Pekin Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Pekin Hakkında

Çin’in başkenti aynı zamanda da 22 milyonluk nüfusuyla en büyük ekinci şehridir. Çin’in ikinci büyük şehri olsa da dünyanın en kalabalık ve en büyük başkentidir aynı zamanda. Uzun yıllar Çin imparatorluğuna ev sahipliği yapan bu kentte en dikkat çekici yer, imparatorun sarayı Yasak Şehirdir.

Buraya Tiannanmen Meydanı’ndan gidilir. Burası etrafı suyla ve büyük duvarlarla çevrili bir şehir gibidir. Pekin’de ayrıca Wangfuijing Caddesi, Yazlık Saray, Cennet Tapınağı, Terra Cotta (Toprak Askerler Müzesi), Lama Tapınağı ve şehrin dışındaki Çin Seddi gezilebilir.

Nemli karasal iklimin hüküm sürdüğü Pekin’de kışlar soğuk ve kurak yazlar ise sıcak ve nemli geçer. Yağışlar en çok yaz aylarında görülür. Gezmek için en uygun zamanın ilkbahar ve sonbahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Şehir içi ulaşım taksi ya da metro ile sağlanır. Metro biraz kalabalık gelebilir. Taksi fiyatları çok pahalı değil. Havalimanından ise metro ya da otobüs ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Çin’de bahşiş vermek ayıp sayıldığı için bu konuda dikkatli olun. Genel olarak güvenli bir şehirdir. Ancak turistik noktalarda dolandırıcılara karşı dikkatli olun. Bir de Pekin’de dil konusunda sorun yaşayabilirsiniz. İngilizceye çok hakim değiller.

Havalimanından Pekin Şehir Merkezine Ulaşım

Capital Intl. Havalimanı

Çin’in başkenti Pekin’deki en önemli havalimanı olan Capital Havalimanı, şehir merkezine 32 kilometrel mesafede bulunuyor. Dünyanın en işlek havalimanlarından olan Capital Havalimanı’ndan şehir merkezine gidebilmek için farklı ulaşım seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bu seçenekler arasında taksi, otobüs, tren, metro ve transfer araçları yer alıyor.

Taksi

Capital Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmeniz için hizmetinizde olan araçlardan birisi taksiler. Havalimanındaki üç terminal binasında da bulabileceğiniz taksiler ile şehir merkezine gitmeniz mümkün. Trafik yoğunluğuna göre gidiş sürenizin değişeceği Pekin’de, yolculuğunuz yaklaşık olarak 40 dakika sürecek.

Otobüs

Capital Havalimanı’ndaki toplu taşıma araçlarından olan otobüsler, şehir merkezine gitmek için diğer seçenekleriniz arasında yer alıyor. Havalimanı ile çeşitli bölgeler arasında hizmet veren bu otobüslere 2 ve 3 numaralı terminal binaları önünden binebilirsiniz. Toplam 8 farklı hat üzerinden giden otobüslere binmeden önce, gideceğiniz yere göre hangisine binmeniz gerektiğini öğrenmeyi unutmayın.

Tren

Pekin’de karayolu seçeneklerine göre çok daha hızlı bir araç olan trenler ile şehir merkezine daha kısa sürede gidebilirsiniz. Havalimanındaki 2 ve 3 numaralı terminal binalarından binebileceğiniz trenler ile şehir merkezine yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede ulaşmanız mümkün. Ekspres çalışan bu trenler, Dongzhimen, Sanyuanqiao, Terminal 2 ve Terminal 3 olmak üzere sadece 4 durakta duruyor. Buna bağlı olarak oldukça hızlı gitmenizi sağlayacak olan ekspres trenler, haftanın her günü sabah saat 6 buçuk ile gece saat 11 arasında hizmet veriyor.

Metro

Pekin’deki hızlı ulaşım araçlarından bir diğeri metro olarak karşınızda. Yeraltı ulaşımı seçeneği olarak Pekin’in yoğun karayolu trafiğine karışmayan metro, şehir merkezine daha hızlı gitmenizi sağlayabilir. Havalimanındaki terminal binalarından binebileceğiniz metro ile şehir merkezine gitmek için metro hatları arasında aktarma yapmanız gerekebilir. Yolculuğa başlamadan önce gideceğiniz yere göre hangi hatları seçmeniz gerektiğini öğrenmeyi unutmayın.

Transfer Araçları

Karayolu seçenekleri içerisindeki diğer bir ulaşım seçeneğiniz havalimanının hizmetinize sunduğu transfer araçları. Capital Havalimanı ile Fangzhuang, Xidan ve Pekin Tren İstasyonu arasında gidip gelen bu transfer otobüslerine havalimanındaki tüm terminal binalarından binebilirsiniz. Yine gideceğiniz yere göre hangi otobüse bineceğinizi öğrenmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Terminal Araçları

Terminal araçları, Capital Havalimanı’ndaki üç terminal binası arasında gidip gelmenizi sağlayan araçlar olarak hizmetinizde bulunuyor. Oldukça geniş bir alanı kapsayan Capital Havalimanı’nda diğer terminallere gitmeniz gerektiğinde bu terminal otobüslerine ihtiyacınız olacak. Ücretsiz olarak binebileceğiniz terminal araçları ile kısa sürede terminaller arasında gezinebilirsiniz.

