Ereğli Otelleri Ara

En uygun Ereğli otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Ereğli otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Ereğli Hakkında

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ereğli, bağlı bulunduğu Konya’nın merkezine yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki bir ilçe. Asırlara dayanan geçmişinde Bizanslılardan Asurlara, Perslere, Lidyalılara, Romalılara ve hatta Kilikya Ermeni Krallığı’na ev sahipliği yapan Ereğli, bir süre Karamanoğulları Beyliği’nin başkenti oldu. Osmanlı döneminde Konya’ya bağlanan ilçeden geçen Bağdat Demiryolu ise hiç kuşkusuz Ereğli’nin stratejik olarak önemini iyice artırdı.

36 mahalleye ve 6 farklı beldeye ayrılan Ereğli’de ekonomi daha çok küçükbaş hayvancılık ve tarım gibi alanlar üzerine kurulu. Özellikle sanayi bitkileri ile meyve ve sebze yetiştiriciliği Ereğli ekonomisinin can damarını oluşturuyor denebilir. İlçede kurulan fabrikalar ise yine genellikle tarımsal ürünlerin işlenmesi üzerine odaklanıyor. Eğer Ereğli’yi yazın ziyaret ederseniz, ilçenin bahçelerinde yetişen meşhur kirazlarından tatmayı ihmal etmeyin. İlçede gezilecek önemli müzeler ve tarihi eserler genellikle merkez ile yakın çevresinde toplanmış durumda. Asurlar, Hititler ve Romalılardan kalan eski eserleri barındıran Ereğli Müzesi özellikle tarihle içli dışlı olmayı sevenler için olmazsa olmaz bir uğrak noktası. Müzenin koridorlarında dolaşırken ayrıca el yazması kutsal kitaplarla yöresel kilim ve halıları görme şansınız var.

Ayrıca Ereğli’nin merkezinden yaklaşık 20 kilometre süren yolu göze alabilirseniz, İvriz Köyü’nde bulunan tarihi kaya anıtını görebilirsiniz. Geç Hitit Dönemi’nden günümüze miras kalan en görkemli eserlerden olan anıt kuşkusuz ilçe ziyaretçileri için hayli cezbedici. Ereğli’de gezerken bölgedeki Osmanlı hakimiyeti sırasında inşa edilen Rüstem Paşa Kervansarayı, diğer ismiyle Eski hamam olarak da adlandırılan Şifa Hamamı, Ulu Camii ve Kore Savaşı’nın hatırasını yaşatmak adına açılan Kore Kardeşlik Parkı muhakkak uğrayacağınız yerler arasında olmalı.