6. Sayfa Çek Cumhuriyeti Otelleri Ara

En uygun Çek Cumhuriyeti otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Çek Cumhuriyeti otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Çek Cumhuriyeti Hakkında

Çek Cumhuriyeti, kuzeybatısında Almanya, doğusunda Slovakya, güneyinde Avusturya ve kuzeyinde Polonya ile sınır komşusu olan bir Orta Avrupa Ülkesi. Aynı zamanda başkent Prag ve diğer turistik merkezleri sayesinde dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Çek Cumhuriyeti’nde turizm yılın tamamında önemli bir yer tutuyor.

Moravya ve Bohemya olarak iki bölgeye ayrılan Çek Cumhuriyeti’nde günümüzde 12 milyona yaklaşan nüfus yaşıyor. Ülke nüfusunun neredeyse tamamı Çeklerden oluşsa da az sayıda Alman ve Slovak nüfus da ülkede yaşamını sürdürüyor. Ülkenin Bohemya bölgesinde bulunan Pilsen şehri ise aynı zamanda dünya üzerinde bulunan en önemli bira üretim merkezlerinden biri. Biranın dışında kristal ve cam işlemeciliği konusunda da dünyaca ünlü olan Çek Cumhuriyeti’nde cam ve kristal ürünler ülkeye gelen ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken hediyelik alternatifleri arasında.

Tarihte Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu ve Roma İmparatorluğu gibi farklı devletlerin egemenliğinde yönetilen bölgede bugün Çek Cumhuriyeti bağımsız bir ülke olarak varlığını sürdürüyor. Karasal iklimin hâkim olduğu ülke genelinde kış ayları genellikle sert ve soğuk geçerken yaz aylarında sıcaklıklar yüksek seviyelere ulaşıyor. Aralık-mart ayları arasında yaşanan kış mevsiminde sıcaklıklar genellikle sıfırın altına düşse de yazın 20 derece ve üzerinde ölçülüyor.

Ekonomisi genellikle çelik, elektronik ürünler ve iplik üzerine kurulu olan ülkede turizm de başta ülkenin başkenti Prag olmak üzere birçok bölgede önemli bir gelir kaynağı. Ostrava, Pilsen ve Karlovy Vary ise başkent dışında ülkede en çok ilgi gören şehirler. Çek Cumhuriyeti’nde resmi dil Çekçe olsa da turistik merkezlerde İngilizce bilenlerin sayısı oldukça fazla.

Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek için en ideal dönem kısmen sıcak geçen yaz ayları. İlkbaharda havalar bir miktar ısınsa da hem başkent Prag’ı hem de ülkenin diğer kentlerini doyasıya gezmek için yaz mevsimi en doğru tercih olacaktır.

Vltava Nehri’nin ortadan ikiye ayırdığı başkent Prag’a gelen ziyaretçileri karşılayan gezilecek yerler arasında ise üzerinde yer alan farklı figürlerle saat başlarında turistlerin ilgi odağı haline gelen Astronomik Saat, tarihi Aziz Vitus Katedrali, yeşil kubbesi ile ünlenen St. Nicholas Katedrali ile özellikle sıcak yaz günlerinde çok sayıda gösteriye sahne olan Eski Şehir Meydanı ve romantik çiftlerin gözdesi Karl Köprüsü geliyor. Şehrin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olarak ünlenen köprüde özellikle sabahın erken saatlerinde güneş doğarken ve akşam gün batarken benzersiz manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Eski Şehir Meydanı ve çevresinde sıralanan kafe ve restoranlar ise şehri gezmekten yorulanlar için harika birer dinlenme ortamı sunuyor. Buralarda genellikle patates ve kırmızı etle hazırlanan Çek lezzetlerinin de tadına bakabilirsiniz. Bu arada, ülkenin neredeyse milli içkisi kabul edilen biranın farklı sunumlarla karşınıza çıkan alternatiflerini de denemeyi ihmal etmeyin.

Kente tepeden bakmak ve Prag’ın en güzel manzaralarından birini izlemek içinse aynı zamanda Avrupa’nın en etkileyici yapılarından biri olarak gösterilen Prag Kalesi’ne çıkabilir, Franz Kafka Müzesi’nde ünlü yazarın yaşamı ile ilgili çok sayıda eseri görebilirsiniz. Çek Cumhuriyeti’nde başkent Prag dışında ayrıca ülkenin en yüksek dağı olan Sněžka ve Güney Moravya’da yer alan tarihi Telč kasabası ülkede görülmeye değer yerler arasında.

Çok sayıda tarihi kent ve kasabayı barındıran ülkede bulunan Tábor kasabası da eski evleri ve taşlı dar sokaklarıyla son derece ilgi çekici bir yer olarak anılıyor. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ı ve diğer önemli şehirlerini ziyaret etmek için en uygun uçuş fırsatlarını Enuygun.com’dan karşılaştırabilirsiniz.

Başkent Prag’ı ve Çek Cumhuriyeti’nin başlıca turistik merkezlerini keşfetmek için siz de hemen uçak bileti karşılaştırması yapın, biletinizi hızla ve kolayca satın alın.