Dünyanın en küçük ve en büyük ülkeleri


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
30 Mart 2015 | 210

Dünyada muhtemelen yaşadığınız şehirden bile küçük bazı ülkeler var ki tamamını sadece birkaç saatte görebilirsiniz. Bazı ülkeler de var ki yıllarca gezseniz bitiremezsiniz. Yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük ve en büyük ülkeleri hangileri biliyor musunuz? 

Vatikan

Sadece 5 kilometrekare alanı kaplayan Vatikan, İtalya'nın başkenti Roma'yla çevrelenmiş olsa da bağımsız bir ülke. Mutlak monarşiyle yönetilen ülkenin başkanı ise aynı zamanda Katoliklerin ruhani lideri Papa. Roma'ya gelen neredeyse her turist tarafından ziyaret edilen Vatikan'da yerleşik olarak birçoğu kilisede görevli 1000'e yakın insan yaşıyor. San Pietro Katedrali ve Vatikan Müzesi Vatikan'a gelen herkesin görmek istediği yerler. Ülkenin resmi dilleri ise İtalyanca ve Latince. Vatikan'ı keşfetmek için İtalya'nın başkenti Roma'da kalabileceğiniz en uygun otelleri karşılaştırmak isterseniz, tıklayın

Vatikan

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Rusya

17 milyon kilometrekareden fazla alana yayılan topraklarıyla dünyanın en geniş ülkesi ise Rusya. Ülke o kadar büyük ki en doğusundan en batısına ulaşmak uçakla bile ancak birkaç aktarma ile mümkün. Rusya'nın en fazla turist çeken şehirleri ise daha batıda yer alan başkent Moskova ve 'Kuzey'in Venedik'i' olarak bilinen St. Petersburg. Şehri daha yakından keşfetmek için galerilerimize göz atmayı unutmayın.

Rusya

Monako

Fransa'nın Akdeniz kıyısı boyunca uzanan Riviera sahillerinde yer alan Monako, sadece 18 kilometrekare. Monarşi ile yönetilen ülkede 35 bine yakın insan yaşıyor. Monako'ya giderseniz, şık binaları, son model spor arabaları ve kumarhaneleri ile ünlü Monte Carlo'yu da görmeden dönmeyin. Ülkede yapılması gerekenlerden biri de her yıl düzenlenen Formula1 yarışlarını izlemek. Monako caddelerinin piste dönüştürülmesiyle gerçekleşen yarışla şehir bu anlamda dünyada bir ilki gerçekleştiriyor. Monako'ya Marsilya ve Nis'ten karayoluyla ulaşabilirisniz. İstanbul'dan bu şehirlere en uygun direkt ve aktarmalı seferleri karşılaştırmak için tıklayın.

Monako

Kanada

Dünyanın en geniş topraklara sahip ikinci ülkesi Kanada. Kuzey Amerika'nın büyük bir bölümünü kaplayan ülke, 9 milyon kilometrekareden fazla alana yayılıyor. Özellikle kuzey bölgelerinde soğuk kutup iklimini yaşayan ülkenin kuzeye kıyasla daha ılıman bir iklime sahip güneyinde bulunan Toronto, Vancouver gibi şehirlerinde dünyanın dört bir yanından gelen insanlar yaşıyor. Ülkenin en dikkat çekici özelliklerinden biri de doğanın çok iyi korunması ve bunun sonucu olarak doğal yaşamın çeşitliliği. Kanada'nın tamamını gezmeniz yıllar alsa da mümkün. Ancak iklim koşulları bu konuda sizi zorlayabilir. Ülkenin güneyinde bulunan büyük şehirleri de yine daha sıcak ve gezmeye uygun dönemler olan yaz aylarında keşfetmeniz tavsiye edilir. Kanada'nın en turistik şehirlerinden Toronto'da gezilecek yerleri daha yakından keşfetmek isterseniz, detaylar galerimizde

Kanada

Nauru

Pasifik Okyanusu'nda yer alan bir ada ülkesi olan Nauru, 220 kilometrekareye yayılan toprakları ile dünyanın en küçük ülkelerinden biri. Nauru'da yaklaşık 15 bin kişi yaşıyor ve halk geçimini balıkçılıkla ve fosfat ihracı ile sağlıyor. 

Nauru

Çin

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, yüzölçümü bakımından da en büyükler arasında üçüncü sırada. Kendi içinde özerk bölgeler de bulunan ülkede seyahat etmek, neredeyse dünya turu yapmak gibi. Ülkenin en çok turist çeken bölgeleri ise, başkent Pekin ve dünyanın finans merkezlerinden biri olan Şangay. Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Çin'de yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de alışveriş. Ucuz ürünler cenneti ülkede başta elektronik olmak üzere hemen her şeyi çok uygun fiyata bulabilirsiniz.

Çin

Tuvalu

Okyanusun mavi sularında nokta kadar az yer kaplayan bir başka ada ülkesi ise Tuvalu. Sadece 233 kilometrekare alana sahip ülke, Polinezya bölgesinde yer alıyor. Küresel ısınma tehditi altındaki ülke, sıcaklığın artmaya devam etmesi durumunda sular altında kalacak. Bu nedenle Tuvalulular şimdiden yakın ülkelere göç etmeye başladı bile.

Tuvalu

Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en geniş bir diğer ülkesi, aynı zamanda Kanada'nın güney komşusu olan Amerika Birleşik Devletleri. ABD, o kadar büyük ki, doğu ile batı eyaletleri arasında saat farkı, kuzey ve güney eyaletleri arasında ise belirgin iklim farkları var. Öyle ki New York'da kar yağarken, Florida'da denize girip güneşlenebilirsiniz. Ülke içinde yüzölçümü en büyük eyaletler ise Alaska ve Teksas. Amerika Birleşik Devletleri'nin geniş topraklarında kuzeyden güneye indikçe iklim değişiyor ve sert karasal iklimden tropikal iklime geçiş rahatlıkla görülebiliyor. Las Vegas'ın da bulunduğu Nevada gibi eyaletler ise çöl iklimini yaşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2063 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.