Uçak yolculuklarında el bagajı limitleri

Uçak yolculuklarında tamamen yolcunun kendi sorumluluğunda olan el bagajlarından herhangi bir ücret alınmamaktadır. Fakat bu el bagajlarına da çeşitli limitler getirilmiştir. Bu nedenle el bagajlarınızın 55x40x23 cm ebatlarında ve maksimum 8 kg olması gerekiyor. Bagaj limitini aşan yolculardan ek bedel ödemesi isteniyor.

Birçok havayolunun el bagajı kuralları benzerlik göstermekte. Örneğin Business Class ile yolculuk yapan bir kişinin adedi 8 kg olmak üzere 2 adet el bagajı taşıma hakkı bulunmaktadır, ancak aynı şeyi Comfort Class ve Economy Class için söyleyemeyiz. Çünkü bu tarz uçuş tarifelerinde yolculuk yapan kişilerin sadece 1 adet 8 kg’lık el bagajı taşıma hakları var. Bagaj ağırlığı 8 kg’ı aşan kişilerin ise kabin görevlileri ile iletişime geçmesinde fayda var.

Uçuş sınıfı fark etmeksizin birer tane olmak koşulu ile ücretsiz olarak taşınabilen el bagajları ile şöyle: Bay / Bayan el çantası, küçük kamera veya fotoğraf makinesi, çanta tipli ana kucağı, tablet, diz üstü bilgisayar ve sivri uçlu olmayan şemsiyeler.

Son güncelleme: 09/03/2015

Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. Radikal, Fanatik, Posta, Star,Cumhuriyet gazeteleri ile Cine 5 Televizyonu'nda editörlük ve yazarlık yaptı.

İlk yorumu siz yapın
Enuygun Com İnternet Bilgi Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret AŞ, Enuygun Seyahat adıyla Türsab’a A-7153 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesidir.
Tüm Merak Ettikleriniz
Para birimi