Pekin Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Pekin Hakkında

Çin’in başkenti aynı zamanda da 22 milyonluk nüfusuyla en büyük ekinci şehridir. Çin’in ikinci büyük şehri olsa da dünyanın en kalabalık ve en büyük başkentidir aynı zamanda. Uzun yıllar Çin imparatorluğuna ev sahipliği yapan bu kentte en dikkat çekici yer, imparatorun sarayı Yasak Şehirdir.

Buraya Tiannanmen Meydanı’ndan gidilir. Burası etrafı suyla ve büyük duvarlarla çevrili bir şehir gibidir. Pekin’de ayrıca Wangfuijing Caddesi, Yazlık Saray, Cennet Tapınağı, Terra Cotta (Toprak Askerler Müzesi), Lama Tapınağı ve şehrin dışındaki Çin Seddi gezilebilir.

Nemli karasal iklimin hüküm sürdüğü Pekin’de kışlar soğuk ve kurak yazlar ise sıcak ve nemli geçer. Yağışlar en çok yaz aylarında görülür. Gezmek için en uygun zamanın ilkbahar ve sonbahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Şehir içi ulaşım taksi ya da metro ile sağlanır. Metro biraz kalabalık gelebilir. Taksi fiyatları çok pahalı değil. Havalimanından ise metro ya da otobüs ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Çin’de bahşiş vermek ayıp sayıldığı için bu konuda dikkatli olun. Genel olarak güvenli bir şehirdir. Ancak turistik noktalarda dolandırıcılara karşı dikkatli olun. Bir de Pekin’de dil konusunda sorun yaşayabilirsiniz. İngilizceye çok hakim değiller.

Havalimanından Pekin Şehir Merkezine Ulaşım

Capital Apt Havalimanı

Çin’in başkenti Pekin’deki en önemli havalimanı olan Capital Havalimanı, şehir merkezine 32 kilometrel mesafede bulunuyor. Dünyanın en işlek havalimanlarından olan Capital Havalimanı’ndan şehir merkezine gidebilmek için farklı ulaşım seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bu seçenekler arasında taksi, otobüs, tren, metro ve transfer araçları yer alıyor.

Taksi

Capital Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmeniz için hizmetinizde olan araçlardan birisi taksiler. Havalimanındaki üç terminal binasında da bulabileceğiniz taksiler ile şehir merkezine gitmeniz mümkün. Trafik yoğunluğuna göre gidiş sürenizin değişeceği Pekin’de, yolculuğunuz yaklaşık olarak 40 dakika sürecek.

Otobüs

Capital Havalimanı’ndaki toplu taşıma araçlarından olan otobüsler, şehir merkezine gitmek için diğer seçenekleriniz arasında yer alıyor. Havalimanı ile çeşitli bölgeler arasında hizmet veren bu otobüslere 2 ve 3 numaralı terminal binaları önünden binebilirsiniz. Toplam 8 farklı hat üzerinden giden otobüslere binmeden önce, gideceğiniz yere göre hangisine binmeniz gerektiğini öğrenmeyi unutmayın.

Tren

Pekin’de karayolu seçeneklerine göre çok daha hızlı bir araç olan trenler ile şehir merkezine daha kısa sürede gidebilirsiniz. Havalimanındaki 2 ve 3 numaralı terminal binalarından binebileceğiniz trenler ile şehir merkezine yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede ulaşmanız mümkün. Ekspres çalışan bu trenler, Dongzhimen, Sanyuanqiao, Terminal 2 ve Terminal 3 olmak üzere sadece 4 durakta duruyor. Buna bağlı olarak oldukça hızlı gitmenizi sağlayacak olan ekspres trenler, haftanın her günü sabah saat 6 buçuk ile gece saat 11 arasında hizmet veriyor.

