Türkiye’nin turizm konusunda en gelişmiş şehirlerinden biri olan Balıkesir; Ege ve Marmara Denizi kıyılarındaki mavi bayraklı plajları, Kaz Dağları’nın tertemiz havası ve doğal güzellikleriyle ünlü tabiat parklarıyla herkes için farklı hazineler gizliyor. Antik dönemlerden beri kullanılan şifalı kaplıcalarıyla günümüzde de önemli bir sağlık turizmi merkezi olan Balıkesir, binlerce yıllık uzun tarihlere sahip antik kentleriyle ise tarih ve kültür turlarının değişmez adresleri arasında.

Şehir merkezinin yanı sıra Ayvalık, Edremit, Akçay ve Bandırma gibi turistik ilçelerinde de her yıl yüz binlerce insanı misafir eden Balıkesir; İstanbul gibi büyük şehirlerden her gün feribot bulabileceğiniz, Marmara Denizi’ndeki en büyük ve turistik adalar olan Marmara Adası, Avşa Adası, Paşalimanı Adası ile de hem hafta sonu hem de yaz tatilleri için bölgede en çok ziyaret edilen şehir. Edremit Körfezi manzaralı Kaz Dağları doğa yürüyüşlerinden tekne gezileriyle ıssız adaları keşfetmeye, paha biçilmez tarihi eserlerin sergilendiği açık hava müzelerinden altın kumlu plajlara kadar Balıkesir’de görülecek ve yapılacak onlarca şey bulacaksınız. Balıkesir otelleri de hem yaz tatili için hem de kültür gezileri için misafirlerini ağırlamaya hazır.

Balıkesir’de mutlaka görmeniz gereken 100 yer listemizi hazırlarken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Gezinizde şehrin her köşesi ve ilçesinde birbirinden güzel yerler keşfedebilir, Balıkesir’in tarihi ve doğal güzellikleri içinde unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. Unutmadan, içeriğimizde görülecek yerleri kolayca keşfetmeniz için konum linklerine de yer verdik. 

Uçak Bileti

1- Ayvalık

Ayvalık

Ege Denizi kıyısında yer alan ve sadece Balıkesir'in değil, Türkiye'nin en sevilen turistik ilçelerinden biri olan Ayvalık; tertemiz plajları, el değmemiş doğal güzellikleri ve tarihi hazineleri ile unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor. Tarihi Rum evlerinin sıralandığı sokaklarında keyifli bir gezinti yaparak güne başlayabileceğiniz ilçede rengarenk teknelerin sıralandığı Ayvalık Limanı’ndaki yol üstü kafelerinde bir mola verebilir, bölgedeki en uzun sahil şeritlerinden birine sahip olan Ayvalık’ın ünlü Badavut Plajı, Sarımsaklı Plajı, Duba Plajı ve Altınova Plajı’nın masmavi denizlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Midilli Adası’nın hemen karşısında yer alan Ayvalık’ta Ege Denizi’nden Midilli Adası’na uzanan panoramik manzaraları izlemek için Şeytan Sofrası, Cennet Tepesi ve Aşıklar Tepesi’ne mutlaka uğramanızı öneririz. Özellikle gün batımlarında bu tepeler yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Tekne ve yat gezilerinin de başlangıç noktalarından olan Ayvalık’ta günübirlik Midilli Adası gezilerinin yanı sıra Cunda Adası, Paşa Koyu, Mosko Adası Koyu, Ortunç Koyu ve Tımarhane Adası’nı da keşfe çıkabilir, tüm gün dalışlar yaparak veya yüzerek harika zaman geçirebilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokakları ve çiçeklerle süslü taş evleriyle huzur bulabileceğiniz en güzel yerlerden olan Ayvalık’ın ünlü tostlarını da tatmayı unutmayın.

Konum Linki

Yazar Notu: Ayvalık dönüş yolunda mutlaka tostçular çarşısına uğrayıp Ayvalık tostu ve susurluk ayranı içmenizi öneririz.
 

2- Edremit

edremit

Arkası Kaz Dağları’nın yemyeşil manzaraları, önü ise mavinin her tonunu görebileceğiniz Ege Denizi ile çevrili Edremit, Balıkesir'in en güzel ilçelerinden biri. Oksijen seviyesi yüksek havasıyla yılın her mevsimi insanları kendine çeken ilçe; doğal güzellikleri, şifalı kaplıcaları, büyüleyici şelaleleri, donanımlı kamp alanları ve plajlarıyla unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor.

Doğa yürüyüşü ile Kazdağı Milli Parkı'nı keşfe çıkabileceğiniz ilçede Şahindere Kanyonu’nun sarp kaya duvarlarının fotoğraflarını çekebilir, Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelalesi’nin buz gibi göletlerinde yüzebilir veya 56 derece sıcaklığında şifalı sularıyla hizmet veren termal kaplıcalarda yorgunluk atabilirsiniz. İsterseniz Edremit’te rehberli tarih ve kültür turlarına katılarak da tarihi M.Ö. 10. yüzyıla kadar uzanan Antandros Antik Kenti’ni keşfe çıkabilirsiniz.

Yaz tatillerinin yanı sıra doğa ve sağlık turizmi konusunda da oldukça gelişmiş olan Edremit, dağ yamaçlarından sunduğu panoramik Edremit Körfez mağazalarından dolayı fotoğraf safarileri için sıkça ziyaret ediliyor. Edremit'te romantik gün batımı eşliğinde mevsimlik balıklar ve yöresel mezeler tadabileceğiniz balık restoranları da çok ilgi görüyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Edremit'e uğradım da Vardar dondurması yemedim demeyin.
 

3- Bandırma

Bandırma

Balıkesir'in Marmara Denizi kıyısındaki güzel ilçesi Bandırma, 150.000 ile geçen nüfusuyla şehrin en büyük üçüncü ilçesi konumunda. Devasa bir limana sahip olan ve her gün İstanbul'dan feribot seferlerinin düzenlendiği ilçe, hem doğal güzellikleri hem de tarihi hazineleri için ziyaret ediliyor. Türkiye'nin en büyük milli parklarından biri olan Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı’na ev sahipliği yapan Bandırma'da her mevsim düzenlenen doğa yürüyüşleri ve kuş gözlem turları turistler tarafından çok seviliyor.

İlçenin simgesi haline gelen görkemli Son Kurşun Anıtı'nı kesinlikle görmenizi önerdiğimiz Bandırma’da binlerce yıllık tarihi hazineleri ile Türkiye'nin önemli arkeoloji müzelerinden biri olan Bandırma Arkeoloji Müzesi'ni de pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Marmara Bölgesi'nin en önemli antik kentlerinden Kyzikos Antik Kenti’ni gezebileceğiniz ilçede yaz aylarında ise Bandırma Halk Plajı ve Tatlusu Plajı’nın ince kumlu tertemiz sahilinde güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Güre'ye gelip de Balıkesir'e özgü bir lezzet olan Mihaliç Peyniri'ni tatmadan olmaz. Meşhru salçalı ve Mihaliç peynirli tostu denemelisiniz.
 

4- Erdek

Erdek

Kapıdağ Yarımadası'nın ortasında yer alan yemyeşil Erdek ilçesi, doğa ile baş başa zaman geçirmek için gidebileceğiniz en güzel yerler arasında. Doğaya uygun tasarlanmış bungalov oteller, kamp alanları, kilometrelerce uzanan yürüyüş yolları ve deniz manzaralı mesire alanlarıyla özellikle bahar ve yaz aylarında çok hareketli olan Erdek’te ünlü Çuğra Plajı, Kurbağalı Plajı, Düzler Halk Plajı, Tanaşa Plajı, Erdek Plajı ve büyüleyici Paflima Koyu’nun kristal berraklığındaki surları da yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Kıyı şeridinde sıralanmış küçük balıkçı köyleri ile Balıkesir doğa gezilerinin sevilen adreslerinden olan Erdek’te her gün Avşa Adası ve Marmara Adası'na düzenlenen feribot seferleri de bulabilirsiniz. Antik dönemlerden beri yerleşim olan ve büyüleyici doğal güzelliğiyle tarihin her dönemi ilgi çeken ilçede Erdek Açık Hava Müzesi'ne uğrayarak binlerce yıllık paha biçilmez tarihi hazineleri de yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Dünya üzerinde yalnızca Sicilya Adası, Avustralya ve Kapıdağ Yarımadası'nda yetişen mor soğanın lezzetine vakıf olmak için Erdek’e gelmişken Turanköy, Ballıpınar Köyü’nü ziyaret edin.
 

5- Altınoluk

Altınoluk

Balıkesir merkezine 90 kilometre uzaklıkta yer alan Altınoluk, yemyeşil ormanların masmavi denizle karıştığı muhteşem bir konumda yer alıyor. Alp Dağları’ndan sonra dünyanın oksijen seviyesi yüksek 2. yeri olan Kaz Dağları’nın sardığı Altınoluk’un havası, vücudu yenileyen ve rahatlatan bir özelliğe sahip. Kuzeyinde Kaz Dağları, güneyinde ise Ege Denizi ile çevrili belde, mitolojik hikayelerde ışıklar sahili olarak tanımlanıyor.

Balıkesir’den günlük bir gezi yapabileceğiniz, huzurlu atmosferi ve çeşmelerinden akan şifalı sularıyla ünlü Altınoluk, 43 kilometrelik devasa bir sahil şeridine sahip ve 7 tane mavi bayraklı plajıyla denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en güzel yerler arasında. Turizm olanaklarının geliştiği beldede kaliteli butik oteller, apart oteller, bungalovlar ve aile pansiyonları her bütçeye uygun bir tatil sunuyor.

Güne organik ürünlerle hazırlanan lezzetli Ege kahvaltıları ile başlayabileceğiniz Altınoluk’ta akşamları ise sahil restoranlarında muhteşem manzaralar eşliğinde taze deniz ürünleri tadabilirsiniz. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz beldede Sütüven Şelalesi, Hasan Boğuldu Göleti, Zeytinli Altınkum ve Kızılkeçili Çağlayanı da doğa severlerin keşfe çıkabileceği yerler arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Altınoluk Plajı'na giderken yanındıza mutlaka nakit para bulundurmalısınız. Balıkesir'de çoğu plajda ATM bulamazsınız.
 

6- Burhaniye

Burhaniye Ören

Edremit Körfezi’nin muhteşem manzarasıyla süslü 17 kilometrelik sahil şeridine sahip Burhaniye; önü Ege Denizi, kuzeyi Kaz Dağları ve güneyi Madra Dağı ile çevrili, doğal güzelliğiyle ünlü bir tatil cenneti. Tertemiz havası, Pelitköy plajları ve Burhaniye Ören Yeri’nin çam ormanlarıyla sarılı gizli koylarıyla keyifli bir gezi sunan ilçenin tarihi ise antik dönemlere kadar uzanıyor. Zeytin ve zeytinyağı ürünleri açısından çok zengin olan ilçenin pazarında harika bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Kristal berraklığındaki denizinden dolayı şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalış turlarının düzenlendiği Burhaniye’nin sahilini saran ve kilometrelerce uzanan yürüyüş parkurlarında spor yapabilir; rehberli gezilerle ilçenin uzun tarihinden izler görebileceğiniz Adramytteion Antik Kenti, Cilalı Taş Devri’nden kalma kaya sunakları, Bizimköy Etnografya Galerisi ve Kuva-yi Milliye Kültür Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Burhaniye'nin Ören ilçesinde en çok dikkat çeken yerlerden biri de Pegasus Atı heykelinin bulunduğu meydan. Hem arkeolojik kazı alanında Yunan mitleri hakkında bilgi edinebilir hem de Ören waffle'cılarından tatlıya doyarak ayrılabilirsiniz.
 

7- Gönen

Gönen

Antik dönemlerden beri şifa merkezi olarak ilgi gören Gönen, günümüzde de Balıkesir'in sağlık turizmi açısından en gelişmiş ilçesi konumunda. M.S. 200 yılından beri kullanılan antik kaplıcaları ve hamamları ile binlerce yıldır şifa dağıtmaya devam eden Gönen’in florür ve mineral bakımından yüksek, 71 ile 81 derece arasında ve PH değeri 7,26 olan termal suları boyun fıtığından kireçlenmeye, kalp-damar hastalıklarından sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar pek çok soruna iyi geliyor. İlçe, Sağlık Bakanlığı ruhsatlı termal otelleri ve sağlık tesisleriyle her yıl binlerce kişiyi misafir ediyor.

Binlerce yıllık uzun tarihiyle kültür gezilerinin de önemli duraklarından olan Gönen’de M.S. 5. yüzyılda Roma döneminde yapıldığı tahmin edilen Alacaoluk Kalesi, günümüzde az bir bölümü ayakta kalmayı başarmış Babayaka Kalesi ve yine Roma dönemi yapısı olan Güvercinli Köprüsü, gezebileceğiniz tarihi eserler arasında. 1. derece sit alanı olarak korunan Gönen Açık Hava Müzesi ise yerli ve yabancı turistlerin ilçede en çok ziyaret ettiği yer. Termal tesislere yürüyüş mesafesindeki açık hava müzesinde Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma etkileyici mozaikler, heykeller, sütunlar ve taş eserler sergileniyor.

Konum Linki

8- Kazdağı Milli Parkı

Kaz Dağı ve Nehir

Balıkesir şehrine bağlı Edremit ilçesi sınırlarında yer alan Kazdağı Milli Parkı, Alplerden sonra dünyada oksijen seviyesi en yüksek 2. yer olmasıyla ünlü ve sadece Türkiye'den değil dünyanın her yerinden doğa severler tarafından ziyaret ediliyor. Edremit Körfezi’nin panoramik manzaraları eşliğinde uzanan milli park, Homeros’un ünlü eseri İlyada’da geçen ve antik çağlarda İda Dağı olarak bahsedilen Kaz Dağları’nın büyük bölümünü kapsıyor. Ülkemizin en sevilen tabiat cennetlerinden olan Kazdağı Milli Parkı; endemik bitki türleri arasında akan Zeytinli Çayı ve Mıhlı Çayı, her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurları ve popüler kamp alanlarıyla Balıkesir gezinizde mutlaka keşfe çıkmanız gereken yerler arasında.

1994 yılında milli park ilan edilerek el değmemiş güzellikleri koruma altına alınan ve 20.935 hektar gibi büyük bir yeşil alanı kapsayan Kazdağı Milli Parkı, bazı eski kaynaklarda Truva Savaşı’nın yapıldığı yer ve Hz. Nuh’un gemisinin bulunduğu dağ olarak da geçiyor. Yılın her mevsimi doğa gezileri ve fotoğraf safarileri ile güzelliklerini gezebileceğiniz milli parkta yamaç paraşütünden kaya tırmanmaya, dağcılıktan kampçılığa kadar pek çok etkinlik de yapabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Çocuklu bir aileyseniz Kazdağları’na pusetle gitmemelisiniz, kanguruyla gidecekseniz de hafta sonundan ziyade hafta içini planlamaya çalışın. Park yeri sorunu yaşayabilirsiniz. Ayrıca oksijen açısından zengin olduğu için baş ağrısına tedbiren ağrı kesici bulundurmanızı tavsiye ederiz.
 

9- Cunda Adası

cunda

Sessiz ve huzurlu bir tatil arayanların Ege'de ilk uğradığı yerlerden biri olan Cunda Adası; tarihi Rum evlerinin sıralandığı Arnavut kaldırımlı dar sokakları, akvaryum berraklığındaki denizi ve rengarenk balıkçı tekneleriyle süslü küçük sahili ile turizm dergilerinin kapaklarına konu olan bir güzelliğe sahip. Cunda Adası’nda sahil kenarında muhteşem gün batımı manzaraları eşliğinde taze deniz ürünleri, Ege ve Girit mutfağından lezzetler tadabileceğiniz pek çok restoran, taş evlerden dönüştürülmüş butik otel, bar ve kafe hizmet veriyor. Karaya küçük bir bağlantısı olan ve yürüyerek veya tekne gezileri ile keşfe çıkabileceğiniz Cunda Adası, Alibey Adası olarak da biliniyor ve Ege Denizi'nde bulunan 4. büyük ada.

Adayı gezerken ünlü Aşıklar Tepesi'ne uğrayarak hem adanın ve hem de Ege Denizi’nin muhteşem panoramik manzaralarının fotoğrafları çekebilir; hediyelik eşya dükkanları, yol üstü kafeleri ve restoranların sıralandığı Cunda sahilinde keyifli bir akşam yürüyüşü yapabilirsiniz. Gezinizde 1873 yılında inşa edilerek Cunda’nın sembollerinden biri haline gelen ve günümüzde müze olan Taksiyarhis Kilisesi’ni ziyaret edebilir, denize hakim yüksek bir tepeye inşa edilmiş I7. yüzyıl tarihli Ayışığı Manastırı ve Rumlar tarafından 1877 yılında inşa edilen Despot Evi gibi tarihi hazineleri inceleyerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Cunda Adası’nda Ortunç Koyu, Pateriça Koyu, Duba Plajı, Çataltepe Plajı gibi yeşil ve mavinin buluştuğu büyüleyici plajlara uğrayarak denizin tadını çıkarmayı da unutmayın.

Konum Linki

Yazar Notu: Türkiye'nin ilk boğaz köprüsünün Cunda Adası'ndaki Cunda Köprüsü olduğunu biliyor muydunuz?
 

10- Marmara Adası

Marmara Adası

İstanbul, Çanakkale ve Balıkesir gibi büyük şehirlerden feribotlarla kolayca ulaşılabildiği için hem hafta sonu gezileri hem de yaz tatilleri için tercih edilen Marmara Adası, Marmara Denizi’ndeki en büyük ada. Bölgenin diğer turistik adası Avşa Adası’na göre çok daha sakin ve huzurlu bir yer olan Marmara Adası; ceviz, zeytin ve çam ormanlarının sardığı doğası, tertemiz plajları, yürüyüş yolları, deniz manzaralı kaliteli butik otel ve restoranlarıyla ilgi görüyor.

4 tane köye ev sahipliği yapan Marmara Adası’nın en hareketli köyü olan Çınarlı Köyü; ismini aldığı asırlık çınar ağaçları, temiz denizi ve sahilinde sıralanan balıkçı restoranlarıyla yüzlerce yıldır balıkçılık ile geçinen mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Gündoğdu Köyü ise aile pansiyonları, yöresel ürünler tadabileceğiniz restoranları ve tarihi yapılarıyla uğrayabileceğiniz başka bir güzel gezi alanı. Marmara Adası gezinizde Şifalı Su Plajı, Manastır Plajı ve Çınarlı Plajı’nı da kesinlikle ziyaret etmeli, kaynak sularıyla karışan ve şifalı olduğuna inanılan serin suların tadını çıkarmalısınız.

Konum Linki

11- Çamlık

Çamlık

Ayvacık merkezine kısa bir sürüş mesafesinde yer alan büyüleyici tatil beldesi Çamlık, bir zamanlar Ayvalık sakinlerinin yazlık olan kullandığı gizli bir cennet. Günümüzde çam ormanları ve zeytin ağaçları ile çevrili köşkleri, kaliteli butik otelleri, tarihi Rum evleri ve denize kadar uzanan dar sokaklarıyla huzurlu bir tatil arayanların değişmez adreslerinden biri haline gelen Çamlık, günübirlik bir gez için ideal. Tekne turlarının en sevilen koylarından olan Çamlık Koyu’nun berrak denizinde doyasıya yüzebileceğiniz beldede tekne gezileriyle Cunda Adası, Tımarhane Adası, Kapıdağ Yarımadası’nın gizli koylarını keşfe çıkabilir, ilçenin sahilinde sıralanan balık restoranlarında Ege ve Girit mezeleri eşliğinde mevsimlik balıklar tadarak keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Balık ziyafeti yapmaya karar verirseniz bölgeye özgü Kıraça ve Papalina balıklarını denemenizi öneririz.
 

12- Susurluk

Susurluk

Balıkesir merkezine yaklaşık 48 kilometre uzaklıkta yer alan Susurluk ilçesi, lezzetli ayranı ve yöresel yemeklerinin yanı sıra şifalı kaplıcaları ile de her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. 70.000 kişinin yaşadığı ilçede gezilebilecek pek çok doğa güzelliği var. Susurluk’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan ve ilçeye yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Çataldağ Seyir Terası’nda muhteşem doğa manzaralarının fotoğraflarını çekebilir, ilçeye 8 kilometre uzaklıktaki büyüleyici Çaylak Şelalesi'nde ise piknik yaparak buz gibi şelale sularında yüzebilirsiniz. Şelalenin sarp yamaçları, yamaç paraşütü ve kaya tırmanma gibi etkinlikler için de ideal.

Doğa yürüyüşleri ve kamp yapmak için değişmez adreslerinden olan Farafat Ormanı’na da ev sahipliği yapan ilçede Susurluk Çayı, Çapraz Çayı ve Suuçtu Tabiat Parkı’nda doğayla iç çe bir gün geçirebileceğiniz. Susurluk’un ünlü kaplıcalarında ise 30 ile 35 derecelik onlarca rahatsızlığa iyi gelen şifalı termal sularla hem tedavi olabilir hem de yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

13- Sarımsaklı

Sarımsaklı

Ege'nin en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Sarımsaklı Plajı ile ünlü Sarımsaklı ilçesi, aynı zamanda Ayvalık’ın en uzun kumsalına sahip olan çok sevilen bir tatil beldesi. İncecik kumlarla kilometrelerce uzanan sahili, mavi bayraklı denizi, plajların çevresini saran butik oteller, restoranlar, kafeler ve eğlence mekanları ile turizm olanaklarının son derece geliştiği Sarımsaklı, gece hayatında açısından da bölgenin en hareketli yerlerinden biri.

Gezinizde ağustos ayında kuruyan ve sonra tekrar canlanan Kurugöl’ün yanı sıra beldenin simgesi haline gelen Gelinkaya’ya da uğrayabilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Beldede bir zamanlar bölgede yaşayan Rumların inşa ettiği görkemli Aya Athanasiu Kilisesi’ni gezebilir; gün boyu Sarımsaklı Plajı’nda denizin tadını çıkardıktan sonra kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde kum sahilde yürüyüş yapabilirsiniz.

Konum Linki

14- Akçay

Akçay

Arkası büyüleyici Kaz Dağları, önü ise masmavi Ege Denizi ile çevrili küçük Akçay beldesi, hem denizin ve güneşin tadını çıkarmak hem de sessiz ve sakin bir ortamda keyifli bir tatil yapmak için Balıkesir’de ilk uğramanız gereken yerler arasında. Astım gibi solunum rahatsızlıklarına iyi gelen tertemiz havası ve şifalı olduğuna inanılan termal sularıyla her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Akçay, Edremit’e bağlı ve ilçeye sadece 8 kilometre uzaklıkta.

Kış aylarında 10.000 olan nüfusu yaz aylarında neredeyse 5 katına kadar çıkan Akçay, Kaz Dağları’nın yemyeşil çam ormanların izlerken tadını çıkarabileceğiniz turkuaz renkli denizinden dolayı da yerli ve yabancı turistler tarafından çok ziyaret ediliyor. Balıkesir’de her yarım saatte bir bulabileceğiniz minibüslerle 1 saatlik yolculukla ulaşabileceğiniz Akçay’da Ege'nin en güzel plajlarından biri olan Altınkum Plajı, Kaz Dağları’nı simgesi haline gelen Sarıkız Heykeli, dağ eteklerinde kurulmuş büyüleyici Çamlıbel Köyü ve Zeytinli Köyü’ne de uğramayı unutmayın.

Konum Linki

Yazar Notu: Akçay'da yazın büyük bir trafik ve park yerini sorunu oluyor. Toplu taşıma kullanmanızı tavsiye ederiz. Ama toplu taşımada nakit geçmediği için BalKart çıkartmalısınız.
 

15- Güre

Güre

11 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi ile ünlü Güre ilçesi, hem Kaz Dağları’ndan gelen tertemiz ve serin havası hem de termal zenginlikleri ile her yıl binlerce tatilciyi misafir ediyor. M.Ö. 300 yıllara kadar uzanan zengin bir tarihe sahip olan ve antik dönemlerden beri kaplıcalarıyla bir şifa merkezi olarak hizmet veren Güre, günümüze de yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlere radyoaktif özelliği yüksek sularıyla çeşitli tedaviler sunuyor.

Potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve alüminyum bakımından da çok zengin olan Güre kaplıcalarının sularının başta romatizma olmak üzere onlarca çeşit rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Pek çok termal otel ve sağlık tesisinin bulunduğu Güre’de kaplıcalarda rahatladıktan sonra tertemiz Altınoluk Plajı’nda gün boyu denizin tadını çıkarabilir veya Kaz Dağları yürüyüşlerine katılarak oksijeni yüksek havada yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

16- Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı

Manyas

Büyüleyici Manyas Gölü’nün kuzeybatı kıyısını kapsayan ve Türkiye'nin en önemli doğa cennetlerinden biri olarak tüm dünyadan doğa severleri kendine çeken Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı, 24.000 hektar gibi büyük bir yeşil alana sahip. 1975 yılında Avrupa Konseyi'nden A sınıfı diploma alan milli park, Balıkesir merkezine sadece 85 kilometre uzaklıkta.

Yüzlerce çeşit su kuşunun yanı sıra Avrupa, Asya ve Afrika'dan göç eden göçmen kuşlara da ev sahipliği yapan milli park, yılın her mevsimi kuş gözlemciler ve doğa severlerin akınına uğruyor. Seyir terasları, kuş gözlem kuleleri, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla kolayca keşfedebileceğiniz, Türkiye’nin her yerinden doğa gezileri ve fotoğrafçılık safarilerinin düzenlendiği Manyas Gölü Kuş Cenneti Milli Parkı’na özellikle mart, temmuz, eylül ve ekim aylarında uğrarsanız binlerce göçmen kuşun sazlıklar arasında oluşturduğu muhteşem manzaralara şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

17- Altınova

Altınova

Balıkesir’in Ayvacık ilçesine bağlı çok sevilen turistik belde olan Altınova, Balıkesir’e 152 kilometre, Ayvalık’a ise sadece 17 kilometre uzaklıkta. İstanbul'dan feribot ile kolayca ulaşılabildiği için hem yaz hem de hafta sonu tatilleri için sıkça ziyaret edilen Altınova’nın altın sarısı kumlarıyla ilgi gören plajı da bölgenin en güzel plajlarından biri olarak gösteriliyor. Sahil boyunca uzanan yürüyüş yolları, butik oteller ve restoranları ile çevirdi Altınova Plajı’nın mavinin her tonunu görebileceğiniz sularında mutlaka yüzmelisiniz.

