Kültür ve inanç turizmi açısından Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan Mardin; binlerce yıllık taş yapıları, devasa medreseleri, efsanelere konu olmuş antik kentleri ve büyüleyici camileri için her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Türk, Kürt, Arap, Süryani ve Ezidi kökenli insanların huzur içinde bir arada yaşadığı şehir, bu kültürel zenginliğiyle de ziyaretçilerini büyülüyor. Osmanlı döneminin en etkileyici camilerinin yanında sıralanan Protestan ve Ortodoks kiliseleri ile dinlerin kardeşliğine önemli bir örnek oluşturan şehir, günler boyunca gezilecek pek çok hazineye ev sahipliği yapıyor. Mardin otelleri de gereken lüks ve konforu misafirlerine sunuyor.

Mezopotamya’da stratejik konumuyla Sümerlerden Asurlulara, Artuklulardan Osmanlılara kadar onlarca medeniyet için önemli bir şehir olan ve her köşesinde bu uzun tarihinin izlerini görebileceğiniz Mardin, ülkemizin tarih ve kültür turlarıyla en çok ziyaret edilen yerleri arasında. Görkemli Mardin Kalesi’nin yamaçlarında inşa edilmiş tarihi taş evlerin manzarasıyla ünlü olan ve labirent sokaklarında tarihi hazineleri gezebileceğiniz Mardin’in mutlaka ziyaret etmeniz gereken 58 yerini sizler için yazdık. Yazımızı hazırlarken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde bir sıralama yaptık. Sadece şehir merkezinde değil, ilçelerinde de paha biçilmez eserler saklayan Mardin’i yazımızı okuyarak keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz. Kolayca keşfermeniz için yazıya konum linklerini de ekledik.

1- Midyat

Mardin merkezine ortalama 60 kilometre uzaklıkta yer alan Midyat ilçesi, binlerce yıllık büyüleyici tarihi hazineleri ile Mardin'in en çok ziyaret edilen yeri konumunda. M.Ö. 9. yüzyıl Asur tabletlerinde adı geçen Midyat, bölgeye gelen ilk Süryani Hristiyanların kayalara oyduğu mağara evler ve tapınakların yanı sıra Yukarı Mezopotamya'nın en önemli manastırlarına ev sahipliği yapan Turabdin Platosu ve tam bir açık hava müzesini andıran tarih kokan sokaklarıyla sadece Türkiye'den değil, dünyadan yüz binlerce insanı kendine çekiyor.

Türk, Arap, Kürt ve Süryani kökenli pek çok vatandaşın bir arada barış içinde yaşadığı ilçe, Mardin’in kültürel mozaiğini de en iyi gözlemleyebileceğiniz yerlerden. Anadolu'nun en eski Süryani Ortodoks tapınağı olan Mor Gabriel Manastırı, ilçe merkezinde harika bir manzara sunan Midyat Saat Kulesi, Hristiyanlar tarafından kutsal bir hac yeri olarak ziyaret edilen Meryem Ana Kilisesi ve antik çağlardan Osmanlı dönemine kadar uzanan hazinelerin sergilendiği Midyat Kent Müzesi’ni mutlaka gezmenizi önerdiğimiz Midyat’ta bölgeye özgü sarı taşlarla inşa edilmiş en etkileyici yapılardan olan Midyat Devlet Konukevi’nin devasa teraslarından da harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Yılın her dönemi kültür turlarının düzenlendiği Midyat’ı fotoğraf safarileri ile de gezebilirsiniz.

Konum Linki

2- Nusaybin

Mardin'in en büyük ilçelerinden biri olan Nusaybin, Suriye sınırında oldukça yakın bir konumda tarihi İpek Yolu üzerinde üzerinde yer alan binlerce yıllık tarihe sahip bir ilçe. Her köşesinde başka bir tarihi hazinenin gizlendiği Nusaybin, Sümerlerden başlayan uzun tarihinde Babil, Asur, Akad, Roma, Emeviler, Eyyübiler, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılar gibi onlarca medeniyetin hakimiyetinde kalmış ve izler taşıyor.

Hristiyanlığın ilk yayıldığı dönemlerde önemli eğitim merkezlerinden biri haline gelen Nusaybin'de M.S. 150 yılında inşa edilen Mor Yakup Kilisesi ve Mor Evgin Manastırı, Hz. Muhammed'in torunlarının türbelerinin de bulunduğu Zeynel Abidin Camii, kulelerinden harika manzaralar izleyebileceğiniz Aznavur Kalesi, tarihi Üzüm Suyu Kanalı ve 451 yılında Sasaniler tarafından Bizans ile savaşmak için inşa edilen Şirvan Kalesi, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Konum Linki

3- Hasankeyf

Şüphesiz Mardin'in bilinen yeri olan ve her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Hasankeyf, 12.000 yıl öncesine uzanan etkileyici tarihi ve büyüleyici güzelliği ile kesinlikle ilk uğramanız gereken yerlerden biri. Dicle Nehri kenarında yer alan ve Mezopotamya ile Anadolu arasında bir geçiş yolu olan Hasankeyf, uzun tarihi boyunca Sümerlerden Osmanlılara gibi onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış.

Benzersiz tarihi güzelliği ve atmosferiyle Türkiye’de düzenlenen tarihi ve kültür gezilerinin bir numaralı adresi olan Hasankeyf, 1981 yılında doğal yapısının korunması için sit alanı olarak ilan edildi. Hasankeyf Kalesi’nin surlarından hem bölgenin tarihi yapılarının hem de Dicle Nehri’nin benzersiz manzaralarına şahit olabilir ve rehberler eşliğinde bölgeyi gezerseniz binlerce yıllık medeniyetlere ait etkileyici bilgiler alabilirsiniz.

Konum Linki

4- Artuklu

Mardin’in şehir merkezine 2 kilometre mesafede yer alan en büyük ilçelerinden biri olan tarihi Artuklu ilçesi, şehrin pek çok önemli tarihi yapısına ev sahipliği yapıyor. Yılın her dönemi tarih ve kültür gezilerini yanı sıra fotoğrafçılık turlarının da düzenlendiği Artuklu'da Mardin’in en güzel medreselerinden biri olan Kasımiye Medresesi, bölgenin sevilen azizlerden Mor Behram için yapılan Kırklar Kilisesi, 19. yüzyılda inşa edilen çarpıcı Şeyh Çubuk Camii, 1373 yılında inşa edilen görkemli Latifiye Camii ve şehrin en bilinen simgelerinden biri olan Mardin Ulu Camii gibi pek çok şaheseri yakından görebilirsiniz.

Türkiye'nin en etkileyici medreselerinden biri kabul edilen Zinciriye Medresesi’ni de gezebileceğiniz ilçede günümüzde restoranları ile hizmet veren döneminin en önemli ticaret merkezlerinden Surur Hanı’nda bir mola verebilirsiniz. Artuklu, paha biçilmez eserlerin sergilendiği Mardin Müzesi ve Sakıp Sabancı Kent Müzesi ile de turistlerin en sık ziyaret ettiği yerler arasında. İlçenin labirent sokaklarında ise taş evler arasında unutulmaz bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Konum Linki

5- Dargeçit

Mardin merkezine 110 kilometre uzaklıkta yer alan küçük Dargeçit ilçesi, M.Ö. 4. yüzyılda kurulmuş. Günümüzde Hristiyan inancını benimseyen Süryaniler ve Zerdüşt inancına sahip Kürtlerin bir arada barış içinde yaşadığı ilçe, Mardin'de dinlerin bütünleşmesini en güzel görebileceğiniz yerlerden biri.

