info_outlined

Sokağa çıkma yasaklarından şehirler arası seyahat edecek yolcular muaf tutuluyor, güvenle seyahat edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

close

Diyarbakır Otobüs Bileti Ara

Diyarbakır Hakkında

Bölgenin merkezindeki konumuyla Güneydoğu Anadolu’nun adeta kalbine yerleşen Diyarbakır, tarihi bugünden binlerce yıl öncesine giden çok eski bir şehir. Mezopotamya ile Anadolu’yu birbirine bağlayan topraklar üzerinde kurulan Diyarbakır’ın günümüzdeki yerleşik nüfusu ise 2 milyonun üzerinde. Böylece ülkenin en kalabalık 12 şehri arasına yerleşen Diyarbakır’da nüfus genellikle kent merkezinde yoğunluk kazanıyor. Adıyaman, Elazığ, Batman, Mardin, Muş, Bingöl, Şanlıurfa, Elazığ ve Malatya ile komşu olan şehrin nüfusu 9 bin yıldan daha eskiye dayanıyor. Dicle Nehri’nin suladığı topraklar üzerinde kurulan şehir özellikle yaz mevsiminde hayli sıcak. Bu dönemde 40 derecenin üzerine yükselen sıcaklıklar, Diyarbakır’a seyahat edeceklerin işini biraz zorlaştırıyor. Geride kalan yüzyıllar boyunca Urartular, Persler, Bizanslılar, Romalılar, Moğollar ve Osmanlılar gibi pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan şehirde gezerken neredeyse her bir mimari yapıda bu uygarlıkların izlerine rastlayabilirsiniz.

Birbirinden çarpıcı ibadethaneleri, kervansarayları, köprüleri ve müzeleriyle ziyaretçilerinde adeta şaşkınlık yaratan Diyarbakır’da görebileceğiniz noktaların sayısı hiç de az değil. 600’lü yıllarda bölgedeki eski bir kiliseden çevrilerek ibadete açılan Diyarbakır Ulu Camii, aynı zamanda Anadolu’da yaptırılan en eski camilerden. 3 farklı girişi bulunan camideki güneş saati ise yapıyı enteresan kılan detaylardan yalnızca biri. Yine yüzlerce yıl önce Diyarbakır’a kazandırılan görkemli eserlerden Behram Paşa Camii, adını şehrin eski valisinden alıyor. Güneydoğu Anadolu’nun tarihi şehri Diyarbakır’da turlarken ayrıca 4 ayak üzerine oturtulan minaresi sayesinde ‘4 Ayaklı Camii’ ismiyle de hafızalarda yer edinen Şeyh Mutahhar Camii, ‘Anadolu’daki ilk üniversite’ olarak bilinen Mesudiye Medresesi, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır Kalesi, Süryani Ortodoksları tarafından halen ibadet amacıyla kullanılan Meryem Ana Kilisesi görülebilir. Şehirde ayrıca Hasanpaşa, Sülüklü ve Deliler gibi isimlerle anılan tarihi hanları ve Artuklulardan kalan meşhur Malabadi Köprüsü’nü ziyaret ederek Diyarbakır gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Diyarbakır damak tadına düşkünleri de hiçbir zaman eli boş göndermiyor. Kırmızı et, bulgur ve pirinç gibi malzemelerden hazırlanan yöresel yemeklerden keşkek, kaburga dolması ve şehirde çokça sevilen tatlardan meftune, mutlaka tadılmalı. Yazın gelenler ise meşhur Diyarbakır karpuzunu yerinde yeme fırsatı bulabilirler. Diyarbakır’a İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara ve Adana gibi şehirlerden uçakla seyahat mümkün. Ancak karayolu ulaşımını tercih edenler için rota alternatifi çok daha fazla. Yaklaşık 1400 kilometre uzaklıktaki İstanbul’dan Diyarbakır’a otobüsle yapılan yolculuk hayli uzun sürüyor. Adana, Gaziantep ve Mardin gibi görece yakın olan şehirlerden ise yine otobüsle ama daha kısa sürede buraya seyahat edebileceğinizi unutmayın.  