10 Haz 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Beijing Nanyuan Havalimanı

Çin’in başkenti Pekin’deki ikinci önemli uluslararası havalimanı olan Nanyuan Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için taksi ve otobüsün yanı sıra havalimanı transfer aracı ve araç kiralamayı tercih edebilirsiniz.

Taksi

Nanyuan Havalimanı terminal binası önünden binebileceğiniz taksiler ile şehir merkezine hızlı ve konforlu şekilde gidebilirsiniz. Şehrin birçok bölgesine hızlıca gitmenizi sağlayacak taksiler ile en az 20 dakika ve en fazla 1 buçuk saatte gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Diğer ulaşım seçeneklerine göre biraz daha maliyetli olan taksiler hızlı ve güvenilir olması nedeniyle tercih ediliyor.

Otobüs

Ekonomik ulaşım seçeneklerinden biri olarak otobüsler ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Nanyuan Havalimanı’ndaki Xinhua Lu Nankou adı ile bilinen otobüs durağından binebileceğiniz otobüsler ile hem ekonomik hem rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Sabah saat 5 ile gece 10 arasında hizmet veren otobüsler arasında birden fazla otobüs hattı bulunuyor.

Transfer Aracı

Nanyuan Havalimanı’nın düzenlediği transfer araçları ile şehir merkezine ve şehrin birçok bölgesine gidebilmeniz mümkün. İki ayrı otobüs ve iki ayrı güzergah şeklinde hizmet veren otobüslerden biri 6:00 – 15:30 saatleri arasında, diğeri ise 11:15 – 24:00 saatleri arasında çalışıyor. Transfer araçları ile gidebileceğiniz en uzak noktaya 1 buçuk saat sürüyor.

Araç Kiralama

Şehir merkezine gitmenizin bir diğer yolu da araç kiralama. Nanyuan Havalimanı’ndaki araç kiralama firmalarından kiralayabileceğiniz araçlar ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Günlük veya birkaç günlük kiralayabileceğiniz araçları şoförlü olarak kullanabilirsiniz.

18 Nis 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Daxing International Havalimanı

Pekin Daxing Havaalanı'na Pekin merkezinden ulaşımınız için 4 seçenek bulunuyor. Terminal taksileri ile şehrin pek çok noktasına yaklaşık 30,5 $ ücret ile 80 dakikada ulaşabilirsiniz. Otobüs hatları, hızlı metro ve şehirlerarası trenler gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak da daha uygun fiyatlarla yaklaşık 90 dakikada terminalden şehir merkezine gidebilirsiniz. Şehirlerarası tren hattı, 4,5 $ ücret karşılığında 20-35 dakika içinde Pekin Batı Tren İstasyonu'na ulaşım sağlıyor. Metro hattını kullanırsanız yalnızca 19 dakika içinde Caoqiao İstasyonu'na ulaşabilirsiniz, bu yolculuk için de yaklaşık 4,5 $ ödemeniz gerekiyor.

Otobüs ile Pekin şehir merkezine ulaşım

1, 2, 3, 4 ve 5 numaralı otobüs hatları, her gün 07:30-23:00 saatleri arasında çalışıyor; 6 numaralı otobüs hattı ise yalnızca gece vardiyasında hizmet veriyor. Tek yön otobüs biletlerinin fiyatı 5,5 $ ve güzergâhları ise şöyle:

1. Hat: (07:30-23:00) Daxing Havaalanı, Pekin Ana Tren İstasyonu.

2. Hat: (07:30-23:00) Daxing Havaalanı, Pekin Batı Tren İstasyonu.

3. Hat: (07:30-23:00) Daxing Havaalanı, Pekin Güney Demiryolu İstasyonu.

4. Hat: (07:30-23:00) Daxing Havaalanı, Tongzhou.

5. Hat: (07:30-23:00) Daxing Havaalanı, Fangshan.

6. Hat: (23:00-Son uçuş varana kadar) Xuanwu Kapısı (Gece ​​Rotası).

Havalimanından Tianjin ve Langfang şehirlerarası otobüs terminallerine de günde 4 kez otobüs bulunuyor. 4,8 $ ve 10,5 $ arası bilet fiyatlarına sahip bu otobüslerin güzergahları ise şöyle:

1. Hat: (07:00/14:00 arası ve 150 dakika yolculuk süresi) Daxing Havaalanı-Tianjin Otobüs / Tren İstasyonları.

2. Hat: (08:30-20:30 arası her saat ve 90 dakika yolculuk süresi) Langfang Otobüs Terminali.

3. Hat: (10:00-12 00, 18:00-20:00 saatleri arası ve 180 dakika yolculuk süresi) Tangshan West Otobüs Terminali.

4. Hat: (07:00-10:00, 14:00-17:00 saatleri arası ve 180 dakika yolculuk süresi) Baoding Otobüs Terminali.

Tren ile Pekin şehir merkezine ulaşım

Yeni Pekin-Xiong'an Şehirlerarası Demiryolu ile havalimanından hızlı ve rahat bir şekilde Pekin Batı Tren İstasyonu'na gidebilirsiniz. Hızlı trenler Daxing Havalimanı’ndan Pekin Batı Tren İstasyonu'na sadece 20 dakika içinde ulaşıyor ve bilet fiyatları yaklaşık 4,2 $. Biletinizi tren istasyonundan veya Çin banka kartı kullanıyorsanız çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. 

Metro ile Pekin şehir merkezine ulaşım

Yeni Havaalanı Metro Hattı ile sadece 19 dakika içinde havalimanından Pekin merkezindeki Caoqiao İstasyonu’na gitmek mümkün. 3,5 $ bilet fiyatına sahip Yeni Hat, 06:30-22:30 arasında hizmet veriyor ve trenler arası bekleme süresi 8,5-10 dakika arasında. Gelecekte bu metro hattının Lize İş Bölgesi İstasyonu'na kadar uzatılması bekleniyor.

Taksi ile Pekin şehir merkezine ulaşım

Çin'de uluslararası sürücü ehliyetleri kabul edilmediğinden şehirde yabancıysanız ve rahat bir şekilde araba ile seyahat etmek istiyorsanız taksi iyi bir seçim olacaktır. Havalimanı taksileri, 7/24 hizmet veriyor ve Pekin şehir merkezine 60-90 dakika içinde yaklaşık 30,5 $ ücret karşılığında yolcuların ulaşımını sağlıyor. Pekin, trafik yoğunluğuyla ünlü şehirlerden ve bu nedenle seyahat süresinin veya taksi ücretinin değişebileceğini aklınızda bulundurmanızı öneririz.

Araba kiralama hizmetleri

Daxing Havalimanı’nda pek çok Çin ve uluslararası araba kiralama firmalarının ofisleri bulunuyor. Tatil amaçlı seyahat ediyorsanız ve Pekin'i gezmek istiyorsanız veya çok sayıda iş toplantısına katılacaksanız araba kiralamak iyi bir seçenek olacaktır.

Havalimanında lüks sedanlar, ekonomik yakıt tasarruflu araçlar veya geniş minivanlar gibi her bütçeye uygun kiralık araç bulabilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun aracı seçebilirsiniz. Çin'de yabancıların uluslararası ehliyete sahip olsalar bile araba kullanmalarına izin verilmiyor. Bu nedenle bir araba kiralamak istiyorsanız, prosedürü izleyerek kolayca geçici bir sürücü belgesi alabilir veya sadece şoförlü bir araba kiralayabilirsiniz. 

Araba ile Pekin şehir merkezine ulaşım

Pekin merkezine arabayla gitmek istiyorsanız sırasıyla terminale doğu, orta ve batı kısmından bağlayan üç otoyolunu (Beijing-Kaifeng G45-Beijing-Taipei G3-Beijing-Kunming G5 ve Langzhuo Expressway S24) kullanmanız gerekiyor. Langzhuo Expressway S24 özellikle havalimanının ulaşım ihtiyacını gidermek için inşa edilmiş ve otoyol havalimanından Pekin'e ulaşmak için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltıyor. Havalimanından 46 km uzaklıktaki Pekin merkezine arabayla ulaşmak için gereken süre ise yaklaşık 1 saat.

13 Kas 2020 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Pekin

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Pekin uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Pekin varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Pekin uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Pekin uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Pekin uçuşları Capital Intl. Havalimanı, Beijing Nanyuan Havalimanı, Daxing International Havalimanı'na düzenleniyor.

Pekin yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Pekin 8 saat 30 dakika, Ankara-Pekin 8 saat 30 dakika, Antalya-Pekin 8 saat 50 dakika, Bodrum-Pekin 9 saat 10 dakika, Gaziantep-Pekin 8 saat 10 dakika, İstanbul-Pekin 8 saat 40 dakika, İzmir-Pekin 9 saat 10 dakika, Trabzon-Pekin 7 saat 50 dakika sürüyor.

Pekin Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Pzt
21ºC
28ºC
Pzt
Sal
21ºC
28ºC
Sal
Çar
21ºC
31ºC
Çar
Per
22ºC
33ºC
Per
Cum
24ºC
34ºC
Cum
Uçuş Süreleri
8s 30dk
8s 30dk
8s 50dk
9s 10dk
8s 10dk
8s 40dk
9s 10dk
7s 50dk
Haritada Görüntüle
Pekin Alternatif Ulaşım
Para birimi