Rize Uçak Bileti Ara

 

En Ucuz Rize Uçak Biletleri

Sizin için seçtiğimiz Rize kalkışlı uçuşlar:

Sizin için seçtiğimiz Rize kalkışlı yurt dışı uçuşlar:

Rize Hakkında

Karadeniz Bölgesi'nin çayı ve yeşil doğasıyla meşhur olan şehri Rize, yaklaşık 330.000 nüfusu ile bölgenin kalabalık illerinden biridir.

Rize denilince akla çayın gelmesinin en önemli nedeni sürekli yağış almasıdır. Özellikle kıyı kesimleri çok yağış alan il, Türkiye sıralamasında da en çok yağışın olduğu yerdir. Yaz kış ılıman bir iklime sahiptir.

Anadolu'nun pek çok şehri gibi Rize de yaşama elverişli koşullarından dolayı birçok devlete ev sahipliği yapmıştır ve bölge mimarisi bu devletlerin tarihi izlerini taşıyor. Rize'yi turistlerin odağı yapan ise yayla turizmidir. Anzer Yaylası, Ayder Yaylası, İkizdere Yaylası ve Palovit Yaylası bu yaylaların en ünlüleri. Huzur ve sağlık arayanlar bu doğa harikası yeşilin içinde aradıklarını kesinlikle bulabilirler. Eski Rize evleri de bölgeye yapılacak ziyaretlerde görülmesi gerekenlerden. Hamsili pilav, turşu kavurma ve enişte lokumu Rize'ye özgü denenmesi gereken tatlardan bazılarıdır.

Karadere, Hemşin, Pazar ve Çayeli ilçeleri en büyükleri olmak üzere Rize'de toplamda 11 ilçe var. Kente deniz, kara, demir ve deniz yolu ile ulaşmak mümkün.

Trabzon Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Karadeniz’in en güzel sahil şehirlerinden Rize’de havalimanı bulunmaması nedeniyle şehre ulaşım Rize’ye en yakın mesafede bulunan Trabzon Havalimanı’ndan sağlanıyor. Trabzon Havalimanı’nın Rize’nin merkezine uzaklığı 72 kilometre. Bu mesafe boyunca yapacağınız yolculuk yaklaşık 1 saatten biraz daha fazla sürüyor ve Trabzon Havalimanı’ndan Rize şehir merkezine zorlanmadan gelebileceğiniz uygun fiyatlı ulaşım araçları mevcut.

Trabzon Havalimanı’ndan Rize Şehir Merkezine Ulaşım

Trabzon Havalimanı’ndan Rize’nin merkezine yapacağınız yolculuk için kullanabileceğiniz ulaşım araçları arasında en sık tercih edilen seçeneklerden biri Havaş servisleri. Sabahın erken saatlerinden itibaren neredeyse tüm gün boyunca hizmet veren servislere alternatif olarak havalimanında her an hizmete hazır olan taksileri de kullanabiliriz. Aradaki mesafenin kısmen fazla sayılması nedeniyle taksi Trabzon Havalimanı’ndan Rize’ye yapacağınız yolculukta en pahalı seçeneklerden biri sayılıyor. Havalimanı servisi ve taksi dışında havalimanından şehre gelebileceğiniz ulaşım araçları arasında havalimanı servisleri, kiralık araçlar ve daha büyük gruplar içinse transfer araçları ve özel servis gibi hem uygun fiyatlı hem de hızlı alternatifler bulunuyor.

Havaş Servisleri

Tranzon Havalimanı’na inen yolcular tarafından Rize’ye ulaşım için en sık tercih edilen araçların başında Havaş servisleri geliyor. Havaş servislerinin havalimanından Rize merkeze yolculuğu 1 saatten biraz daha uzun sürüyor. Havaş araçları gece geç saatlerden günün erken vakitlerine kadar neredeyse her an yararlanabileceğiniz alternatifler arasında. Servislerin fiyatları taksi, özel servisler ve kiralık araçlardan daha uygun. Havaş servisiyle 1,5 saate yaklaşan Rize yolculuğu sonunda ödemeniz gereken ücret her bir yolcu için 15 TL.

Eğer Trabzon Havalimanı’ndan Havaş araçlarıyla Ardeşen’e gelmek isterseniz 2,5 saat süren seyahat için 20 TL ödemeli, Hopa’ya ise 3,5 saate yakın süren yolculuğunuz için servislere 25 TL ödeme yapmalısınız. Trabzon Havalimanı’na iniş yapan tüm uçakların iniş saatlerine göre düzenlenen servislerden havalimanı terminalinden çıkış yaptıktan sonra kolayca yararlanabilirsiniz. Havalimanı’ndan hereket eden servis Of, İyidere, Derepazarı, Rize, Çayeli, Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Arhavi ve Hopa gibi yerlerden geçerek her bir durakta yolcularını bırakıyor.

