Nusaybin Otelleri Ara

En uygun Nusaybin otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Nusaybin otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Nusaybin Hakkında

Mardin’e bağlı Nusaybin, şehrin Suriye sınırında yer alan ilçelerinden. Nusaybin aynı zamanda tarihi İpek Yolu’nun üzerinde bulunması nedeniyle çağlar boyunca ticaret için bölgeden geçen kafileleri ağırlayan bir yerleşim. İlk olarak milattan önce 4500 civarında kurulduğu tahmin edilen bu yerde Sümerler, Akadlar ve Babil Devleti hüküm sürdü. Bir dönem Romalılar tarafından da idare edilen bölgeye daha sonra Arap akınları başladı. Emeviler, Eyyubiler ve Abbasiler tarafından hakimiyet kurulan ilçeye Akkoyunlular, Selçuklular ve Osmanlılar da farklı yıllarda egemen oldular. Sümerler zamanında ‘’Nırbo’’ adıyla bilinen ilçe sonradan ‘’Nasibeyn’’ olarak bilinmeye başlandı ve en sonunda günümüzde de kullanılan ‘’Nusaybin’’ ismini aldı.

Hristiyanlığın ilk yayıldığı yerlerden biri olan ilçe ve çevresinde eski yıllardan kalan kiliseleri görebilirsiniz. Mardin şehir merkezinden yaklaşık 60 kilometre mesafedeki Nusaybin’e dolmuşlarla seyahat etmek mümkün. Ancak Suriye sınırına çok yakın konumu nedeniyle buraya gelirken dikkatli olmalısınız. Eğer mümkünse yerel rehberlerle birlikte seyahat etmeniz bu anlamda işinizi hayli kolaylaştıracaktır.

Nusaybin ile Mardin’e bağlı diğer bir yerleşim olan Midyat arasında yer alan Beyaz Su, özellikle hafta sonları dinlenmek ve piknik yapmak için harika bir bölge. Eski çağlarda Uzakdoğu ülkelerinden getirilen ipek kumaşlar bu bölgeden geçerek Anadolu’nun farklı yerlerine dağılıyordu. Şimdilerde ise İpek Yolu’nun olmasa da Nusaybin yine önemli karayolu hatlarının tam merkezinde yer alıyor. İlçeye ayrıca Mardin’de bulunan havalimanını kullanarak İstanbul gibi pek çok büyük şehirden direkt uçabilir, bölgede bulunan Mardin otelleri seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Nusaybin’e geldiğinizde Mezopotamya coğrafyasının en eski ibadethanelerinden Mor Yakup Manastırı’nı, Zeynel Abin Camii’ni ve Deyrulumur Manastırı olarak da bilinen Mor Gabriel Manastırı’nı görmeyi ihmal etmeyin.