Süryanilerin kurduğu Ortodoks, Katolik ve Protestan kiliselerin yanında camilerin sıralandığı Dargeçit, günümüzde harabeye dönmüş olan ama 17. yüzyılın en önemli ticaret merkezlerinden biri kabul edilen Süryani Çarşısı ile çok ilgi görüyor. İlçe merkezinde tek gözlü ve yuvarlak kenarlı olarak inşa edilmiş 18. yüzyıl yapımı Dargeçit Köprüsü, aslına uygun restore edilerek ziyarete açılan Mor Kuryakos Kilisesi ve muhteşem doğal güzellikleri arasında keyifli bir gezi yapabileceğiniz Sığ Su Barajı, gezinizde kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında. Dargeçit'in taş evler ile süslü sokaklarında da harika bir fotoğraf çekebilir ve molanızda Mardin’in ünlü yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Konum Linki

6- Turabdin Platosu

Bir zamanlar Hristiyan keşişlere ev sahipliği yapan ve Süryaniler tarafından hala kutsal bir yer olarak kabul eden Turabdin Platosu, Mardin merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta. Rehberli tarih ve doğa gezilerinin yanı sıra Türkiye'nin her yerinden fotoğraf safarilerinin de düzenlendiği bu büyüleyici plato, Yukarı Mezopotamya bölgesinde yer alıyor ve antik kitaplarda Hizmetkarlar Dağı adıyla geçiyor.

M.Ö. 400 yılından itibaren bölgede inşa edilen 80'e yakın manastırla benzersiz bir tarihi hazineye sahip olan Turabdin Platosu, aynı zamanda Midyat şehrinin de üzerine kurulduğu yer. Mardin ile Nusaybin yolu üzerinde tarihi İpek Yolu rotasında yer alan plato, arkası Anadolu Dağları'nın devasa manzaraları önü ise büyüleyici Mezopotamya Ovası ile çevrili çok etkileyici bir manzara sunuyor. Günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış taş mimarili etkileyici manastırları gezebileceğiniz Turabdin Platosu’ndan Mezopotamya Ovası’nın da en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

7- Kasımiye Medresesi

Mardin; medreseler, camiler, tarihi yapılar konusunda çok zengin bir şehir ve burada turistlerin en çok ziyaret ettiği medrese ise Artuklular döneminde yapımına başlanan Kasımiye Medresesi. Yapıldığı dönemde Moğol saldırılarından dolayı yarım kalan ve 1457-1502 yılları arasında Akkoyunlu döneminde tamamlanabilen etkileyici medrese, tek kubbeli ve açık avlulu olarak düz kesme taşlarla inşa edilmiş.

Benzersiz taş işçiliği ile dikkat çeken Kasımiye Medresesi’nin içerisinde cami, türbe, havuz ve çeşme bölümlerinin bulunduğu var ve medrese, Mardin'deki en büyük yapılardan biri olarak dikkat çekiyor. Şehir merkezine yer aldığı için kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz Kasımiye Medresesi’nin içerisinde El Cezire Sanat Müzesi de hizmet veriyor. Medresenin mimarisini inceledikten sonra müzenin zengin koleksiyonlarında fil saati gibi büyüleyici sanat eserlerini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

8- Mardin Sokakları

Sizi tarihte unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak Mardin sokakları; birbirinden güzel taş evler, tarihi eserler ve büyüleyici manzaralar ile tam bir açık hava müzesini andırıyor. Arnavut kaldırımlarla döşenmiş, tek bir insanın geçebildiği büyüklükteki labirent sokaklarında fotoğraf gezilerinin düzenlendiği Mardin, binlerce yıllık tarihi atmosferini korumayı başarmış ender şehirlerimizden biri.

Büyüleyici camiler, kiliseler ve tapınakların yan yana sıralandığı şehirde dağ eteklerine kurulmuş ve hala kullanılan taş evler de manzarayı tamamlıyor. Bazıları kafe ve restoranlara dönüştürülmüş taş binalarda gezinizden sonra bir mola verebilir, dünyaca ünlü Mardin lezzetlerini tadabilir veya çayınızı yudumlayarak benzersiz manzara eşliğinde yorgunluk atabilirsiniz.

9- Zinciriye Medresesi

Artuklu döneminin en güzel mimari eserlerinden biri olan ve döneminde Anadolu'nun en saygın eğitim kurumları arasında gösterilen Zinciriye Medresesi, Mardin merkezinde kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alıyor. 1385 yılında Artuklu Sultanı Melik Necmeddin İsa bin Muzaffer Davut Bin Malik Salih tarafından yaptırılan Zinciriye Medresesi, dikdörtgen olarak tasarlanmış ve oldukça geniş bir alanı kapsıyor.

İki katlı medresede çiçeklerle süslü açık avlu, cami, türbe, yaşam ve eğitim odalarını gezebilirsiniz. Zinciriye Medresesi’nin kakma motifleri ve kesme taşlarla inşa edilmiş minberi de görülmeye değer güzellikte. Yapıldığı dönemdeki tarihi ve otantik atmosferini hala koruyan Zinciriye Medresesi, Mardin'in en önemli tarihi yapılarından biri olarak ziyaret edilmeye değer.

Konum Linki

10- Mardin Kalesi

Şehrin en bilinen simgesel yapısı olan Mardin Kalesi, bölgeye hakim yüksek bir tepede hemen dikkatinizi çekecek. Halk arasında Kartal Yuvası olarak tanımlanan ve yamaçlarında ünlü Mardin taş evlerin sıralandığı Mardin Kalesi, deniz seviyesinden tam 1200 metre yükseklikte sunduğu inanılmaz Mardin manzarasından dolayı, şehir gezen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yer.

Uzun tarihi boyunca Sümerler, Asurlular, Babiller, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar tarafından kullanılan ve pek çok antik efsaneye konu olan Mardin Kalesi, aynı zamanda doğunun en sağlam kalesi olarak da biliniyor. Rehberli turlarla keşfe çıkabileceğiniz kaleye akşam uğrarsanız muhteşem Mardin ve gün batımı manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

11- Mardin Müzesi

Cumhuriyet Meydanı üzerinde yer alan Mardin Müzesi, 1895 yılında inşa edilen etkileyici taş binasında paha biçilmez eserleriyle hizmet veriyor. Bölgenin eşsiz tarihini ve kültürünü anlamak için mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olan ve 1995 yılında açılan müzede Mardin ve çevresinde hüküm sürmüş onlarca medeniyetten paha biçilmez tarihi eserleri yakından görebilirsiniz.

