Uganda Otelleri Ara

En uygun Uganda otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Uganda otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Uganda Hakkında

Doğu Afrika’da yer alan Uganda, resmi adı ile Uganda Cumhuriyeti olarak da anılan bir kara ülkesi. Hiçbir denizle bağlantısı bulunmayan ülkenin sınır komşuları arasında Tanzanya, Güney Sudan, Kenya, Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti yer alıyor. Ülkenin başkenti ise aynı zamanda Uganda’nın en kalabalık şehri olan Kampala.

Uganda’da geçerli olan resmi diller İngilizce ve Svahilice. Bir dönem Britanya himayesi altında yaşayan ülkede resmi dil dışında yaşamın birçok alanında da İngiliz etkisinin izlerine rastlamak mümkün.

Ülke sınırları içinde Afrika’nın özerk devletlerinden biri olan Buganda Krallığı da yer alıyor. Yaklaşık 35 milyona yaklaşan nüfusu ile Uganda aynı zamanda bölgenin en kalabalık ülkelerinden biri. Ekvator çizgisi üzerinde yer alan Uganda’nın genelinde tropikal iklim etkisini gösteriyor. Ülkenin büyük bölümü ise ormanlar ve geniş düzlüklerle kaplı.

Coğrafi konumunun etkisi ile Uganda’da yıl boyu sıcaklıklarda büyük değişimler görülmüyor. Hava sıcaklığı genellikle 20-30 derece arasında değişiyor. Ülkenin kuzeyinde yer alan kurak alanlarda ise sıcaklıklar biraz daha yüksek seviyelere ulaşıyor. Uganda’yı ziyaret etmek için yılın neredeyse tüm dönemleri elverişli denebilir. Sıcaklıklar mevsimlerden çok gece ve gündüz arasında değişiklik gösteriyor.

Zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı çeşitliliği sayesinde çok sayıda ulusal parka da ev sahipliği yapan ülke Afrika’nın bakir doğasında safari yapmak isteyenlerin de gözdesi. Bu parkalar arasında Queen Elizabeth ve Murchison Falls ulusal parkları en fazla ziyaret edilen rotalar arasında.

Birçok farklı etnik grubun bir arada yaşamını sürdürdüğü Uganda’nın özellikle başkent Kampala dışında kalan bölgelerinde Afrika’nın en renkli geleneksel yaşam biçimlerine ve kültürlerine tanık olabilirsiniz. Bununla birlikte bu bölgelere güvenliğiniz için yanınızda mutlaka yerel rehberlerle seyahat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Uganda halkının tamamına yakın bölümü Hıristiyanlık inancını benimsemiş durumda. Ülkede Hıristiyanların önemli bir kısmı Katolik, geride kalanlar ise Anglikan. Hıristiyanların dışında ülkede belirli bölgelerde yaşayan Müslüman topluluklar da var.

Ülkenin en önemli ticari faaliyeti ve geçim kaynağı ise tarım. Uganda’da yetişen başlıca tarım ürünlerinden bazıları arasında mısır, pamuk, çay, muz ve susam yer alıyor. Bu ürünlerin bir kısmı yurt dışına da ihraç ediliyor.

Tropikal meyveleri seven ve farklı lezzetler arayan gezginler için de Uganda tam bir cennet. Ülkede muz ve ananas gibi meyveler başta olmak üzere çeşitli tropik tatları deneyebilirsiniz. Ayrıca ülkeye has geleneksel yöntemlerle hazırlanan güveç yemekleri de son derece leziz. Tavuk ve soya sosunun birleşimi ile hazırlanan diğer tatlarsa Uganda’ya gelen ziyaretçilerin başlıca favorileri arasında.

Uganda Semtleri