Online check-in nasıl yapılır?

Online check-in sayesinde havalimanında dakikalarca sıra beklemeden uçaktaki yerinizi ayırtabilirsiniz. Biletinizi temin ettiğiniz yetkili firmanın sitesinden ya da Enuygun check-in kanalları üzerinden gerçekleştirebileceğin bu işlem hakkında detayları derledik.

Online check-in nedir?

Havaalanında koltuğunuzu belirlemek için kontuar önünde uzun kuyruklar beklemenizin önüne geçen bir uygulama diyebiliriz. Bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan bir tık ile check-in işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dilediğiniz koltuğu seçebilmek hakkınız da belirli bir ekstra ücretlendirmeye tabidir. Enuygun olarak uçuşunuzdan 24 veya 72 saat önce SMS ve e-posta yoluyla hatırlatma bildirisi aldıktan sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Online check-in nasıl yapılır?

Online check-in nasıl yapılır?

Online check-in yapmak için gerekenler:

  • Biletinizin satın alma işlemini tamamlamış olmalısınız.
  • Uçuşunuza 24 saat ya da en fazla 72 saat kalmış olmalı.
  • Son 1 saat ya da 2 saat kalıncaya dek check-in işleminizi online yapabilirsiniz. (Bu süreler firmadan firmaya değişiklil gösterebiliyor.)

Online check-in nasıl yapılır? Adım adım check-in rehberi

1. Çevrimiçi platformlardan check-in yapacağınız havayolu firmasının internet sitesine, uygulamasına ya da Enuygun check-in sayfası üzerindeki panele yönelebilirsiniz.

2. Açılan kutuya PNR kodunuzu (rezervasyon numarası) ve soyad bilgilerinizi giriyorsunuz.

Online check-in nasıl yapılır?

3. Ardından biletinizi satın aldığınız firmanın check-in panelinde yönlendirileceksiniz.

Online check-in nasıl yapılır?

4. İlgili havayolu firması koltuk seçimine izin veriyorsa koltuğunuzu seçip işleminizi tamamlıyorsunuz.

Çoğu firma yemek, içecek ve ek bagaj hakkı gibi ek hizmet işlemlerini de bu aşamada gerçekleştirmenizi isteyebiliyor.

Önemli: Bu hizmetlerin online check-in sırasında eklenmesi havaalanında eklemeye göre ekonomik açıdan avantajlı olabiliyor.

5. Online check-in işleminizi gerçekleştirdikten sonra e-posta ve SMS ile gelen barkodu, mobil biniş kartı kabul eden havalimanlarında güvenlik geçişlerinde uçuş biniş kartı olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz havalimanından basılı çıktısını alabilirsiniz.

Bazı havayolları online check-in yapılmadığında alanda yapılan check-in işlemi için ek ücret talep edebiliyor. Havayoluna bağlı olarak değişen bu ücretleri ödemek istemiyorsanız uyarıları kontrol etmeyi ve havaalanına gitmeden önce online check-in yaparak biniş kartınızın çıktısını almayı unutmamanız gerekir.

Online check-in ne zaman yapılır?

Genellikle uçuşunuza 24 saat kala ya da bazen 72 saat öncesinde online check-in işlemi yapabilirsiniz.

Seda Suvat

Seda Suvat

Kocaeli Üniversitesi Turizm Rehberliği ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümleri mezunu. Turizm sektöründe 12 yıl boyunca uçak bileti ve tatil rezervasyonları konusunda kazandığı uzmanlıkla, 2015’ten beri Enuygun’da Seyahat Destek Müdürü olarak kullanıcıların en iyi acente deneyimini yaşamaları için çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara