Türkiye dünyanın sayılı kaplıca merkezlerinden biridir. Çağlar boyu insanoğlu kaplıcaların şifasına inanmış ve tedavi yöntemlerinden biri olarak kullanmış. Ülkemizde bulundurduğu kaynak su miktarı ve otel işletmeleriyle Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biridir. Sıcaklıkları 20-110 derece arasında çok sayıda kaplıca merkezi vardır. Bu merkezlerin bazılarında 5 yıldızlı bazılarında kamu işletmesi vs. bulunur. Bu hafta sizlere Türkiye’nin belli başlı kaplıca merkezlerini anlatacağım.

İçindekiler

Afyon

Türkiye’nin en fazla kaplıca tesisinin bulunduğu şehir Afyon’dur. Afyon özellikle son yıllarda açılan 5 yıldızlı ve lüks otel işletmeleriyle popülaritesi artan bir yerdir. Afyon’da 24 kaplıca tesisi bulunur.

Güral Afyon Wellness & Convention

Anemon Afyon Hotel And Spa

Uçak Bileti

Yalova

Yalova, İstanbul’a yakın bir yer olduğu için özellikle hafta sonu çok tercih edilen kaplıca şehirlerinden biridir. Atatürk’ün de sık sık ziyaret ettiği şifalı sularından faydalandığı Yalova’da çok sayıda kaplıca oteli bulunuyor. İstanbul’dan deniz otobüsüyle 1 saatte ulaşabilirsiniz.

Limak Termal Butik Hotel

Thermalium Wellness Park Hotel & Spa

Balıkesir

Özellikle Gönen ve Güre’deki kaplıca tesisleriyle ünlü bir şehrimizdir. Kent sınırları içerisinde irili ufaklı başka tesisler de bulunur. Manyas’taki çamur banyolarının da pek çok hastalığa iyi geldiği söylenir.

Gure Saruhan Termal Hotel

Adrina Hotel De Luxe Health & Spa

Bursa

Bursa uzun yıllardan beri konforlu kaplıca tatilinin merkezi olmuş bir yerdir. Kent merkezindeki kaplıca otelleri konaklamak isteyenlerin yanı sıra günübirlik kullanıma da açıktır.

Kervansaray Thermal Convention Center & Spa

Tiara Thermal & Spa Hotel


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN