Mardin Otobüs Bileti Ara

Mardin Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin binlerce yıllık geçmişiyle göz kamaştıran şehri Mardin, sınırlarında bulunan eski manastırlar, camiler ve medreseler sayesinde her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Suriye sınırında yer alan şehrin nüfusu 800 bine yaklaşıyor. İpek Yolu üzerinde kurulan Mardin, geçmişten günümüze dek İlhanlılar, Akkoyunlular, Eyyubiler ve Anadolu Selçukluları gibi pek çok medeniyete beşiklik etti. Kendine özgü mimari tarzıyla dikkat çeken evleriyle hayranlık yaratan şehrin neredeyse her köşesinde farklı bir sürprizle karşılaşmanız olası.

Adeta eski çağlarda geçen bir filmin setini andıran Mardin’i rahatlıkla dolaşabilmek adına gezinizi ortalama 3 gün olarak planlamanızda yarar var. Neredeyse 2000 yıl önce inşa edilen ve manzaraya hakim konumu sayesinde ‘’Kartal Yuvası’’ olarak da adlandırılan Mardin Kalesi, şehirde muhakkak ilk uğrak noktalarınızdan biri olmalı. Mezopotamya Ovası’nı boylu boyunca tepeden seyreden kalede Sümer, Roma, Bizans, Pers ve hatta Osmanlılardan geriye kalan izlerle karşılaşmak mümkün. Kaleyi daha yakından görmek için Zinciriye Medresesi’ne çıkabilirsiniz. Mardin’in muazzam manzarasını gözlerinizin önüne serecek medrese, şimdilerde tarihi kaleye en yakın noktalardan biri olarak dikkat çekiyor.

Kent merkezinden yaklaşık 5 kilometre mesafede inşa edilen Deyrulzafaran Manastırı ise ismini inşasında kullanılan safran çiçeklerinden alan olağanüstü bir tarihi yapı. Süryani cemaatinin meşhur manastırının yanı sıra Mardin’de bir dönem rasathane olarak hizmet veren Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Kırklar Kilisesi, Dara Antik Kenti ve Mardin Ulu Camii muhakkak görülmeli. Hayli enteresan tarihi eserlerin sergilendiği müzeleri gezmekten keyif alanlar ise eski patrikhane binasının restore edilmesiyle hizmete açılan Mardin Müzesi’ni ziyaret edebilirler. Geleneksel takılardan kıyafetlere ve arkeolojik kalıntılara kadar pek çok ilginç parçaya ev sahipliği yapan müzede özellikle Romalılar ve Bizanslılardan kalan eserler hayli ilgi çekici. Şehir merkezinde bulunan Sabancı Kent Müzesi ise Mardin’in geçmişine dair fotoğraflar ve ebru sanatının incelikli örnekleriyle bu anlamda gezebileceğiniz dikkate değer bir diğer adres. Hava ve karayoluyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz Mardin’e Türkiye’nin hemen her noktasından direkt otobüs seferlerinin bulunduğunu hatırlatmakta yarar var.

En Çok Tercih Edilen Mardin Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları
RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Mardin
150 TL222 sa
roomİzmir - Mardin
150 TL213 sa
roomAnkara - Mardin
119 TL107 sa
roomAdana - Mardin
70 TL118 sa 30 dk
roomBursa - Mardin
170 TL319 sa
roomAntalya - Mardin
140 TL218 sa
Mardin Ortalama Sıcaklık
 • Pazartesi
  9 /Hava Durumu
 • Salı
  12 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  11 /Hava Durumu
 • Perşembe
  9 /Hava Durumu
 • Cuma
  8 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul
  23 saat schedule
 • İzmir
  22 saat schedule
 • Ankara
  16 saat schedule
 • Adana
  8 saat schedule
 • Bursa
  22 saat schedule
 • Antalya
  18 saat schedule
 • Trabzon
  16 saat schedule