Uçak yolculuklarında el bagajı limitleri

Uçak yolculuklarında tamamen yolcunun kendi sorumluluğunda olan el bagajlarından herhangi bir ücret alınmamaktadır. Fakat bu el bagajlarına da çeşitli limitler getirilmiştir. Bu nedenle el bagajlarınızın 55x40x23 cm ebatlarında ve maksimum 8 kg olması gerekiyor. Bagaj limitini aşan yolculardan ek bedel ödemesi isteniyor.

Birçok havayolunun el bagajı kuralları benzerlik göstermekte. Örneğin Business Class ile yolculuk yapan bir kişinin adedi 8 kg olmak üzere 2 adet el bagajı taşıma hakkı bulunmaktadır, ancak aynı şeyi Comfort Class ve Economy Class için söyleyemeyiz. Çünkü bu tarz uçuş tarifelerinde yolculuk yapan kişilerin sadece 1 adet 8 kg’lık el bagajı taşıma hakları var. Bagaj ağırlığı 8 kg’ı aşan kişilerin ise kabin görevlileri ile iletişime geçmesinde fayda var.

Uçuş sınıfı fark etmeksizin birer tane olmak koşulu ile ücretsiz olarak taşınabilen el bagajları ile şöyle: Bay / Bayan el çantası, küçük kamera veya fotoğraf makinesi, çanta tipli ana kucağı, tablet, diz üstü bilgisayar ve sivri uçlu olmayan şemsiyeler.

Seda Suvat

Seda Suvat

Kocaeli Üniversitesi Turizm Rehberliği ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümleri mezunu. Turizm sektöründe 12 yıl boyunca uçak bileti ve tatil rezervasyonları konusunda kazandığı uzmanlıkla, 2015’ten beri Enuygun’da Seyahat Destek Müdürü olarak kullanıcıların en iyi acente deneyimini yaşamaları için çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara