Türkmenbaşı Otelleri

En uygun Türkmenbaşı otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Türkmenbaşı otellerini listele.

Türkmenbaşı Hakkında

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısında yer alan liman şehridir. Krasnovodsk Körfezi’ne konumlanmıştır ve ülkenin en önemli ticaret ve sanayi kentidir. Türkmenbaşı ilk kez 1896 yılında ‘Kızılsu’adıyla kurulmuştur. Şehrin kurulduğu yerden denize dökülen akarsuyun, bölge toprağının rengine bürünerek kırmızı akmasından dolayı kente bu isim verilmiştir.

Sovyetler’in ülkeye ilk girdiği nokta olan Türkmenbaşı, bu dönemde Rusça’da ‘Kızılsu’ anlamına gelen ‘Krasnovodsk’ adıyla anılmıştır. Şehir bağımsızlığını 1991 yılında kazanmış ve ‘tüm Türkmenlerin lideri’ anlamını taşıyan bugünkü adını almıştır. Türkmenistan’ın en önemli liman kenti olan Türkmenbaşı, zengin petrol ve doğalgaz rezervlerine sahiptir. Çok uluslu şirketlerin bu alandaki yatırımları için cazibe merkezi haline gelen şehir, Rusya ile oluşturulan serbest ticaret bölgeleri ile ülke ekonomisine ciddi katkılar sunmaktadır.

Ticaret ve sanayi yatırımlarının yanı sıra turizme de önem verilen kentte, özellikle deniz turizmi yatırımları dikkat çekmektedir. Görülmeye değer sahilleri bulunmaktadır. Ayrıca; Tarih Müzesi, Eski Krosnovodsk Hisarı ve Kapısı, Doğal Tarih Müzesi ve Tabiat Müzesi kentin ilgi çekici gezi noktalarıdır. Yıl boyunca az miktarda yağış alan Türkmenbaşı, çöl iklimi etkisindedir. Türkmenbaşı Uluslararası Havaalanı, ülkenin ikinci büyük havaalanıdır ve kent merkezine 6,8 km. uzaklıktadır.

Türkmenbaşı Galeri

x