İtalya Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
İtalyan Cumhuriyeti
Bilinen İsimleri:
İtalyan Cumhuriyeti
Vize:
Schengen Vizesi
Dil:
İtalyanca
Nüfus:
(2018) 59,290,969
Tel Kodu:
+39
Zaman Dilimi:
UTC+1 (CET) Yaz: UTC+2 (CEST)
Konsolosluk:
Roma Büyükelçiliği, Milano Başkonsolosluğu
Para Birimi:
Euro
Din:
Hristiyan

Genel Bilgiler / Rehber

İtalya, Güney Avrupa’da benzediği çizme şekliyle dikkat çeken İtalya Yarımadası’nda yer alır. Akdeniz’de bulunan en büyük adalar Sicilya ve Sardunya da İtalyan toprakları olarak kabul edilir. Roma İmparatorluğu başta olmak üzere birçok köklü medeniyetin yuvası olan İtalya, turistlerin en çok tercih ettiği ülkedir. İtalya’nın başkenti Roma aynı zamanda kültür, sanat, gastronomi ve modanın da başkenti. Ayrıca Hristiyanlık için önem taşıyan Vatikan’da bulunur.

Roma dışında Venedik, Milano, Napoli, Palermo, Floransa şehirleri de her yıl binlerce turisti ağırlar. İtalya’nın her bir şehrinde kültür sanat ve bilim alanında imza attıkları işlerle tarihte adlarından sıkça söz ettiren ressamlar, yazarlar, bilim insanları ve heykeltıraşlar yetişmiştir. Bu sebeple de aslında her şehrini ayrı ayrı gezip görmek ve keşfetmek gerekir.

Ne Zaman Gidilir

İtalya’nın farklı kesimlerinde enlem değişikliklerinden dolayı farklı iklimler görülür. Ülkenin kuzey kesiminde hava nemliyken, deniz kıyıları ve orta bölümlerde yarı tropikal iklim hâkimdir. Akdeniz’e kıyısı olan sahil kesimlerinde Akdeniz ikliminin hâkim olduğu görülür. Bu bölgelerde, Türkiye’de Akdeniz ikliminin hâkim olduğu yerlerde olduğu gibi, yazlar sıcak, kışlarsa ılıktır. Alp Dağları’nın olduğu kısımlardaysa sert iklim koşulları yaşanır. Bu bölgelerde yazlar kısa sürerken kışlar kar yağışlı ve soğuktur.

İtalya’nın geneli için düşünüldüğünde İtalya seyahati için en doğru zaman Nisan ve Ekim ayları arası. Tabii bu durum bölgelere göre değişkenlik gösterebilir. İtalya’nın güney sahil şeridi yaz aylarında deniz tatili için tercih edilir. Kuzey kesimlerinde havaların geç ısındığı göz önünde bulundurulduğunda Haziran, turizmin başladığı aydır. Alp Dağları’ndaki kış turizmi de Aralık ve Mart ayları arasında gerçekleşir.

Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın en sevilen turizm ülkelerden biri olan İtalya’nın başkenti Roma’ya hem Ankara’dan hem de İstanbul’dan uçuşlar bulunuyor. İstanbul’dan Milano, Venedik, Cenova, Pisa, Bolonya, Torino, Katanya gibi şehirlere de direkt uçuşlar var.

Gece Hayatı

İtalyanlar sıcakkanlılıkları ve eğlenceye düşkünlükleriyle bilinirler. Bu sebeple de saat geç olmuş olsa bile gidebileceğiniz bir bar ya da kafe bulabilirsiniz. İtalya’nın büyük şehirlerindeki barlarda canlı müzik de yapılır. Hatta gün içinde sakin görünen kafelerde gece DJ performanslarıyla karşılaşmanız olası. İtalya seyahatinizde şarap barları da mutlaka denemelisiniz. Aperatifleriyle de popüler olan bu şarap barlarda İtalya’nın meşhur lezzetlerini tanıyabilirsiniz.

İtalya’daki gece kulüplerinin çoğuna giriş ücretsiz olmasına rağmen alkol fiyatları yüksek olabilir. Ücretli olan gece kulüplerinde de girişte yaklaşık 15 Euro ödersiniz. İtalya’nın en iyi gece kulüpleri Milano’da bulunur. Roma, Floransa, Venedik, Sicilya gibi şehirlerde de gece hayatı ve eğlence konularındaki her türlü beklentinizi karşılayacak bir mekân bulabilirsiniz.

Alişveriş/ Ne Alınır

İtalya tekstil ve giyim sektörüyle bilinen bir şehir olduğu için konu alışverişe gelince de giyim ön plana çıkıyor. Dünyaca ünlü moda markalarının doğum yeri olan İtalya’da uygun fiyatlı alışveriş yapmak da mümkün. Birçok outlet, lüks markaların sezon sonu ürünlerini indirimli fiyatlara alma imkânı sunuyor.

İtalya’dan dönerken sevdiklerinize hediye olarak şarap, makarna, parmesan, Limoncello likörü gibi İtalya’yla özdeşleşmiş şeyler getirebilirsiniz. Bunlar dışında; Floransa’dan deri ürünler, Murona’dan cam eşyalar, Venedik’ten maskeler, Palermo’dan da kuklalar hediye olarak alabileceğiniz ürünler arasında.

Festivaller ve Fuarlar

İtalya’nın birçok kasabasında geleneksel festivaller kutlanıyor. 5-6 Ocak’ta Epifani ve Befana, 25 Nisan’da Festa Della Madonna Bruna, 19-20 Mayıs’ta Festa Della Sansa, 5-7 Temmuz’da L’Ardia di San Constantino gibi festivaller İtalya’nın en bilinen etkinlikleri. İtalya’nın en ünlü klasik müzik festivali olan Festival Del Maggio Musicale Florentino Mart-Haziran ve Eylül-Aralık ayları arasında yapılır. Bu festival dünyaca ünlü şefleri ve orkestraları ağırlar.

İtalya’nın uluslararası festivalleri arasında, dünyanın en eski festivallerinden olan Venedik Uluslararası Film Festivali de bulunuyor. Cannes ve Berlin Film Festivalleri’nden sonra dünyanın en prestijli festivali olarak kabul edilir.

Tatiller / Önemli Günler

1 Ocak Yeni Yıl

6 Ocak Epifani

Paskalya

25 Nisan Özgürlük Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

2 Haziran Cumhuriyet Bayramı

15 Ağustos Ferragosto (Dini Bayram)

1 Kasım Azizler Günü

8 Aralık Meryem Ana Günü

25 Aralık Noel

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İtalya seyahatinizde araba kiralamaya karar verirseniz, park konusunda dikkatli olmanız gerekenler var. İtalya’da göreceğiniz mavi park yerleri ücretli olanlar. Park alanında bulunan ödeme makinasından tahmini park süreniz kadar ödeme yapıp aracınızın ön camına koymalısınız. Beyaz park alanları ücretsiz ama buraya park ederken zaman tabelalarını kontrol etmenizde fayda var çünkü limitli bir zaman dilimi olabilir. Eğer belirli bir çizgi yoksa orası da ücretsiz park alanı olabilir ama yine tabelaları incelemelisiniz. ZTL bölgeleri yazan tabelalara dikkat etmelisiniz. Bu bölgeler araç girişinin yasak olduğu yerlerdir.

İtalya’da tren biletinizi aldıktan sonra istasyonlardaki otomatlardan biletinizi geçerli olarak işaretlemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

İtalya’da Pazar günleri çoğu mağaza ve turistik yer kapalı oluyor çünkü İtalyanlar Pazar günlerini kendilerine ayırıp dinlenmeyi ya da kiliseye gitmeyi tercih ediyorlar. Bu durum toplu taşıma araçları için de geçerli oluyor. Pazar günleri ulaşım araçları daha az sayıda sefer yapıyorlar. Seyahat planlarınızda bunu göz önüne almanızı öneririz.

Ulaşım

Dünyanın en çok turist alan ülkelerinden biri olan İtalya’da şehirlerarası ulaşım için tren ya da otobüs kullanılır. Hız ve konfor arıyorsanız tren seçeneğini kullanmalısınız. Trenle yolculuk yaptığınızda gitmek istediğiniz şehrin merkezi duraklarına kolayca ulaşmış olursunuz. Tren biletlerinin fiyatları aldığınız saate ve yolculuk etmek istediğiniz tren saatine göre değişmektedir. Biletlerinizi seyahatinizi planlarken internet üzerinden alabilirsiniz.

Otobüsle yolculuk yapmayı tercih ederseniz yolunuz biraz uzayacaktır ama tren biletlerinin fiyatlarının yüksek olduğu durumlarda otobüs daha uygun fiyatlı bir seçenek oluyor. Otobüs biletleri www.buscenter.it adresinden alınabilir.

Kültür

Tarihinde Roma İmparatorluğu gibi köklü bir devletin yer aldığı ve Hristiyanlık için büyük önem taşıyan Vatikan’a ev sahipliği yaptığı için İtalya önemli bir kültürel bir birikime sahip. Dolayısıyla Avrupa’nın kültürel mirasına büyük katkı sağlar.

İtalya görsel sanatlar konusunda tarihin her döneminde gelişme göstermiş bir ülke. Sanat tarihinde önemli işlere imza atmış Michelangelo, Leonardo da Vinci, Caravaggio, Botticelli gibi ressamlar İtalya’nın önemli değerleri arasında bulunur.

İtalyan Edebiyatı’na bakıldığında yine tarihin önemli isimleri ve eserleri sayılabilir. Orta Çağ Avrupası’nın en önemli eserlerinden sayılan İlahi Komedya, İtalyan yazar Dante Alighieri’nin eseridir. Giordano Bruno ve Niccolo Machiavelli de İtalyan Edebiyatı’nın önemli yazarları arasında.

Ekonomi

Ekonomisiyle dünya genelinde 9. sırada, Avrupa Bölgesi’nde 3. sırada bulunan İtalya’da 2017 rakamlarına göre gayri safi yurtiçi hasıla 1,935 trilyon Amerika Doları. Ocak 2019 verilerine göre ülkedeki işsizlik oranı %10,5.

İtalya, milli servetinin yaklaşık olarak %75’inin üretildiği daha gelişmiş kuzey kısım ve daha çok tarıma dayanan az gelişmiş güney kısma ayrılmıştır. Bu sebeple, ülkenin kuzeyinde işsizlik oranı daha düşük ve kişi başına düşen gelir daha yüksektir.

İtalya ekonomisinin dayanakları arasında turizm başta olmak üzere, makine, tekstil, motorlu taşıtlar ve giyim bulunur. Dünyaya ihraç ettikleri arasında da tekstil ve giyim, üretim makineleri ve kimyasallar sayılabilir.

Vize Nasıl Alınır?

İtalya, bordo pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 güne kadar olan seyahatlerinde Schengen vizesi istiyor. Schengen vizenizi İtalya’dan almak için hazırlamanız gereken belgeler şu şekilde: başvuru formu, İtalya vize dilekçesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, nüfus kaydı, biometrik fotoğraf, çalışılan kurumdan alınmış izin belgesi, SGK hizmet dökümü, banka hesap özeti, taşınmaz malların tapuları, kira gelirleri (varsa), maaş bordroları, önceki vizelerin fotokopisi (varsa), otel rezervasyonları, gidiş dönüş uçak bileti, sağlık sigortası. Belgeleriniz arasına vize ücretini ödediğinizi belirten dekontu da eklemeyi unutmayın.

İtalyan Konsolosluğu’nun sitesinden edineceğiniz başvuru formunu İtalyanca ve Türkçe olarak eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Vize dilekçenizde mesleğiniz, maaş bilgileriniz, seyahatinizi kimin finanse ettiği ve seyahatinizin tarihlerini bildirmeniz gerekiyor. Aslında bu dilekçe sizin seyahatinizin bitiminde ülkenize geri döneceğinizin bir kanıtı olarak kabul ediliyor.

Türkiye Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği

Posta adresi: Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya Cumhuriyeti

Telefon: 0039-06 445 941

Faks: 00 39 06 494 15 26

E-mail: ambasciata.roma@mfa.gov.tr

Görev bölgesi: Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Lazio, Molise, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Umbria. Büyükelçiliğimiz, İtalya Devleti’nin yanı sıra; FAO, WFP, IFAD ve UNIDROIT kuruluşlarına da akreditedir.

Milano Başkonsolosluğu

Posta adresi: 36, Via Antonio Canova, 20145 Milano, İtalya

Telefon: 00 39 02 318 368 00

Faks: 00 39 02 3183 68 50

E-mail: consolato.milano@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Lombardia, Piemonte, Liguria, Emilia-Romagna, Marche, Val D’Aosta, Veneto, Friuli-Venezia Giulia, Trentino-Alto Adige

Para birimi
x