Altınova'nın başka bir önemli özelliği de Mustafa Kemal Atatürk'ün 1934 yılında beldeyi ziyaret edip, ovayı kaplayan sarı buğday başaklarını görerek buraya Altınova ismini vermesi. Balıkesir’de ve Ayvalık'ta her yarım saatte bir bulabileceğiniz minibüslerle Altınova’ya kısa sürede kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

18- Küçükköy (Yeniçarohori)

Küçükköy

Ayvalık'ı gezerken mutlaka uğramanız gereken ve sanat köyü olarak bilinen Küçükköy, bölgeden göç eden Rumlardan kalan tarihi taş evlerin sıralandığı hayalet bir köydü ama turizm projesi kapsamında restore edilerek sanat galerileri, butik oteller, yol üstü kafeleri ve restoranlar ile Ayvalık’ın en hareketli yerlerinden biri haline geldi. Günümüzde Küçükköy, Ege’nin büyülü atmosferini en güzel yaşayabileceğiniz yerlerden biri olarak çok ziyaret ediliyor.

Sanat galerileri ve müzeleri ile her zaman hareketli olan köyde sanat atölyelerine katılabilir, el yapımı yöresel ürünler alabilir, otantik dekorasyonlu butik otellerde konaklayabilir ve akşamları rengarenk çiçeklerle süslü Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ayvalık'ta her yarım saatte bir bulabileceğiniz minibüslerle Küçükköy'e rahatlıkla ulaşabilir ve sanat galerilerinde güzel bir alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

19- Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası

Balıkesir'de yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Şeytan Sofrası, Ayvalık ve Midilli Adası’nın muhteşem manzaralarını izleyebileceğiniz benzersiz bir yer. Bölgeye hakim yüksek bir tepede volkanik lavlardan oluşan ve şeytanın ayak izi olarak adlandırılan ayak izleriyle ünlü olan Şeytan Sofrası, kızıl gün batımlarında şeytanların bir taş masada oturup sohbet ediyormuş gibi göründüğü gölge oyunlarından ismini alıyor. Ayvacık merkezine oldukça yakın olan ve fotoğrafçıların yanı sıra doğa yürüyüşçülerinin de sıkça ziyaret ettiği Şeytan Sofrası’na mutlaka uğramayı, koruma altına alınan ayak izini incelemeyi ve harika panoramik fotoğraflar çekmeyi unutmayın.

Konum Linki

Yazar Notu: Özellikle otopark yeri sorunu bulunuyor. Aracınızı 30 TL karşılığında ücretli otoparka bırakabilirsiniz.
 

20- Gömeç

Gömeç

Balıkesir merkeze 120 kilometre uzaklıkta yer alan Gömeç ilçesi, bir tarafı Burhaniye diğer tarafı ise Ayvalık ile çevrili çok huzurlu bir gezi alanı. Mustafa Kemal Atatürk'ün yan profilden yüzünü andıran Atatürk Kayalıkları için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Gömeç; Sevgi Köyü Plajı, Güvercin Plajı, Martı Plajı, Onurkent Plajı ve Pelitköy Plajı gibi tertemiz plajlarıyla da yaz aylarının değişmez adreslerinden biri. Zeytin ağaçları arasında uzanan yürüyüş yolları, 850 yıllık anıt ağaçları ve büyüleyici gün batımı manzaraları ile de çok ilgi gören Gömeç, hem doğa turizmi hem de yaz tatilleri için tercih edebileceğiniz Balıkesir ilçelerinden biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Gömeç Kayalıkları'na baktığınızda yatay vaziyette Atatürk silüeti görebilirsiniz.
 

21- Avşa Adası

Avşa Adası

Balıkesir, İstanbul, Çanakkale ve Tekirdağ’dan feribotla kolaylıkla ulaşabileceğiniz, Marmara Denizi’nin en turistik adası olan Avşa Adası, büyük şehirlerden gelen tatilcilerle her zaman oldukça hareketli. Turizm olanaklarının çok geliştiği adada her bütçeye uygun otel, restoran, kafe ve bar hizmet veriyor. Ege ve Akdeniz’i aratmayacak güzellikteki altın renkli kumsalları ve mavi bayraklı plajlarıyla yaz tatillerinin en sevilen adreslerinden olan Avşa Adası, aynı zamanda balıkçılık konusunda çok gelişmiş olduğu için adanın hemen her bölümünde kaliteli balık restoranları bulmanız mümkün.

Zeytin ve çam ağaçları arasında uzanan yürüyüş yollarıyla keşfe çıkabileceğiniz Avşa Adası’nda bölgenin en güzel plajları olan Altınkum Plajı, Kadınlar Plajı, Çınar Koyu ve Yiğitler Köyü Plajı’nın serin sularında gün boyu yüzebilirsiniz. Gezinizde Şahin Tepesi’ne çıkarak hem Avşa Adası'nın hem de Altınkum sahilinin muhteşem fotoğraflarını çekebilir, tepede bulunan restoranda ise muhteşem gün batımına karşı romantik akşam yemekleri tadabilirsiniz. Bizans ve Roma döneminden pek çok tarihi hazineye de ev sahipliği yapan Avşa Adası, anıt mezarlar ve etkileyici manastırlar için tarih meraklıları tarafından da sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

22- Bigadiç

Balıkesir merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer alan Bigadiç ilçesi, özellikle Karesi Beyliği ve Osmanlı döneminden kalan tarihi hazineleri ile dikkat çekiyor. İlçenin simgesi haline gelen ve Milli Mücadele yıllarında önemli bir karargâh görevi gören M.S. 11. yüzyıl yapımı Bigadiç Kalesi’ni mutlaka görmenizi önerdiğimiz gezinizde, Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Cezerizade Kasım Paşa tarafından 1579 yılında inşa ettirilen Kasımpaşa Camii, 1715 yılı yapımı Yeşilli Camii, 1795 yılında inşa edilen Evliya Çelebi Camii, Roma mezar kalıntıları, tarihi Gavur Hamamı ve özellikle bayramlarda yüzlerce insanın ziyaret edilen Barak Baba Türbesi de gezebileceğiniz önemli tarih yapılar arasında.

Alaçam Dağları ve Ulus Dağları arasında uzanan Bigadiç; kampçılık, doğa yürüyüşleri, dağ bisikleti turları, kaya tırmanma ve dağcılık gibi etkinlikleri ile de çok ilgi görüyor. Hem Roma döneminden kalan tarihi hazineleri hem de şifalı kaynak suları ile ünlü Hisar Köyü ve Cevizli Köyü ise Bigadiç’in yılın her mevsimi huzurlu bir atmosferde yorgunluk atabileceğiniz sevilen gezi alanları.

Konum Linki

23- Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi

Balıkesir'in en popüler turistik ilçesi Ayvalık’ın panoramik fotoğraflarını çekmek için Şeytan Sofrası, Cennet Tepesi ve Aşıklar Tepesi, en çok ziyaret edilen yerler. Çiftlerin en çok ziyaret ettiği nokta olan Aşıklar Tepesi, özellikle gün batımında sunduğu romantik manzaralardan ismini alıyor.

Romantik tatillerin değişmez gezi noktalarından biri haline gelen ve ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer alan Aşıklar Tepesi’nde yöreye özgü taş mimarili yel değirmeninin çevresindeki kır bahçesinde mola verebilir, hem Ayvalık ve adalarının fotoğraflarını çekebilir hem de çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabilirsiniz. Özellikle gün doğumu ve gün batımlarında kesinlikle uğramanızı önerdiğimiz Aşıklar Tepesi’ne yürüyerek veya minibüslerle ilçe merkezinden 10 dakika içinde kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

24- Ocaklar

Ocaklar

Balıkesir’e 125 kilometre, Erdek merkezine ise sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan 2500 nüfuslu küçük Ocaklar beldesi, zeytin ve çam ormanlarıyla sarılı bozulmamış doğasıyla sevilen bir gezi alanı.  Erdek Ocaklar otelleri arasında butik oteller, apart otelleri, aile pansiyonları ve donanımlı kamp alanları gibi her bütçeye uygun konaklama alternatifleri var.

Kapıdağ Yarımadası'nın batı ucunda yer alan ve geniş sahilinde sıralanan eğlence mekanları, restoranlar, kafeler, çay bahçeleri ile bölgenin en hareketli beldesi olan Ocaklar, su altı zenginliğinden dolayı dalış turlarının da önemli duraklarından biri. Sadece yaz aylarında değil, bahar ve kış aylarında da keyifle gezebileceğiniz beldede balık avlama turları, doğa gezileri, bisiklet turları ve kampçılık gibi aktivitelerle güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

25- Kapıdağ Yarımadası

Kapıdağ Yarımadası

Erdek ilçesinin tamamını kapsayan ve Marmara Denizi'ne uzanan Kapıdağ Yarımadası, hem doğa ile iç içe tasarlanmış otelleri hem de tarihi hazineleri ve doğa güzellikleri ile günübirlik turlarla keşfe çıkabileceğiniz en popüler yerler arasında. 300 km2 gibi büyük bir alanı kapsayan ve antik çağlardan beri önemli bir yerleşim yeri olarak ilgi gören Kapıdağ Yarımadası, çam ormanlarıyla sarılı gizli koylarıyla tekne gezilerinin de değişmez adreslerinden.

Bölgenin en güzel koylarından biri olan Manastır Koyu, masmavi denizi ile ünlü Büyük Ova Plajı, Küçük Ova Koyu, Erdek Plajı ve Tatlısı Plajı’nda tüm gün yüzebileceğiniz yarımadada doğa gezileriyle Ormanlı Şelalesi gibi tabiat harikalarını keşfe çıkabilir, her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında panoramik deniz manzaraları eşliğinde keyifli yürüyüş yapabilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Balıkesir yaz aylarının gözdesi olsa da sanılanın aksine Kapıdağ Yarımadası sonbaharda ziyaret edilirse eşsiz manzaralara ev sahipliği yapıyor.
 

26- Kozak Yaylası

Kozak Yaylası

Ayvalık ile Bergama arasında yer alan ve fıstık çamı ormanlarıyla sarılı yemyeşil bir doğa cenneti olan Kozak Yaylası, Balıkesir gezinizde mutlaka keşfetmeniz gereken yerlerden. Ege Bölgesi'nin yanı sıra Türkiye'nin pek çok noktasından doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık turlarının düzenlendiği yaylanın bir bölümü İzmir, bir bölümü ise Balıkesir sınırlarında kalıyor.

Balıkesir'den minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz, bölgenin en güzel yaylalarından biri olarak gösterilen Kozak Yaylası’nın fıstık çamı ormanlarında yılın bütün yorgunluğunu atabilir, Madra Dağı eteklerindeki yaylanın tertemiz havasında yenilenebilirsiniz. Yaz şenliklerinin de çok eğlenceli geçtiği yaylada kasım ve mart aylarında düzenlenen çam kozalağı toplama etkinliklerine de katılmanızı öneririz.

27- Sütüven Şelalesi

Sütüven Şelalesi

Balıkesir'in mutlaka görmeniz gereken doğa harikalarından biri olan ve Sarıkız Dağı yamaçlarında sarp kayalar arasından 17 metre yükseklikten dökülen bembeyaz suları ile her mevsim muhteşem manzaralar izleyebileceğiniz Sütüven Şelalesi, hem doğa gezileri hem de fotoğrafçılık turlarının değişmez adreslerinden biri. Her gün saat 09:00 ile 21:00 arasında gezebileceğiniz şelale, tepelerden sunduğu panoramik Edremit Körfezi muhteşem manzaraları için de sıkça ziyaret ediliyor. Çevresinde balık çiftlikleri, kır bahçeleri, mesire alanları ve iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları bulunan Sütüven Şelalesi’nin kaya göletleri ise soğuk sularda yaz aylarında serinlemek isteyen tatilcilerin çok sevdiği yerler arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Yazlık terlikle plajdan çıktığım gibi gideyim derseniz çok yanlış edersiniz çünkü epey kayalık bir etabı tırmanmanız gerekecek. Sağlam outdoor spor ayakkabı tercih etmelisiniz.
 

28- Sarımsaklı Gelinkaya

Balıkesir merkezine 168 kilometre uzaklıkta yer alan Sarımsaklı’yı gezerken mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de beldenin simgelerinden biri haline gelen Gelinkaya. Hüzünlü hikayesi ile pek çok efsaneye konu olan Gelinkaya, yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Birbirlerini seven ama aileleri evlenmelerini kabul etmedikleri için kaçan iki genç, devasa bir kayanın arkasına saklanarak kurtulur ve gençlerin mezarlarının da burada olduğu rivayet edilir. Ölümsüz aşkları simgeleyen Gelinkaya’yı gezen insanlar elleriyle önce kayaya sonra kalplerine dokunarak bir ritüeli de devam ettiriyor.

