Bolonya Şehir Rehberi

Bolonya Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:İtalya
Bilinen İsimleri:Comune di Bologna
Dil:İtalyanca
Nüfus:1.000.000
Din:Hıristiyan
Tel Kodu:051
Para Birimi:Euro
Zaman Dilimi:OAZD (+1)
Vize:Vize
Konsolosluk:Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya Cumhuriyeti
world

Genel Bilgiler / Rehber

Kuzey İtalya’da Emilia-Romagna bölgesinde yer alan Bolonya, Avrupa’nın tarih kokan şehirlerinden birisidir. Özellikle tarihle iç içe olan mimari yapısı ve binaların çoğunun kırmızı tuğlalarla inşa edilmesinden dolayı Kızıl Şehir olarak da anılmaktadır. İtalya’nın en kalabalık 7. şehri olan Bologna’da nüfusun %90’lık kısmı İtalyanlardan geriye kalanlar ise Çeşitli Avrupa ülkeleri ve Doğu Asya’dan gelen insanlardan oluşmaktadır.  

Bolonya kültürel açıdan olduğu kadar ekonomik açıdan da İtalya’nın önde gelen şehirlerinden birisidir. Özellikle zenginliği ve refah seviyesinin yüksek olması ile dikkat çekmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi ise Bolonya’nın hem otoyollar hem de tren hatları açısından çok önemli bir kavşakta olmasından dolayıdır. Bu konumu sayesinde önemli bir ticari merkez haline gelmiştir. Bunun yanında Bologna ekonomisine tarımında büyük katkısı vardır.

Dünyanın en eski üniversitesi olan Bologna üniversitesi de bu bölgeye farklı bir anlam kazandırmaktadır. 1088 yılında kurulan bu üniversite halen faaliyette olup, kentin kültürel ve sosyal hayatını zenginleştiren binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin kültürel olarak gelişmesinde çok etkili olan bu üniversitenin mezunları arasında Dante, Kopernik, Francesco Petrarca ve Erasmus gibi isimler yer almaktadır.

Dünyanın en önemli Ortaçağ Rönesans, barok sanatsal eserlerini Bologna’da görebilirsiniz. Bunun yanında Bologna ortaçağ kuleleri, antik binalar, tarihi klişeler gibi pek çok sanat eserinin iç içe geçtiği birinci sınıf bir mimari ve sanat şehridir. 2000 yılında Dünya Kültür Başkenti seçilmesinde de tüm bunlar etkili olmuştur.

 

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Bolonya, nemli subtropikal iklimin etkisinde olan bir bölgedir. Bu iklimin etkisiyle birlikte Bologna’da yazlar sıcak ve nemli, kışlar ise serin geçmektedir. Ancak bu iklimin etkisiyle bölgedeki nem oranı her zaman yüksektir. Genellikle ılıman ve nemli bir hava vardır.

Bu bölgede yağmurlar genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında düşmekte olsa da yılın her döneminde yağış görülmektedir.  Bunun yanında kış ayları ise genellikle kar yağışlı geçmektedir. Ortalama sıcaklık yaz aylarında 24 derece civarında seyrederken, kış aylarında ise sıcaklık 3 ile 8 derece arasında değişmektedir. Bolonya’nın yılık ortalama sıcaklığı ise 14 derecedir. 

world

Nasıl Gidilir

Bolonya’ya ulaşmak için İzmir, İstanbul, Ankara’da yer alan uluslararası havalimanlarından direkt ya da aktarmalı olarak ortalama 2 saat 45 dakikada yapılan seferleri tercih edebilirsiniz. İzmir’den ulaşmak için Lufthansa hava yollarını, İstanbul ve Ankara’dan ulaşmak için ise Pegasus ve Türk Hava Yolları’nı kullanabilirsiniz.

Bologna Guglielmo Marconi Havalimanına ile şehir merkezi arasında 6 km gibi bir uzaklık bulunmaktadır. Şehir merkezine gitmek için, sizin 20 dakikada şehir merkezinde olmanızı sağlayan otobüs seferlerini kullanabilir, araba kiralayabilir, şehir merkezine giden trene binebilir ya da havalimanındaki taksileri tercih ederek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

İtalyan mutfağı, dünyanın en meşhur ve en çok sevilen mutfaklarından birisidir. Özellikle zengin çeşitliliği ile çok dikkat çekmektedir. İtalyan mutfağında kullanılan pek çok ürün olmasına rağmen, en belirgin ürünlerin başında peynir gelmektedir. Özellikle pizza yapımında da kullanılan mozzarella peyniri, İtalya’nın en çok bilinen peynirlerinden birisidir. Bunların yanında İtalyan mutfağına özgü, tüm dünyaya yayılmış olan makarna ve pizza çeşitleri de bu mutfağın ne kadar lezzetli olabildiğini göstermektedir.