Roma, Bizans, Zengi ve Eyyubi dönemlerine ait mozaik mezar taşlarının özellikle çok ilgi çektiği Mardin Müzesi’nde Selçuklu, Urartu, Asur, Bizans, Pers, Roma, Artuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan benzersiz bir koleksiyon var. Türkiye'nin en zengin arkeoloji müzelerinden biri olan Mardin Müzesi’ni cumartesi, pazar ve pazartesi günleri hariç diğer günler saat 08:00 ile 16:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

12- Deyrulzafaran Manastırı

Pek çok turizm dergisine kapak olan Deyrulzafaran Manastırı, şehir merkezine sadece 4 kilometre uzaklıkta Mardin Ovası’na hakim yüksek bir tepe üzerinde inşa edilmiş. Mardin'de gezeceğiz taş yapılar içerisinde en etkileyici işçiliklere sahip olan manastır, millattan önceki dönemlerde Güneş Tapınağı, Roma döneminde kale ve sonrasında ise bir manastır olarak kullanılmış.

Etkileyici kubbeleri, kemerli sütunları, her tarafında görebileceğiniz ahşap işleri ve nakış oymaları ile sizi kendine hayran bırakacak Deyrulzafaran Manastırı, uzun yıllar boyunca Süryanilerin dini eğitim merkezlerinden biri olarak hizmet verdi ve günümüzde de Süryani Kilisesi'nin kutsal saydığı en önemli dini merkezlerden biri. Süryaniler tarafından sıkça ziyaret edilen çarpıcı manastıra Mardin'de her yarım saatte bir bulabileceğiniz minibüslerle kısa sürede ulaşabilir veya her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen tarihi yapıyı rehberli turlarla gezebilirsiniz.

Konum Linki

13- Tarihi Mardin Evleri

Mardin’in muhteşem manzarasını tamamlayan ve hem Mardin Kalesi’nden hem de şehrin sokaklarından dağ yamacında birbirinin üstüne yığılmış gibi görünen Mardin evleri, özellikle gün doğumu ve gün batımında sundukları benzersiz manzarayla dünyanın her yerinden fotoğrafçıları kendine çekiyor.

Mazıdağı’nın güney yamacında, doğudan batıya doğru 2,5 kilometrelik bir alan üzerine sıralanan tarihi Mardin evleri, Niğde ve Kayseri gibi şehirlerde de görebileceğiniz sarı kalker taşlarıyla inşa edilmiş, ayrıca etkileyici el yapımı taş süslemeler, revaklar ve eyvanlar ile kendine özgü mimarilere sahip.

Yazın kavurucu sıcaklardan korunmak amacıyla güneş ışınlarının ters yönünde inşa edilen ve en sıcak yaz günlerinde bile serin kalan Mardin evlerinin çoğu haremlik ve selamlık olarak iki bölümden oluşuyor. Bazı evlerin iç bölümlerini de gezebilir, yöresel dekorasyon ve ev eşyaları arasında Mardin gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

14- Mazıdağı

Mardin merkezine 47 metre kilometre uzaklıkta yer alan ve yamaçlarını saran büyüleyici taş evleriyle etkileyici bir manzaraya sahip Mazıdağı ilçesi, ilk Bizans dönemlerine kadar uzanan zengin bir tarihe sahip. İsmini çevresini saran mazı ağaçlarından alan Mazıdağı, taş devrinde yerleşim yeri olarak kullanılan Zambırhan ve Avrihan mağaralarından dolayı da arkeoloji meraklıları tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Bölgeye hakim bir noktada yükselen Şamrah Kalesi’ni gezerek muhteşem panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz ilçede etkileyici duvar kabartmaları ile dikkat çeken Dermetinan Kalesi, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların ziyaret ettiği Sultan Şeyhmus Türbesi, özellikle perşembe ile cuma geceleri dua için ziyaret edilen Pir Hattap Türbesi ve İpek Yolu rotası üzerinde devasa kayalar üzerine yer alan Zerzevan Kalesi, keyifle gezebileceğiniz diğer önemli yerler arasında.

Konum Linki

15- Mardin Ulu Camii

Büyüleyici pek çok tarihi hazineye ev sahipliği yapan Mardin'de kesinlikle yakından görmeniz gereken bir tarihi hazine de şehrin sembol yapılarından biri haline gelen Mardin Ulu Camii. Artuklu döneminde iki minareli olarak inşa edilen cami, günümüze kalan etkileyici taş işçilikleri ile süslü tek minaresi ile görülmeye değer güzellikte. Mardin’in en eski camisi olan ve ne zaman inşa edildiği bilinmemesine rağmen kitabesinden 1176 yılından daha eski olduğu anlaşılan Mardin Ulu Camii’nin gezinizde göreceğiniz tek minaresi ise 1889 yılından camiden farklı bir üslupla yeniden inşa edilmiş.

Eski yazıtlarda bir kiliseden çevrildiği söylenen caminin eski bir kilisenin yerine inşa edildiği de düşünülüyor. 12. yüzyıl Artuklu dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak hem yerli hem de yabancı turistleri büyüleyen şaheser yapıyı mimari sevenlerin de mutlaka ziyaret etmesini öneririz. Mardin Ulu Camii’nin dikdörtgen avlusu, mihrap duvarına paralel tonozlu nefleri, taş kabartmalarla süslü etkileyici kubbesi ve kendine özgü minaresini incelerken harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

16- Dara Antik Kenti

Mardin'in tüm dünyadan tarih severleri kendine çeken başka bir hazinesi olan Dara Antik Kenti, Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak görülmeye değer. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde M.Ö. 5. yüzyılda inşa edilen ve saldırılara karşı bir kale görevi gören antik kent, çevresini saran 4 kilometrelik devasa sularıyla ünlü. Dara Antik Kenti, hem tarihi önemi hem de büyüleyici güzelliğiyle Efes Antik kenti ile karşılaştırılıyor

50 metre yüksekliğinde bir tepe üzerine inşa edilen ve kilise, saray, çarşı, su kanalları ile büyüleyici bir manzaraya sahip olan Dara Antik Kenti’nin çevresinde ise bir zamanlar keşişlerin yaşadığı, tarihleri Geç Roma Dönemi’ne kadar uzanan mağara evleri sıralanıyor. Yapılan kazılarda elde edilen eserlerin Mardin Müzesi'nde sergilendiği antik kent, savunma amacıyla inşa edilmesine rağmen bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biri haline geldi ve Büyük İskender'in Pers İmparatorluğu Darius ile yaptığı efsanevi savaştan dolayı dünya çapında üne kavuştu. Antik dünyanın en önemli savaşlarından birine ev sahipliği yapan Dara Antik Kenti’ni rehberle gezebilir, keşiş mağaralarını dolaşabilir ve devasa surlardan fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

17- Mardin Kuyumcular Çarşısı

Tarihi yapıların sıralandığı 1. Cadde üzerinde yer alan ve Kayseriye Çarşısı, Revaklı Çarşı, Bakırcılar Çarşısı ile komşu olan Mardin Kuyumcular Çarşısı, turistlerin tatil alışverişi yapmak için Mardin'de sıkça uğradığı yerlerden biri. Yüzlerce yıldır hizmet veren ve içerisinde onlarca kuyumcu dükkanının bulunduğu Kuyumcular Çarşısı’nda onlarca çeşit altın ürününün yanı sıra etkileyici gümüş ürünler de bulabilirsiniz. Tarihi çarşıların sıralandığı sokakta ise bakır ürünlerinden yöresel Mardin lezzetlerine kadar pek çok ürün satın alabilir ve keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

18- Kafro Köyü

Mardin, sadece tarihi ilçeleri ile değil büyüleyici köyleriyle de her yıl binlerce kişiyi kendine çekiyor. Şehrin en güzel ve en çok ziyaret edilen köylerinden biri olan Kafro Köyü, kış aylarında tamamen boşalan ve bir hayalet köye dönen, büyüleyici taş evleriyle ünlü bir yer.