29- Ortunç Koyu

Ortunç Koyu

Balıkesir'in en sevilen turistik cennetlerinden Cunda Adası’nın en güzel koyu olan ve mavi bayrak ödülüne sahip Ortunç Koyu, akvaryum berraklığındaki masmavi suları ve çam ormanları arasında uzanan kumsalı ile mutlaka uğramanız gereken güzelliklerden biri. Tekne turlarının da değişmez adreslerinden biri haline gelen ve doğal güzelliğinin korunması için milli park ilan edilen Ortunç Koyu’nun arkasını saran çam ormanlarında kamp yapabilir, berrak sularda düzenlenen dalış eğitimleri ve turlarına katılabilir, koyun inanılmaz manzaralarına şahit olabileceğiniz doğa yürüyüşleri veya bisiklet gezilerine çıkabilirsiniz. Doğa ve deniz ile baş başa bir gün geçirmek için Ortunç Koyu, Balıkesir’de gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Cunda merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta. Dolmuş ve minibüslerle ulaşım bulunmuyor. Ulaşım için bisiklet ve özel araç tercih edebilir yaya olarak da gidebilirsiniz.
 

30- Cennet Tepesi

Cennet Tepesi

Balıkesir'in muhteşem panoramik manzaralarını sunan başka bir popüler yer olan ve Şeytan Sofrası’nın tam tersi bir isme sahip Cennet Tepesi, meyve ağaçları ile çevrili çok sevilen bir seyir alanı. Yerli ve yabancı turistlerin Ayvalık’ta en çok ziyaret ettiği yerlerden olan Cennet Tepesi, hem Ayvalık ve Cunda Adası hem de Midilli Adası'na kadar uzanan Ege Denizi manzaralarının fotoğraflarını çekmek için kesinlikle uğramanız gereken bir yer.

Ege’de gün batımını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olarak gösterilen olan Cennet Tepesi, özellikle gün doğumu ve gün batımı saatlerinde çok hareketli oluyor. Çevresinde kır bahçeleri, mesire alanları ve yürüyüş yolları bulabileceğiniz tepede gün boyu piknik yapabilir veya bir kır bahçesinde mola vererek büyüleyici panoramik manzaralar eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Konum Linki

31- Kurugöl

Kurugöl

Ayvalık’a bağlı Sarımsaklı beldesinde yer alan ve her yıl ağustos kuruyup sonbahar aylarında tekrar canlanan Kurugöl, ülkemizin gizli tabiat harikalarından biri. Efsanelere konu olan hem hüzünlü hikayeye sahip Kurugöl, Balıkesir’de düzenlenen fotoğrafçılık turları ve doğa gezilerinin de önemli rotalarından biri. İnce kumlu çok geniş bir sahili olan Kurugöl, güzelliğinden dolayı tabiat parkı olarak koruma altına da alındı. Hem göl kenarında çam ormanları arasında kamp yapmak hem de gölün tertemiz sularında serinlemek için Kurugöl’ü Balıkesir’de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

32- Çınarlı Köyü

Çınarlı

Balıkesir'in Gönen ilçesine bağlı Çınarlı Köyü, doğal atmosferini koruyan en güzel köylerinden biri. Zeytin ve meyve ağaçları ile çeviri doğası ile Balıkesir köy gezilerinin en sevilen adreslerinden biri haline gelen Çınarlı Köyü, Gönen ilçesine sadece 8 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Yaşayanların çoğunu Çerkezlerin oluşturduğu köy, temiz havası ve huzurlu atmosferinin yanı sıra organik ürünlerle hazırlanan lezzetli kahvaltıları ve geleneksel Çerkez yemekleri için de gastronomi meraklıları tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Asırlık çınar ağaçları altında oturup çayımızı yudumlayarak yorgunluk atabileceğiniz ve temiz havada lezzetli Çerkez yemekleri tadabileceğiniz Çınarlı Köyü, doğa yürüyüşü turlarının da sevilen mola noktalarından biri.

Konum Linki

33- Güvercin Koyu

Güvercin Koyu

Gömeç ilçesi Kemalpaşa mevkiinde yer alan ve Avrupa'nın en büyük tatil sitelerinden biri olan Artur Tatil Sitesi tarafından işletilen Güvercin Koyu; mavi bayraklı tertemiz denizi, iki tarafını çevreleyen çam ormanları ve ince kumlu sahili ile tüm gün güneşin tadını çıkarabileceğiniz çok sevilen bir koy. Dalgasız bir denize sahip olduğu için acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin de güvenli bir yüzme deneyimi yaşayabileceği Güvercin Koyu’nda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler, kafeler, restoranlar, su sporu merkezleri, apart ve butik oteller de hizmet veriyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Koya giriş için kişi başı 100 TL ödemeniz gerekiyor.
 

34- Badavut Plajı

Badavut Plajı

Türkiye'nin en güzel plajlarından biri ve Balıkesir'in gizli cenneti olarak gösterilen Badavut Plajı, Ege'nin en temiz ve dalgasız denizde yüzmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. Altın renkli ince kumlu sahilinde tüm gün güneşlenebileceğiniz ve cam berraklığındaki sularda balıklarla birlikte yüzebileceğiniz Badavut Plajı, Ayvalık merkezine 10 kilometre, Sarımsaklı'ya ise sadece 4 kilometre uzaklıkta.

Az sayıda turistik tesisin bulunduğu, kalabalıklardan uzak denizin ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz ender yerlerden biri olan Badavut Plajı, tertemiz denizinden dolayı mavi bayrak ödüllü de kazandı. 24 saat açık olan ve ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz plajın çevresinde donanımlı kamp alanları da bulabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Karavan kampçılığına yasaklanmış durumda.
 

35- Balıkesir Atatürk Parkı

Atatürk Parkı

1940'lı yıllarda açılan ve 2006 yılı yenilendikten sonra şehrin en önemli gezi ve rekreasyon alanlarından biri haline gelen Atatürk Parkı, 3,5 dönüm gibi büyük bir yeşil alanı kapsıyor. Park; yapay gölü, çocuk oyun parkları, bisiklet yolları, yürüyüş parkurları, minik şelaleleri, peyzajlı çiçek bahçeleri, çay bahçeleri, kafeteryaları, seyir teraslarıyla şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşıp güzel bir gün geçirmek için ilk uğramanız gereken yerlerden. 24 saat açık olan ve Balıkesir merkezinde Hasan Basri Çantay Stadyumu Caddesi'nde yer aldığı için hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçları ile kolayca gidebileceğiniz Balıkesir Atatürk Parkı’na uğramayı unutmayın.

Konum Linki

36- Martı Koyu

Martı Koyu

Balıkesir Gömeç'te Artur Sitesi’ne bağlı başka bir popüler yer olan Martı Koyu; masmavi denizin içine uzanan ahşap iskeleleri, ince kumlu uzun sahili, çevresini saran restoranlar, kafeler ve butik otelleri ile özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Dalgalı denize ve rüzgârlı bir havaya sahip olduğu için yelken, rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü ve deniz paraşütü gibi onlarca su sporu yapmak için en ideal koylardan biri olan Martı Koyu’nda gün boyu mavi bayraklı denizin tadını çıkardıktan sonra akşamları da plaj manzaralı restoranlarda taze deniz ürünleri ve Girit mezeleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

37- Paşalimanı Adası

Paşalimanı

Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı olan Paşalimanı Adası, Marmara Adası ve Avşa Adası ile birlikte Marmara Denizi'ndeki en büyük adalardan biri. Yüzlerce yıldır balıkçılık ve şarapçılıkla geçinen huzurlu ada, günümüzde de kaliteli balık restoranları ve adaya özgü ada karası üzümlerinden üretilerek tüm dünyaya ihraç edilen lezzetli şaraplarıyla çok ilgi görüyor.

Akvaryum berraklığındaki temiz sularıyla dalış turların sevilen rotalarından olan Paşalimanı Adası'nda kısa bir eğitimle siz de uzman dalgıçlarla tüplü veya tüpsüz dalışlar yaparak su altı zenginliklerini görebilirsiniz. Hafif rüzgârlı havasından dolayı rüzgâr sörfü, yelken ve uçurtma sörfü gibi su sporları için de tercih edilen adanın en önemli özelliği ise benzersiz havası ve huzurlu atmosferi. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde psikolojik sorunları olan insanların tedavi amacıyla gönderildiği Paşalimanı Adası, bugün de sessiz ve sakin atmosferini korumaya devam ediyor. Paşalimanı Adası'nda tüm gün gezdikten sonra sahilde sıralanan balıkçı restoranları ve şaraphanelerde eğlenceli bir gece geçirmeyi unutmayın.

Konum Linki

38- Şahindere Kanyonu

Şahindere Kanyonu

Türkiye'nin en önemli doğa cenneti Kaz Dağları Milli Parkı’nın sınırları içerisinde yer alan ve bölgenin doğa sporları merkezlerinden biri haline gelen Şahindere Kanyonu, hem doğa severlerin hem de macera tutkunlarının kesinlikle uğraması gereken bir yer. Her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilen ve oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasından dolayı sağlık turlarının da düzenlendiği Şahindere Kanyonu, 26 kilometre uzunluğa sahip ve ülkemizin en büyük kanyonlarından biri olarak görkemli bir manzara sunuyor.

Yılın her dönemi doğa gezileri, kampçılık, dağcılık, kaya tırmanma, rafting ve yamaç paraşütü gibi pek çok aktivitenin gerçekleştirildiği Şahindere Kanyonu’nun 700 metreyi bulan kaya duvarlar arasında unutulmaz bir gün geçirebilir ve Balıkesir gezinizin en güzel fotoğraflarını burada çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Şahin Dere Kanyonu’na girişler ücretli. Kişi başı 20 TL gibi bir bedel ödemeniz yeterli. 08.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.
 

39- Yiğitler Köyü

Yiğitler Köyü

Balıkesir'de tekne turları ile keşfe çıkabileceğiniz Avşa Adası'nın turizm olanakları en gelişmiş noktalarından olan Yiğitler Köyü, kendi başına bir tatil cenneti. Uzun sahilinde her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve pansiyonların sıralandığı köy, masmavi denizin tadını çıkarabileceğiniz Altınkum Plajı ve Kadınlar Plajı ile de özellikle yaz aylarında çok hareketli.

Popüler bir gezi alanı olsa da huzurlu bir atmosferini korumayı başaran ve Avşa Adası merkezine sadece 2 kilometre uzaklıkta yer alan Yiğitler Köyü; akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz 2 kilometre uzunluğundaki sahili, büyüleyici gün batımı manzarası ve ada şarapları eşliğinde taze deniz ürünleri tadabileceğiniz salaş balık restoranları ile keşfedilmeye değer güzellikte. Yiğitler Köyü’ne tekne turları, doğa yürüyüşleri veya minibüslerle ada merkezinden 10-20 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

40- Gönen Kaplıcaları

Kaplıcalar

Balıkesir'in şifa merkezi olarak bilinen Gönen, 275 metre derinlikten fışkıran şifalı kaynak suları ile sadece Türkiye'nin değil dünyanın her yerinden rahatsızlıklarına şifa arayan insanları kendine çekiyor. Termal turizm olanaklarının son derece geliştiği ilçede pek çok termal otel, kaplıca ve sağlık tesisi hizmet veriyor.

Osmanlı dönemlerinde de kullanılan ve Evliya Çelebi'nin kitaplarında adı geçen Gönen kaplıcalarına antik çağlarda kralların gelip şifalı sularda tedavi olduğu söyleniyor. 73 derecede çıkan ve soğutularak hem banyo hem de içme suyu olarak kullanılan termal sularının ortopedik sorunlardan cilt rahatsızlıklarına, sindirim sorunlarından kadın hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Balıkesir gezinizde hem şifa bulmak hem de yılın yorgunluğunu atmak için Gönen kaplıcalarına mutlaka uğramalısınız.

Konum Linki

41- Maden Adası

Maden Adası

Cunda Adası’nın hemen yanında yer alan Maden Adası, hem denizinin hem de el değmemiş doğasının güzelliği ile doğa yürüyüşü ve tekne gezileri için çok tercih edilen bir yer. Cunda Adası'ndan deniz içinde uzanan 600 metrelik kum yolda yürüyerek de ulaşabileceğiniz ada, bu deniz yürüyüşleriyle özelliğiyle ilgi görüyor. Altın kumlu sahilinde Cunda Adası’nın turist kalabalığından uzakta denizin tadını çıkarabileceğiniz Maden Adası, büyüleyici gün doğumu ve gün batımı manzarasından dolayı da fotoğraf safarilerinin sevilen rotaları arasında yer alıyor.

Konum Linki

42- Hacı Bayram Camii

Balıkesir tarih ve kültür turları ile ziyaret edebileceğiniz, bölgenin en eski yapılarından biri olan Hacı Bayram Camii, Ayvalık’a bağlı Altınova beldesinde merkezinde Cami Kebir Sokak üzerinde yer alıyor. 1490 ile 1491 yılları arasında inşa edilen ve klasik Osmanlı mimarisi özelliklerini yansıtan cami, kare planlı olarak kaba yontma taş ve tuğlalarla inşa edilmiş. Mimari özelliklerini bir miktar kaybetmesine rağmen hala etkileyici bir görünüme sahip olan Hacı Bayram Camii, yüz yıllardır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

43- Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Sevim ve Necdet Kitaplığı

Cunda Adası'nda kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir başka önemli yer de eşsiz manzaralarıyla ünlü Aşıklar Tepesi’nde yer alan Sevim ve Necat Necdet Kent Kitaplığı. Bölgenin en eski yapılarından olan ve 1989 yılında 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen büyüleyici Agios Yannis Kilisesi’nin iş adamı Rahmi M. Koç tarafından restore ettirilmesi ile 2007 yılında ziyarete açılan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, ismini emekli büyükelçi Necdet Kent ve Ayvalıklı olan eşi Sevim Hanım'dan alıyor.

