Makao Otelleri Ara

En uygun Makao otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Makao otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Makao Hakkında

Çin’in güneyinde, Hong Kong’un güneybatısında yer alan ve coğrafi anlamda Tayfa (Taipa) ve Koloan (Coloane) adalarından oluşan Makao, 16. Yüzyıl'da Portekizlilerin önemli bir ticaret üssüydü. Resmi adıyla Çin Makao Özel Yönetim Bölgesi, 20 Aralık 1999 senesine kadar Portekiz’e bağlı bir sömürgeydi. Bu tarihten sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi haline geldi.

Resmi dilin Çince ve Portekizce olduğu Makao’da bu dillerin yanı sıra farklı kabilelerin aralarında konuştukları yerel diller de yaygın olarak kullanılıyor. Makao’da hemen hemen herkesin bildiği ve konuştuğu dil ise Çince'nin Kanton lehçesi. Ülke nüfusunun %99’unu Çinliler oluştururken; kalan %1’lik kısmını ise Portekizliler ve diğer milletler oluşturuyor.

Ülkenin başkenti ve aynı zamanda tek sahip olduğu kent olan Makao şehrinin nüfusu yaklaşık 550 bin civarında. Ülkede kullanılan resmi para birimi ise Makao Patakası (MOP). Sanayisiyle ön plana çıkan Makao ekonomisinde büyük öneme sahip olan sektörlerin başında dokuma sanayisi, oyuncak yapımı, elektronik araç ve gereçlerin yapımı ve yapay çiçek sanayisi geliyor. Bu sektörlerin yanı sıra turizmin de büyük söz sahibi olduğu ülke ekonomisinin temelini bir bakıma ülkeyi ziyaret eden turistlerden elde edilen gelirler meydana getiriyor.

Makao, her yıl yaklaşık olarak kendi nüfusunun 10 katı kadar turisti ağırlıyor. Bu durumun başlıca sebebi ise ülkede ekonomiyi canlandırmak için kumarın serbest bırakılması.

Besin açısından ise dış ticarette büyük rol oynayan Makao’nun her ne kadar tarıma elverişli toprakları yok denecek kadar az olsa da tarım sektöründen bellibaşlı gelir sağlamayı başarıyor.

Bunaltıcı havaların neredeyse hiç olmadığı ekim ve aralık ayları arasında yaşanan kış mevsimi, ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman. Ocak ile mart ayları arasının oldukça soğuk geçtiği Makao’da ilkbahar ise nisan ayında başlıyor ve yoğun bir nem artışı ile yüksek sıcaklıklara neden oluyor. Mayıs ayından eylüle kadar ise iklim genelde ılık, nemli ve yağan yağmurlar şiddetli tayfunlara yol açıyor. Yıllık sıcaklık ortalamasının 22 derece olduğu Makao’nun genelinde tropikal iklim hüküm sürüyor. Zaman zaman muson ikliminin de etkilerinin görüldüğü ülke, yüksek miktarda yağışa maruz kalıyor. En sıcak ay olan temmuzda sıcaklıklar 30 dereceyi gösterirken; en soğuk ay olan ocakta ise sıcaklıklar ortalama 15 derece oluyor.

Makao’da kutlanan milli ve dini bayramlar dışında düzenlenen çeşitli organizasyon ve festivallerde Çin ve Portekiz kültüründen esintilere rastlamanız muhtemel. En popüler festivalleri ve kutlamalarından bazıları ise; her ocak ve şubat aylarında kutlanan Çin Yeni Yıl Kutlamaları, şubat ayında düzenlenen Feast of Tou Tei, mart ayındaki Macau Arts Festival, her nisan ayında düzenlenen A-Ma Festival, haziran ayındaki Dragon Tekne Festivali, eylül ayında gerçekleşen International Fireworks Display, ekim ve kasım aylarında düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali, kasım ayındaki Macau Grand Prix ve aralık ayında gerçekleşen Macau ULuslararası Maratonu.

Geçmişte Portekiz; şimdi ise Çin Halk Cumhuriyeti’nin egemenliğinde olan Makao’da tahmin edileceği gibi Portekiz ve Çin mutfaklarından benzerlikler görülüyor. Makao’nun en popüler geleneksel yemekleri arasında ise bir Portekiz spesiyali olan ördek yemeği; “Pato de Cabidela” yer alıyor. Bir diğeri ise; tuzlu marina balığı adındaki ince kıyılmış lahana, koyu kırmızı rengi olan acılı chourico sosisinden yapılan bu yemek oldukça lezzetli. Caldo verde adındaki patatesli çorba, feiojada adını verdikleri barbunya yemeği, yumurtalı tartları, pasteis de nata, hindistancevizi ve köri sosu ile harmanlanarak pişirilen tavuk eti; “galinha a Portuguesa”, özel soslu Afrika tavuğu; “galinha a Africana”, Çin mutfağına özgü olan sushi ve deniz ürünleri, Çin usulü yapılan noodle çeşitleri gibi özel tatlar da Makao geleneksel mutfağında yer alıyor.

Umuma mahsus pasaport haricindeki hususi ve diplomatik pasaport sahibi olan her Türk vatandaşı, 30 güne kadar olan Makao seyahatlerinde vizeden muaf. Makao’ya gerçekleştireceğiniz ziyaret öncesinde Enuygun.com’dan bütçenize en uygun uçak biletini kısa süre içinde satın alabilirsiniz.

Makao Semtleri