Palermo Uçak Bileti Ara

Sizin için Seçtiğimiz Palermo Varışlı Uçuşlar

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Palermo Hakkında

İtalya’nın Sicilya Adası’nda yer alan sahil ve liman kentidir. Sicilya Adası’nın başkenti ve İtalya’nın beşinci büyük şehridir. Adanın kuzeybatısında, kentle aynı adı taşıyan Palermo Körfezi kıyısında bulunmaktadır. ‘Mafya’nın, özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında, bu kentten dünyaya yayıldığı bilinmektedir. Fenikeliler tarafından M.Ö. 8. yüzyılda kurulan şehir, elverişli coğrafi ve ticari konumu nedeniyle çok sayıda medeniyet ve ülke tarafından ele geçirilmiş ve yönetilmiştir. Toprakları üzerinde hüküm süren çoğu devletin başkentliğini yapmıştır. Fenikelilerden sonra sırasıyla Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Arap Ağlebi Hanedanlığı, Normandiya Krallığı, Sicilya Krallığı ve Napoli Krallığı Palermo’nun kent tarihine damgasını vuran medeniyetler ve ülkelerdir. Palermo en parlak dönemini Arap Ağlebi Hanedanlığı ve Normandiya Krallığı zamanında yaşamıştır. Şehir adını, Latince’de ‘büyük liman’ anlamına gelen ‘Panormus’ sözcüğünden almıştır.

Palermo’da turizmin yanı sıra gemi, kimya, ilaç, dokuma, çimento, mobilya, bira, konserve ve tütün işleme sanayileri gelişmiştir. Üzerinde yaşattığı bütün medeniyet ve kültürlerin eşsiz bir sentezi ve mozaiği ile şekillenen Palermo, bugün Avrupa’nın ve dünyanın en gözde tarih, kültür ve turizm kentleri arasında yer almaktadır. Şehir, bu denli büyük bir kültür mirasının üzerinde, her yıl düzenlenen Kültür Festivali ‘Kals’art’a ev sahipliği yapmaktadır. Palermo Katedrali, Normanni Sarayı, Monreal Katedrali, Tiyatro Massimo, Monte Pelegrina San Rozalya Kilisesi, İskelet Müzesi, Garibaldi Tiyatrosu, Utanç Çeşmesi, Kapuçin Manastırı, Corso Vittorio Emanuele Caddesi ve Dört Mevsim Meydanı, kentin başlıca gezi merkezleridir. Palermo, ılıman iklim etkisindedir. Palermo Falcone-Borsellino Uluslararası Havaalanı kent merkezine 35 km. uzaklıktadır.

Havalimanından Palermo Şehir Merkezine Ulaşım

Aynı zamanda Falcone-Borsellino Havalimanı olarak da bilinen Palermo Havalimanı, Palermo’nun merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor. İtalya’nın en gözde adalarından Sicilya’nın merkezi Palermo’da yolcularına hizmet veren Falcone-Borsellino Havalimanı aynı zamanda İtalya’nın güneyinde yer alan en yoğun havalimanı olarak biliniyor.

4 bölüme ayrılan havalimanından Ryaniar, Air Italy, Air Berlin ve easyJet gibi çok sayıda havayolu firmasının seferleri ile uçmak mümkün. İtalya’nın en çok yolcu taşınan havalimanlarından olan Palermo Havalimanı’nda restoran ve kafelerin yanı sıra bir banka ile para çekip gönderebileceğiniz ATM cihazlarını bulabilirsiniz. Havalimanında ayrıca biri Alitalia Havayolları’na, diğeri ise diğer havayolu firmalarına ait olmak üzere iki VIP yolcu salonu da bulunuyor.

Engelli dostu olan havalimanında hem asansörler hem de tuvaletler ve diğer ortak alanlar engellilerin kullanımına uygun. Havalimanından Palermo’nun merkezine ulaşmak için kullanabileceğiniz ulaşım alternatifleriniz ise otobüsler, taksiler, araç kiralama ve havalimanı servisleri. Bu seçenekler arasında taksiler aynı zamanda turistler tarafından en sık tercih edilen araç. Otobüs ise şehirde taksiyle karşılaştırıldığında daha ekonomik bir seçim olarak yolcularını bekliyor.

Kentte bir diğer seçeneğiniz olan araç kiralama ise hem Palermo ve çevresinde hem de Sicilya’nın diğer şehirlerine ulaşım için değerlendirebileceğiniz oldukça kullanışlı bir yöntem. Kentin merkezinde ise yürüyerek veya bisikletlerle birçok yere rahatça ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Otobüs

Kentte havalimanı ile şehir merkezi arasında hizmet veren otobüsler The Prestia e Comande adıyla da anılıyor ve terminal binasının hemen dışında yolcularını bekliyor. Otobüslerle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz +39 0 915 804 57 numaralı telefonla da görüşebilirsiniz.