Midyat merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan ve yurt dışında yaşayan Süryanilerin kış aylarında terk ettiği köy, yaz aylarında ise oldukça hareketleniyor. Görkemli taş konaklarla süslü olan ve huzurlu atmosferinde keyifli bir gezi yapabileceğiniz Kafro Köyü’nün başka bir özelliği de ünlü pizzaları. Yurt dışında pizza yapımını öğrenen ve köyde odun fırınlarında özel pizzalar üreten bir köylüden sonra ünlenen bu lezzetli Süryani pizzalarını tatmak için de gastronomi meraklıları yaz aylarında köyü ziyaret ediyor.

Konum Linki

19- Midyat Mağaraları

Mardin'in en çok ziyaret edilen tarihi ilçesi Midyat; binlerce yıllık benzersiz yapıları, taş evleri ve kiliselerinin yanı sıra Kapadokya'da görmeye alıştığımız etkileyici mağara evleri ile de ünlü. Günümüzde bazıları müzeye ve butik otele çevrilen yüzlerce yıllık mağaraların içinde unutulmaz bir gezi yapabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Hem ilçe merkezinde hem de yakın beldelerde pek çok etkileyici mağara var ve bunların arasında en ünlü olanı ise Linveyri Şifa Mağarası. Tavanlarından süzülen şifalı kaynak sularından ismini alan Linveyri Şifa Mağarası’nın sularının özellikle cilt sorunlarına iyi geldiği biliniyor.

Konum Linki

20- Mor Behnam Kırklar Kilisesi

Mardin merkezinde 1. Cadde üzerinde yer alan ve şehrin en çok ziyaret edilen tarihi kiliselerinden biri olan Mor Behnam Kırklar Kilisesi, erken dönem Hıristiyan efsanelerinde kendine yer bulan etkileyici bir yapı. 1293’de Süryani Kadim Patriklik Merkezi haline gelen Mardin'de ruhani ve idari işlerinin yürütüldüğü kilise; kesme taşlarla örülmüş odaları, devasa avlusu ve asırlık çınar ağaçları ile keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. 1928 yılına kadar okulu olarak hizmet veren kiliseyi bugün müze olarak ziyaret edebilirsiniz. 1500 yıllık kök boyalarıyla süslenmiş işlemeleri ve özenle yapılmış taş oymacılığıyla ünlü, bölgenin en güzel kiliselerinden biri olan Mor Behnam Kırklar Kilisesi’ne mutlaka uğramanızı öneririz.

Konum Linki

21- Mardin Beyazsu

Mardin, kurak ve susuz coğrafyası ile bilinen bir şehir ama burada yemyeşil ve el değmemiş doğal güzelliklerini koruyan, ilkbahar ve yaz aylarının değişmez gezi noktalarından olan çok özel bir yer var. Şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan ve kaynağını çevredeki dağlardan alan Beyazsu Deresi, yemyeşil bir vadi içinde Nusaybin'e doğru akıyor.

Çöl ortasında bir vahayı andıran ve dere kenarına kurulmuş ahşap iskeleler, masalar ve mesire alanlarıyla sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyen tatilcileri kendine çeken Beyazsu; şark köşelerinde taze dere balıkları tadabileceğiniz restoranları, çayınız yudumlayarak manzaranın tadını çıkarabileceğiniz kır bahçeleri ve yürüyüş yollarıyla Mardin’de kesinlikle görmeniz gereken yerlerden. Yaz günlerinde Beyazsu Deresi’nin soğuk sularında serinleyebilir veya balık açısından zengin gölde olta balıkçılığı da yapabilirsiniz.

22- Latifiye Camii

Mardin Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan ve büyüleyici güzelliğiyle hemen dikkatinizi çekecek olan Latifiye Camii, 1371 yılında inşa edilmiş Artuklu döneminden kalma büyüleyici bir şaheser. Halk arasında Abdüllatif Camii olarak da bilinen Latifiye Camii’nin yıkılan mimarisi, 1845 yılında aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş. Dikdörtgen planlı ve kubbeli olarak tasarlanan tarihi cami; kemerli portalları, geometrik motifleri, örgülü ve yıldızlı süslemeleri ile dikkat çeken giriş kapısı ile Mardin ahşap el işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olarak ilgi çekiyor. Şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Latifiye Camii’nde kısa bir mola vererek etkileyici taş ve ahşap tasarımı inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

23- Aznavur Kalesi

Nusaybin ilçesine 14 kilometre uzaklıkta yer alan ve geniş bir tepede bölgeye hakim bir konumda inşa edilen Aznavur Kalesi, Mardin'in etkileyici kalelerinden biri. 1970 yılında inşa edilen ve doğu batı yönünde 400 metre boyunca uzanan etkileyici sularıyla ünlü Aznavur Kalesi, 14 tane burcu ve 2 gözetleme kulesinden sunduğu panoramik manzaralar için sıkça ziyaret ediliyor. Hem ticaret yollarını gözetlemek hem de saldırılara karşı korunmak amacıyla inşa edilen kaleye Nusaybin'de kolayca bulabileceğiniz minibüslerle rahatça gidebilir ve devasa surlardan harika manzaralar izledikten sonra kalenin iç bölümlerini gezebilirsiniz.

24- Hatuniye Medresesi

Anadolu’da yapılan eyvanlı medreselerin ilk örneklerinden biri olan ve Sitti Radviyye Medresesi olarak da bilinen Hatuniye Medresesi, Artuklu döneminde 1176 ile 1184 yıllarında inşa edilmiş bir mimari eser. Dikdörtgen planlı, iki eyvanlı ve revaklı avlusuyla 2 katlı olarak inşa edilen ve o dönemin mimari yapılarında sıkça görebileceğiniz el yapımı taş işçilikleri ile ünlü medresenin başka bir önemli özelliği de içerisinde sergilenen Hz. Muhammed'in ayak izleri. Artuklu ilçesinde Savurkapı Hamamı’nın hemen yanında bulunan ve kısa bir yürüyüşle gidebileceğiniz Hatuniye Medresesi, mimari meraklılarının da en çok ilgisini çeken Mardin yapılardan biri.

Konum Linki

25- Zeynel Abidin Camii

Hemen yanı başındaki Mor Yakup Kilisesi ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Zeynel Abidin Camii, Nusaybin ilçesinde Suriye sınırına oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Hz. Muhammed'in 13. kuşaktan torunu olan Zeynel Abidin ve kız kardeşi Sitti Zeynep’in türbeleri için sıkça ziyaret edilen camii; medrese, tarihi mezarlık alanları, hastane bölümü ve asırlık çınar ağaçlarının süslediği avlusuyla harika bir manzaraya sahip. Zeynel Abidin Camii’nin huzurlu atmosferinde yorgunluk attıktan sonra Zeynel Abidin ve Sitti Zeynep türbelerini de ziyaret etmeyi unutmayın.

