• Anasayfa
  • Bilgi
  • Türkiye'den UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren 5 yer

Türkiye'den UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren 5 yer

tugbahacibayramoglu

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 18 kalıcı eseri bulunan Türkiye’den 5 eser daha geçici listeye alındı. Ankara Beypazarı, İzmir Tarihi Liman Kenti, Osmaniye Karatepe-Aslantaş Arkeolojik Alanı, Kayseri Koramaz Vadisi, Diyarbakir Zerzevan Kalesi ile Mithras Tapınağı geçici listeye dahil edildi.

Türkiye’nin geçici listede 100’e yakın eseri bulunuyor. Bunlar UNESCO tarafından incelenip kalıcı listeye alınabiliyor. Türkiye’den en son 2018 yılında Göbeklitepe Kalıcı Liste’ye alınmıştı. Türkiye’den kalıcı listeye giren yerleri bu yazıda bulabilirsin. 16 Nisan 2020 tarihinde geçici listeye alınan yerlere göz atmaya ne dersin?

İçindekiler

BeypazarıBeypazarı evleri

Geleneksel Türk evlerinin benzersiz örneklerinin görüldüğü Ankara’nın Beypazarı ilçesi, başkentin aynı zamanda en turistik yerlerinden biri. Tarih boyunca İstanbul-Bağdat yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi olmuş Beypazarı’nda Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izlerini görmek mümkün. Beypazarı Yaşayan Müze, Suluhan Kervansarayı, Alaaddin Sokak, Tekke Yaylası, Hıdırlık Tepesi gibi yerler gezilebilir. El emeğiyle yapılmış ürünler ve alışveriş yapmak isteyenler şanslı.

Uçak Bileti

İzmir Tarihi Liman Kentiizmirliman

Efes, Bergama gibi antik kentleriyle listeye giren İzmir, bu kez de Helenistik dönemden bu yana kesintisiz olarak liman şehri olma unvanıyla geçici listeye alındı. Farklı kültür ve dinlere ait yapılar, hanlar, ticaret merkezleri nedeniyle İzmir Tarihi Liman Kenti unvanıyla geçici listeye dahil edildi. İzmir’de ayrıca Birgi Tarihi Kenti, Foça ve Çandarlı kalelerinin de geçici listedeki kabulleri sürüyor.

Koramaz Vadisikoramazvadisi

Binlerce yıl insanların kayaları oyarak yaşadığı bu mekanlarda pek çok medeniyetin izleri bulunuyor. İlk Hristiyanların kilise olarak yaptığı mağaralar, Selçuklu ve Osmanlı döneminde de ibadethane olarak kullanılmaya devam etmiş. Koramaz Vadisi’nin bu uzun geçmişi tarihçilerin ilgisini çekiyor. Bu vadi fosil yatağı, kağnı yolları ve kuş cenneti Engir Gölü gibi önemli yerlere sahip.

Karatepe-Arslantaş Arkeolojik Alanıkaratepe

Üç tarafı baraj gölüyle kaplı yerleşim alanı olan Karatepe Arslantaş Açık Hava Müzesi; Hitit Dönemi, Haçlı Seferleri dönemi gibi çok eski tarihlerde kullanılan bir kervan yolu özelliği taşıyor. Toros Dağları’nda bir tepede etrafı ağaçlarla çevrili bu alandaki taşlar ve kabartmaları dikkat çekici. Finike ve Hitit yazılarıyla yapılmış kabartmalar ve Fırtına Tanrısı Heykeli gibi kalıntıları var.

Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağımithras

Diyarbakır, Mardin arasında yer alan bu kale, bölgenin en önemli Doğu Roma eseri. Kalede bulunan Mithras Tapınağı da listeye dahil edildi. Bu tapınaktaki bulgulara göre dini ayinlerin gizli yapıldığı ortaya çıkıyor. Roma’nın gizemli dini hakkında bilgiler bulundukça bu tapınak dünya üzerinde daha çok konuşulacak gibi.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN