özel günlerde yapılıyor.

Taraklı-İstanbul arası kaç kilometre?

Taraklı-İstanbul arası 200 kilometre olup yaklaşık olarak 2-2.30 saat sürüyor.

Taraklı hangi ile bağlı?

Taraklı, Sakarya’ya bağlı. Sakarya’nın güneydoğusunda, tarihi İpekyolu üzerinde bulunuyor.

1. Hisar Tepesi

Hisar Tepesi görünümü

Hisar Tepesi, eski zamanlarda ilçenin savunulmasında stratejik öneme sahip bir tepe. Hisar Tepesi’nde MÖ 2000-1000 yılları arasını tarihlenen su sarnıçları ve ilçenin kalesinin kalıntıları bulunuyor. Tepe üzerinde günümüzde de kazı çalışmaları devam ediyor. Tepeden hem ilçenin tarihi yapılarını hem de muhteşem yeşilliğini izleyebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 24 saat açık

Yazar Notu: Taraklı Hisar Tepesi şehrin panoramik manzarasını sunuyor, tepeye dik bir patikadan çıkılıyor olsa da manzara buna değer, burası Taraklı’yı kuş bakışı seyredip fotoğraflamak için en güzel nokta.

2. Yedi Asırlık Çınar Ağacı

Yedi Asırlık Çınar Ağacı görünümü

Yedi asırlık çınar ağacı, Yusuf Bey Mahallesi’nde buluyor ve Taraklı’nın simgesi. Bu tarihi çınar ağacı, Kültür ve Turizm Bakanlığınca doğal anıt olarak tescillenmiş. Yedi asırlık çınar ağacının ilçenin fethediliş tarihinin bir nişanesi olarak 1292-1294 yıllarında dikildiği tahmin ediliyor. Ağacın gövdesi geçirdiği yangın nedeniyle oyulmuş olsa da asırlardır dimdik ayakta durmaya devam ediyor ve yaşayan bir anıt olarak korunuyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 24 saat açık

Yazar Notu: Taraklı’da bulunan yedi asırlık çınar ağacı, Türkiye’nin en yaşlı çınar ağaçlarından biri. Burada tarihi çınarın gövdesindeki oyukları inceleyip ve mükemmel fotoğraflar çekme fırsatı yakalayabilirsin.

3. Eski Taraklı Evleri

Eski Taraklı Evleri

Tarihi Taraklı Evleri, Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden. Hem mimari hem de kültürel açıdan büyük bir değere sahip olan bu evler, Taraklı’nın tarihini ve kültürünü keşfetmek için harika bir fırsat sunuyor. İki veya üç katlı olarak inşa edilen yapılar Osmanlı mimarisinin hemen hemen bütün özelliklerini taşıyor. Genellikle cumbalı olan evlerde duvarlar yüksek, pencerelerde “muşabak” denilen ahşap kafesler bulunuyor. Evlerin sahip olduğu bu yapısal özelikler evin içinden dışarının görünmesine imkan verirken dışarıdan evin içinin görülmesine engel olarak gizlilik sağlıyor.

Tarihi sokak dokusu korunan Taraklı evlerinin bulunduğu yer, sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış ve 2021 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından “En İyi Turizm Kırsal Yerleşimleri ve Köyleri Girişimi” ödülüne layık görülmüş. Taraklı evleri uzun yıllardır ayakta kalabilmiş yapılar, bunların içlerinde yaklaşık 300 yıllık binalar bulunuyor.

Taraklı evlerinin 100 kadarı tescil edilmiş, 6 tanesi restore edilerek yeniden kullanıma sunulmuş. Kadirler Konağı, Hanımeli Konağı, Çakırlar Konağı, Hisar Evi, Hacı Rıfatlar Konağı, Meriç Özen Evi, Mürvet Tanyel Evi, Selahattin Kozcağız Evi en çok ilgi çeken yapılar arasında yer alıyor. Bu yapılardan bazıları günümüzde butik otel ve restoran şeklinde kullanılıyor.