Konum Linki

26- Mor Yakup Kilisesi

Mardin'in Nusaybin ilçesinde en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biri olan ve M.S. 419 yılında Aziz Yakup için inşa edilen Mor Yakup Kilisesi, bölgenin en ünlü Ortodoks kiliselerinden biri. Yukarı Mezopotamya bölgesinin en eski ve önemli kiliselerinden biri olarak kabul edilen ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Mor Yakup Kilisesi, 2014 yılında hemen yanında bulunan Zeynel Abidin Camii ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edildi.

Antik dönemlerde felsefe, mantık, edebiyat, geometri ve astronomi eğitimlerinin verildiği kilise, bölgedeki en önemli eğitim kurumlarından biriydi. Mimari özelliklerini ve eşsiz atmosferini günümüze kadar korumayı başarmış, 19. yüzyıla kadar manastır olarak hizmet vermiş Mor Yakup Kilisesi, tüm dünyadan kültür meraklıları tarafından ziyaret ediliyor.

Konum Linki

27- Şehidiye Camii ve Medresesi

Artuklular döneminden Mardin'de kalan büyüleyici tarihi eserlerden bir diğeri de 13. yüzyılda Artuklu Sultanı Melik Nasrettin Artuk Aslan tarafından inşa ettirilen büyüleyici Şehidiye Camii ve Medresesi. 1201 ile 1239 yılları arasında tamamlanan medrese bölgedeki en güzel yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Medresenin içerisinde ise cami, türbe ve şadırvan gibi farklı bölümleri gezebilir; iki nefli mescidi ve taş oymaları ile ünlü Şehidiye Medresesi’nin tarihi hakkında bilgiler alabilirsiniz. Pek çok önemli yapının sıralandığı 1. Cadde üzerinde yer alan medreseye toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

28- Dunaysır Köprüsü

Kızıltepe-Derik yolunda Zergan Çayı üzerinde inşa edilen tarihi Dunaysır Köprüsü, Artuklu döneminde bölgede inşa edilen kemerli köprülerin en güzel örneklerinden biri olduğu için hem tarih hem de mimari meraklıları tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Kızıltepe Ulu Cami'nin yanı başında yer alan ve sağlam yapısı ile günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış köprü, sarı renkli kesme taşlarla inşa edilmiş ve yarım piramidal külahları ile çarpıcı bir güzelliğe sahip. 51 metre uzunluk, 5,5 metre genişlik ve 5 metre yüksekliğe sahip köprüde yürüyüş yapabilir ve Zergan Çayı’nın fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

29- Tarihi Midyat Evleri

Mardin'in dağ yamaçlarında sıralanmış tarihi evlerine rakip olabilecek güzellikte bir manzara sunan Midyat evleri de fotoğraf gezilerinin değişmez adreslerinden biri. Binlerce yıllık uzun bir tarihi olan Midyat, manastır ve kiliselerini yanı sıra bu tarihi evlerden dolayı da sıkça ziyaret ediliyor.

İpek Yolu rotasında yer alan ve ticari bakımdan döneminin en gelişmiş şehirlerinden olan Midyat'ta bölgeye özgü sarı taşlarla inşa edilmiş ve aynı Mardin evlerinde olduğu gibi dağ eteklerinde birbiri üstüne yığılmış gibi görünen evlerin bazıları müze olarak hizmet veriyor. İç bölümlerini keyifle gezebileceğiniz Midyat evleri arasında daracık sokaklarında yürüyüş yaparak da harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Midyat Devlet Konukevi ise Midyat evlerinin en güzel örneklerinden biri ve her zaman ziyarete açık olduğu için en çok ziyaret edilen yer.

Konum Linki

30- Revaklı Çarşı

Sipahiler Çarşısı veya Tellallar Çarşısı olarak da bilinen Revaklı Çarşı, 17. yüzyıldan beri Mardin'de ticaretin kalbinin attığı yerler arasında. Kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen çarşı, etkileyici kesme taş işçiliği ve doğrama pencereleri ile mimari açıdan da önemli bir eser. Şehrin başka bir ünlü çarşısı olan Reyhaniye Çarşısı’nın hemen yanında kolay ulaşılabilir bir konumda yer alan Revaklı Çarşı’da el yapımı halı ve kilimler, el sanatı ürünleri, yöresel gıdalar, bakır ve gümüş ürünler gibi pek çok çeşidi bir arada bulabilir; hem çarşının tarihi atmosferin tadını çıkarabilir hem de güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

31- Mardin Cumhuriyet Meydanı

Şehrin en hareketli noktalarından ve popüler buluşma alanlarından biri olan Mardin Cumhuriyet Meydanı, çevresini saran tarihi yapılarla şehri keşfetmeye başlamak için en iyi yer. Meydanda gezerken Mardin Kalesi'nin ve dağ yamaçlarında sıralanan Mardin evlerinin muhteşem manzaralarını izleyebilir; paha biçilmez eserin sergilendiği, şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinden Mardin Müzesi ve Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'nde uğrayabilir, Revaklı Çarşı ve Reyhaniye Çarşısı’nda ise yöresel ürünler alabilirsiniz.

Mardin yemekleri tadabileceğiniz restoranlar, yol üstü kafeleri, oteller ve hediyelik eşya dükkanlarıyla günün her saati hareketli olan Cumhuriyet Meydanı’nda geceleri ışıklandırılan havuzlar ve heykeller arasında akşam yürüyüşlerine çıkarak da güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

32- Kıllıt Köyü

Issız Köy olarak bilinen ve Mardin fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri olan Kıllıt Köyü, eskiden Süryanilerin yaşadığı oldukça hareketli bir köydü ama 1960'larda Almanya göç furyasından sonra köy tamamen terk edildi. Issız ve sessiz sokaklarını büyüleyici taş evlerin sardığı Kıllıt Köyü, aynı zamanda M.S. 370 yıllarında inşa edilerek terk edilmiş Protestan, Ortodoks ve Katolik kiliseleriyle de ziyaretçilerini büyülüyor. Yılın her dönemi gezebileceğiniz Kıllıt Köyü’nde özellikle sonbahar ve kış aylarında benzersiz manzaralara şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

33- Marin Harabeleri

Tüm dünyadan arkeoloji meraklılarının ilgisini çeken ve hala araştırma çalışmaların sürdüğü Marin Harabeleri, Nusaybin ilçesine 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Asurlular döneminde inşa edilen, Mezopotamya'nın en eski ve en büyük şehirlerinden biri olan Marin’den günümüze çoğunlukla harabeler kalsa da tarihi yapılar hala görülmeye değer güzellikte. Bölgede Roma, Bizans ve Süryani dönemlerinden kalan birçok kilisenin kalıntıları da ilgi çekiyor.