Havayolu Servisleri

Anadolujet Havayolları ile seyahat eden yolcular havayolunun sağladığı servislerle de Trabzon Havalimanı’ndan Rize’nin merkezi noktalarına yolculuk yapabilirler. Trabzon Havalimanı’ndan Rize merkeze kadar Anadolujet servisleriyle yolculuk da 1 veya 1,5 saat kadar sürüyor. Şehrin yolcuları Çayeli’ye kadar getiren bu servislerin hareket saatleri ise 09:00 ile 01:30 arasında değişiyor ve Trabzon Havalimanı’na inen uçakların saatlerine göre farklılık gösterebiliyor. Anadolujet servislerinin Rize’ye kadar yapılan yolculuk için ücreti 7 TL. Güncel hareket saatleri ve ücretler ile ilgili uçuşunuzdan önce bilgi alarak havayolu servislerinden yararlanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Trabzon Havalimanı’nda Sixt, Enterprise, Esas Rent A Car, Hertz ve Rentgo gibi farklı araç kiralama firmalarının ofislerini görebilir, buralardan dilediğiniz tarihlerde aracınızı zorlanmadan kiralayarak Rize’ye gelebilirsiniz. Havalimanından çıkış yaptıktan sonra izlemeniz gereken Rize yönlendirmeleri ile Trabzon Havalimanı’ndan Rize’nin merkezine 1 saate yaklaşan bir sürede ulaşabilirsiniz.

Özel Araç

Eğer Trabzon’dan Rize’ye doğru yapacağınız yolculukta kullanabileceğiniz bir özel aracınız varsa bu mesafe için kullanabileceğiniz en rahat seçeneklerden birini değerlendirebilirsiniz. Havalimanından özel araçla Rize merkeze yapılan yolculuk da tıpkı kiralık araçlarda olduğu gibi genellikle 1 saat kadar sürüyor. Şehre ulaşmak içinse yol boyunca Rize yönüne doğru devam eden yönlendirmeler yardımcı olacak. Eğer şehirde yabancıysanız veya Trabzon’dan Rize’ye doğru ilk kez araçla yolculuk yapacaksanız yanınıza bir navigasyon cihazı almaya çalışın. Böylece yönünüzü daha kolay bulabilir ve yolunuzu fazla uzatmadan Rize şehir merkezinde olabilirsiniz.

Taksi

Trabzon Havalimanı terminalinin önünde özellikle uçakların iniş saatlerinde zorlanmadan taksileri görebilirsiniz. Şehirde taksiler genellikle kısa mesafede bulunan Trabzon şehir merkezine ulaşmak için kullanılıyor ve 1 saatten fazla süren Rize yolculuğunda taksiler sıklıkla tercih edilmiyor. Ancak eğer küçük çocuklarınızla veya taşımakta zorlandığınız eşyalarınızla Rize’ye doğru yolculuk yapmanız gerekiyorsa taksileri de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yola çıkmadan önce Trabzon Havalimanı’nda hizmet veren taksi sürücüleri ile görüşerek Rize’ye kadar ödemeniz gereken tutarla ilgili genel olarak bilgi de alabilirsiniz.

Özel Servisler

Trabzon Havalimanı ve çevresinde Rize yönünde yolcu taşıyan çok sayıda özel servis firması da hizmet veriyor. Bu şirketlerden biri ile henüz şehre gelmeden önce görüşerek uçağınızın iniş saatinde servisinizi terminal önünde hazır bulabilirsiniz. Özel servislerin en büyük avantajlarından biri yolcularına kapıdan kapıya hizmet vermeleri. Bu sayede beraberinizde getirdiğiniz bavul ve eşyalarınızla birlikte havalimanı önünden bineceğiniz servis aracınızla Rize’ye zorlanmadan gelebilirsiniz.

Transfer Araçları

Servislere ve havalimanından Rize yönünde hareket eden diğer araçlarla kıyaslandığında daha konforlu bir seyahat deneyimi sunan transfer araçları da şehirde ulaşım sağlayan seçenekler arasında. Transfer araçlarından yararlanmak isterseniz havalimanına indikten sonra danışma masalarından destek alarak bir araç çağırabilirsiniz. Bununla birlikte şehre gelmeden rezervasyonunuzu telefon veya internet üzerinden yaptırarak hiç beklemeden terminal önünde hazır olacak aracınıza binebilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Trabzon’a ve yakın çevresinde bulunan Rize gibi şehirlere ulaşım için kullanılan Trabzon Havalimanı, araç kiralama firmalarına ait ofislere ek olarak bekleme salonları ve yeme içme alanları ile yolcularını karşılıyor. Şehrin yolcularına hizmet veren bir sağlık merkezinin bulunduğu havalimanında emanet eşya servisi, küçük bir restoran ve kafe ve geniş bir otopark da bulunuyor.

Aracınızı otoparka bırakarak havalimanından seyahat edebileceğiniz gibi kısa süreli bekleme alanlarından yararlanarak yakınlarınızı havalimanından alabilir veya havalimanına bırakabilirsiniz. Havalimanı danışma masalarından Rize şehir merkezine ve Trabzon’un çevresinde yer alan diğer önemli merkezlere ulaşımla ilgili de detaylı bilgi alarak ulaşım aracı konusunda seçiminizi yapabilirsiniz.

Rize Seyahat Rehberi

Ortalama sıcaklık (Gelecek 5 gün)
GünMinMax
Sal10ºC14ºC
Çar7ºC16ºC
Per10ºC18ºC
Cum9ºC19ºC
Cmt10ºC21ºC
Uçuş süreleri
ŞehirSüre
Adana1 saat 10 dk
Ankara1 saat 20 dk
Antalya1 saat 50 dk
Bodrum1 saat 30 dk
Gaziantep1 saat
İstanbul1 saat 50 dk
İzmir1 saat 30 dk
Trabzon20 dk

İlgili Yazılar

x