Bordeaux (ve civarı) Otelleri Ara

En uygun Bordeaux (ve civarı) otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Bordeaux (ve civarı) otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Bordeaux (ve civarı) Hakkında

Fransa’nın güneybatısında Atlas okyanusu kıyısında tarihi bir şehirdir. Şaraplarıyla, üzüm bağlarıyla ve tarihi limanıyla ünlüdür. Hatta limanı UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Bordo ve çevresine genelde şarap tadım turları düzenlenir. Fransa’da Akitanya bölgesinde yer alır, nüfusu yaklaşık 250 bin kişi civarındadır. Şehirde şarapçılığın yanı sıra önemli bir geçim kaynağı da gemi üretiminden gelmektedir. Gemi yapımı önemli bir sanayi koludur. Yine liman şehri olduğu için de Fransa’nın önemli bir alım satım görevi üstlenen kentlerinden birisidir. Düz bir şehirdir, bu yüzden kenti bisikletle çok rahat gezebilirsiniz. Çok sayıda bisiklet yolu bulunur. Kafeler ve restoranlar konusunda zengin bir çeşitlilik sunar. Ünlü Fransız yemeklerini lezzetli yapan yerler vardır. Genel olarak gezmesi ve yaşaması rahat bir şehirdir.

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Deniz kenarı bir şehir olmasına rağmen yazlar sıcak ve zaman zaman yağışlı, kışlar ise soğuk geçer. Bahar aylarında da havalar çok sıcak olmaz. O yüzden gezmek için en uygun zamanların yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz. Yaz aylarında sıcaklık 20-25 dereceleri geçmez, kış aylarında ise 0 derecenin altına çok da inmez. Bahar aylarında da keyifli geziler yapabilirsiniz. Gezmek için en güzel zamanların Nisan ayı ortasından Ekim ayına kadar olan süre olduğunu söyleyebiliriz. Haziran sonu düzenlenen şarap festivali de şehri gezmek için iyi bir zamanlama olacaktır.

Nasıl Gidilir? 

THY’nin her gün karşılıklı İstanbul-Bordo seferleri bulunuyor. Uçuş süresi yaklaşık 4 saat sürüyor. Yine pek çok Avrupa ve Fransa şehrinden de Bordo’ya sefer var. Paris-Bordo arası trenle 3 saat uçakla da yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. İspanya’nın Bilbao kentinden de Bordo’ya tren seferleri yapılıyor. Yemek

Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Yeme içme konusunda çok fazla seçenek sunan Bordeaux, pahalı bir şehirdir. Ortalama yemek fiyatları 20 Euro, içecek fiyatları da 5 Euro civarındadır. Happy Hour saatlerinde biraz daha indirimli yiyip içebilirsiniz. Şehirde Michelin yıldızlı restoranlar da var, tabi bunlar oldukça pahalı. Saint Catherine ve Gironne nehri arasında kalan bölgede çok sayıda restoran ve kafe var. Triangle D’or semtinde ise daha lüks restoranlar bulunuyor. Daha uygun fiyatlı bir şeyler yemek isterseniz St. Michel bölgesindeki restoranları tercih edin. Genel olarak et balık ve Fransız yemekleri ağırlıklı bir mutfağı var. Şarap konusunda da ise dünyanın en iyi şaraplarını bulabilirsiniz. Bar a Vin ya da Le Verre o Vin gibi şarap ve meze satan yerleri tercih edebilirsiniz.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Triangle D’or (Altın Üçgen): Bordo’nun zenginleri 18.yüzyılda ahşap binaları yıkarak yerine görkemli taş binalar yapmışlar ve şehri yeniden inşa etmişler. Bu binalar bu Altın Üçgen olarak adlandırılan semtlerde bulunuyor. Binaların birçoğu otel, ofis ya da butiklere dönüşmüş ama şehrin bir zamanlar ne kadar zengin bir kent olduğunu adeta sizlere haykırıyor.

Monument aux Girondins: Çok etkileyici ve görkemli bir çeşme. Çeşmede bir çok heykel bulunuyor. Fransız Devrimi’ne ithafen yapılmış. Büyük Tiyatro: UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış, tavan süslemeleri, işlemeleri oldukça görkemli bir binadır. Fransız devriminden önce yapılmış o dönemin en büyük tiyatro binasıdır.

Eski Şehir: Eski binaların bulunduğu bu yerler günümüzde kafe bar ve eğlence merkezlerinin bulunduğu yerlere dönüşmüş. Alışveriş caddesi Rue Sainte Catherine’de burada yer alıyor.