Hem Agios Yannis Kilisesi’nin çarpıcı mimarisi ve iç mekan süslemeleri hem de sahip olduğu 1300’den fazla kitap koleksiyonu için sıkça ziyaret edilen Sevim ve Necat Necdet Kent Kitaplığı’na keyifli bir ziyaret yapabilir, kilisenin mistik atmosferinde tarihi kitapları inceleyebilir ve pencerelerden Midilli Adası’na kadar uzanan muhteşem manzaraların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kitaplığı pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:30 ile 17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

44- Kurbağalı Sahili

Kurbağalı Sahili

Erdek merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan ve yemyeşil doğanın masmavi denizle buluştuğu Kurbağalı sahili, çok sevilen bir gezi ve dinlenme alanı. Palmiye, çınar ve çam ağaçlarının sardığı 1 kilometre uzunluğundaki sahilde renkli balıkçı tekneleri, tarihi sur kapısının çarpıcı manzarası ve 1860 yılından dikilen 19 metre boyundaki anıt çam ağacının fotoğraflarını çekebilir, deniz havası eşliğinde yürüyüş veya spor yapabilirsiniz. İnce kumlu sahili ve mavi bayraklı deniziyle çok popüler olan Kurbağalı Plajı ise özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Bölgedeki diğer plajlara göre çok daha az rüzgâr alan Kurbağalı Plajı’nın kızıl gün batımı manzaraları da oldukça ünlü.

Konum Linki

45- Zağnos Paşa Camii

Zağnos Paşa Cami

Balıkesir Ulu Camii olarak da bilinen Zağnos Paşa Camii, Karesi Sokak üzerinde yer alan ve şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz tarihi bir yapı. Balıkesir’in en önemli tarihi simgelerinden biri olan ve 1641 yılında inşa edilen cami, Fatih Sultan Mehmet'in en bilinen vezirlerinden Zağnos Paşa tarafından bir külliye olarak inşa ettirilmiş. Günümüze kadar sadece cami ve türbeleri ayakta kalmayı başarmış tarihi yapının etkileyici taş mimarisi ve özellikle gece aydınlatıldığında sunduğu muhteşem manzarası görülmeye değer güzellikte.

Mehmet Akif Ersoy'un Kurtuluş Savaşı döneminde verdiği hutbe ile ünlü olan Zağnos Paşa Camii, aynı zamanda Atatürk'ün ilk ve tek hutbe okuduğu cami olmasıyla da ayrı bir tarihi öneme sahip. Sadece Balıkesir'in değil, Türkiye'nin de en güzel camilerinden biri olarak gösterilen Zağnos Paşa Camii’ni şehri gezerken kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Konum Linki

46- Darıdere Tabiat Parkı

Darıdere

Kaz Dağları yamaçlarında uzanan Darıdere Tabiat Parkı, hem yüksek oksijen seviyeli tertemiz havası hem de Edremit Körfezi'nin panoramik manzaralarından dolayı çok ziyaret edilen bir doğa cenneti. Yeşil ile mavinin birleştiği el değmemiş güzelliği ve endemik bitki türleri ile çok özel bir yer olmasına rağmen az bilinen Darıdere Tabiat Parkı; Ege Denizi, Çanakkale Boğazı ve Edremit Körfezi ile çevrili olduğu için doğa fotoğrafçılarının sıkça uğradığı yerler arasında.

Farklı iklim özelliklerinin bir arada görüldüğü tabiat parkı, yazın en sıcak günlerinde bile esen serin rüzgârlarıyla keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Çoğunlukla kamp yapmak için tercih edilen Darıdere Tabiat Parkı’nın Edremit Körfezi eşliğinde kilometrelerce uzanan iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında spor yapabilir veya mesire alanlarında temiz havada yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kamp yapmak isteyenler için dere kenarında uygun alanlar mevcut. Kaz Dağları'nın doruklarından gelen güzel bir dere boyunca yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüş yapılabilir. Yürüyüş esnasında derin noktalarda yüzme için uygun yerler var, bu yüzden mayo ve havlu almanız önerilir. Özel aracınızla gitmenin yanı sıra, Altınoluk'tan düzenlenen safari turlarıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.
 

47- Kum Adası

Kum Adası

Ayvalık’ın en popüler turistik beldelerinden Altınova'da mutlaka görmeniz gereken bir tabiat harikası olan Kum Adası, küçük bir yolla karaya bağlanan 2 kilometre uzunluğa sahip, küçük ama çok güzel bir ada. Doğal bir dalgakıran görevi görerek Altınova'nın denizini dalgasız hale getiren Kum Adası, ismini de ince kumlu uzun sahilinden alıyor. Doğal yollarla oluşmuş küçük göletlerinin ve masmavi denizinin tadını çıkarabileceğiniz, hiçbir işletme ve yapının bulunmadığı adada Altınova'nın harika fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Konum Linki

48- Emendere Kaplıcaları

Sadece mavi bayraklı plajları veya el değmemiş doğal güzellikleri ile değil, şifalı kaplıcaları ile de her yıl binlerce insanı kendine çeken Balıkesir'de şehir merkezine 62 kilometre uzaklıkta Sındırgı ilçesine bağlı Emendere kaplıcaları, en popüler sağlık turizmi merkezlerinden biri.

Radyoaktivite açısından çok zengin olan termal sularıyla her yıl binlerce insana şifa dağıtan Emendere kaplıcalarının suları başta cilt rahatsızlıkları olmak üzere böbrek taşı sorunlarından sindirim sorunlarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi geliyor. Termal tesisler ve uzman terapistlerin çalıştığı sağlık merkezlerinin hizmet verdiği Emendere, aynı zamanda Kaz Dağları’ndan gelen tertemiz havasıyla da çok ilgi görüyor. Balıkesir’de her yarım saatte bulabileceğiniz minibüslerle 1 saatlik bir yolculukla Emendere kaplıcalarına ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

49- Sarıkız Tepesi

Sarıkız Tepesi

Kaz Dağı Milli Parkı içerisinde yer alan ve bölgenin simgelerinden biri haline gelen Sarıkız Tepesi, Kaz Dağları'nın en yüksek tepesi olmasıyla ünlü. Hüzünlü bir hikayesi bulunan tepe, dağlarda kazlarıyla birlikte yaşayan ve yolunu kaybeden insanlara yardım eden efsane kahramanı sarı kızın ve kazlarının birlikte tasvir edildiği Sarıkız Heykeli ile de insanları kendine çekiyor. Özellikle muhteşem gün doğumu ve gün batımı manzaraları izlemek için ziyaret edilen Sarıkız Tepesi, Kaz Dağı Milli Parkı doğa yürüyüşlerinin de en sevilen mola noktalarından biri.

Konum Linki

50- Daskyleion Antik Kenti

daskilieion

Balıkesir ve Bandırma sınırları arasında yer alan Daskyleion Antik Kenti, Manyas Kuş Cenneti’ne de oldukça yakın olduğu için doğa gezileri ile de ziyaret ediliyor. Antik kent, M.Ö. 600’lü yıllara kadar uzanan zengin bir tarihe sahip. Truva Antik Kenti gibi bölgedeki ilk antik kentlerden biri olan ve 1952 yılından beri kazı çalışmalarının devam ettiği Daskyleion Antik Kenti’nde günümüzden 5000 yıl öncesine ait baltalar ve taş çakmaklar bile bulundu.

Babil dönemine ait mühürleri ve mozaikleri görebileceğiniz antik kent, Roma ve Bizanslılar dönemine kadar güçlü bir savunma hattı olarak yaşamına devam etmiş. Günümüzde tarih ve arkeoloji meraklılarının Balıkesir’de mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biri olan Daskyleion Antik Kenti’ni rehberli turlarla gezerseniz Anadolu'nun en eski yerleşim yerinden biri hakkında ilginç bilgiler alabilirsiniz.

Konum Linki

51- Ayvalık Saatli Camii

Saatli Cami

1850 yılında Rumlar tarafından Ayos İanni Kilisesi ismiyle inşa edilen ve cumhuriyetin ilanından sonra mübadele döneminde 1928 yılında camiye çevrilen Ayvalık Saatli Camii, Türkiye'nin en ilginç camilerinden biri olarak ilgi görüyor. 1800'lü yılları yansıtan klasik mimarili kilise, büyüleyici taş oymaları ile süslü ve uzun zamandır cami olarak hizmet veriyor.

Kilise görünümüne sahip bir cami olarak yerli ve yabancı turistlerin çok ilgisini çeken, 1946 yılında zarar gördükten sonra aslına uygun olarak restore edilen Ayvalık Saatli Camii, Arnavut kaldırımlı sokakların arasında yükselen etkileyici manzarasıyla hemen dikkatinizi çekecek. Çan kulesinde artık bir saatin yer aldığı ve ismi de buradan gelen Saatli Camii’ye mutlaka uğramanızı ve fotoğraflarını çekmenizi öneririz.

Konum Linki

52- Hasan Boğuldu Göleti

Hasan Boğuldu

Kaz Dağları gezilerinde mutlaka uğramanız gereken bir tabiat harikası olan Hasan Boğuldu Göleti, Ege'nin en bilinen ve sevilen doğa gezi alanlarından biri. Sarp kayalar arasından akan buz gibi sularının yanı sıra en sıcak yaz günlerinde bile soğuk kalan kaya göletleri ile ünlü olan ve günümüzde çok sevilen bir piknik alanı haline gelen Hasan Boğuldu Göleti’nin hüzünlü bir de hikayesi var. Özellikle yaz aylarında Kaz Dağları’nı gezen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı, kayalardan buz gibi sulara atlayarak serinlediği göletin çevresini saran yürüyüş parkurlarında ise özellikle bahar aylarında çarpıcı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Bu güzel şifalı sulara kendimi bırakayım diyerek anın büyüsüne kapılacaksanız Hasan Boğuldu'nun suyunun gelmiş geçmiş en soğuk sulardan biri olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.
 

53- Patriça Koyu

Patriça Koyu

Cunda Adası'nda kalabalıklardan uzakta doğanın ve denizin tadını çıkabileceğiz ender yerlerden olan Patriça Koyu, dalgasız ve tertemiz denizi ile Türkiye’nin en büyük havuzu olarak tanımlanıyor. Deniz içine metrelerce uzanan ince kumlu sahili ve sığ deniziyle çocuklu ailelerin de keyifli zaman geçirebileceği koyda sadece 2 tane turistik işletme hizmet veriyor. Berrak sularıyla hem şnorkelli dalışlar yapmak hem de yüzmeyi öğrenmek için ideal olan Patriça Koyu, Cunda Adası'nın kalabalık plajlarından farklı olarak çoğu zaman oldukça sakin. Ülkemizin gizli cennetlerinden biri olan koyu, Balıkesir gezinizde keşfetmenizi ve burada güzel bir gün geçirmenizi öneririz.  

Konum Linki

54- Tımarhane Adası

Tımarhane Adası

Balıkesir tekne ve yat gezilerinin popüler adreslerinden biri olan Tımarhane Adası, el değmemiş bakir doğal güzelliğinin yanı sıra binlerce yıldır rüzgâr ve dalgaların şekillendirdiği kayalara çarpan rüzgârların çıkardığı ürkütücü sesleri ile ünlü. Cunda Adası’nda Rumların yaşadığı dönemlerde psikolojik sorunları olanların bırakıldığı veya cezalandırma amacıyla kullanılan Tımarhane Adası, sahilinde günümüzde harabe haline gelmiş manastırı ve ıssız ortamıyla ilginç bir manzara oluşturuyor.

Bir tarafı sarp kayalıklar önü ise masmavi denizle çevrili adada yürüyüşlere çıkabilir, sessiz koylarda kalabalıklardan uzakta tertemiz denizin tadını çıkarabilir, tüplü veya tüpsüz dalış yaparak su altı zenginliklerini yakından görebilir ve kayaların çıkardığı ürkütücü sesleri siz de duyabilirsiniz.

Konum Linki

55- Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Ayvalık adaları tabiat parkı

Ayvalık’ın 20 adasını kaplayan ve 19.624 hektarlık alanı ile Türkiye'nin en büyük milli parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, tüm dünyadan doğa severlerin ve fotoğrafçıların ziyaret ettiği, mutlaka keşfe çıkmanız gereken bir cennet. Çam ormanlarının masmavi denizle buluştuğu tabiat parkı; endemik bitki türleriyle birlikte 250'den fazla bitki çeşidi, vahşi yaşam zenginliği, gizli koyları, altın renkli kumsalları ve onlarca ıssız adasıyla size yılın her dönemin büyüleyici manzaralar sunacak.

Doğa yürüyüşlerinin yanı sıra tekne turlarıyla da keşfe çıkabileceğiniz Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın 30'a yakın dalış noktasında tüplü ve tüpsüz dalışlar yapabilir, ormanlar içindeki kamp alanlarında çadır kurarak dinlendirici günler geçirebilirsiniz. Çam ve zeytin ağaçları ile çevrili olan tabiat parkı; termal kaynaklar, tarihi kiliseler ve manastırları için de çok ziyaret ediliyor.

