F.Y.R.O. Makedonya Otelleri Ara

En uygun F.Y.R.O. Makedonya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz F.Y.R.O. Makedonya otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

F.Y.R.O. Makedonya Hakkında

Balkanlar’da konumlanan Makedonya, kuzeyden Sırbistan ve Kosova, batıdan Arnavutluk, güney yönünde Yunanistan, doğudan ise Bulgaristan ile komşu. Tam ortasından Vardar Nehri geçen ülke, dağlık bir alanda yer alıyor ve Ohri, Prespa ile Doyran göllerine ev sahipliği yapıyor.

Pek çok farklı etnik grubun yaşadığı Makedonya’da, Makedonlar ve Arnavutlardan sonra 542 yıl Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyeti altında kalmasından dolayı Türklerin izleri de görülüyor. Bu milletler haricinde ülkede Çingenele, Sırplar, Boşnaklar, Ulahlar da yaşıyor. Ülkede resmi olarak Makedonca konuşuluyor. Fakat Arnavutça, Hırvatça, Sırpça ve Türkçe de ülkedeki etnik grupların kullandığı diğer diller arasında yer alıyor.

Makedonya’da Ortodoksluk yaygın olsa da inanılan dinler arsında ikinci olarak İslam geliyor. Makedonya, Avrupa’da en büyük Müslüman nüfusu barındıran ülkeler arasında bulunuyor. Müslümanların büyük çoğunluğu da Arnavutlardan meydana geliyor. Makedon asıllı Müslümanlar ise Hıristiyanlardan ayırt edilmek için ''Torbeş'' olarak anılıyorlar.

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Makedonya’da kışlar soğuk ve karlı, yazlar ise serin ve yağışlı geçiyor. Ülkenin en soğuk ayı ocak, en sıcak geçen ayı ise temmuz. Doğal ve yapay gölleriyle ünlü ülkeyi nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında ziyaret etmek en ideal dönem olarak biliniyor.

Gelişmiş bir karayolu ve demiryolu ağına sahip ülkede trafik stresi de pek yaşanmıyor. Özellikle büyük şehirlerde toplu taşımacılığın yaygın olduğu ülkede taksiler de en çok kullanılan ulaşım araçları arasında yer alıyor.

Makedonya’da mutlaka görülmesi gereken kentler arasında başkent Üsküp ile Manastır, Kalkandelen, Prilepe, Kumanovo ve Ohri yer alıyor. Vardar Nehri, ülkenin aynı zamanda en büyük şehri olan Üsküp’ün tam ortasından geçiyor. Makedon dilinde Skopje olarak adlandırılan Üsküp; Balkanlar’daki en eski şehirlerden ve kültür merkezlerinden biri. Üsküp’ün simgesi 13 kemerli Taş Köprü ve köprünün bağlandığı Makedonya Meydanı ziyaretçilerin uğrak yeri arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Ülkenin en büyük ikinci şehri Manastır ise Dragor Nehri kıyısında yer alıyor. Güneybatı Makedonya’nın ekonomi ve sanayi merkezi olan Manastır, gıda üretimi konusunda ülkenin lider kentlerinden. Ülkenin üçüncü büyük kenti olan Kumanova’nın yanı sıra, Ohri Gölü kenarına kurulu Ohri kenti de Makedonya’nın en çok ilgi gören yerleri arasında bulunuyor.

Turizm, ülke ekonomisine önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor. Ekonomisi tarıma dayalı olan bu ülkede yetiştirilen tarım ürünlerinin başında buğday, arpa, mısır, tütün, pamuk, ayçiçeği ve şekerpancarı geliyor. Tarım haricinde hayvancılığın da yaygın olduğu Makedonya’da dağlık kesimlerde koyun ve sığır yetiştiriciliği yapılıyor. Ormancılık, madencilik, imalatçılık ise ülkedeki diğer iş kollarından. Ülkede sanayi yeterli düzeyde gelişmediğinden sektör ürünlerinin birçoğu ithal ediliyor. Rusya ve Almanya Makedonya’nın en önemli ithalatçıları arasında yer alıyor.

Makedonya’da kebapcinja, tavche grace, musakka, börek, baklava, lokum gibi tatlar Türk yemek kültürünü andırıyor. Bu nedenle Türkiye'den gelen ziyaretçiler Makedonya’da damak tadına uygun yemekleri bulup tadabiliyor. Makedonya’dan kaymakçina, ıspanaklı Üsküp böreği ve Üsküp çorbası, siyah erikli yahni, Üsküp kebabı, sarmsa ve tiyasinayı tatmadan dönmemeniz tavsiye ediliyor. Bu lezzetler aynı zamanda ülkenin en meşhur yemekleri arasında.

Makedonya’da kutlamalar ve festivaller de oldukça renkli geçiyor. Makedonlar 7 Ocak’ta Ortodoks Noeli’ni, nisan ayında Ortodoks Paskalyası’nı kutluyor. Ayrıca ülkede mart ayında Üsküp Film Festivali, ağustos ayında Ohrid Yaz Klasik Müzik, Tiyatro, Opera Festivali, eylül ayında Uluslararası Kısa Film ve Belgesel Festivali, ekim ayında Üsküp Jazz Festivali, kasım ayında ise Cinedays Avrupa Film Festivali düzenleniyor.

Türkiye’ye göre oldukça ucuz olan Makedonya’da para birimi olarak Dinar kullanılıyor. 100 Makedonya Dinarı (MKD) yaklaşık olarak 5,5 Türk Lirası’na tekabül ediyor.

Türkiye’ye göre güne bir saat geriden başlayan Makedonya Türk vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebileceği ülkeler arasında yer alıyor. Türk Hava Yolları ve Pegasus, Üsküp’e uçuş gerçekleştiren havayolu şirketleri arasında.

Makedonya’yı ziyaret edecekseniz en uygun uçak bileti fırsatlarını Enuygun.com’dan karşılaştırabilir, ülkede dilediğiniz noktaya en uygun uçuş fırsatlarını kolayca bularak satın alabilirsiniz.

F.Y.R.O. Makedonya Semtleri