Konum Linki

4. Hacı Atıf Hanı

hacı atıf hanı ön cephe görünümü

Taraklı, İpek Yolu üzerinde olduğundan tarihte kervanların konakladığı bir konum olduğu için ilçedeki hanlar oldukça önemli. Taraklı Tarihi Hanı olarak da bilinen Hacı Atıf Hanı, iki katlı ve “U” şeklinde tasarlanmış. Tarihi atmosferi ve otantik dokusuyla ön planda olan hanın, üst kat odalarındaki tavan ve taban döşemelerinin tamamen ahşap olmasıyla dikkat çekiyor. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde de bahsedilen hanın, 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başları arasında tekrar inşa edildiği düşünülüyor. Han, günümüzde alışveriş ve yeme-içme mekânı olarak kullanılıyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 24 saat açık

Yazar Notu: Burada Taraklı’nın yöresel yemeklerinden keşkek ve nohutlu et yemeğini, tatlı olarak da uhut tatlısını ve köpük helvasını deneyebilirsin.

5. Yunus Paşa Camii

Yunus Paşa Camii dış görünümü

Yunus Paşa Camii, Taraklı’ya bağlı Ulu Camii Mahallesinde yer alıyor. Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Vezir-i Azam Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan Yunus Paşa Camii, kubbesi kurşun ile kaplı olduğundan, halk arasında “Kurşunlu Camii” olarak anılıyor.

Taraklı’daki en eski tarihi yapı olan Yunus Paşa Camii, günümüze kadar ulaşmış ve hâlen ibadete açık. Klasik üslupla tek minareli ve kare planlı olarak inşa edilmiş cami, Osmanlı ahşap mimarisinin en güzel örneklerinden. Cami içerisindeki ahşap işçilikler ve süslemeler, Osmanlı döneminin sanat anlayışını yansıtıyor. Ayrıca Yunus Paşa Camii, tarihi açıdan önemli bir özellik olan yerden ısıtmaya sahipmiş; bu özellik eski zamanlarda caminin yakınında bulunan tarihi hamamdan gelen buharla sağlanıyormuş.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 24 saat açık

İpucu: Otobüs biletini ENUYGUN'dan kolayca alabileceğini unutma! Otobüs biletinde değişiklik ve iptal işlemlerini tek tıkla yapabilir, farklı firma ve seferleri karşılaştırabilirsin. Yola çıkmaya hazırsan Sakarya otobüs bileti almak için tıkla!

Otobüs Bileti

6. Taraklı Tarihi Hamamı

tarihi taraklı hamamı görünümü

Tarihi Taraklı Hamamı, Taraklı Ulucami Mahallesinde bulunuyor. 1335-1435 yılları arasında inşa edildiği düşünülen Taraklı Tarihi Hamamı, Osmanlı döneminden kalma şehrin tarihi dokusunu yansıtan mekanlardan biri. Osmanlı hamam kültürünün özelliklerini taşıyan hamam, Yunus Paşa Camii’ne yakın bir konumdadır ve eski zamanlarda hamamdan çıkan buhar ile Yunus Paşa Camii ısıtılıyormuş. Dört bölümden oluşan hamamın kubbeli bir yapısı var, ayrı bölümlerde eski ve yeni iki havuzu bulunuyor. Tarihi açısından ilçe için önemli bir yapı olan hamam zamanla bakımsız bırakılmış ve restorasyona ihtiyacı bulunuyor.

Konum Linki

7. Karagöl Yaylası

karagöl yaylası göl çevresinde bulunan ağaçlar

Karagöl Yaylası, Taraklı’nın 21 km kuzeydoğusunda Samanlı Dağlarının uzantısı olan dağlar üzerinde yer alıyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 1200 metre olan yaylanın etrafı çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı. Karagöl Yaylası, 567 hektar genişliğindeki alanıyla, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğal bir tedavi merkezi. İlkbaharda karların erimesiyle sularla kaplanan yayla, nisan ayının ikinci yarısında, sular tamamen çekildikten sonra doğa harikası bir görünüme bürünüyor.

