Mahmutbey Otelleri Ara

En uygun Mahmutbey otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Mahmutbey otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Mahmutbey Hakkında

İstanbul’un Avrupa yakasında kurulan Mahmutbey Mahallesi, şehrin TEM otoyolu ile bağlantısını sağlayan önemli bir geçiş noktası olarak biliniyor. Eskiden daha çok Yunanistan’dan, özellikle de Selanik taraflarından gelen göçmenler tarafından kurulan mahallenin civarında günümüzde pek çok uluslararası şirket ile üretim tesisi yer alıyor. Son yıllarda hızla büyüyerek kozmopolit bir yapıya bürünmesine karşın Mahmutbey’de halen mahalle kültürü yaşatılmaya devam ediyor. Birbirlerini genellikle tanıyan eski sakinleri sayesinde mahallede gezerken bu sıcaklık rahatlıkla fark edilebiliyor. Yüz yıldan uzun zamandır kutlanan Türbe Dede Bayramı ise Mahmutbey Mahallesi’nde süregelen geleneklerin muazzam bir örneği adeta. Yunanistan’dan gelerek bölgeye yerleşenleri buluşturan bayram kutlamasında önceden toplanan paralarla yemek yapılarak dağıtılıyor. Eğer Kasım ayında Mahmutbey civarına yolunuz düşerse, siz de mahallenin şenlik havasına bürünmesini sağlayan bu etkinliğe katılma şansı bulabilirsiniz.

1950’li yıllara kadar Mahmutbey ve çevresinde ekonomik yapı çoğunlukla tarıma dayalıydı. Sonradan gelişmeye başlayan sanayi tesisleri ve ticaret ise şimdilerde mahallenin sosyoekonomik durumuna yön veriyor. Yine geçmiş yıllarda bahçeler, tarlalar ve hayvan çiftlikleri burada yer alıyorken, bu yerlere günümüzde rastlamak pek mümkün değil. Bunlar yerine Mahmutbey’de artık daha çok lüks rezidans daireleri ile devasa büyüklükleriyle göz kamaştıran alışveriş merkezleri yer alıyor.

Bölgede trafik bazen inanılmaz derece sıkışabiliyor. Bu nedenle uçağınıza yetişmek veya önemli bir etkinliğe katılmak için aceleniz varsa, bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. İstanbul’un Avrupa yakasındaki havalimanından Mahmutbey’e gelmek yine trafik durumuna bağlı olarak ortalama 40 dakika sürüyor. Anadolu yakasında hizmet veren Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan mahalleye ulaşmaksa daha fazla zaman alabiliyor.