Litvanya Otelleri Ara

En uygun Litvanya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Litvanya otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Litvanya Hakkında

Kuzey Avrupa’da yer alan Litvanya, resmi adı ile Litvanya Cumhuriyeti olarak da biliniyor. Beyaz Rusya, Letonya ve Polonya ile sınır komşusu olan Litvanya, aynı zamanda üç Baltık ülkesinden biri.

Ülkenin başkenti ise aynı zamanda Litvanya’nın en büyük şehri olan Vilnius. Avrupa’nın en az nüfuslu ülkelerinden biri olan Litvanya’da yaklaşık 3,5 milyon insan yaşıyor. Resmi dili Litvanca olan ülke Avrupa Birliği üyesi. Bu sayede ülkede kullanılan para birimi de euro. Tarihte çok sayıda savaş ve antlaşma ile sınırları değişen ülke bugün Avrupa’nın en sakin ve düzenli ülkelerinden biri olarak biliniyor.

Litvanya’nın önemli bir bölümünden geçen Neman Irmağı ise ülkenin en önemli akarsuyu. Baltık Denizi kıyıları ise aynı zamanda Litvanya’da hem nüfusun hem de ticari faaliyetlerin en yoğun olduğu alanlar. Ülkede iklim yıl boyunca genel olarak ılıman ve çok büyük sıcaklık farkları yaşanmıyor. Kış aylarında eksi değerler görülse de genel olarak termometreler soğuk kış döneminde -3, ılıman yaz aylarında ise 17-18 derece civarını gösteriyor.

Ülkenin ekonomisi çeşitli sanayi ve ticari faaliyetlere dayansa da özellikle son yıllarda Litvanya, biyoteknoloji ve güneş pili gibi yeni nesil teknolojilerin merkezi olarak biliniyor.

Ülkede genel olarak Litvanca yoğun olarak konuşulan dil olsa da Rusça, İngilizce ve Lehçe de konuşulan diller arasında. Dini inanış olaraksa önemli bir bölümü Katolik olan Litvanya’da Ortodokslar, Museviler, Müslümanlar ve herhangi bir dine inanmayan ateistler de yaşıyor.

Ülkede kış ayları genel olarak soğuk ve yağışlı geçtiğinden Litvanya ziyareti için en ideal dönem hava sıcaklıklarının daha yüksek seviyelere ulaştığı yaz ayları. Ayrıca her yıl kasım ayında düzenlenen Vilnius Şehir Festivali, ekim ayında caz tutkunlarını buluşturan Vilnius Caz Festivali ve martta izleyicilerle buluşan Vilnius Film Festivali kültür ve sanat meraklılarına başkent ziyareti için en ideal dönemler.

Litvanya’yı ziyaret ederseniz ülkenin et ve patates ağırlıklı lezzetli yemeklerinin de mutlaka tadına bakın. Özellikle ‘’cepeliani’’ adı ile bilinen ve bir çeşit yoğurtlu patates yemeği olan lezzetin ünü ülke sınırları aşmış durumda. Ayrıca çok lezzetli votka ve şarap çeşitlerini de yemeklerin yanında deneyebilirsiniz. Eğer sarımsaklı ekmek sevenlerdenseniz, Litvanya ziyaretiniz boyunca ağız sulandıran sarımsaklı ekmeklerin de tadına bakabilir, çeşitli deniz ürünlerini ve mantarla hazırlanan alternatif lezzetleri tadabilirsiniz.

Litvanya Semtleri