Konum Linki

56- Tavuk Adası

Tavuk Adası

Bölgedeki en küçük adalarından biri olan ve Cunda Adası’nın hemen karşısında net bir şekilde görülebilen 17 dönüm büyüklüğündeki Tavuk Adası, hem tekne hem de dalış turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz el değmemiş alanlardan biri. Hiçbir yapılaşma ve yerleşimin olmadığı adada 1821 yılında Osmanlı'ya başkaldıran Yunan amirallere suikast düzenlenerek patlatılan tarihi manastırın kalıntılarını gezebilir, ıssız kumsallarda tertemiz denizin tadını çıkarabilir ve sadece yabani tavukların yaşadığı adadan Cunda Adası’nın muhteşem manzarasının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

57- Taksiyarhis Anıt Müzesi

Taksiyarhis

Balıkesir'in mutlaka gezmeniz gereken turistik ilçesi Ayvalık’ın simgesel yapılarından biri ve ilk kilisesi olan Taksiyarhis Kilisesi, 2012 yılında restore edilerek müze olarak ziyarete açıldı. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde kolayca ulaşabileceğiniz ve klasik mimarisiyle hala çok etkileyici görünen kilise; Hz. İsa'nın yaşamının anlatıldığı mermer ikonalar, kabartmalar ve altın süslemeli oymaları ile çarpıcı bir güzelliğe sahip. Yabancı turistlerin de en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan ve gösterişli iç mekanıyla görülmeye değer Taksiyarhis Anıt Müzesi’ni pazartesi günleri hariç her gün yaz sezonunda 10:00 ile 17:00, kış sezonunda ise 08:30 ile 17:30 saatleri arasında küçük bir ücret karşılığında gezebilirsiniz.

Konum Linki

58- Ayışığı Manastırı

Ayışığı Manastırı

Cunda Adası’nın en ünlü ve çok ziyaret edilen manastırlarından biri de adanın en uç noktasına yer alan 17. yüzyıl yapımı Ayışığı Manastırı. Aynaroz keşişleri tarafından, deniz kenarında güzel bir konumda inşa edilen manastırın önündeki koy da kristal berraklığındaki suları ve sarp kayalarla sarılı etkileyici manzarasıyla çok ilgi çekiyor. Doğa gezileri ile ulaşabileceğiniz Ayışığı Manastırı’na tekne gezileriyle de gidebilir ve manastırın küçük koyunda dalışlar yapabilirsiniz. Özellikle gece ayın ışığı vurduğunda sunduğu manzarasıyla ünlü manastırı, geceleri düzenlenen tekne turlarıyla da görmenizi öneririz.

Konum Linki

Yazar Notu: Manasır restorasyon sebebiyle geçici olarak kapalı.
 

59- Antandros Antik Kenti

Antandros

Balıkesir'in önemli tarihi hazinelerinden biri olan Antandros Antik Kenti, Altınoluk beldesinde sadece 2 kilometre uzaklıkta. Pek çok antik hikayede adı geçen ve Truva Antik Kenti’nden daha eski olduğu düşünülen Antandros, mitolojide İda Dağı olarak geçen Kaz Dağları eteklerinde inşa edilmiş.

M.Ö. 10. yüzyılda inşa edildiği düşünülen ve tarihi boyunca birçok medeniyetin hakimiyetinde kalan antik kent; büyüleyici mozaikleri, sütunlu caddeleri, çarpıcı tapınakları, yerleşim alanları ile tüm dünyadan tarih ve arkeoloji meraklarını kendine çekiyor. Bölgede yapılan kazılarda Roma dönemine kadar uzanan birçok tarihi eserler bulundu ve eserler Türkiye'nin önemli arkeoloji müzelerinde sergileniyor. Antandros Antik Kenti’ni rehberli turlarla gezerek antik dönemin bu devasa kenti hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Konum Linki

60- Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi

Şehrin simgesel ve önemli tarihi yapılarından biri olan Balıkesir Saat Kulesi, 1827 yılında 20 metre yükseklikte inşa edilmiş. Giritli Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve 5 katlı olarak tasarlanan saat kulesi, İstanbul'un ünlü Galatasaray Kulesi'ne mimari açıdan oldukça benziyor. Dört tarafında saatlerin bulunduğu ve tarihi mimarisini korumayı başarmış Balıkesir Saat Kulesi, klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak biliyor. Şehrin önemli buluşma noktalarından olan ve belediye parkı içerisinde yüksek bir yamaçta yer alan Balıkesir Saat Kulesi’nin çevresi günü her saatinde oldukça hareketli.

Konum Linki

61- Paşa Koyu

Paşa Koyu

Balıkesir'de denize girilebilecek en güzel 10 yerden biri olarak gösterilen Paşa Koyu, Ayvalık'ta Şeytan Sofrası'nın hemen altında uzanıyor. Binlerce yılda rüzgâr ve dalgalarla oluşan etkileyici kayaları ile benzersiz bir manzaraya sahip olan Paşa Koyu, akvaryum berraklığındaki denizinden dolayı tekne turları ve dalış turlarının da mutlaka uğradığı yerler arasında. Koyu boydan boya saran yürüyüş parkurları ve çam ormanları arasındaki donanımlı kamp alanlarının da çok ilgi gördüğü Paşa Koyu’nun tertemiz havasının ve masmavi denizinin tadını çıkardıktan sonra büyüleyici gün batımı manzarasını da izleyebilirsiniz.

Konum Linki

62- Hisaralan Kaplıcaları

Balıkesir, termal kaynakları ile sağlık turizmi açısından Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri ve şehir merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Sındırgı ilçesinde bulunan Hisaralan Kaplıcaları, bölgenin en sevilen kaplıcaları arasında. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen kaplıcaların sodyum bikarbonatlı ve radyoaktivite özelliğine sahip termal suları başta romatizma olmak üzere eklem ve cilt rahatsızlıklarına kadar onlarca hastalığın tedavisi amacıyla kullanılıyor. Profesyonel terapistlerin hizmet verdiği sağlık merkezleri, termal otelleri, açık ve kapalı kaplıca havuzlarıyla ilgi gören Hisaralan’a yılın her döneminde uğrayarak hem hastalıklarınız için şifa bulabilir hem de yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

63- Seyit Gazi Tepesi

Şeyitgazi Tepesi

Halk arasında Dilek Tepesi de olarak bilinen ve Erdek’in en ünlü plajı Çuğra Plajı’nın sonunda deniz seviyesinden 100 metre yükseklikte, 350 metre genişlikte bir tepe olan Seyit Gazi Tepesi, hem Erdek’in hem de Kurbağalı Plajı’nın panoramik manzaralarını sunduğu için yerli ve yabancı turistler tarafından mutlaka ziyaret ediliyor.

Çam ormanları arasında yürüyerek veya toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabileceğiniz tepe, aynı zamanda Battal Gazi'ye ait olduğu söylenen yatırdan dolayı da kutsal günler ve bayramlarda yöre halkı tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Yatırın hemen yanında bulunan dilek ağacı ise dileklerin gerçekleşmesi için ağacın dallarına bağlanan kurdeleler ve mendillerle süslü. Özellikle gün doğumu ve gün batımında uğramanızı önerdiğimiz Seyit Gazi Tepesi’nde büyüleyici manzaranın tadını çıkardıktan sonra Battal Gazi'nin yatırını da ziyarete edebilir ve siz de dilek ağacına bir kurdele bağlayabilirsiniz.

Konum Linki

64- Ayvalık Ayazma Kilisesi

Ayazma Kilisesi

Balıkesir'de gezebileceğiniz başka bir tarihi hazine de Ayvalık ilçesi Kemalpaşa Mahallesi'nde yer alan Ayazma Kilisesi. 1890 yılında yapılan ve 200 m2 alanı kapsayan kilisenin ismi kutsal su anlamına geliyor ve antik dönemlerden beri kilisenin içindeki çeşmelerden akan suların kutsal olduğuna inanılıyor. Ayazma Kilisesi’nin suyu bir zamanlar o kadar değerliymiş ki papazlar buradan Midilli Adası'na sürekli su taşırlarmış.

Klasik bir Rum Ortodoks Kilisesi olan, Neo Klasik mimarisi ve etkileyici taş süslemeleri ile dikkat çeken Ayazma Kilisesi, 1925 yılda yaşanan mübadele sonrası boş kaldı ve bir süre zeytinyağı fabrikası olarak da kullanıldı. Aslına uygun restore edilerek ziyarete açılan Ayvalık Ayazma Kilisesi’ni ziyaret ederek hem etkileyici mimariyi inceleyebilir hem de kutsal kabul edilen suları tadabilirsiniz.

Konum Linki

65- Altınova Plajı

Altınova Plajı

Sadece Balıkesir'in değil, Türkiye'nin de en güzel plajlarından biri olarak gösterilen ve altın sarısı kumlarıyla gezinizde denizin tadını çıkarabileceğiniz en güzel yerlerden olan Altınova Plajı, Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesinde yer alıyor. İsmini altın renkli kumsalından alan plaj, sığ ve dalgasız denizinden dolayı çocuklu ailelerin de en çok tercih ettiği Balıkesir plajlarından biri.

Altınova Plajı’nın çevresinde hizmet veren oteller, restoranlar, kafeler, turistik tesisler ve eğlence merkezleri, özellikle yaz aylarında çok hareketli. Hem günübirlik bir gezi yaparak altın kumlarında uzanabileceğiniz hem de sahilinde akşam yürüyüşleri yaparak romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz Altınova Plajı’na Balıkesir'de her yarım saatte bir bulabileceğiniz minibüslerle 1,5 saatte gidebilirsiniz.

Konum Linki

66- Yıldırım Camii ve Külliyesi

Balıkesir merkezinde ismini verdiği Yıldırım Mahallesi'nde yer alan Yıldırım Camii ve Külliyesi, şehrin en eski yapısı konumunda. İlk dönem Osmanlı mimari şaheserleri arasında gösterilen ve halk arasında Eski Camii olarak da bilinen Yıldırım Camii, 1388 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından inşa ettirilen bir külliyenin içinde bulunuyor.

Dikdörtgen planlı ve üç nefli olarak tasarlanan cami, 1818 ve 1897'de yaşanan depremlerde zarar gördükten sonra aslına uygun olarak tamir edilmiş. Hem tarih ve kültür hem de mimarlık meraklarının Balıkesir’de kesinlikle ziyaret etmesi gereken eserlerden biri olan Yıldırım Camii’nin medrese ve imaret bölümlerini de gezebilirsiniz. İçerisindeki ahşap süslemeleri ve taş mimarisi ile harika fotoğraflar sunan cami, günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

Konum Linki

67- Balıkesir Tren Garı

Balıkesir Tren Garı

Balıkesir'in Altıeylül ilçesinde yer alan ve Anadolu'daki en eski 2. demiryolu hattı olan İzmir Basmane için 1912 yılında inşa edilen Balıkesir Tren Garı, ilk yapıldığı tarihi atmosferine hala koruyan etkileyici bir yapı. 2010 yılında aslına uygun olarak restore edilen ve günümüzde de hala çalışmaya devam eden tren garı, Osmanlının son dönemini yansıtan etkileyici mimarisi ile şehrin güzel ve görülmeye değer yapılardan biri. Gezinizde Balıkesir Tren Garı’na uğrayarak hem küçük bir mola verebilir hem de güzel fotoğraf çekebilirsiniz.

Konum Linki

68- Kyzikos Antik Kenti

Kyzikos

Balıkesir tarih ve kültür turları ile keşfe çıkabileceğiniz önemli hazinelerinden biri olan Kyzikos Antik Kenti, Bandırma-Erdek karayolu üzerinde yer alıyor. M.Ö. 5000 yılına kadar uzanan zengin bir tarihi olan ve antik efsanelerde Olimpos Dağı olarak geçen Kapıdağ yamaçlarında yer alan kent, döneminde devasa limanıyla bölgedeki en büyük ticaret merkezlerinden birisiydi.

Kapıdağ Yarımadası doğa yürüyüşleri ile de keşfe çıkabileceğiniz, Erdek merkezine sadece 12 kilometre uzaklıkta bulunan Kyzikos Antik Kenti; ilk çağlardan Roma dönemine kadar uzanan heykeller, saray süslemeleri, tapınaklar, mezar sütunları ve su kemerleri ile hem sizi tarihte bir yolculuğa çıkarak hem de bulunduğu tepeden Kapıdağ Yarımadası’nın panoramik manzaralarını sunacak.

Konum Linki

Yazar Notu: Erdek yolu üzerinde yer alıyor. Anayola 50 metre uzaklıkta. Hadrian Tapınağını gezmek için 15 dakikanızı ayırmanız yeterli.
 

