Rize Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın

Rize Hakkında

Türkiye’de ve dünyada çay denince akla gelen ilk yerlerden olan Rize, Karadeniz kıyısında kurulan ve olağanüstü doğasıyla göz kamaştıran bir şehir. Çamlıhemşin, Derepazarı, Ardeşen, Güneysu, Çayeli ve Kalkandere gibi 12 farklı ilçeye ayrılan Rize aynı zamanda ülkenin en fazla yağış alan şehri olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle eğer Rize’ye seyahat planlıyorsanız, hangi mevsim olduğu fark etmeksizin yanınıza yağmurdan korunmanızı sağlayacak bir şemsiye almanızı önerebiliriz.

Türkiye’nin en yeşil şehirlerinden Rize’de gezerken seyir rotanıza Kaçkar Dağları Milli Parkı’ndan başlayabilirsiniz. Ayder Yaylası ve Zil Kale gibi turistik noktalar sayesinde doğada tatil yapmak isteyen sayısız ziyaretçiyi çeken şehir dağcılık, rafting ve yürüyüş yani trekking gibi aktiviteler için hayli ideal bir seçenek. Bulutların üzerine doğru çıkmak isterseniz, kelime karşılığı ‘’Rüzgârlı Vadi’’ anlamına gelen Pokut Yaylası’nın yolunu tutabilirsiniz. Özellikle güneş doğarken ve batarken oluşan efsanevi manzaralarla hafızalarda yer edinen yaylada konaklayabileceğiniz tesisler de bulunuyor. 2000 metrenin üstündeki yüksekliğiyle ilham veren görüntüleri gözler önüne seren diğer bir adres ise Gito Yaylası. Ayrıca Cenevizliler ve Bizanslılar tarafından da kullanılan ve yüzlerce yıla şahitlik eden Rize Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Rize denince akla gelen bir diğer şey ise hiç kuşkusuz tadına doyum olmayan Karadeniz yemekleri. Hamsi tava, hamsi çorbası ve hamsili pilav şehirde balık sevenler için adeta bir lezzet şöleni yaratıyor. Karalahanadan yapılan dolma ve çorba ise en az hamsili tatlar kadar nefis. Ayrıca mısır ekmeği, turşu kavurması, Laz böreği, Rize pidesi ve sabah kahvaltılarının vazgeçilmez tadı muhlama burada mutlaka tadına bakmanız gerekenlerden. Karadeniz insanının neşeli mizacını yansıtan şehirde düzenlenen Ayder Kültür ve Doğa Festivali ile Kardan Adam Şenliği gibi etkinlikler Rize’de eğlenceli zaman geçirmek isteyenleri bekliyor. Neredeyse sene boyunca kültürel aktivitelerin devam ettiği kentte Rize Dağcılık ve Turizm Festivali ile Uluslararası Fırtına Deresi Rafting Şenliği gibi aktivitelerin de keyfini çıkarabilirsiniz. Başta Karadeniz kıyı şeridi üzerindeki şehirler olmak üzere pek çok yerden otobüslerle rahatlıkla ulaşılabilen Rize’ye eğer dilerseniz Trabzon üzerinden uçakla da seyahat edebileceğinizi hatırlatmamızda fayda var.

Şehir Merkezinden Rize Terminali’ne Ulaşım

Rize Terminali’ne şehir merkezinden ulaşım oldukça kolay, çünkü hem terminal şehir merkezine oldukça yakın hem de yolculara 24 saat pek çok ulaşım aracı sağlanıyor. Rize’nin ilçelerinden ve köylerinden de her saat otobüs terminaline gitmek mümkün.

Taksi Dolmuşlar

Erzurum Caddesi, Hayrat Caddesi, Laleli Caddesi, Çeşme Caddesi, Meydan Caddesi ve Tophane Caddesi gibi yoğun caddelerde taksi dolmuşlar hizmet veriyor. 1 ve 3 numaralı taksi dolmuş hatları ile kolayca terminale gidebilirsiniz. Kışın 07:00 ve 21:00, yazın ise 06:00 ve 23:00 saatleri arasında dolmuşlardan faydalanabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Hem her mahalleden hem de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden ulaşım hizmeti sağlayan belediye otobüslerinin Bağdatlı Mahallesi, Çarşı Mahallesi, Fener Mahallesi ve Kale Mahallesi gibi yoğun nüfuslu mahallerde de durakları bulunuyor. Her 20 dakikada bir Rize Terminali’ne gidebileceğiniz belediye otobüsü bulabilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Yerel ve ulusal pek çok otobüs firmasının şehir merkezinde bulunan bilet satış ofisleri önünden kalkan yolcu servisleriyle de kısa sürede otobüs terminaline gidebilirsiniz. Ücretsiz olan bu servisler çok dakik ve otobüsünüzü kaçırma ihtimali olmadan rahatça yolcu servislerini kullanabilirsiniz.

Minibüsler

Yerel firmaların işlettiği minibüsler çoğunlukla Rize’nin ilçelerinden ve köylerinden yolcuların terminale ulaşımını sağlıyor. Melek Köy, Büyükçiftlik Köyü, Adacami Köyü ve Gündoğdu gibi köylerden ve şehrin her ilçesinden minibüsleri kullanarak kısa sürede terminale ulaşabilirsiniz.

Taksi

Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan (0464) 217 41 23 numaralı Park Taksi, Atatürk Caddesi’nde hizmet veren (0464) 212 27 00 numaralı Çaykur Taksi, (0464) 223 71 78 numaralı telefondan ulaşabileceğiniz Liman Taksi ve Meydan Caddesi’nde 7 gün 24 saat açık olan Meydan Taksi ile zaten merkeze yakın olan terminale kolayca gidebilirsiniz.

Rize Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Karadeniz Sahil Yolu yanında Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Rize Terminali, son yıllarda yenilenmesi gündemde olan bir otobüs terminali. Şehir içine ulaşımın yürüyerek de yapılabildiği terminalde taksi dolmuşlar, belediye otobüsleri, yolcu servisleri ve taksilerle de hem Rize merkezinde her noktaya hem de ilçelere kolayca gidebilirsiniz.

Taksi Dolmuşlar

Terminal içerisinde de durağı olan 1 numaralı Hayrat-Değirmender taksi dolmuş hattı ile Cumhuriyet Caddesi, Lokman Hekim Sokak, Erzurum Caddesi, Karanfil Sokak, Trafo Sokak, Hayrat Caddesi ve Ziraat Sokak gibi merkezi noktalara gidebilirsiniz.

3 numaralı hat ise Cumhuriyet Caddesi, Laleli Caddesi, Osman Paşa Sokak, Yeni Sokak, Söğütlü Sokak, Tophane Caddesi, Yunus Emre Caddesi, Menekşe Sokak, Dirsek Sokak, Çeşme Caddesi, Meydan Caddesi ve Tevfik İleri Caddesi rotasında yolculara hizmet veriyor.

Taksi dolmuşlar kış aylarında sabah saat 07:00 ve 21:00 arasında, yaz aylarında ise sabah 06:00 ve 23:00 saatleri arasında yolculara hizmet veriyor.

Belediye Otobüsleri

Terminal çıkış kapısı önünde durağını göreceğiniz belediye otobüsleriyle Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Yenişehir Caddesi ve Rize Müzesi gibi merkezi yerlerin yanında her mahalleye de ulaşma şansınız var.

Yolcu Servisleri

Rize’nin ana caddelerine gitmek istiyorsanız firmanızın size sağlayacağı yolcu servisinden de faydalanabilirsiniz. Yolcu servisleri ücretsiz olduğu ve hızlı bir ulaşım sağladığı için yolcular tarafından tercih ediliyor.

Minibüsler

Birçok ulusal otobüs firmasının hizmet verdiği terminalde yerel firmalar da ilçeler arası ulaşımı sağlıyor. Çayeli, Sürmene, İyidere ve Çamburnu gibi ilçelere ve köylere gitmek için terminalde ayrı bir alanı olan minibüslerden faydalanabilirsiniz. Minibüslerle her 45 dakikada bir istediğiniz ilçeye terminalden rahatça gidebilirsiniz.

Taksi

Rize Terminali’nin de bulunduğu Atatürk Caddesi üzerinde 7/24 hizmet veren ve (0464) 223 33 92 numaralı telefonla da ulaşabileceğiniz Rize Terminal Taksi ile de terminalden Rize merkezine uygun fiyatlarla gidebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Rize Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Rize
275 TL219 sa 30 dk
roomİzmir - Rize
190 TL122 sa
roomAnkara - Rize
220 TL313 sa
roomAdana - Rize
160 TL318 sa 45 dk
roomBursa - Rize
200 TL212 sa
roomAntalya - Rize
350 TL122 sa
Rize Ortalama Sıcaklık
 • Salı
  18 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  14 /Hava Durumu
 • Perşembe
  21 /Hava Durumu
 • Cuma
  19 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  23 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  19 saat schedule
 • İzmir
  22 saat schedule
 • Ankara
  16 saat schedule
 • Adana
  20 saat schedule
 • Bursa
  17 saat schedule
 • Antalya
  23 saat schedule
 • Trabzon
  0 saat schedule
expand_less