Metro

Pekin’deki hızlı ulaşım araçlarından bir diğeri metro olarak karşınızda. Yeraltı ulaşımı seçeneği olarak Pekin’in yoğun karayolu trafiğine karışmayan metro, şehir merkezine daha hızlı gitmenizi sağlayabilir. Havalimanındaki terminal binalarından binebileceğiniz metro ile şehir merkezine gitmek için metro hatları arasında aktarma yapmanız gerekebilir. Yolculuğa başlamadan önce gideceğiniz yere göre hangi hatları seçmeniz gerektiğini öğrenmeyi unutmayın.

Transfer Araçları

Karayolu seçenekleri içerisindeki diğer bir ulaşım seçeneğiniz havalimanının hizmetinize sunduğu transfer araçları. Capital Havalimanı ile Fangzhuang, Xidan ve Pekin Tren İstasyonu arasında gidip gelen bu transfer otobüslerine havalimanındaki tüm terminal binalarından binebilirsiniz. Yine gideceğiniz yere göre hangi otobüse bineceğinizi öğrenmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Terminal Araçları

Terminal araçları, Capital Havalimanı’ndaki üç terminal binası arasında gidip gelmenizi sağlayan araçlar olarak hizmetinizde bulunuyor. Oldukça geniş bir alanı kapsayan Capital Havalimanı’nda diğer terminallere gitmeniz gerektiğinde bu terminal otobüslerine ihtiyacınız olacak. Ücretsiz olarak binebileceğiniz terminal araçları ile kısa sürede terminaller arasında gezinebilirsiniz.

25/05/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Nanyuan Apt Havalimanı

Çin’in başkenti Pekin’deki ikinci önemli uluslararası havalimanı olan Nanyuan Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için taksi ve otobüsün yanı sıra havalimanı transfer aracı ve araç kiralamayı tercih edebilirsiniz.

Taksi

Nanyuan Havalimanı terminal binası önünden binebileceğiniz taksiler ile şehir merkezine hızlı ve konforlu şekilde gidebilirsiniz. Şehrin birçok bölgesine hızlıca gitmenizi sağlayacak taksiler ile en az 20 dakika ve en fazla 1 buçuk saatte gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Diğer ulaşım seçeneklerine göre biraz daha maliyetli olan taksiler hızlı ve güvenilir olması nedeniyle tercih ediliyor.

Otobüs

Ekonomik ulaşım seçeneklerinden biri olarak otobüsler ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Nanyuan Havalimanı’ndaki Xinhua Lu Nankou adı ile bilinen otobüs durağından binebileceğiniz otobüsler ile hem ekonomik hem rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Sabah saat 5 ile gece 10 arasında hizmet veren otobüsler arasında birden fazla otobüs hattı bulunuyor.

Transfer Aracı

Nanyuan Havalimanı’nın düzenlediği transfer araçları ile şehir merkezine ve şehrin birçok bölgesine gidebilmeniz mümkün. İki ayrı otobüs ve iki ayrı güzergah şeklinde hizmet veren otobüslerden biri 6:00 – 15:30 saatleri arasında, diğeri ise 11:15 – 24:00 saatleri arasında çalışıyor. Transfer araçları ile gidebileceğiniz en uzak noktaya 1 buçuk saat sürüyor.

Araç Kiralama

Şehir merkezine gitmenizin bir diğer yolu da araç kiralama. Nanyuan Havalimanı’ndaki araç kiralama firmalarından kiralayabileceğiniz araçlar ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Günlük veya birkaç günlük kiralayabileceğiniz araçları şoförlü olarak kullanabilirsiniz.

02/05/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Pekin

Pekin Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Pzt
-2ºC
12ºC
Pzt
Sal
0ºC
11ºC
Sal
Çar
0ºC
6ºC
Çar
Per
-2ºC
9ºC
Per
Cum
0ºC
10ºC
Cum
Uçuş Süreleri
8s 30dk
8s 30dk
8s 50dk
9s 10dk
8s 10dk
8s 40dk
9s 10dk
7s 50dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x