Torino Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Torino Hakkında

İtalya’nın kuzeyinde bulunan Torino, Alpler ile çevrili olan Po Nehri'nin sol kıyısında konumlanıyor. İtalyanca Torino sözcüğü ‘küçük boğa’ olarak karşılık bulduğundan, şehrin flamasında da boğa resmi bulunuyor. Şehir, ülkenin önemli sanayi ve turistik bölgelerinden biridir. İtalya’ya ait otomobil üretiminin beşte dördü Torino şehrinde yapılıyor.

İtalya’nın otomobil başkenti olarak adlandırılan Torino şehri, Akdeniz iklimi bölgelerinde bulunan diğer önemli İtalyan şehirlerine bir karşıt olarak, nemli sub-tropik bölgede bulunuyor. Kışlar nispeten soğuk ve kuru geçiyor. Yazlar şehrin ovalık taraflarında epeyce sıcak ama tepelik taraflarında ılımlı geçiyor. En çok yağışı ilkbahar ve sonbahar döneminde alır. Şehirde ölçülen en yüksek ısı 37 santigrat derece olarak biliniyor. İstanbul’dan Torino’ya doğrudan uçak seferleri bulunuyor. Uçuş süresi yaklaşık 3 saattir. Torino’ya mayıs-eylül arası gitmek ideal. 

Turistler, Alplere yakınlığından dolayı kış sporları için bu kenti tercih ediyor.Zengin ve Akdeniz sebzeleriyle bilinen İtalyan mutfağından farklı lezzetler tadabileceğiniz şehirde, birçok büyük restoran ve bar bulunuyor. Şehirdeki en önemli yapı, 1888 yılında tamamlanan Mole Antonellianasinagogu’dur. Bu yapı Yahudi dininin Avrupa’daki en uzun yapısıdır. Palazzo Carignano, Palazzo Reale, Palazzo Madama ve John Bapdist Katedrali görülmesi gereken önemli merkezler arasında yer alıyor. Mısır Müzesi de Avrupa’nın en zengin arkeolojik koleksiyonlarına sahiptir.

Po Nehri’ne kıyısı olmasından dolayı nehrin kenarında geceleyin de bar ve gece kulüplerinde yerli ve turistlere rastlamak mümkün. Torino uluslararası kitap ve müzik festivalleri için yurt içi ve yurt dışından birçok insan bu şehre akın ediyor.

Havalimanından Torino Şehir Merkezine Ulaşım

Torino Havalimanı, 1953 senesinde kurulduğu günden bu yana büyük gelişim göstermiş son derece güvenli ve konforlu hizmet veren, yılda 5 milyonun üzerinde yolcu trafiğine sahip İtalya’nın aynı zamanda Avrupa’nın gözde havalimanlarından biridir. Torino Havalimanı,

Torino şehir merkezinin 16 km kuzeybatısında yer alır. Torino Havalimanı’na iniş yapan yolcuların büyük bir kısmı, şehir merkezine ulaşmak için taksilerden ziyade daha ucuz ve daha hızlı olan tren, otobüs ya da metroyu tercih etmektedirler.

Havalimanından şehre ulaşım açısından gerçekten karışık olmayan ve her noktaya ulaşabilen bir ulaşım ağına sahiptir. Ücret açısından da yolcular için gayet makul. Torino Havalimanı’ndan Torino şehir merkezine ulaşımınızda tren, otobüs, otomobil veya taksileri tercih edebilirsiniz.

Şehre ulaştığınızda da en çok şahit olacağınız şeylerden biri; genci yaşlısı herkesin küçük valizlerle hafta sonu tatillerine trenleri kullandığı olacaktır. İtalya’nın genelinde de tren yaygın olarak kullanılıyor. Çünkü trenler hem hızlı hem de rahat bir ulaşım ağına sahip. Torino Havalimanı’ndan da şehre ulaşım en kolay şekilde trenle gidebilirsiniz. Bunun dışında ulaşımınızı otomobille yapmak istiyorsanız; havalimanında bulunan araç kiralama şirketlerinden birini seçerek otomobilinizle seyahatinize başlayabilirsiniz.

Tren

Torino Havalimanı ile şehir merkezi arasında demiryolu ağı bulunuyor. Havalimanı terminalinden sadece birkaç metre uzaklıkta bulunan havaalanı istasyonundan bineceğiniz tren ile Torino şehir merkezine yaklaşık 19 dakikada varabilirsiniz. Varacağınız istasyonun adı GTT Dora Tren İstasyonu’dur. Trenler son derece lüks, modern ve konforlu. Havalimanından Torino şehir merkezine ulaşımınız için bineceğiniz trene vereceğiniz ücret sadece 3 Euro.

Tren biletleri, geliş salonundaki bilet ofisinde satılıyor. Torino (Turin) büyükşehir demiryolu sistemi, 8 hat ve 93 istasyonla hizmet vermektedir. Bu sistemin büyük bir kısmı, kentin içinden ve yeraltından çalışan yeraltı demiryolundan oluşur. Torino-Ceres Demiryolu ağı, Torino Havalimanı ile 2006 Kış Olimpiyatları için açılan, Torino ile havaalanı arasındaki ilk istasyondur. Torino Havalimanı’ndan şehir merkezine tren ile rahat ve ucuz bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Kış olimpiyatlarının ardından ulaşım ağlarını bir anda genişleten Torino, halen de ulaşımı üst düzeye çıkarmak için çeşitli projeler yürütüyor. Yakın gelecekte Torino-Ceres demiryolunu Torino-Milan demiryoluna bağlama çalışmalarına başlanacak.

Otobüs

Torino’yu seyahat edenler, en az tren kadar otobüsleri de havaalanında şehir merkezine ulaşmak için kullanılıyor. SADEM otobüs hizmetleri, Torino Havalimanı ile Torino şehir merkezi arasında seferler var. Otobüs durakları doğal olarak trene nazaran daha yoğun. Porta Nuova tren istasyonu, Porta Susa tren istasyonu (242/245 numaralı Stradella otobüsü aracılığıyla), Borgaro ve Caselle şehir merkezi gibi birçok durma noktası var. Tek yön ücreti, 6.50 €, Torino + Piemonte Kartı ile olursa 5 € olur. Yolculuk süresi ortalama 45-50 dakika sürer. Otobüse binmeden önce mutlaka biletinizi satın almanız gerekir.

Torino havalimanı ile şehir merkezi arasında hizmet veren SADEM Otobüs Servisi seferleriyle ilgili bilgi almak isterseniz; web sitesini ziyaret edebilir ya da +39 011.3000611 numarasını arayabilirsiniz. Purto Nuova ve Porta Susa FS tren istasyonları birbiriyle bağlantılıdır Otobüs transferiyle Sestriere, Sauze d’Oulx, Cesana, Sansicario, Claviere, Bardonecchia, Pragelato, Pinerolo, Limone Piemonte ve French kayak merkezlerine (Montgenevre, Briançon/Serre Chevalier) ulaşabilirsiniz. Torino Havalimanı’nın geliş terminalinde bilet ofisi (Ricevitoria) ve otomatik bilet makineleri bulunmaktadır. Biletlerinizi otobüsünüze binmeden önce bu noktalardan birinden temin edebilirsiniz.

Taksi

Torino Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızda taksi tercih edebilirsiniz. Taksiler, havalimanı geliş terminalinin çıkışının solunda yer alıyor. Torino Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için bineceğiniz bir taksiye yaklaşık olarak 30/50 Euro ücret ödersiniz. Yolculuk süreniz trafiğe bağlı değişkenlik gösterebilir ama genellikle 30-35 dakika sürer. Taksi ücretlerinin yüksek olmasının yanı sıra; aslında pek de ihtiyaç yoktur. Havalimanında rahatlıkla taksi bulabilirsiniz fakat şehir içindeyken ayrı ayrı taksiciler göremezsiniz. Hepsinin tek ve ortak numarası vardır: +39.011.5737 / 5730.

Araç Kiralama

İtalya seyahatiniz boyunca hiçbir toplu taşıma aracını kullanmak istemiyor ve rotanızı kendi arabanızla gezmek istiyorsanız; Torino Havalimanı’na indiğiniz anda terminalde bulunan araç kiralama hizmetlerinden birine gitmenizde fayda var. Aracınızı kiralarken mutlaka navigasyonlu alın. Bilmediğiniz bir yer olduğu için kaybolma riskiniz yüksektir.

Torino’da araba kullanımında bir sıkıntı çekmezsiniz çünkü yoğun bir trafik yaşanmaz ve yollar karmaşık değildir. Torino Havalimanı’ndan kiraladığınız aracınızla Torino şehir merkezine ortalama 20-25 dakikada varırsınız.

12/06/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Torino uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Torino varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Torino uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Torino uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Torino uçuşları Caselle Havalimanı'na düzenleniyor.

Torino yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Torino 3 saat, Ankara-Torino 2 saat 40 dakika, Antalya-Torino 2 saat 40 dakika, Bodrum-Torino 2 saat 20 dakika, Gaziantep-Torino 3 saat 10 dakika, İstanbul-Torino 2 saat 10 dakika, İzmir-Torino 2 saat 10 dakika, Trabzon-Torino 3 saat 10 dakika sürüyor.

Torino uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Torino uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Torino Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Paz
9ºC
21ºC
Paz
Pzt
8ºC
24ºC
Pzt
Sal
9ºC
24ºC
Sal
Çar
9ºC
23ºC
Çar
Per
10ºC
24ºC
Per
Uçuş Süreleri
2s 40dk
2s 40dk
2s 20dk
3s 10dk
2s 10dk
2s 10dk
3s 10dk
Haritada Görüntüle
Torino Hakkında Daha Fazla
Torino Alternatif Ulaşım
Para birimi