Bolonya, İtalyan mutfağının en güzel örneklerinin sergilendiği şehirlerden bir tanesidir. Özellikle bolonez sosun adının Bologna’dan gelmesi de Bologna’da ne yenileceğine dair güzel bir ipucu vermektedir. Bologna’ya gittiğinizde ilk denemeniz gereken yemeklerden birisi bolonez soslu makarna olmalıdır. Bunun yanında burada birbirinden lezzetli soslara sahip farklı makarna türlerini ve çeşitli pizzaları deneyebilirsiniz.

İtalya’nın en güzel yemeklerini yiyebileceğiniz Bologna’da birbirinden kaliteli yemekler yapan yüzlerce restoran bulabilirsiniz. Özellikle ailelerin işlettiği eski İtalyan restoranları, İtalyan mutfağını yakından tanımanıza güzel bir fırsat olacaktır. Bologna’da İtalyan yemeklerinin tadını çıkararak güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz, size tavsiyemiz Santo Stefano meydanına yakın olan Osteria de Poeti’yi denemeniz olacaktır. Burada İtalyan yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Bologna’ya özgü olan bolonez sosun tadına bakmak isterseniz, Trattoria Gianni Via Clavature’yi deneyebilirsiniz. İtalyan mutfağı yemekleri ile olduğu kadar ufak atıştırmalıklarıyla da ünlüdür. Bu atıştırmalıkları deneyebileceğiniz en iyi yerlerden birisi ise Rosa Rosae’dır. 

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Piazza Maggiere

  Bologna’nın en ünlü meydanı burasıdır. Bologna’da gitmek isteyeceğiniz tarihi yerlerin pek çoğu da zaten bu meydan üzerinden yer almaktadır. Biraz ufak bir meydan olmasının yanı sıra, etrafında bulundurduğu binalar ve sanat eserleri ile çok değerlidir. Bologna’nın simgelerinden birisi olan Neptün Çeşmesi de bu meydanda bulunmaktadır.

 • Palazzo Communale

  Maggiere Meydanı’nın batısında yer alan bu bina, günümüzde belediye binası olarak hizmet vermektedir. Belediye binası içerisinde gezebileceğiniz pek çoksalon bulunmaktadır.

 • Neptün Çeşmesi

  Bologna’nın en önemli simgelerinden biri haline gelmiş olan Neptün çeşmesi, Maggiere Meydanı’nda yer almaktadır. Bu çeşmenin üzerinde ise Roma mitolojisinde denizler, depremler ve atlar tanrısı olan Neptün’ün bir heykeli yer almaktadır.

 • Salaborsa

  Maggiere Meydanı’nın girişinde yer alan Salaborsa, eskiden ticaret merkezi olarak kullanılan bir binadır. Kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bu bina günümüzde kütüphane ve kültür merkezi halini almıştır. Özellikle ziyaretçilerini tavan mimarisi ile etkilemektedir.

 • Palazzo del’ Archiginnasio

  Günümüzde şehir kütüphanesi olarak hizmet veren bu bina, daha önceleri ise şehir üniversitesinin merkezi olarak hizmet vermiştir. Bu binanın avlusunu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • San Domenico Bazilikası:

  Michelangelo’nun ufak heykelciklerini görmek istiyorsanız, San Domenico bazilikasını ziyaret edebilirsiniz. Bu bazilikada Aziz Domenico’nun lahtinin üzerinde Michelangelo’nun heykelcikleri vardır.

 • Asinelli ve Garisenda Kuleleri

  Bologna’nın en önemli yapılarından olan bu kuleler aynı zamanda Bologna’nın bir başka sembolüdür. Bologna’da orta çağdan kalma pek çok kule bulunmaktadır. Bu kuleler içerisinde en yükseği ise 498 basamak ile çıkılmak zorunda olunan Asinelli Kulesi’dir. Bu kulenin tepesine çıkarak, Bologna’yı yukarıdan seyredebilirsiniz.

 • Palazzo del Podesta

  Bologna’daki eşsiz mimariye sahip yapılardan birisidir. Burada bir kolona fısıldadığınızda, arkadaşınızın sizi farklı bir kolondan duymasına şahit olabilirsiniz. Bu bina aynı zamanda şehirdeki tek turizm ofisi olarak kullanılmaktadır.

world

Ne Yapılır

Bolonya’ya gelen turistler için çok fazla seçenek bulunmaktadır. Özellikle tarihe meraklı insanlar için Bologna’daki tarihi ve turistik yerleri gezmelerini tavsiye ederiz. Bologna’da bulunan tarihi yapıları gezmek için kendinize bir günden fazla bir zaman ayırmanız gerekecektir. Çünkü Bologna’da çok fazla ve tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapıları ziyaret ederek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Sadece tarihi yapıları gezmek istemiyorsanız Bologna’daki birbirinden güzel restoranlara uğrayabilirsiniz. İtalyan mutfağını tanımak ve bu eşsiz tatları tatmak için Bologna en iyi seçeneklerden birisidir. Burada gönlünüzce yemek yiyebilir ve birbirinden farklı lezzetleri deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda Bologna’nın bir öğrenci kenti olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu yüzden eğlence için pek çok mekan bulabilirsiniz. Bunun yanında Bologna pek çok konsere ve festivale ev sahipliği yapmaktadır. 

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Bolonya’da eğlence denilince ilk akla gelen şeylerden birisi tiyatrodur. Tarih boyunca tiyatro bu şehir için çok önemli bir eğlence kaynağı olmuştur. Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla birlikte bu alanlarda büyük gelişmeler yaşanmış.

Ayrıca Bologna, tam bir öğrenci kenti olduğundan dolayı gece hayatı çok aktif bir şehirdir. Bu şehirde irili ufaklı pek çok eğlence mekanına ve bara rastlayabilirsiniz. Bu tür mekanların pek çoğu sabaha kadar hizmet vermekte olduğu için gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Bologna’da ziyaret etmeniz gereken eğlence mekanlarının başına 600 yıldır faaliyette olan Osteria del Sole adlı barı koymalısınız. Bunun dışında yerel sanatçıları dinlemek ve dans gösterilerini izlemek isterseniz, Bologna’nın en kalabalık mekanlarından olan Matis adlı mekanı gece boyunca ziyaret edebilirsiniz. 

world

Alışveriş / Ne Alınır

Bolonya, bir tarih ve kültür kenti olduğu kadar eğlence ve alışveriş içinde çok uygun bir yerdir. Özellikle de pek çok meşhur markanın doğduğu yerin Bologna veya İtalya’nın farklı kentleri olduğunu düşünecek olursanız, Bologna’nın alışveriş için ne kadar uygun bir şehir olduğunu görürsünüz. İtalya’nın en büyük şehirlerinden biri olması ve refah seviyesinin yüksekliği, bu bölgede alışveriş imkanlarının da artmasını sağlamaktadır.

Bologna’da alışveriş yaparken, öncelikle tarihi hediyelik eşya dükkanlarından arkadaşlarınıza veya sevdiklerinize çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Bunun dışında yine bu civarlarda bulunan mağazalardan İtalya’ya özgü peynirleri ve şarap çeşitlerini bulabilirsiniz.

world

Festival / Fuar

 • Angelica: Uluslararası çağdaş müzik festivali, Mayıs ayında düzenlenmektedir.

 • Bologna Caz Festivali: Ekim, Kasım aylarında düzenlenmektedir.

 • Biografilm Festivali: Biyografilere adanan uluslararası film festivali, Haziran ayında düzenlenmektedir.

 • Bologna Motor Show: Aralık ayında düzenlenen, Avrupa’nın en önemli araç tanıtım festivallerinden biridir.

 • BilBolBul: Kasım sonunda düzenlenen, uluslararası karikatür festivalidir.

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak - Yeni Yıl

 • 6 Ocak - Yortu

 • 25 Nisan - Özgürlük Yıldönümü

 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı

 • 2 Haziran - Cumhuriyet Bayramı

 • 15 Ağustos: Ulusal Bayram

 • 1 Kasım - Azizler Günü

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Bologna’da kullanılan para birimi Euro, yanınızda taşıyacağınız parayı havalimanından ya da şehirde bulunan döviz bürolarından Euro’ya çevirebilirsiniz. Bunun dışında Bologna haritası, ziyaret edeceğiniz müzelerin açılış-kapanış saatleri ve giriş ücretlerini içeren belgeleri Bologna’nın kalbi olan Maggiere Meydanı’ndaki turizm ofisinden edinebilirsiniz. Özellikle dar sokaklarda kaybolmamak için haritaya çok ihtiyacınız olacaktır.

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

  world

  Ulaşım

  Bologna’daki en güzel şeylerden birisi de ulaşım seçenekleridir. Özellikle havalimanı şehir merkezine sadece 6 km uzaklıkta olduğu için, buradan şehir merkezine gitmek çok kolaydır. Taksi, metro ya da shuttle otobüs seferlerini kullanabilirsiniz.

  Bologna şehir merkezinde ziyaret etmek isteyeceğiniz hemen hemen her şey Maggiore Meydanı’na yürüme mesafesinde olduğundan, ulaşım için bir araç kullanmak zorunda kalmadan Bologna ziyaretinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak yine de ulaşım için Bologna’da treni kullanabilirsiniz. Bologna, çok geniş bir tren ağı bulundurmaktadır. Bunun dışında seyahatlerinizi otobüs ve taksiler ile de gerçekleştirebilirsiniz.

  Setenay Gökdağ
  Setenay Gökdağ
  Para birimi