Uganda Otelleri Ara

En uygun Uganda otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Uganda otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Uganda Hakkında

Doğu Afrika’da yer alan Uganda, resmi adı ile Uganda Cumhuriyeti olarak da anılan bir kara ülkesi. Hiçbir denizle bağlantısı bulunmayan ülkenin sınır komşuları arasında Tanzanya, Güney Sudan, Kenya, Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti yer alıyor. Ülkenin başkenti ise aynı zamanda Uganda’nın en kalabalık şehri olan Kampala.

Uganda’da geçerli olan resmi diller İngilizce ve Svahilice. Bir dönem Britanya himayesi altında yaşayan ülkede resmi dil dışında yaşamın birçok alanında da İngiliz etkisinin izlerine rastlamak mümkün.

Ülke sınırları içinde Afrika’nın özerk devletlerinden biri olan Buganda Krallığı da yer alıyor. Yaklaşık 35 milyona yaklaşan nüfusu ile Uganda aynı zamanda bölgenin en kalabalık ülkelerinden biri. Ekvator çizgisi üzerinde yer alan Uganda’nın genelinde tropikal iklim etkisini gösteriyor. Ülkenin büyük bölümü ise ormanlar ve geniş düzlüklerle kaplı.

Coğrafi konumunun etkisi ile Uganda’da yıl boyu sıcaklıklarda büyük değişimler görülmüyor. Hava sıcaklığı genellikle 20-30 derece arasında değişiyor. Ülkenin kuzeyinde yer alan kurak alanlarda ise sıcaklıklar biraz daha yüksek seviyelere ulaşıyor. Uganda’yı ziyaret etmek için yılın neredeyse tüm dönemleri elverişli denebilir. Sıcaklıklar mevsimlerden çok gece ve gündüz arasında değişiklik gösteriyor.

Zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı çeşitliliği sayesinde çok sayıda ulusal parka da ev sahipliği yapan ülke Afrika’nın bakir doğasında safari yapmak isteyenlerin de gözdesi. Bu parkalar arasında Queen Elizabeth ve Murchison Falls ulusal parkları en fazla ziyaret edilen rotalar arasında.

Birçok farklı etnik grubun bir arada yaşamını sürdürdüğü Uganda’nın özellikle başkent Kampala dışında kalan bölgelerinde Afrika’nın en renkli geleneksel yaşam biçimlerine ve kültürlerine tanık olabilirsiniz. Bununla birlikte bu bölgelere güvenliğiniz için yanınızda mutlaka yerel rehberlerle seyahat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Uganda halkının tamamına yakın bölümü Hıristiyanlık inancını benimsemiş durumda. Ülkede Hıristiyanların önemli bir kısmı Katolik, geride kalanlar ise Anglikan. Hıristiyanların dışında ülkede belirli bölgelerde yaşayan Müslüman topluluklar da var.

Ülkenin en önemli ticari faaliyeti ve geçim kaynağı ise tarım. Uganda’da yetişen başlıca tarım ürünlerinden bazıları arasında mısır, pamuk, çay, muz ve susam yer alıyor. Bu ürünlerin bir kısmı yurt dışına da ihraç ediliyor.

Tropikal meyveleri seven ve farklı lezzetler arayan gezginler için de Uganda tam bir cennet. Ülkede muz ve ananas gibi meyveler başta olmak üzere çeşitli tropik tatları deneyebilirsiniz. Ayrıca ülkeye has geleneksel yöntemlerle hazırlanan güveç yemekleri de son derece leziz. Tavuk ve soya sosunun birleşimi ile hazırlanan diğer tatlarsa Uganda’ya gelen ziyaretçilerin başlıca favorileri arasında.

Uganda'da Nerede Kalınır?

Entebbe
Entebbe

Uganda’nın, başkent Kampala’ya 37 km. uzaklıkta bulunan şehri Entebbe, ülkenin eski başkentidir. Afrika Kıtası’nın en büyük gölü olan Victoria Gölü’nün kuzey kıyılarında yer alır. Kent, yeşilin bütün tonlarına sahip tropikal yamaçları ve geniş botanik bahçeleriyle Uganda’nın doğal zenginliklerini yansıtır. Entebbe, 1940’lı yıllarda çekilen Johnn

Entebbe otellerini gör
Jinja
Jinja

Jinja, Afrika ülkelerinden Uganda’nın bir şehridir. Elektrik üretimiyle dikkat çeken bu kent aynı zamanda Doğu Afrika’nın 3.büyük ekonomisidir. Dünyanın en büyük ikinci şelalesi Victoria Şelalesi yanında kurulmuş kentin ismi, 'Kaya' anlamına gelmektedir. Şehirde hemen herkes İngilizce konuşur. Yerel dilli genelde resmi görevliler dışında kullana

Jinja otellerini gör
Gulu
Gulu

Kuzey Uganda'nın sınırları içerisinde yer alan Gulu şehri önemli bir ticari ve idari merkez durumundadır. Ekonomik bir öneme sahip olan şehir tarım alanında oldukça gelişme göstermiştir. Şehir içine konumlanan üniversitelerde tıp alanında önemli çalışmalar gerçekleştirilir. Ekvator’a yakın olarak konumlanan Gulu şehrinde ılıman bir iklim hakimdi

Gulu otellerini gör
Tororo
Tororo

Uganda’nın doğusunda bulunan Tororo şehri, ana belediye olup idari ve ticari merkez konumuna sahip. Şehrin batısındaki Malaba sınırına yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olan şehir, Uganda ve Kenya sınırı arasında bulunuyor. Uganda’nın baş şehri ve en büyük şehri olan Tororo’da, 2014 verilerine göre yaklaşık 40 bin kişilik bir nüfus yaşıyor. Hi

Tororo otellerini gör