Diyarbakır Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Şehrin çıkışında bulunan Diyarbakır Terminali’ne (DİŞTİ) yolcuların rahat bir yolculukla ulaşabilmesi için birçok ulaşım aracı sağlanıyor.

Belediye Otobüsleri

Terminal önündeki Şanlıurfa Bulvarı üzerinde durakları bulunan E1, AZ, Z2, F7, AY ve Z3 havalimanı hattı ile şehir merkezinde pek çok noktaya ve üniversite kampüsüne kısa sürede gidebilirsiniz. Belediye otobüsleri, her 15 dakikada bir hareket ediyor.

Minibüsler

Terminal çıkış kapısı önünden her yarım saatte bir hareket eden minibüslerle terminalden Diyarbakır’ın her mahallesine gidebilirsiniz. İlçe ve köy minibüsleri de terminal içerisindeki kendi peronlarından her yarım saatte bir kalkıyor.

Yolcu Servisleri

Otobüs varış peronu önünden kalkan ücretsiz yolcu servisleri, şehir merkezine gitmek için yolcuların en çok tercih ettiği ulaşım aracı. Seyahat ettiğiniz firmanın şehir içi servisiyle pek çok merkezi caddeye gidebilirsiniz.

Dolmuşlar

Terminalden yolcuların şehir merkezine ulaşımları için dolmuşlar da düzenli olarak hizmet veriyor. Gece saat 22:00’a kadar şehir merkezine giden dolmuşlar bulabilirsiniz.

Taksi

Diyarbakır Terminal Taksi, 7 gün 24 saat yolculara hizmet veriyor. Taksi kullanarak rahat ve kısa bir yolculukla terminalden şehirde istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz.

Şehir Merkezinden Diyarbakır Terminali’ne Ulaşım

Şehir merkezinden uzak bir noktada bulunan otobüs terminaline yolcuların rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için pek çok alternatif ulaşım aracı sağlanıyor.

Belediye Otobüsleri

Terminale ulaşmak için en çok tercih edilen ulaşım araçlarından olan AZ ve Z2 Üniversite, E1 Araştırma Hastanesi, F7 Toplu Konut, AY Ziraat Fakültesi ve Z3 Havalimanı belediye otobüsü hatları ile şehrin her yerinden kolayca terminale ulaşabilirsiniz.

Minibüsler

Diyarbakır’ın merkezi caddelerinde ve mahallelerinde durakları olan minibüslerle de terminale gece saat 24:00’a kadar gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Diyarbakır Terminali içinde hizmet veren otobüs firmaları, şehir içindeki bilet satış ofislerinin önünden her yarım saatte bir terminale ücretsiz yolcu servisi hizmeti sağlıyor.

Dolmuşlar

Şehrin pek çok merkezi noktasında durakları olan dolmuşlarla terminale kısa sürede gidebilirsiniz. Dolmuş durağı ise terminalin hemen önünde bulunuyor.

Taksi

Diyarbakır merkezinde 7 gün 24 saat hizmet veren birçok taksi durağı var. Taksi ile 10 dakika içinde istediğiniz saatte terminale ulaşabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Diyarbakır Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Diyarbakır
150 TL1919 sa
roomİzmir - Diyarbakır
150 TL2
roomAnkara - Diyarbakır
140 TL25
roomAdana - Diyarbakır
70 TL528 sa 30 dk
roomBursa - Diyarbakır
200 TL4
roomAntalya - Diyarbakır
150 TL317 sa
Diyarbakır Ortalama Sıcaklık
 • Pazar
  8 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  10 /Hava Durumu
 • Salı
  12 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  13 /Hava Durumu
 • Perşembe
  9 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  21 saat schedule
 • İzmir
  0 saat schedule
 • Ankara
  0 saat schedule
 • Adana
  0 saat schedule
 • Bursa
  0 saat schedule
 • Antalya
  0 saat schedule
 • Trabzon
  10 saat schedule
expand_less