Bütün bir yıl yoruluyorsunuz ve yaz ayları geldiğinde tatil hayalleri kuruyorsunuz. Çalışanların çoğuna yakınının yaz mevsimi başlar başlamaz verimlerinde bir azalma yaşanıyor. Bu verim azalışı daha çok henüz tatil planı yapmamış kişilerde yaşanıyor. Çünkü insan, kafasında bir şeyi netleştirmediyse ve tatil konusunda kararsız kalıyorsa, o dönemde kendine ve işine işkence eder duruma düşüyor. Bu nedenle mutlaka bir tatil planı yapılmalı ve tatil bütçesi ayarlanmalı.

Erken rezervasyon indirimleri büyük avantaj sağlıyor

Tur şirketleri artık erken rezervasyon indirimlerini alışkanlık haline getirmeye başladılar. Mayıs ayına kadar uzatılan süreçte yüzde 40’a varan erken rezervasyon indirimleri uyguladılar. Tatil planınızı yapın derken, bundan da bahsediyordum işte. Bu plan hem kendiniz hem de bütçeniz açısından sizi oldukça rahatlatır. Kışın ortasında, yazın ne zaman izin alıp tatile çıkacağınızı belirlediğiniz gibi, gideceğiniz tatil köyünde belki de ağustos ayında mayıs fiyatları ile tatil yapmış olacaksınız.

Yaz ayları başlarken, kafanızda yapacağınız tatilin hayalini kurarak daha fazla motive olabilirsiniz. Belirsizliği ortadan kaldırmış, gideceğiniz yerin resimlerini görmüş olur, o yer hakkında daha önce gitmiş olan kişilerin yorumlarını okursunuz. Bu da sizin heyecanınızı artırır.

Erken rezervasyon indirimini kaçırdık, ne yapacağız?

Ne yazık ki bu fırsatın süresi mayıs ayında sona erdi ve siz henüz tatil planı yapmadınız. Bu durum sizi sıkıntıya sokacak ve güzel geçmesi gereken yaz günlerinize kısmi de olsa darbe vuracaktır. O nedenle elinizi çabuk tutup, bir an önce karar verip, rezervasyonunuzu yaptırmanız da fayda var. Bir çok tur şirketi ve online tatil şirketleri fırsatlar sunmaya devam ediyor. Dönem dönem bazı otellerde fırsatlar doğuyor. Bunları takip ederek, gitmeye karar verdiğiniz tarihler için bilgi alabilirsiniz.

Haziran ayına geldik ve yılı yarıladık. Mali hesaplar yapılırken yılın ilk yarısı bittikten sonra geriye kalan yarı için bir kontrol yapılır. Diyelim ki siz yıl başında tatil planı yapmadınız ve bütçenizi ona göre hazırlamadınız. İşte bu durumda ilk yarı sonunda bir mali revize yapabilirsiniz. Önümüzdeki 6 aylık süreçteki genel giderlerinizin yanına, borçlarınızı ( kredi kartı taksitleri, kredi ödemeleri vb. ) yazarak, aylık ödeyebileceğiniz miktarı belirlemelisiniz. Onun üzerinden kesenize uygun bir yer seçerek, tatilinize karar verebilirsiniz.

Her keseye uygun yer mutlaka var. Türkiye’nin gerçek bir turizm cenneti olduğunu unutmayın. Yukarıya bakarak yaşamaya alışırsanız, önünüzü göremez ve yürümeyi unutursunuz demiştim. Bunun anlamı, hep daha üst seviyenizdekilerin yaşam standartlarına ve lüksüne bakarak, onlar gibi yaşamaya çalışırsanız, kendiniz olmayı unuttuğunuz gibi bütçenizi de sarsarsınız. Mutlaka kendi kesenize uygun yaşamasını ve hayattan keyif almasını öğrenmelisiniz. Tüketim ile bütçe uyumu arasındaki önemli bağ aslında budur. Bundan ne kadar uzaklaşırsanız, mutsuzluğunuzla bütçe açığınız doğru orantılı şekilde artar.

O nedenle tatilinizi ertelemeyin. Sadece kendi kesenize uygun bir tatil planı yapın ve ona göre yer seçin. Bütçe planlamanıza, - eğer tatil bütçesi kalemi eklemediyseniz- hemen revizeye gidin ve planlamayı düzeltin. Gerekiyorsa giyim alışverişinizden ve özel tüketim harcamalarınızdan bu yıllık kısıntıya gidin ve tatilinizi yapın. 12 ay çalışmak oldukça zor ve insanın kesinlikle tatile ihtiyacı oluyor. Finansal huzurun yanında kendi huzurunuz da çok önemli. Yapmanız gereken doğru işleri yaparak, ortak huzuru alabilmek.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.