Mardin Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Mardin Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tarihi dokusuyla ünlü olan şehri Mardin, yaklaşık 775.000 nüfusa sahiptir.

Denize kıyısı olmamasına rağmen Karasal iklimin yanı sıra Akdeniz ikliminin de etkilerinin görüldüğü Mardin'de yaz ayları çok sıcak geçiyor ve genelde kuraklık var. Kış ayları bölge genelinde soğuk ve kar yağışlı ise de bölgenin ova kesimlerinde dağlık bölümüne oranla daha ılıman geçmektedir.

Mardin yeri itibariyle dünya tarihinin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan bir coğrafyadadır. Tarihi İpek Yolu'nun buradan geçmesinden dolayı şehirde kervansaraylar ve hanlar bulunuyor. Mardin'i diğer illerden ayıran en önemli özelliği ise çok sayıda inanışın yüzyıllarca burada hüküm sürmesidir. Süryani mimarisine örnek manastırlar, kiliseler, Artuklu mimarisini yansıtan medreseler, camiler ve Anadolu medeniyetlerine ait kaleler burada bulabileceğiniz mimari yapıların başında gelir. Mor Behnam Kilisesi, Meryemana Manastırı, Latifiye Camii, Harzem Medresesi, Erdemeşt Kalesi, Kız Kalesi, Melik Mahmut Camii gezilip görülmesi gelen bu eserlerden sadece bazıları.

Midyat, Nusaybin ve Kızıltepe en kalabalıkları olmak üzere 9 ilçesi vardır. 1999 yılında kurulan Mardin Havalimanı'ndan yurt içi uçuşlar yapılabilmektedir. Şehir yurt içi ve yurt dışı tır taşımacılığının ana güzergâhlarından biridir.

Havalimanından Mardin Şehir Merkezine Ulaşım

Mardin Havalimanı şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Ulaşım büyük ölçüde kolaydır. Ulaşımı havayolu şirketlerinin servisleri ile veya minibüs, taksi, araç kiralama gibi seçenekleri değerlendirerek sağlayabilirsiniz. 

Havayolu Servisleri 

Havayolu şirketlerinin sağladığı servis seçeneğiyle şehre ulaşım kolaylıkla sağlanabilir. Uçak kalkış saatlerine göre ayarlanan hareket saatlerini öğrenerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. 

Minibüs 

Eğer çok eşyanız yoksa değerlendirebileceğiniz bir başka seçenek arasında görülebilir. Havaalanından yaklaşık 100 metre yürüyerek şehir merkezine giden minibüslerin geçtiği Kızıltepe-Mardin karayolundan minibüse binip Mardin’in Yenişehir kısmına yani eski Mardin’in giriş kapısı olan Diyarbakır Kapı’ya gelmeniz gerekiyor. Buradan şehir içi minibüslerine binerek ulaşımı sağlayabilirsiniz. Üstelik bu size ucuza mal olacaktır. 

Taksi 

Ticari taksilerle ulaşım sağlamak isterseniz terminal binasının hemen önünde bulunan taksilerden faydalanabilirsiniz. Fiyat konusunda taksiye binmeden önce pazarlık yapmak yararınıza olacaktır. 

03 Oca 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Mardin

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Mardin uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Mardin varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Mardin uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Mardin uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Mardin uçuşları Mardin Havalimanı'na düzenleniyor.

Mardin yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Mardin 1 saat 30 dakika, Ankara-Mardin 1 saat 30 dakika, Antalya-Mardin 1 saat 40 dakika, Bodrum-Mardin 1 saat 20 dakika, Gaziantep-Mardin 1 saat, İstanbul-Mardin 1 saat 20 dakika, İzmir-Mardin 1 saat 30 dakika, Trabzon-Mardin 1 saat 20 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Mardin uçuşu düzenliyor?

SunExpress İzmir, Antalya, Türk Hava Yolları İstanbul, Pegasus İstanbul, İzmir, AnadoluJet İstanbul, Ankara şehirlerinden direkt Mardin uçuşları düzenliyor.

Mardin Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
14ºC
26ºC
Cmt
Paz
13ºC
28ºC
Paz
Pzt
13ºC
23ºC
Pzt
Sal
13ºC
24ºC
Sal
Çar
13ºC
24ºC
Çar
Uçuş Süreleri
1s 30dk
1s 30dk
1s 40dk
1s 20dk
1s 20dk
1s 30dk
1s 20dk
Haritada Görüntüle
Mardin Alternatif Ulaşım
Para birimi