Vatikan Uçak Bileti Ara

Vatikan Para Birimi
EUR
İstanbul - (Başkent) Uçuş süresi
Vatikan Hakkında

Yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük ülkesi olarak kabul edilen Vatikan, İtalya’nın başkenti Roma’da yer alıyor. Katolik inancının merkezi olan Vatikan’da yerleşik olarak 1000 civarı kişi yaşıyor ve bu sayı turistlerle birlikte 1500’e yaklaşıyor.

Resmi dili İtalyanca olan ülkede yaşayanların önemli bir bölümü de İtalyan kökenli. Vatikan’da ayrıca devlet başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa’yı koruyan İsviçreli muhafızlar da ülkede yaşamını sürdürüyor.

Monarşi ile yönetilen ülkede geçerli olan para birimi euro. 1929 yılında imzalanan Laterno Antlaşması ile Vatikan’ın bulunduğu 44 hektarlık alanda ülkenin egemenliği İtalya tarafından tanınmış durumda. Bu antlaşma aynı zamanda başkent Roma’yı Katolikler için önemli bir hac merkezi haline getiren antlaşma olarak biliniyor.

Vatikan’ın ekonomik gelirleri büyük ölçüde ülkeye bağlı çok sayıda televizyon, radyo ve gazeteden sağlanıyor. Ayrıca Katolik halktan kesilen kilise vergisi, hediyelik eşya satışları, çeşitli bankalardan sağlanan faiz gelirleri, reklam gelirleri ve bağışlar da Vatikan’ın en önemli kaynakları arasında.

Ülkede görmeye değer yerlerin başında aynı zamanda Vatikan’ın giriş kapısı olarak kabul edilen San Pietro Meydanı ve Bazilikası, Vatikan Müzesi, Sistine Şapeli ve Vatikan Bahçeleri sayılabilir. Her mevsim ziyaret için elverişli olan Vatikan’ı yılın tüm dönemlerinde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi çeken Vatikan ve çevresini daha sakin zamanlarda görmek isterseniz ilkbahar veya sonbahar dönemlerini de tercih edebilirsiniz.

Ülkede yeme içme seçenekleri ise İtalyan mutfağının lezzetli alternatiflerinden oluşuyor. Vatikan ve çevresinde yer alan restoranlarda birbirinden leziz soslu makarnaları ve salataları tadabilir. İtalya’nın ünü ülke sınırlarını aşan kahvelerini içebilirsiniz. Lazanya, penne ve ravioli ise kesinlikle denenmesi gereken tatlardan.

Vatikan’da ayrıca dünyanın en kaliteli ve lezzetli şaraplarından bazılarını içme şansınız da var. Tatlı olaraksa lezzeti ile uzun süre ziyaretçilerin akıllarında yer eden tiramisu ve dondurma seçenekleri burada sizi bekliyor.

Vatikan’da kış aylarında her Çarşamba günü gerçekleşen Papa’nın kabul gününde önceden başvuru yapmak şartıyla Papa’yı ziyaret etme ve görüşme şansınız var. Bu güne katılmak isteyenlerin Hıristiyan olması ve ziyaret öncesinde bağlı bulundukları kiliseden yazı almaları ise başvuru için aranan koşullar arasında.

Vatikan ziyaretiniz sırasında başta dinsel motifli anahtarlık, giysi, şapka, kartpostal ve kupa olmak üzere onlarca hediyelik eşya arasından seçim yapabilirsiniz. Tüm bunların yanında Roma’yı tasvir eden çok sayıda hediye seçeneğini de Vatikan’da bulabilirsiniz.

Ülke dünyanın en turistik merkezlerinden biri olduğundan İngilizce konuşarak kolayca iletişim kurabilirsiniz. Bununla birlikte taksi ve restoran gibi yerler için öğreneceğiniz basit İtalyanca kelimeler işinizi kolaylaştıracaktır.

Vatikan Havalimanları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Vatikan uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Vatikan uçuşları için arama yaptığınızda iniş yapabileceğiniz havalimanlarına uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Vatikan uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Yakın Ülkeler

Para birimi