Karatay Otelleri Ara

En uygun Karatay otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Karatay otellerini listele.

Şehir, ilçe veya otel adı yazın
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Karatay Hakkında

Konya’ya bağlı merkez ilçeler arasında yer alan Karatay, 300 binden fazla nüfusuyla aynı zamanda şehirdeki en kalabalık yerleşimlerden. Şüphesiz Konya denince hemen herkesin ilk aklına gelen duraklardan Mevlana Müzesi’ne ev sahipliği yapan ilçe, bu özelliğinden dolayı yıl içinde sayısız ziyaretçiyi şehre çekiyor. Karatay ve civarında gezerken Şerafettin Camii ile Karatay Medresesi gibi diğer önemli eserleri de görme şansınız var.

İsmini önceki yüzyıllarda bölgede egemenlik kuran Selçukluların Emiri Celalettin Karatay’dan alan ilçe günümüzde daha çok gelişmiş ticari yaşamıyla biliniyor. Özellikle süt üretimiyle adından sıkça söz ettiren Karatay’da kuruyemiş ile bakliyat gibi ürünlerin ticareti yapılıyor. Karatay ilçe merkezine gelmek için İstanbul gibi büyük şehirlerden direkt Konya’ya uçmalı ve sonrasında yaklaşık 20 dakika süren otobüs yolculuğu yapmalısınız. Üstelik ilçeye Konya’nın diğer noktalarından belediye otobüsü ve dolmuş gibi ekonomik araçlarla gelme rahatlığından neredeyse tüm gün faydalanabilirsiniz.

Karatay’da gezerken kısa bir yemek molası vermeyi ve bu sırada Konya’nın ünü tüm ülkeye yayılan etli ekmeklerinden tatmayı sakın atlamayın. Bölge özellikle Anadolu Selçukluları ve Osmanlı’nın mirası sayılan enfes et yemekleriyle biliniyor. İlçede ayrıca bamya çorbası, Mevlana böreği ve fırın kebabı gibi lezzetler hayli meşhur. Pek çok Konyalının vazgeçilmezi olan yağlı pide üzerindeki küflü peyniriyle oldukça değişik bir tat. İlçeye sabah saatlerinde gelen ziyaretçiler ise kavurmalı yumurta, küflü peynir ve kabak reçeli ile güne sıkı bir başlangıç yapabilirler. Karatay ve çevresindeki otellerde kalarak başta Mevlana Müzesi olmak üzere şehrin popüler turistik noktalarına sadece yürüme mesafesinde olabilirsiniz.