69- Bandırma Arkeoloji Müzesi

Bandırma Arkeoloji Binası

Binlerce yıllık uzun bir tarihe sahip olan ve pek çok önemli antik kente ev sahipliği yapan Balıkesir'in önemli müzelerinden Bandırma Arkeoloji Müzesi, 2003 yılında ziyarete açıldı. Daskyleion ve Kyzikos antik kentlerinin yanı sıra çevredeki höyüklerde yapılan kazılarda elde edilen binlerce eserlerin sergilendiği müzede antik mozaikler, heykeller, Helenistik ve Roma dönemine ait süslemeleri inceleyebilirsiniz. Bandırma merkezinde Şehit Cengiz Karabıyık Caddesi üzerinde yer alan müzeyi pazartesi günleri hariç her gün 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

70- Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi

Balıkesir gezilerinde mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğiniz başka bir etkileyici müze de 1996 yılında ziyarete açılan Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi. Yöreye özgü taş ve ahşap mimarili iki katlı bir konakta hizmet veren müzede Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım'ın balmumu heykelleri, Kurtuluş Savaşı dönemi kahramanlarının kişisel eşyaları, savaşta kullanılan silahlar, üniformalar, kılıçlar, madalyalar, tarihi belgeler ve fotoğrafların yanı sıra Balıkesir çevresinde yapılan kazılarda çıkarılan arkeolojik ve etnografik eserler de sergileniyor. 

Konum Linki

Yazar Notu: Haftanın her günü açık olan Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi’ni yaz sezonunda 08:30 ile 17.30, kış sezonunda ise 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.
 

71- Manastır Plaj

Manastır Beach

Tekne turları ile keşfe çıkabileceğiniz Avşa Adası'nın en güzel plajlarından biri olarak gösterilen ve Beyaz Saray Köyü ile Kumbaşı Plajı arasında 300 metrelik bir alanı kaplayan Manastır Plajı, akvaryum berraklığındaki deniziyle mutlaka görmeniz ve yüzmeniz gereken yerlerden. Ücretsiz olarak tadını çıkarabileceğiniz ve kayalık alanlarda havlunuzu sererek güneşlenebileceğiniz Manastır Plajı, zengin balık çeşitliliğinden dolayı tüplü, tüpsüz ve şnorkelli dalışlar yapmak için de ideal. Çim sahil bahçesiyle turistik bir tesisin de hizmet verdiği Manastır Plajı’nda tüm gün yüzdükten sonra akşam da muhteşem manzaralar eşliğinde Ege ve Akdeniz mutfaklarından lezzetler tadabilirsiniz.

Konum Linki

72- Paflima Koyu

Paflima

Balıkesir'in doğa tatilleri için en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Erdek’in gizli cenneti Paflima Koyu, ince kumlu 1 kilometre uzunluğundaki sahili ve berrak denizi ile hem doyasıya yüzmek hem de koyun çevresini saran yürüyüş parkurlarında spor yapmak için tercih edilen yerler arasında. Yeni keşfedilen koylardan biri olduğu için henüz kalabalık olmayan, sessiz ve huzurlu bir ortamda tüm gün denizin tadını çıkarabileceğiniz Paflima Koyu’nda yüzdükten sonra Narlı Köyü veya İlhanlı Köyü’ne uğrayarak yöresel Balıkesir ve Erdek lezzetleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

73- Duba Plajı

Duba Plajı

Halk arasında Belediye Plajı olarak da bilinen ve 15 Eylül Caddesi üzerinde yer aldığı için Ayvalık merkezinden kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçları ile ulaşabileceğiniz Duba Plajı, bölgenin en hareketli plajlarından biri. Mavi bayraklı pırıl pırıl denizi ve dalgasız yapısı ile çocuklu ailelerin en sevdiği plajlar arasından olan Duba Plajı’nda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz tesisler, kafeler, restoranlar ve butik oteller de hizmet veriyor. Engelli rampası, engelli şezlongu ve engelli tuvaleti gibi olanaklar da bulunabileceğiniz Duba Plajı’nda cankurtaranlar da gün boyu çalışıyor.

Konum Linki

74- Alacaoluk Kalesi

Balıkesir'in Gönen ilçesinin tarihi hazinelerinden biri olan ve Ala Dağları eteklerinde bölgeye hakim yüksek bir konuma inşa edilen Alacaoluk Kalesi, tarih ve kültür turları ile keşfe çıkabileceğiniz başka bir etkileyici yapı. Gönen ilçesine 15 kilometre uzaklıkta yer alan ve devasa surlarının bir bölümü günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış kale, hala çarpıcı bir manzaraya sahip. Uzun süre defineciler tarafından tahrip edilen ve günümüzde korunmaya çalışılan Alacaoluk Kalesi’nden Ala Dağları'nın yemyeşil manzaralarını izleyebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kaleye yürüyerek çıkacağım derseniz sizi zorlu bir yol bekliyor. Çamurlu ve nemli kaygan bir zeminde yürümek zorlayıcı olur.
 

75- Mosko Adası Koyu

Mosko Adası Koyu

Cunda Adası’nın gizli köşelerinden biri olan ve son yıllarda kalabalıklardan uzakta huzurlu bir tatil arayanlar tarafından keşfedilen Mosko Adası Koyu, çam ve zeytin ağaçlarının sardığı büyüleyici doğası ve sessiz atmosferi ile adanın saklı cennetlerinden biri. Doğa gezileri ve bisiklet turlarıyla da keşfe çıkabileceğiniz koy, soğuk deniziyle serin sularda yüzmek isteyenlerin de ilgisini çekiyor. Sadece bir tane turistik tesisin hizmet verdiği Mosko Adası Koyu’nda havlunuzu çam ağaçlarının altına sererek doğanın ve masmavi denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

76- Değirmen Boğazı Tabiat Parkı

Balıkesir merkezinden minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz Ayvatlar mevkiinde yer alan ve 2011 yılında doğal güzelliklerinin korunması amacıyla milli parkı ilan edilen Değirmen Boğazı Tabiat Parkı, 250 dekara yakın geniş bir yeşil alanı kapsıyor. Turizme kazandırılan parkın içerisi ise ahşap köprüler, çardaklar, iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, mescit, kır bahçesi, kamelyalar, süs göletleri ve spor sahaları ile güzel bir şekilde düzenlenmiş.

Balıkesir’de doğaya kaçabileceğiniz en güzel noktalardan biri olan ve yılın her mevsimi büyüleyici doğa manzaralarından dolayı fotoğrafçılık ve doğa gezileri için ziyaret edilen Değirmen Boğazı Tabiat Parkı’nda olta balıkçılığında botanik gezilerine, kano ve dağ bisikleti turlarına kadar pek çok etkinliğe katılabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Giriş için 30 TL ödemeniz yeterli. Piknik ve mangal için ocaklar bulunuyor. Yeterli sayıda masa ve bank mevcut. Tuvalet ve mescit de bulunuyor.
 

77- Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Edremit ilçesine bağlı Tahtakuşlar Köyü’nde yer alan ve Kaz Dağları’nın şaman müzesi olarak bilinen Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Balıkesir'de mutlaka uğraması gereken en ilginç müzelerden biri. Kaz Dağları eteklerinde yer alan ve tertemiz havada keyifli bir yürüyüş yaparak ulaşabileceğiniz müzede Orta Asya Türk boylarına özgü sanat eserleri, yöresel kıyafetler, şaman ayini malzemeleri, silahlar, çadırlar ve halılar gibi birçok obje sergileniyor.

1991 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi olarak UNESCO’dan ödül alan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’nde Türklerin İslamiyet öncesi şaman kültürüne ait pek çok objeyi yakından görme şansı bulabilir, ilginç bilgiler alabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

78- Akçay Plajı

Akçay Plajı

Balıkesir tatil ve gezilerinin en sevilen adreslerinden Akçay’ın ünlü Altınkum Plajı'na komşu olan Akçay Plajı, beldenin popüler mavi bayraklı plajlarından biri. Masmavi ve tertemiz denizi ile bölgenin en hareketli plajlarından olan ve çevresinde plaj kulüpleri, turistik tesisler, butik oteller, restoranlar, kafelerin sıralandığı Akçay Plajı’nda donanımlı kamp alanları ve karavan parkı da bulabilirsiniz. Plajın berrak sularının tadını çıkardıktan sonra akşam Akçay sahilinde keyifli bir yürüyüş yapabilir ve beldenin ünlü balık restoranlarında mola verebilirsiniz.

Konum Linki

79- Agia Triyada Kilisesi

Agia Triyada

Görkemli kiliseleriyle yabancı turistlerin de çok ilgisini çeken Cunda Adası'nda gezebileceğiniz başka bir tarihi kilise de 1865 yılında adanın ilk kiliselerinden biri olarak inşa edilen ve 1922 yılına kadar hizmet vermeye devam eden Agia Triyada Kilisesi. Günümüzde büyük bölümü harabeye dönen ve sadece 3 duvarı ayakta kalmayı başaran kilise, bölgeye özgü sarımsak taşı ve Nesos Antik Kenti'nden getirilen taşları kullanılarak inşa edilmiş olmasıyla da ayrı bir öneme sahip. Restore edilerek turizme kazandırılması beklenen Agia Triyada Kilisesi, hala mistik atmosferiyle düğün fotoğrafı çekimleri ve tarih gezileri ile ilgi çekmeye devam ediyor.

Konum Linki

80- Türkeli Köyü

Türkali Köyü

Avşa Adası’nda Manastır Koyu ile Çınar Koyu arasında yer alan Türkeli Köyü, turizm olanaklarının son derece geliştiği bir turistik nokta. Büyüleyici plajlara ev sahipliği yapan Türkeli Köyü; Rumlar tarafından terk edilmiş tarihi manastırları, otelleri, turistik tesisleri ve eğlence mekanlarıyla Avşa'nın hareketli noktalarından biri. Yüzlerce yıldır şarapçılık ve balıkçılık ile geçinen Türkeli Köyü, son yıllarda el değmemiş büyüleyici doğasının keşfedilmesi ile turizm merkezi haline geldi.  

Adanın batı kıyısında yer alan ve ince kumlu uzun sahilinde sıralanan rengarenk balıkçı tekneleri ve salaş balıkçı restoranlarıyla hala doğal atmosferini korumayı başaran Türkeli Köyü, balık sürülerinin geçiş noktasında bulunduğu için balık avlama turlarının da en sevilen adreslerinden biri. Sahili boyunca akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz köyde terk edilmiş taş mimarili manastırları keşfe çıkabilir; gün batımının en iyi izlendiği yerlerden olan balıkçı restoranlarında mevsim balıkları, ada şarapları ve geleneksel Girit mezeleri eşliğinde güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

81- Kirazlı Manastırı

Kirazlı Manastırı

Konum Linki

82- Dolap Adası

Ayvalık ile Cunda Adası arasında yer alan ve bir küçük bir yol ile Cunda Adası'na geçilebilen Dolap Adası, halk arasında Lale Adası olarak da biliniyor. Hem Ayvalık hem de Cunda Adası’nın muhteşem manzaralar eşliğinde ince kumlu denizinde doyasıya yüzebileceğiniz Dolap Adası’nda az da olsa turistik tesisler de hizmet veriyor. Dolap Boğazı mevkiinde, 1964 yılında inşa edilmiş olan Türkiye'nin ilk boğaz köprüsüne de ev sahipliği yapan adanın yamaçlarında ise etkileyici Cunda Adası manzaraları eşliğinde yürüyüşlere çıkarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

83- Çuğra Plajı

Çuğra Plajı

Balıkesir’de denizin tadını çıkarabileceğiniz en güzel plajlardan bir diğeri de çevresi palmiye ağaçlarıyla çevrili mavi bayraklı Çuğra Plajı. Erdek’in Ocaklar beldesinde yer alan plaj, altın renkli kumlarla süslü uzun sahili ve dalgasız sığ deniziyle acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin de çok ilgi gösterdiği Balıkesir plajlarından biri.

Çuğra Plajı’nın arkasında uzanan, meyve bahçeleri ve palmiye ağaçları ile çevrili yürüyüş yolunda akşam gezilerine çıkabilir, çam ağaçları arasına gizlenmiş deniz manzaralı kamp alanlarında çadırınızı kurarak birkaç gün tatil yapabilirsiniz. Balıkesir Otogarı’nda her yarım saatte bir bulabileceğiniz Ocaklar minibüsleri ile plaja kısa sürede gidebilirsiniz.

Konum Linki

84- Avşa Adası Altınkum Plajı

Altinkum Plaj

Turistik cennet Avşa Adası’nın en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Altınkum Plajı, ismini altın sarısı tertemiz kumsalından alıyor. Turizm açısından oldukça gelişmiş olan plajda rüzgâr sörfü, yelken, kano ve deniz paraşütü gibi su sporları yapabileceğiniz merkezler de hizmet veriyor.

Ahşap iskelesinde veya plajın ismini aldığı altın renkli kumlarda güneşlenebileceğiniz plajın çevresindeki eğlence merkezleri ve kafelerde de güzel zaman geçirebilirsiniz. Sığ bir denizi olduğu için çocukların da güvenle yüzebileceği Altınkum Plajı, Avşa Belediyesi tarafından işletildiği için oldukça ucuz. Avşa merkezinde bulabileceğiniz minibüslerle 15 dakikalık bir yolculukla bu sevilen plaja ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Suyu sığ olduğu için çocuklu ailelerin ve yüzme konusunda kendi güvenmeyenlerin tercih edebileceği türden.
 