Palermo’nun merkezine yani Piazza Castelnuovo ve Central Station'a hareket eden otobüsler yine buralardan yolcularını alarak havalimanına doğru yoluna devam ediyor. Her yarım saatte bir hareket eden otobüslerin havalimanından ilk hareket saati 06:30. Şehir merkezinden havalimanına yapılan seferlerin başlangıç saati ise 05:00. Ortalama 40-50 dakika süren bu yolculuk için otobüslere ödemeniz gereken tutar her bir yolcu için ortalama 7-8 euro.

Havalimanından Agrigento ve Trapani gibi merkezlere de otobüslerle ulaşım mümkün. Ancak bu rotalar için düzenlenen seferlerin sıklığı daha düşük. Ödemenizi otobüs içinde nakit olarak yapabilirsiniz ancak yanınızda bunun için euro bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Şehirde hizmet veren ulaşım araçlarında farklı para birimleri ile ödeme genellikle kabul edilmiyor.

Taksi

Palermo’da Falcone-Borsellino Havalimanı’ndan kentin merkezine taksileri kullanarak da rahatlıkla gelebilirsiniz. Havalimanı terminalinin gelen yolcu çıkışında yolcuları karşılayan taksilerin ücretleri çok düşük olmasa da sundukları rahat ulaşım olanağı sayesinde bir miktar daha fazla ödemeyi göze alabilirsiniz. Üstelik kentte taksi sürücüleri şehir merkezi ve oteller hakkında fazlasıyla bilgi sahibi. Bu sayede otelinizi ve gideceğiniz diğer noktaları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Taksi ile havalimanından Palermo’nun merkezine yapılan yolculuk ortalama 45 dakika sürüyor ve bu süre sonunda taksilere ödemeniz gereken tutar 35 euro civarında. Eğer yakınlarınızla birlikte seyahat ediyorsanız veya havalimanından kent merkezine gelecek başka yolcularla taksinizi paylaşırsanız ödeyeceğiniz tutarı bir miktar daha düşürme şansınız da var.

Araç Kiralama

Palermo araç kiralamak için de harika bir şehir. Kentte havalimanına iner inmez terminal binasında karşınıza çıkacak AVIS, Europcar, Hertz ve Autoeuropa gibi firmalardan aracınızı kiralayarak yolculuğunuza yön verebilirsiniz. Şehirde araç kiralama hem Palermo’nun çevresini hem de Sicilya’nın diğer bölgelerini özgürce gezmek için de son derece ideal. Aracınızı kiralamadan önce internetten rezervasyon yaptırarak hem avantajlı fiyatlardan yararlanabilir hem de seçeneklerinizi rahatlıkla görebilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Palermo’da havalimanı servislerini kullanarak şehrin merkezine ulaşım da ziyaretçilerin en çok tercih ettiği seçenekler arasında. Havalimanı servisleri genellikle otobüslerden ve bazen taksiden daha yüksek ücretli olsa da çok yoğun olmayan dönemlerde daha düşük bir ücret karşılığında bu servislerden yararlanabilirsiniz.

Palermo’da bazı otellerin ücretsiz olarak misafirlerine sundukları havalimanı servisleri de olabilir. Ancak bunun için öncelikle bilgi almalı ve gerekirse rezervasyon yaptırmalısınız. Yolculuk için hazırlığınızı yaparken otelinizle görüşebilir ve eğer varsa oteliniz tarafından sunulan bu servisleri kullanarak Palermo’nun merkezine yaklaşık 40 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Lüks Araçlar

Palermo’da çok tercih edilen bir seçenek olmasa da havalimanından şehrin merkezine yapacağınız yolculukta lüks araçlardan da yararlanabilirsiniz. Palermo’da bulunan bazı oteller ve özel şirketler tarafından sunulan bu hizmetin bedeli araca ve döneme göre değişiklik gösterse de diğer seçeneklere kıyasla daha yüksek olduğunu unutmayın.

Balayı için gelen çiftler tarafından da tercih edilen ve genelde yolcularını özel şoförü ile karşılayan lüks araçlardan yararlanmak isterseniz internette kısa bir araştırma yaparak bu araçlarla ilgili bilgi alabilirsiniz.

13/07/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Palermo uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Palermo varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Palermo uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Palermo uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Palermo uçuşları Punta Raisi Havalimanı'na düzenleniyor.

Palermo yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Palermo 2 saat 20 dakika, Ankara-Palermo 2 saat, Antalya-Palermo 1 saat 50 dakika, Bodrum-Palermo 1 saat 30 dakika, Gaziantep-Palermo 2 saat 40 dakika, İstanbul-Palermo 1 saat 40 dakika, İzmir-Palermo 1 saat 30 dakika, Trabzon-Palermo 2 saat 50 dakika sürüyor.

Palermo uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Palermo uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Palermo Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Paz
18ºC
25ºC
Paz
Pzt
16ºC
27ºC
Pzt
Sal
15ºC
24ºC
Sal
Çar
15ºC
23ºC
Çar
Per
13ºC
22ºC
Per
Uçuş Süreleri
2s 20dk
1s 50dk
1s 30dk
2s 40dk
1s 40dk
1s 30dk
2s 50dk
Haritada Görüntüle
Palermo Alternatif Ulaşım
Para birimi