Uçak yolculuğunda bagaj zarar görürse ne yapılmalıdır?

Hava yollarında yolcuların yaşadığı en önemli sorunların başında kaybolan veya bir şekilde zarar gören bagajlar geliyor. Bu nedenle seyahat öncesinde bagajınızda yer alan eşyaların bir listesini yapmanızı öneriyoruz. Böylece kaybolan bagajınız için hava yolu kontuarından form doldurarak kayıp bagajınızın bulunmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca check-in işlemleri sırasında size verilen bagaj etiketinizi de kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

Peki hasarlı bagaj durumunda ne yapılabilir?

Eğer bagajınızı teslim aldığınız an uğradığı hasarı görebiliyorsanız, varış salonunu terk etmeden hasarlı ve kayıp eşya bürosuna giderek bavulunuzu gösterebilirsiniz. Fakat bagajınızın uğradığı hasar hemen fark edilmemişse, en az 7 gün içinde bu durumu hava yoluna bildirerek hasarın karşılanmasını talep edebilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. Radikal, Fanatik, Posta, Star,Cumhuriyet gazeteleri ile Cine 5 Televizyonu'nda editörlük ve yazarlık yaptı.

x