Porte Cailhou: Çok görkemli gri renkli sivri kubbeleriyle ve tam ortasındaki çan kulesiyle dikkat çeken bir kapı.

Rue de Sainte Catherine: Şehrin ana caddesi ve genelde mağazaların ve restoranların çoğu da bu cadde üzerinde bulunuyor.

Place de la Bourse ve Miroir d’eau (Saray): Krala hediye olarak 18. Yüzyılda Bordo’nun zenginleri tarafından yaptırılmış. Paris’teki Versay Sarayı’nın bir benzeri. Gece ışıklandırması çok güzel. Sarayın önünde büyük bir havuz bulunuyor.

St. Andre Katedrali: UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan St Andre Katedrali şehrin simge yapılarından birisi. Gotik mimarisi eseri bu kilise ilk olarak 1096 yılında inşa edilse de, ilerleyen yüzyıllarda onarılmış. Kilisenin kulesine çıkarak şehrin manzarasını seyredebilirsiniz.

Grosse Cloche: Ağırlığı 8 tonu bulan dev bir çan kulesi. Kule ve çevresinde keyifli geziler yapabilirsiniz. St. James Caddesi’nden çana ulaşabilirsiniz.

Victorie Meydanı: Şehrin en işlek ve hareketli meydanıdır. Çünkü Bordo Üniversitesi’nin hemen yanındadır. Günün her saati burada oturan gençleri görebilirsiniz.

Pont de Pierre Köprüsü: Kentin simge yapılarından biri de Garonne Nehri üzerine kurulmuş tarihi Pont de Pierre köprüsüdür. Sahilde yürüyüş yapıp hatta bisiklet kiralayarak bu köprünün güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

Ne Yapılır?

Bordeaux çok tarihi bir şehir, bu yüzden kentte gezecek çok yer var. Yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak her tarihi mekanının keyfini süre süre gezmenizi tavsiye ederiz. Yukarıda yazılanlar dışında daha gezerken pek çok yer keşfedebilirsiniz. Tabi bir de Bordo’ya kadar gidip üzüm bağlarını şarap mahzenlerini gezmeden olmaz. Genelde şarap tadım kursları adı altında ayrı turlar da düzenleniyor.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Bordo hem üniversite şehri hem de turistik bir şehir olması sebebiyle çok renkli bir eğlence ve gece hayatına sahiptir. Şehirde çok sayıda kafe, bar ve pub bulunur. Yine ünlü restoranlar da vardır. Les Quais ve La Victoire kentin önemli eğlence mekanlarıdır. St. Michel Bölgesinde lüks restoranlar vardır. Şehirde çok sayıda Michelin yıldızlı restoran bulunur. Bunların bazılarında yemek yemek iyi bir deneyim olabilir. Şehirde salsa barları da çok ünlü. Happy hour saatleri arasında daha uygun fiyatlarla bir şeyler içebilirsiniz. Bir de limanda bir gemi de eğlence mekanı olarak hizmet veriyor.

Alışveriş / Ne Alınır?

Bordo’da çok sayıda ünlü markanın mağazası bulunur. Gambetta Meydanı ve çevresinde alışveriş yapacak dükkanlar bulabilirsiniz. Galerilerden özel yapım ürünler de satın alabilirsiniz. Bir de şarabı meşhur bir şehir olduğu için özel şaraplardan alabilirsiniz. Şehirde ünlü şarap markalarının satıldığı dükkanlar vardır.

Festival / Fuar

Bordo Şarap Festivali (Haziran)

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya İşçi Bayramı (1 Mayıs)

2. Dünya Savaşı’nın bitişi (8 Mayıs)

Ascension Whit Monday Ulusal Bayram (14 Temmuz)

Assumption (15 Ağustos)

Hristiyan Festivali (1 Kasım)

Anma Günü (11 Kasım) Noel (25 Aralık)

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler 

Bordo oldukça güvenli bir şehirdir. Kent içinde dolaşması gezmesi kolaydır sadece yankesicilere karşı dikkatli olmanızda fayda var. 

Ulaşım:

Şehri yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda tramvay ya da otobüs de kullanılabilir. Kentin her yerinde bisiklet parkları bulunuyor. Dilediğiniz yerde kolayca bisiklet kiralayabilirsiniz. Ayrıca şehirde kaykay kullanımı da çok yaygın. Şık giyimli insanların bile kaykay kullandığını görünce şaşırmayın. Bordo havalimanından otobüsle ya da experss shuttle kullanarak kent merkezine ulaşabilirsiniz.

Bordeaux (ve civarı) Galeri