Kosta Rika Otelleri Ara

En uygun Kosta Rika otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Kosta Rika otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Kosta Rika Hakkında

Resmi adı Kosta Rika Cumhuriyeti olan Kosta Rika, El Salvador’dan sonra Orta Amerika’nın ikinci küçük ülkesi. Ülkenin kuzeybatısında Nikaragua, güneydoğusunda Panama, güneybatı ve batısında Büyük Okyanus, doğusunda Karayip Denizi yer alıyor. Kristof Kolomb, 1502 senesinde yaptığı keşif sırasında bu bölgede bulunan altın yataklarından dolayı “zengin sahil” anlamına gelen “Kosta Rika” adını verdiği ülkenin bugünkü yerlileri, esasında 16. yüzyılda bölgeye Guatemala’dan göç etmiş olan İspanyollar. 15 Eylül 1821’de bağımsızlığını ilan ederek, İspanyolların egemenliğinden kurtulan Kosta Rika, 19. Yüzyıl'dan itibaren gerçek anlamıyla gelişmeye başlamıştır.

Başkenti ve aynı zamanda en modern şehirlerinden biri olan San Jose, Kosta Rika’nın tam olarak merkezi bölgesinde bulunuyor. Yaklaşık nüfusu 3 milyon olan Kosta Rika’nın resmi dili İspanyolca olup; ülkede kullanılan para birimi kolondur. Toplamda 7 farklı bölgeden meydana gelen Kosta Rika’nın başkenti dışındaki diğer önemli şehirleri arasında Cartago, Heredia, Limon, Puntarenos ce San Juan yer alıyor.

Ormanların yaklaşık üçte birini kapladığı ülkede ormancılık sektörü gelişmiş olduğu gibi; tarım ve hayvancılık sektörleri de önemli geçim kaynaklarından sayılıyor. Kosta Rika’nın ekonomisi tarıma dayalı olduğu için nüfusun da neredeyse %55’i tarımla uğraşıyor. Ülke ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlayan başlıca ihracat ürünleri ise kahve ve muz.

Ülkede sanayi ve madencilik sektörleri ise geçim sağlayacak kadar gelişmiş durumda değil. Kosta Rika’da turizm sektörü ise ekonomik kalkınma anlamında büyük önem arz ediyor. İklimin inanılmaz değişiklik gösterdiği Kosta Rika’da en sıcak dönem aralık ve nisan ayları arası. Rüzgarların hakim olduğu kıyı kesimlerinde nemli ekvator iklimi; orta kesimlerde ılık ve yüksek yerlerinde ise soğuk iklim hüküm sürüyor. Soğukların, özellikle de kış aylarının çok çetin geçmediği Kosta Rika’nın kıyı bölgelerindeki ortalama sıcaklık 25 ile 32 derece arasında seyrederken; orta kısımlarda 21 ile 27 derece arasında değişiyor. Ülkenin yüksek kesimlerinde ise ortalama sıcaklık 10 dereceyi geçmiyor.

Ülkede düzenlenen festivallerin birçoğunun başkent San Jose’de gerçekleşmesine karşın ülkenin diğer şehirleri de renkli gösterilere ve organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. En ünlü festivallerinden olan Costa Rika Müzik Festivali, her yıl ağustos ayında başkentte düzenleniyor. Diğer ünlü festivalleri ise; aralık ayında ve Osa-Peninsula’da düzenlenen GeoParadise New Year Festival ile yine aynı yerde düzenlenen Rainforest Aid. Ayrıca ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül'de de coşkulu gösteriler düzenleniyor.

Kosta Rika mutfağı, oldukça zengin lezzetlere sahip. Pirincin temel besin kaynağı olduğu Kosta Rika geleneksel mutfağındaki en ünlü ve lezzetli yemeklerden biri olan Gallo pinto, fasulye ve kızarmış pirincin karıştırılmasıyla yapılıyor ve genelde sabah kahvaltılarında servis ediliyor. Bir diğer ünlü yemeği ise Picadillo adını verdikleri; et ile domates, patates, soğan ve türlü baharatlarla pişirilen bir tür güveç.

Kosta Rika ulusal mutfağı denilince belki de ilk akla gelen ulusal spesiyaller arasında tropik meyvelerle harmanlanmış özel tatlılar ve kokteyller de yer alıyor.

Türk vatandaşlarından ülkeye giriş ve çıkış için vize istemeyen Kosta Rika’ya yapacağınız ziyaretleriniz için en uygun ve ekonomik uçak biletlerini bularak kısa sürede satın almak için Enuygun.com’dan yararlanabilirsiniz.