Dağ yamaçlarına inşa edilmiş taş evler, mağara odalar, çivi yazıları, mağara resimleri ve kabartmaları ile sizi binlerce yıl öncesine tarihte bir yolculuğa çıkaracak Marin Harabeleri’ni rehberlerle birlikte gezerseniz, Mezopotamya'nın en büyük şehrinin bugün nasıl harabe haline geldiği ile ilgili güzel bilgiler de alabilirsiniz.

Konum Linki

34- Alipaşa Köyü

Mardin'in keyifle gezebileceğiniz başka bir ünlü köyü de Kızıltepe ilçesine bağlı olan Alipaşa Köyü. İlçe merkezine 14 kilometre uzaklıkta yer alan ve yaklaşık iki asır önce Mısır ve Irak'tan gelen Arapların yaşadığı köy; Mardin taşı olarak bilinen sarı taşlarla inşa edilmiş şirin evleri, sessiz ve huzurlu atmosferi ile Arap kültürünün yaşatıldığı oldukça ilginç yer. Mısır ve Irak yemekleri tadabileceğiniz restoranlar da bulabileceğiniz Alipaşa Köyü’nü gezerken kendinizi Mısır'da bir köyde geziyormuş gibi hissettireceksiniz.

Konum Linki

35- Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Mardin Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan ve merkezi konumuyla şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, 2009 yılında ziyarete hizmete açıldı. II. Abdülhamid döneminde inşa ettirilen Süvari Kışla’nın restore edilmesiyle açılan müzede Mardin’in binlerce yıllık kültürünü yansıtan objeler, el sanat eserleri, yöresel giysiler ve antikalar sergileniyor. Müze bünyesinde hizmet veren Dilek Sabancı Sanat Galerisi’ne de uğrayarak etkileyici Mardin fotoğrafları, yağlı boya resimler, ebru ve hat sanatı örneklerini inceleyebilirsiniz. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’ni pazartesi günleri hariç 08:30 ile 17:30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

36- Mardin Protestan Kilisesi

Dinlerin kardeşliği konusunda Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olan Mardin'de Ortadoğu'nun en eski Protestan kilisesi olması ile ünlü Mardin Protestan Kilisesi de çok ziyaret ediliyor. 2015 yılında 60 yıllık bir aradan sonra tekrar ayinlerin gerçekleştirilmeye başladığı kilise; etkileyici taş mimarisi, sade iç dekorasyonları ve dini süslemeleri ile dikkat çekiyor. 1855 yılından beri yaşayan bölgede yaşayan Protestanların en önemli dini merkezi konumunda olan Mardin Protestan Kilisesi’ne gezinizde uğrayabilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

37- Gurs Vadisi

Oldukça susuz ve kurak ilkim koşullarına sahip Mardin’de çölün ortasında bir vahayı andıran ve yemyeşil bir cennet olan Gurs Vadisi, Kızıltepe ilçesine sadece 7 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Mardin’in mutlaka görmeniz gereken doğa harikalarından olan ve hem yerel halk hem de turistler tarafından özellikle yaz aylarında sıkça ziyaret edilen Gurs Vadisi, 12 tane tarihi köye de ev sahipliği yapıyor.

Zengin bitki çeşitliliği arasında dökülen küçük şelaleler, kaya göletleri, mesire alanları ve yürüyüş yolları ile bölgenin en önemli yeşil alanlarından biri olan Gurs Vadisi’nin şifalı olduğuna inanılan buz gibi kaya göleti sularında serinleyebilir veya doğa gezilerine çıkarak vadinin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Mardin'de her yarım saatte bir bulabileceğiniz Kızıltepe minibüsleri ile Gurs Vadisi’ne 1 saat içinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

38- Artuklu Kervansarayı

Artukluların uzun yıllar hakimiyet sürdüğü Mardin'de bıraktıkları büyüleyici tarihi eserlerden biri olan ve döneminin en önemli ticaret yollarının üzerinde kurulan Artuklu Kervansarayı, 1275 yılında inşa edildi. Mardin merkezinde 1. Cadde üzerinde, Melik Mahmut Camii'nin hemen yanında gezebileceğiniz Artuklu Kervansarayı, benzersiz taş mimarisiyle günümüzde de ilgi çekmeye devam ediyor.

Cumhuriyet döneminden sonra okul olarak hizmet veren tarihi kervansaray, 2003 yılında restore edilerek otel haline getirildi. Mardin’in en güzel manzaralarını izleyebileceğiniz Artuklu Kervansarayı teras restoranında geleneksel Anadolu mutfağı ve Mardin lezzetlerini tadarak şehri izleyebilirsiniz.

Konum Linki

39- Deniz Mağarası

Mardin’in gizli tabiat harikalarından biri olan ve Derik ilçesine bağlı Derinsu Köyü’nde yer alan Deniz Mağarası, Türkiye’nin en büyük su altı mağaralarından biri olarak ünlü ve turizme kazandırma çalışmaları hala devam ediyor. Derinsu Mağarası olarak da bilinen 2000 m2 genişliğinde ve 15 metre yüksekliğindeki Deniz Mağarası, şifalı olduğuna inanılan tertemiz sularıyla ve derinliği hala tam olarak bilinmeyen yer altı gölü ile keşfedilmeye değer bir yer. Rehberli turlar, mağaracılık gezileri ve fotoğraf safarileri ile keşfe çıkabileceğiniz, dünyanın en önemli mağaralarından biri olmasına rağmen çok az bilinen Deniz Mağarası, ismini de adeta denizi andıran bu devasa yer altı gölünden alıyor.

40- Midyat Kent Müzesi

Binlerce yıllık tarihi olan Midyat’ta yüzlerce etkileyici bir taş konakta hizmet veren Midyat Kent Müzesi, hem antika meraklılarının hem de turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerler arasında. Sümer, Akad, Hitit, Asur, İskit, Babil, Pers, Roma, Bizans, Arap, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan sergilerini gezebileceğiniz müzede paha biçilmez antikalar, Midyat tarihi ve kültürünü yansıtan gündelik eşyalar, yöresel giysiler, el yapımı halılar ve kilimler gibi yüzlerce ürünü yakından görme şansı bulacaksınız. Koleksiyonları inceledikten sonra müzenin güzel taş avlusunda bir çay molası da verebilirsiniz.

Konum Linki

41- Mar Hırmız Keldani Kilisesi

Mardin merkezinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde kolayca ziyaret edebileceğiniz başka bir etkileyici tarihi yapı olan Mar Hırmız Keldani Kilisesi, M.S. 395 yılında inşa edilmiş etkileyici bir Katolik kilisesi. Yüzlerce yıl boyunca hizmet veren ve günümüzde de Mardin en aktif kutsal mekanlarından biri olan Keldani Kilisesi, şehri gezen yabancı turistlerin de en çok ziyaret ettiği tarihi yapılar arasında. Aslına uygun olarak restore edilen kilisenin görkemli dekorasyonlarını ve çarpıcı iç mekanlarını küçük bir ücret karşılığında gezebilirsiniz.