Karagöl Yaylası, son yıllarda yamaç paraşütü, kanyoning, yürüyüş ve kamp meraklıları tarafından ilgi gösterilen bir konum. Yaylada 8 km’lik bir trekking rotası yer alıyor. Muhteşem doğası ve bol oksijeni ile görülmeye değer bir alan olan Karagöl Yaylası’nda doğal çim pisti de bulunuyor, aynı anda 10 paraşüt serilebilir kapasitesi ile yamaç paraşütü için ideal.

Yaylada her hafta cuma günleri pazar kuruluyor. Çeşitli şenliklerin de eşlik ettiği pazarda, geleneksel kaşık ustalarının ellerinden çıkmış, şimşir ve kayın ağaçlarından yapılmış kaşıklar, çeyiz sandıkları, telefonluklar, resim çerçeveler, tepsi, rahle, ekmek sepeti ve benzeri birçok başka ürün bulmak mümkün.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.30-21.00

Yazar Notu: Taraklı’da keşfedilmeyi bekleyen birçok doğal yer bulunuyor. Bunlardan bazıları Güngörmez Şelalesi, Hark Kanyonu ve Mağarası, Akçasu Piknik Alanı ve Gürleyik Suyu.

8. Taraklı Kültür Evi

Taraklı Kültür Evi akşam görümü

Taraklı’da görülebilecek yerler arasında bulunan ve eski bir konak olan Taraklı Kültür Evi, tam bir müze niteliğinde. Tarihi Taraklı evlerinden biri olan bina 20. yüzyılın başlarında yapılmış. İki katlı bir konak şeklindeki Kültür Evi’nde ilçenin tarihini ve kültürünü yansıtan objeler sergileniyor. Kumaş dokuma tezgahları, Romanların yaptıkları demir ve ferforje maketler, Taraklı doğumlu ünlü hattat Saim Özel’in eserleri ve Taraklı’nın yerel kıyafetleri sergilenen eşyalardan bazıları. Taraklı Kültür Evi’nin bir bölümünde tahta kaşık oymacılığı yapan İsmail Usta’nın tezgâhı da mutlaka görülmeli.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

9. Taraklı Termal Turizm Merkezi

Taraklı Termal otel havadan görünümü

Cittaslow seçilen yerler arasında yer alan Taraklı Termal Turizm Merkezi, sağlık turizmi için ideal bir destinasyon. Doğal termal suları ve modern tesisleriyle hem yerli hem de yabancı turistleri çekiyor. Termal suyun sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Birkaç yıldır hizmete giren 30 bin kapasiteli termal devremülk, ilçenin sağlık turizmi açısından da cazibe merkezlerinden biri hâline gelmesinde önemli bir role sahip.

Konum Linki

Yazar Notu: Taraklı Termal Turizm Merkezi’nde devremülk kiralama ve satın alma imkanları mevcut. Doğal termal sulan tadını çıkartmak için ideal bir mekân. Ayrıca Taraklı-Geyve Karayolu üzerinde bulunan Hacıyakup Paşalar köyündeki Bizans döneminden kalma kil hamamı kaplıcaları da şifa arayanlar tarafından tercih edilen yerlerden.

10. Taraklı Su Değirmeni

Su Değirmeni, Taraklı merkezinden 9 km uzaklıkta, Mahdumlar Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Değirmen, halk tarafından “Kara Değirmen” şeklinde isimlendirilmiş. Akarsuların başında kurulan, su ile hareket eden iki veya beş taşlı su değirmeni bölgenin önemli yapılarından. Taraklı Su Değirmeni, eski zamanlarda buğdayların öğütülmesi için kullanılıyormuş. Hatta günümüzde de Mahdumlar Köyü’nde buğdaylar hâlâ değirmenlerde öğütülüyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

 Yazar Notu: Mahdumlar Köyü’ndeki Taraklı Su Değirmeni’nde buğdayların geleneksel olarak nasıl öğütüldüğünü görüp yöresel ekmeklerin yapım aşamalarına şahitlik edebilirsin.

Sana bir sonraki rota önerimiz Taraklı’nın da bağlı bulunduğu Sakarya. Sakarya’da gezilecek yerler linkine tıklayarak yola çıkabilirsin.


ipekincir
İpek İncir
386 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN