Laos Otelleri Ara

En uygun Laos otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Laos otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Laos Hakkında

Resmi adıyla Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da, Çin Hindi Yarımadası’nda yer alıyor. Ülkenin kuzeyinde Çin, doğusunda Vietnam, güneyinde Kamboçya, batısında ise Tayland ve Birmanya bulunuyor. Geçmişte Çin Hindi Yarımadası’na göç eden Laos halkının asıl vatanı esasında Çin Halk Cumhuriyeti'nin bulunduğu alanlardı. Günümüze kadar birçok iç karışıklık ve savaştan sağ çıkabilmiş olan Laos, şu anda bile komünist idare en başta olmak üzere varlığını sürdürüyor.

İdari olarak 16 eyalet ve 1 belediyeden oluşan Laos’un başkenti olan Vientiane dışında kalan en önemli şehirleri; Luang Prabang, Pakxe, Seno, Thakhek ve Vang Vieng. Halkın büyük bir yüzdesini Lao asıllılar oluşturuyor. Geri kalanı ise Tal, Meo ve Man kabilelerinden meydana geliyor. Laos’un resmi dili her ne kadar Lao Dili olsa da Fransızca ve İngilizce de yaygın olarak konuşuluyor. 4,5 milyon civarında nüfusa sahip olan ülkede kullanılan resmi para birimi ise Kip. Ülkenin neredeyse %70’i ormanlık ve dağlık alanlarla kaplı olduğu için ormancılık sektörü oldukça gelişmiş durumda.

Maden bakımından çok zengin olmasa da kalay ve demir önemli gelir kaynakları arasında bulunuyor. Bunun dışında bakır ve kurşun bakımından da yeterli kaynağı bulunan Laos’ta petrol de çıkarılıyor. Halkın %90’ının tarımla uğraştığı Laos’ta tarım sektörü, genel hatlarıyla pirinç üretiminden ve ihracatından oluşuyor. Pirinç tarlalarının yanı sıra mısır, pamuk, kahve, tütün, kenevir, çeşitli baharat ve haşhaş üretimi de yapılıyor. Yağ ihtiyacı ise Hindistan cevizinden karşılanıyor. Büyükbaş hayvancılığında bir hayli gelişmiş olduğu Laos, çoğunlukla komşu ülkeleriyle ihracat yapıyor. İhracat ettiği ürünler arasında ise ahşap ürünleri, giyim eşyaları, elektrik, kalay, pamuk, deri, kereste, kakule, aselbent sakızı, ağaç lakı ve gri kahve bulunuyor. Sanayisi ise neredeyse hiç gelişmemiş olan ülkede sadece el sanatları ön planda olup; az da olsa sigara, kibrit ve sandal imalatı yapılıyor.

Sıcak ve nemli bir iklime sahip olan Laos, esasında subtropikal ve tropikal iklim arasında değişkenlik gösteriyor. Mayıs ile ekim ayları arasında muson yağmurlarının çok sık görüldüğü ülkede en fazla yağış, Balovenler Yaylası’nda gerçekleşiyor. Sıcaklığın en üst düzeyde yaşandığı aylar ise nisan ve mayıs. Çetin soğukların yaşandığı ocak ayında ise sıcaklıklar -3 dereceye kadar düşebiliyor.

Her yıl ekim ayında Laos’un neredeyse tüm bölgelerinde bot yarışları adı altında çeşitli organizasyonlar düzenleniyor. Baun Khao Padubdin Festivali ise her yıl ağustos ayında, ülkenin başkenti olan Vientiane’de düzenleniyor. Bir diğer önemli festivali olan Bun That Luang Festivali ise her kasım ayında, Pha That Luang Tapınağı’nda düzenleniyor.

Tayland mutfağı ile büyük benzerlik gösteren Laos geleneksel mutfağında sebzeler ve şifalı bitkiler, yemeklerinde bolca kullanılıyor. Pirincin çokça bulunduğu ülkede ise pirinç, temel besinlerinin başında geliyor. Laap adındaki yerel yemeği, et le karıştırılan bir tür salata ve oldukça leziz bir tadı var. Deniz mahsulleri açısından da oldukça zengin olan Laos mutfağı, pek çok ilginç balık yemeği ile çeşit çeşit lezzetler sunuyor. Bunun yanı sıra Ping Kai adını verdikleri tavuk yemeği de muz yaprakları ile birlikte servis edilen ilginç bir yemek.

Tüm Türk vatandaşlarının Laos ziyaretleri için vizeye tabi tutulduğu ülkeye yapacağınız seyahat öncesinde Enuygun.com'dan bütçenize en uygun Laos uçak biletini çok kısa bir sürede satın alabliir ve uçabilirsiniz.