85- Yeşilli Camii

Halk arasında Hisariçi Camii olarak da bilinen ve Balıkesir merkezinde Eski Kuyumcular Mahallesi’nde yer alan Yeşilli Camii, şehrin en güzel camilerinden biri. Kimin tarafından yapıldığı tam olarak bilinmeyen caminin kitabesinden 1700'lü yıllarda onarıldığı anlaşılıyor. Dikdörtgen planlı ve ahşap çatılı olarak inşa edilen Yeşilli Camii, Osmanlı mimarisinin klasik özelliklerini yansıtan tarihi camilerimizden biri olarak görülmeye değer. Dini bayramlar ve kutsal günlerde tamamen dolan camiyi ziyaret ederek çarpıcı taş mimariyi ve iç mekanlardaki ahşap süslemeleri inceleyebilirsiniz. Yeşilli Camii, şehir merkezinde güzel bir konumda yer aldığı için kısa bir yürüyüş ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

86- Abroz Plajı

Marmara Adası'nın Saraylar Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve Kadınlar Plajı olarak da bilinen Abroz Plajı, 1925 yılından beri sadece kadınlara hizmet veren, adanın çok popüler plajlarından biri. İnce kumlu uzun sahili, tertemiz berrak suları, kafeler ve restoranları ile yaz aylarında çok hareketli olan plajın küçük bir erkekler bölümü de bulunuyor. Abroz Plajı’nın hemen yanında yer alan açık hava müzesinde sergilenen Roma döneminden kalan eserler de plaja gelen turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Abroz Plajı’nın çevresindeki deniz manzaralı otellerde konaklayabilir; sahil boyunca sıralanan çocuk oyun parkları, spor sahaları ve kır bahçelerinden faydalanabilirsiniz.

Konum Linki

87- Çataltepe Plajı

Cunda Adası’nın arka bölümünde yer aldığı için fazla ziyaret edilmeyen ve turist kalabalığından uzakta masmavi suların tadını çıkarmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken Çataltepe Plajı’na minibüslerle ve taksilerle Cunda merkezinden 10 dakika içinde gidebilirsiniz.

Oldukça sığ bir denize sahip olan ve metrelerce derinleşmeyen plaj, bu özelliğiyle çocuklu ailelerin de keyifli zaman geçirebileceği en güzel yerler arasında. Balıkları görebileceğiniz kadar berrak bir denize sahip Çataltepe Plajı, Sarımsaklı Plajı ile birlikte Ayvalık’ın en güzel plajlarından biri olarak kabul ediliyor. Çataltepe minibüsleri ile 20 dakikalık bir yürüyüşle plaja ulaşabilir ve eşsiz atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.  

Konum Linki

88- Yazören Mağarası

Balıkesir’de rehberli turlarla keşfe çıkabileceğiniz bir tabiat harikası olan ve Savaştepe Yazören mevkiinde yer alan Yazören Mağarası, 25 metre yüksekliğe sahip ve mağaranın içinde doğru metrelerce uzanan yürüyüş yoluyla kolayca gezilebilir. Binlerce yılda doğal yollarla oluşmuş sarkıtlar, dikitler ve kaya göletler arasındaki unutulmaz gün geçirebileceğiniz Yazören Mağarası’nın başka bir özelliği de içindeki suların akış yönünün her mevsim değişmesi. Mağaracılık turlarının önemli adreslerinden biri haline gelen Yazören Mağarası’nı sıcak yaz günlerinde ziyaret ederseniz mağaranın tertemiz havasında yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

89- Ayvalık Körfezi

Masmavi deniz manzaraları, tertemiz havası ve yemyeşil çam ormanlarıyla büyüleyici bir yer olan Ayvalık Körfezi, hem doğa yürüyüşleriyle hem de gizli koylarını tekne gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz bir cennet. 20'den fazla adanın sıralandığı körfez, Cunda Adası gibi popüler turistik adalara da ev sahipliği yapıyor.

Ayvalık Körfezi boyunca uzanan her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında spor yapabileceğiniz veya çam ormanları arasında deniz manzaraları eşliğinde kamp kurabileceğiniz körfezde antik dönemlerden beri kullanılan termal suların aktığı çeşmeler, devasa antik kentler ve Zeus Altarı gibi Ayvalık Körfezi’ni kuş bakışı izleyebileceğiniz popüler yerleri gezebilirsiniz. Yüksek oksijen seviyeli havasının astım gibi birçok solunum yolu rahatsızlıklarına da iyi gelen körfezi keşfe çıkmayı unutmayın.

Konum Linki

Yazar Notu: Toprak yolu terlikle yürümek zor olur, gece ışıklandırma yok ağaçlar sık ve görüş kısıtlı.
 

90- Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi

Balıkesir'de hem fotoğrafçılık meraklıları hem de sanat severlerin keyifle gezebileceği Türkiye'nin ilk fotoğraf müzesi olan Balıkesir Fotoğraf Müzesi, şehir merkezinde Dumlupınar Mahallesi Ulus Sokak üzerinde hizmet veriyor. 150 yıllık 2 katlı taş bir binanın restore edilmesiyle 2006 yılında ziyarete açılan müze, taş binanın etkileyici odalarında sunulan geçici ve kalıcı sergilerinin yanı sıra gösteri merkezi ile de ilgi görüyor. Balıkesir ve Türkiye’nin pek çok yerinden binlerce fotoğrafın yanı sıra pek çok dilde 2000’den fazla fotoğrafçılık kitabının da sergilendiği Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi’ni hafta içi her gün 14:00 ile 16:30 saatleri arasında ziyaret edilebilirsiniz. 

Konum Linki

91- Güvercinli Köprüsü

Roma döneminde Gönen Çayı üzerinde inşa edilen Güvercin Köprüsü, döneme özgü taş mimarisi ve Romalıların etkileyici oluk sistemi ile ilgi çekiyor. Osmanlılar tarafından da kullanılan ve moloz taşlarla inşa edilen köprünün günümüze kadar çok az bir bölümü ayakta kalmış. Özellikle bahar aylarında sarı ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz Gönen Çayı ortasında devasa ayağıyla çarpıcı bir manzara oluşturan Güvercinli Köprüsü, bu güzel manzarasından dolayı Gönen yürüyüş turlarının da değişmez adreslerinden biri haline geldi.

Konum Linki

92- Ören Halk Plajı

Burhaniye Ören

Balıkesir'e bağlı huzurlu tatil cenneti Burhaniye'nin en güzel plajlarından olan Ören Plajı, arkası Kaz Dağları önü ise masmavi Ege Denizi ile çevrili çok sevilen plajlardan biri. Altın renkli geniş sahili 2 kilometre boyunca uzanan plaj, antik dönemlerde de çok popülerdi ve kralların burada denize girdiği pek çok efsanede yazıyor.

Her yıl ağustos ayı sonunda Balıkesir’in en önemli etkinliklerinden Burhaniye Ören, Turizm ve Zeytin Festivali'nin düzenlendiği Ören Halk Plajı’nın çevresinde pek çok plaj kulübü, bar, kafe, eğlence mekanı ve restoran da hizmet veriyor. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan bu güzel plajı ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret ederseniz daha sakin bir ortamda muhteşem dağ manzaraları eşliğinde yüzebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Halk plajında ATM bulunmuyor. Dondurma yemek, kafelerde vakit geçirmek için nakit bulundurmanızı öneririz.
 

93- Pordoselene Kulesi

Cunda Adası’na çok yakın olan küçük Maden Adası’nda yer alan Pordoselene Kulesi, antik Pordoselene medeniyetinin merkezi kabul edilen bir noktada Midilli Adası, Edremit Körfezi ve çevre adaları gözetlemek için inşa edilmiş. Az bir bölümü günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış etkileyici yapı, korsanlar tarafından büyük oranda yıkılmasına rağmen hala etkileyici görüntüsü ve bulunduğu noktadan sunduğu büyüleyici panoramik manzaralarla ilgi çekmeye devam ediyor. Benzersiz denizi ile ünlü Maden Adası’nda tüm gün yüzdükten sonra kısa bir yürüyüşle Pordoselene Kulesi’ne uğrayarak manzarayı izleyebilirsiniz.

Konum Linki

94- İlk Kurşun Tepesi

Halk arasında İlyas Peygamber Tepesi olarak da bilinen ve 1 Haziran 1919'da düşmana ilk kurşunun atıldığı yer olmasıyla tarih bir öneme sahip olan İlk Kurşun Tepesi, hem çarpıcı anıtı hem de manzarasından dolayı Balıkesir'de uğrayabileceğiniz yerler arasında. Ayvalık, Cunda Adası ve diğer adalarını kuş bakışı izleyerek harika fotoğraflarını çekebileceğiniz tepede atılan ilk kurşunu temsil eden bir heykel ve anıt da yer alıyor.

95- Güre Gelinçamı Piknik Alanı

Pınarbaşı Piknik Alanı olarak da bilinen ve Güre ilçesinin Çamlıbel Köyü’ne oldukça yakın olan Gelinçamı, özellikle yaz günlerinde yemyeşil ağaçların arasından akan buz gibi dereleri ve serin havasıyla hem yöre halkı hem de turistleri kendine çekiyor. Devasa kaya göletlerinin sularında yüzebileceğiniz alanı ahşap köprüler ve yürüyüş yollarıyla keşfe çıkabilir, dere kenarında kurulan iskelelerde taze balıklar tadabilir veya çayınızı yudumlayarak bu huzurlu ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Seyir teraslarından güzel fotoğraflar çekebileceğiniz Gelinçamı’nda sessiz bir ortamda çadır kurabileceğiniz kamp alanları da var. Balıkesir’de her saat bulabileceğiniz minibüslerle 1,5 saatte Güre Gelinçamı Piknik Alanı’na ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

96- Palata Çeşmesi

Balıkesir’in sevilen gezi alanlarından Erdek'te yer alan ve 1704 yılda yapıldığı zamanki güzelliğini koruyan Palata Çeşmesi, ilçenin önemli tarihi hazineleri arasında. Şifalı olduğuna inanılan buz gibi sularını tatmak isteyen yüzlerce insanın uğradığı tarihi çeşme, etkileyici taş mimarisiyle de ilgi görüyor. Erdek’i gezerken bu ünlü çeşmeye uğramayı ve şifalı kaynak sularını tatmayı unutmayın.

97- Şifalı Su Plajı

Marmara Denizi’ndeki en büyük adalarından biri olan Marmara Adası’nda yer alan Şifalı Su Plajı’nın kaynak sularıyla karışan suyunun başta cilt rahatsızlıkları olmak üzere pek çok soruna iyi geldiği biliniyor. Sarp kayalar arasından dik merdivenlerden inebileceğiniz bu küçük plaj, hem güzel atmosferi hem de balık sürülerini görebileceğiniz şifalı sularıyla adeta Marmara’nın gizli bir hazinesi. Minibüsler veya doğa gezileri ile Şifalı Su Plajı’na uğrayabilir ve huzurlu bir ortamda modern dünyanın karmaşasından uzakta şifalı sularda doyasıya yüzebilirsiniz.

Konum Linki

98- Hagios Georgios Manastırı

Avşa Adası'nda gezebileceğiniz başka bir tarihi hazine de adada Bizans döneminden günümüze kalan az sayıdaki tarihi yapıdan biri olan Hagios Georgios Manastırı. Deniz kenarında geniş bir arazi üzerine inşa edilmiş çarpıcı manastır; granit taşlar, meşe ağacından direkler ve devasa tuğla blokları ile inşa edilmiş. 1628 yılında yapıldığı tahmin edilen Hagios Georgios Manastırı, günümüzde büyük bölümü harabeye dönmüş olsa da hala adayı gezen yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. II. Abdülhamit döneminde onarılan ve bir Rus Ortodoks Manastırı olan Hagios Georgios Manastırı’nın önündeki koy da antik manzaralar eşliğinde masmavi denizde yüzmek için ideal.

99- Saraylar Açık Hava Müzesi

Marmara Adası’nın kuzey bölümünde bulunan turistik Saraylar beldesinde yer alan Saraylar Açık Hava Müzesi, benzersiz eserleri için her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ediliyor. Antik çağlardan beri mermer üretimi için kullanılan ocaklarında gezebileceğiniz müze koleksiyonunda Roma ve Bizans döneminden büyüleyici mermer heykeller, lahitler, büstler, sütunlar ve antik süs eşyalarını yakından görebilirsiniz. Müzeye yakın konumdaki mermer ocaklarında çıkarılan kaliteli mermerler ise hala tüm dünyaya ihraç edilmeye devam ediyor.

Konum Linki

100- Balıkesir Şehitler Parkı

Şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşarak kalabalık ve gürültüden uzata, yemyeşil bir doğal ortamda hem gezi hem de spor yapabileceğiniz Balıkesir Şehitler Parkı, Ulus Caddesi üzerinde güzel bir konumda bulunuyor. Yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, spor sahaları, çocuk oyun alanları, geniş çim bahçeler ve dinlenme alanlarının bulunduğu park, özellikle hafta sonları spor yapmak isteyenlerle doluyor. Balıkesir merkezindeki tarihi hazineleri gezdikten sonra yorgunluk atmak için Balıkesir Şehitler Parkı’na uğrayabilir veya parkta akşam yürüyüşlerine çıkarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Balıkesir gezisinin sonuna geldin, ama hazır oraya gitmişken yakında bir yerlerden gezmeye devam etmek istersen Çanakkale'de gezilecek yerler yazımıza bir göz atmak isteyebilirsin.


nihanbayram
Nihan Bayram
469 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar