Umman Otelleri Ara

En uygun Umman otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Umman otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Umman Hakkında

Umman Sultanlığı olarak da anılan Umman, Arap Yarımadası’nda, Basra Körfezi’nin kıyısında yer alıyor. Suudi Arabistan, Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri ile sınır komşusu olan ülkenin Hint Okyanusu’na da kıyısı var.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu bilinen ülke topraklarında bulunan izlerden Umman’da ilk yerleşimlerin bundan 10 bin yıl öncesine dek uzandığı tahmin ediliyor. Tarihi boyunca çok sayıda kabile ve topluluğa ev sahipliği yapan Umman’ın başkenti ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehri Muskat. Ülkenin resmi dili Arapça, resmi dini ise İslam.

Üniter parlamenter monarşi ile yönetilen ülkenin nüfusu ise 3 milyona yaklaşıyor. Ülke nüfusunu genellikle Arap asıllı Umman halkı oluştursa da az sayıda da olsa diğer ülkelerden gelen göçmen nüfus da ülkede yaşamını sürdürüyor. Göçmenlerin önemli bir bölümünü Pakistan, Hindistan ve Afganistan gibi farklı ülkelerden Umman’a çalışmaya gelen işçiler oluşturuyor.

Bulunduğu konumun da etkisi ile yıl boyunca hava sıcaklıklarının oldukça yüksek seviyelerde seyrettiği Umman’da kıyı kesimlerinde kısmen nemli bir hava hâkim. Bununla birlikte iç kesimlerde oldukça kuru ve sıcak çöl ikliminin izlerini görmek mümkün. Ülkede etkili olan kavurucu sıcaklar nedeniyle Umman’ın geneli çöllerle kaplı. Başkent Muskat’ın dışında ülkenin diğer önemli şehirleri arasında Suveyh, Mirbat, Sur ve Matrah gibi kentler geliyor.

Ağırlıklı olarak doğal gaz ve petrol gibi yeraltı kaynakları temelli olan Umman ekonomisinde metaller, tekstil ürünleri, sanayi maddeleri ile balık ve çeşitli tarım ürünleri de önemli bir yere sahip. Ülkede yetişen başlıca tarım ürünleri arasında ise muz, hurma, üzüm, badem ve incir sayılabilir.

Ülkede yıl boyunca düzenlenen kutlamalar arasında ise ilk akla gelenlerden biri her yıl ekim ayında katılımcıları bir araya getiren Muskat Festivali.

Umman’ı ziyaret etmek için en ideal dönem havaların kısmen daha serin olduğu kasım ve mart ayları arası. Diğer dönemlerde ve özellikle yaz aylarında Umman’ın neredeyse tamamında kavurucu sıcaklar etkili ve bu dönemde ülke içinde seyahat etmek oldukça zorlayıcı olabiliyor. Aralık ayından yazın ilk günlerine dek süren zaman diliminde ise sıcaklıklar 24-25 derece civarında ölçülüyor bu dönem Umman ziyareti için en ideal zaman aralığı olarak anılıyor.

Çok renkli ve çeşitli bir mutfak geleneğine de sahip olan Umman’ın geleneksel lezzetlerinde Hint, Türk ve Arap etkisini rahatlıkla görebilirsiniz. Basra Körfezi’nden tutulan leziz balıklar ve deniz ürünlerine ek olarak Umman’da kırmızı etle hazırlanan yemekler de çok seviliyor. Genellikle büyük porsiyonlar halinde sunulan yemeklerin görüntüsü de en az tadı kadar etkileyici. Üstelik ülkede porsiyonlar da büyük ve doyurucu.

Umman’da yemeklerden sonra helva yemek de önemli bir gelenek. Bununla birlikte ülkede alkollü içkiler neredeyse yok denecek kadar az.