Konum Linki

42- Şeyh Çabuk Camii

Mardin merkezinde Latifiye Mahallesi’nde, pek çok tarihi yapının sıralandığı 1. Cadde üzerinde yer alan ve toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz Şeyh Çabuk Camii, 15. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve mistik atmosferiyle sizi hemen etkileyecek bir kutsal mekan. Hz. Ali'nin süt kardeşinin ve Hz. Muhammed'in postası Sahabe Abdullah bin Enes El Cüheyni'nin türbelerine ev sahipliği yaptığı için sıkça ziyaret edilen cami, tek katlı ve geniş bir alana yayılıyor. 19. yüzyılda aslına uygun olarak restore edilen Şeyh Çabuk Camii, özellikle bayramlar ve kutsal günlerde tamamen doluyor.

Konum Linki

43- Emir Hamamı

Tarihi yapılar bakımından adeta bir cennet olan Mardin'de günümüzde de hizmet vermeye devam eden ve anıtsal bir yapı olarak kabul edilen Emir Hamamı’na da uğramalısınız. Hamam, Teker Mahallesi üzerinde Cumhuriyet Caddesi'ne yakın bir konumda yer alıyor. Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen ve Roma ile Artuklu mimari özelliklerini bir arada görebileceğiniz çarpıcı taş mimarisi ve kubbesi ile dikkat çeken tarihi hamamın iç bölümlerini de gezebilirsiniz. Saat 07:00 ile 12:00 arası erkeklere, 12:00 ile 17:30 arası kadınlara ve 18:00 ile 23:00 arası yine erkeklere hizmet veren hamamın etkileyici atmosferinde sıcak sularla gezinizin yorgunluğunu atmayı unutmayın.

Konum Linki

44- Melik Mahmut Camii

Onlarca tarihi camiye ev sahipliği yapan Mardin’de 1. Cadde üzerinde ziyaret edebileceğiniz başka bir etkileyici cami de 14. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Melik Mahmut Camii. Tarihi ve otantik atmosferini koruyan, kitabesinde ise 1312 ile 1362 yılları arasında inşa edildiği yazan cami, Artuklu Sultanı Melik Salih tarafından inşa edilmiş. Artuklu mimarisinin temel özelliklerini yansıtan kubbeleri ve kesme taş mimarisi ile en etkileyici eyvanlı camilerimizden biri olarak kabul edilen Melik Mahmut Camii, kabartma taşlarla süslü çeşmesiyle de ilgi görüyor. Tarihi cami, hem mimari meraklılarının hem de inanç turizmi ile şehri gezenlerin sıkça uğradığı yerlerden biri.

Konum Linki

45- Midyat Saat Kulesi

Mardin'in en ilgi çeken tarihi ilçesi Midyat’ın simgesi haline gelen ve Cumhuriyet Bulvarı üzerinde hemen dikkatinizi çekecek olan Midyat Saat Kulesi, yakından görmeniz gereken bir mimari eser. Üzerinde Müslüman, Süryani ve Ezidi inançlarının sembollerinin işlendiği, yabancı turistlerin de çok ilgisini çeken Midyat Saat Kulesi, dünyada çok az bulunan Nahit Katori taşlarıyla inşa edilmesi ile de ayrı bir öneme sahip.

8 metre uzunluğa ve 9 metre genişliğe sahip Midyat Saat Kulesi, antik tasarımıyla dikkat çekiyor ve özellikle geceleri aydınlatıldığında benzersiz bir manzara sunuyor. 1902 yılında inşa edilen ve 2003 yılında aslına uygun olarak restore edilen Midyat Saat Kulesi’ni inceledikten sonra çevresinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarına uğrayarak özellikle Süryanilerin hazırladığı el sanatı ürünlerini satın alabilirsiniz.

Konum Linki

46- Mardin Bakırcılar Çarşı

Mardin'de alışveriş yapmak isteyen turistlerin ilk uğradığı yerlerden biri olan ve tarihi yapıları ile ünlü Artuklu ilçesi 1. Cadde üzerinde yer alan Bakırcılar Çarşısı, Mardin’in binlerce yıllık kültürünü yansıtan el yapımı ürünleri ile keyifli bir gezi sunuyor. Bakır cezve ve çaydanlıklardan işlemeli tepsilere, etnik süslemeli takılardan yüzlerce çeşit yöresel ürüne kadar pek çok çeşit görebileceğiniz Bakırcılar Çarşısı’nda usta zanaatkarları iş başında izleme şansı da bulacaksınız. Pazar günleri ve öğle namazı saatlerinde kapalı olan çarşıyı haftanın diğer günleri keyifle ziyaret edebilir ve tatil alışverişlerinizi burada yapabilirsiniz.

Konum Linki

47- Cevat Paşa Camii

Midyat merkezinde yer alan ve 1925 yılında Cevat Paşa tarafından inşa ettirilen Cevat Paşa Camii, ilçenin en güzel camilerinden biri olarak görülmeye değer. Kare planlı olarak ve Midyat'a özlü kesme taşlarla dikdörtgen planlı tasarlanan cami, 3000 m2 gibi büyük bir alanı kapsıyor. Cevap Paşa Camii, iki sütunun taşıdığı küçük kubbesi ile oldukça dikkat çekiyor. Bitki motifleri, prizmalar, taş dilimleri ve küre taşlarla benzersiz süslemelere sahip cami, Midyat'ı gezerken ziyaret edebileceğiniz anıtsal yapılarımızdan biri.

Konum Linki

48- Midyat Devlet Konukevi

Midyat merkezinde 3 katlı taş mimarisiyle dikkat çeken etkileyici konak, Midyat Kaymakamlığı tarafından satın alındıktan sonra konukevine çevrilerek hizmete açıldı. Her katında bulunan devasa teraslarından Midyat’ın en güzel manzaralarını izleyebileceğiniz Midyat Devlet Konukevi’nin otantik ve yöresel dekorasyonlarla süslü odalarında ise keyifli gezebilir ve muhteşem gün batımlarına karşı akşam yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Etkileyici dış mimarisiyle fotoğrafçıların da Midyat'ta en çok ziyaret ettiği yer olan konukevinde birkaç gün tatil de yapabilirsiniz.

Konum Linki

49- Surur Hanı

Mardin'de Osmanlı döneminde inşa edilmiş en önemli tarihi yapılardan biri olan ve 17. yüzyıl dönem mimarisi yansıtan Surur Hanı, Mardin merkezinde Kuyumcular Çarşısı’nın hemen yanı başında yer alıyor. Mardin’e özgü sarı taşlarla tasarlanmış, iki katlı ve kemerli bir mimari tarza sahip Surur Hanı, günümüzde de çok sevilen bir gezi ve alışveriş alanı. 10 civarında hediyelik eşya ve yöresel el sanatı ürünleri satan dükkanın hizmet verdiği tarihi handa alışveriş yaptıktan sonra geniş avluda bir mola vererek otantik ve tarihi atmosferin tadını çıkarabilir, kahvenizi yudumlarken harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

50- Firdevs Köşkü

Mardin ile Nusaybin yolu üzerinde yer alan Firdevs Köşkü, klasik Mardin mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak ilgi çekiyor. Terasından sunduğu panoramik Mezopotamya Ovası manzaraları için de çok ziyaret edilen tarihi köşk, çok rüzgâr alan bir tepede yazlık olarak inşa edilmiş.

Büyük eyvanlı avlusu ve güzel havuzu ile Mardin'de gezebileceğiniz en etkileyici konaklardan biri olan Firdevs Köşkü'nün Artuklu sultanı için yapıldığı tahmin ediliyor. Hem otantik dekorasyonlu odalarını gezebileceğiniz hem de Mezopotamya Ovası'nın panoramik manzaralarını fotoğrafları çekebileceğiniz Firdevs Köşkü’ne minibüslerle 10 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

51- Hacı Şehmus Mete Konağı

Midyat’ın en güzel mimari eserlerinden biri olan ve içerisi antikalarla etkileyici bir şekilde döşenen Hacı Şehmus Mete Konağı, mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri. Özel aydınlatmalara sahip taş odalar arasında gezerek yüzlerce yıllık eserleri inceleye bileceğiniz konağın en ilginç özelliği ise alt katında yer alan devasa yer altı mağarası. Doğal yapısı bozulmadan özenle restore edilen ve döneme uygun eşyalar ile dekore edilen mağarada da unutulmaz bir gezi yapabilir, binlerce yıl önce bölgede yaşayan halkların yaşam tarzı hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Konum Linki

52- Kayseriye Çarşısı

Mardin'in en ünlü camilerinden biri olan Ulu Camii’ye kısa bir yürüyüş mesafesinde inşa edilen Kayseriye Çarşısı, 1487 ile 1502 yılları arasında yapılmış ve günümüzde de hala şehirde en popüler ticaret merkezlerinden biri. Dikdörtgen planlı tasarlanan ve iç tarafında girişi olan çarşıda günümüzde 111 tane dükkan ile hizmet veriyor.

Özgün mimarisini bir miktar kaybetse de hala görülmeye değer güzellikte olan Kayseriye Çarşısı, Mardin'e özgü el yapımı ürünler bulmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden. Çarşıya uğrayarak bakır ürünlerinden yöresel örgülere, halılar ve kilimlere kadar pek çok ürünü yakından inceleyerek satın alabilirsiniz. Kayseriye Çarşısı, haftanın her günü saat 09:00 ile 23:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

53- Savurkapı Hamamı

Mardin merkezinde Şahinler Sokak üzerinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz ve tarihi atmosferinde dinlendirici zaman geçirebileceğiniz Savurkapı Hamamı, 1176 yılında inşa edildiği düşünülen ve günümüzde hala hizmet veren büyüleyici bir yapı. Saat 12:00 ile 17:00 arası kadınlara, 18:00 ile 22:00 arasında ise erkeklere hizmet veren hamam, yabancı turistlerin de Mardin'de en çok ziyaret ettiği yerler arasında.

Artuklu Kervansarayı’nın hemen arkasında ve Hatuniye Medresesi’nin yanında yer aldığı için gezilerden sonra yorgunluk atmak için uğrayabileceğiniz Savurkapı Hamamı’nın dönem özelliklerini yansıtan taş mimarisi ve el işçiliği ile süslü iç bölümünde sıcak sularda rahatlayabilir ve yüzlerce yıldır hizmet veren hamamın tarihi atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

54- Mardin Meryem Ana Kilisesi

Midyat ilçesine kısa bir sürüş mesafesinde, Süryanilerin yaşadığı Anıtlı Köyü’nde yer alan ve 2000 yıldan uzun bir tarihi bulunan Meryem Ana Kilisesi, hem görkemli mimarisi hem de tarihi önemi ile Mardin'i gezen yabancı turistlerin sık ziyaret ettiği kiliselerden biri. Dünyada benzeri olmayan taş mimarili kilise, kayalara oyulmuş üzüm salkımı motifleri ile de ziyaretçilerini büyülüyor. Bir dönemler bilim merkezi olarak da kullanılan ve küçük bir köyde yer almasına rağmen antik dönemlerde bütün Mezopotamya ve Ortadoğu'nun saygın eğitim kurumlarından biri haline gelen Meryem Ana Kilisesi, 1995 yılından itibaren müzeye çevrildi. İç mekanlarını keyifle gezebileceğiniz kilisenin terasından da manzarayı izleyebilirsiniz.

Konum Linki

55- İzozoel Kilisesi

Midyat'a bağlı Altıntaş Köyü’nde yer alan ve köyün kuzeyindeki en yüksek tepeye inşa edilen İzozoel Kilisesi, yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen diğer bir tarihi mekan. Bölgeye özgü taş işçilikleri ile dikkat çeken ve 6. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen etkileyici kilise, sahip olduğu büyüleyici manzaradan dolayı da fotoğrafçıların sıkça uğradığı yerler arasında. Günümüze kadar bütün olarak ayakta kalmayı başarmış ender kiliselerden biri olan İzozoel Kilisesi’nin iç bölümlerini gezebilir, etkileyici çan kulesini inceleyebilir ve surlardan bölgenin harika panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

56- Emineddin Külliyesi

İnanç turizmi alanında Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olan Mardin'de kesinlikle ziyaret etmenizi önerdiğimiz başka bir tarihi yapı da Artuklu Sultanı Necmeddin İlgazi’nin kardeşi Emineddin için yaptırılan devasa Emineddin Külliyesi. İçerisinde cami, medrese, hamam ve şifahane gibi bölümlerin bulunduğu medrese, dikdörtgen planlı ve çapraz tonozlarla örtülü etkileyici bir şaheser. 1123 yılında inşa edildiği düşünülen Emineddin Külliyesi’nin başka bir özelliği de bütün yapıları sağlam olarak günümüze kadar ulaşmış tek külliye olması.

Konum Linki

57- Ceviz Çeşmesi

1. Cadde üstünde yer alan ve Mardin'in en güzel tarihi çeşmelerinden biri olarak gösterilen Ceviz Çeşmesi, Mardin Kalesi'nin kayalıkları içine açılmış tünellerden damlama yöntemi ile elde edilen sularıyla ünlü. Mardin’de her mahallenin kendine ait özel bir çeşmesi bulunuyor ve Savurkapı Mahallesi'nin çeşmesi olan Ceviz Çeşmesi, günümüze kadar sağlam kalmış taş oyması süslemeleri ve kaleden gelen tertemiz kaynak suyuyla çok seviliyor. Şehri gezerken Ceviz Çeşmesi’ne uğramayı ve tatlı kaynak sularını denemeyi unutmayın.

Konum Linki

58- Marin Merdis Kalesi

Nusaybin ilçesine 15 kilometre uzaklıkta, bölgeye hakim yüksek bir tepede yer alan ve neredeyse çevresindeki kayalar ile bütünleşmiş bir manzaraya sahip Marin Merdis Kalesi, Eskihisar Köyü sınırlarında bulunuyor. 1500 metre gibi büyük bir alan kapsayan ve 12 kuleye sahip kalenin kim tarafından yapıldığı bilinmese de Bizans döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Kalenin alt yamaçlarında sıralanan terk edilmiş taş evler ile birlikte harika fotoğraflarını çekebileceğiniz kaleyi Nusaybin tarih kültür turları ile keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

Mardin geziniz sonrasında nereyi gezsem diye düşünüyorsanız Türkiye'de gezilecek meşhur yerler size fikir verebilir.


nihanbayram
Nihan Bayram
516 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar