Henüz kış gelmemişken şehrin kalabalığından kaçıp, yemyeşil doğanın tadına biraz daha varmayı kim istemez? Ailemiz ve sevdiğimiz insanlarla şehrin karmaşasından biraz uzaklaşmak ama çok da fazla yol gitmeden doğa içerisinde huzurlu ve keyifli vakit geçirmek için Ankara’nın en güzel piknik alanlarını araştırdık. İster orman içerisinde ister bir göl kenarında özellikle hafta sonu tercih edilebilecek hem şehrin içinde hem de Ankara şehir merkezi civarında bulunan Ankara piknik alanları ve mesire yerlerini bu yazımızda tüm detayları ile aktarmak istiyoruz. İşte merak edilen tüm detayları ile Ankara’nın birbirinden güzel piknik alanları.

İçindekiler

1-Kartaltepe Kent Ormanı Mesire Alanı

Kartaltepe Kent Ormanı Mesire Alanı

Ankara’nın Keçiören beldesinde yer alan, Ankara piknik alanları içerisinde en popüler olan Ankara Kartaltepe Kent Ormanı piknik alanı, Ankaralılar tarafından en çok tercih edilen doğal ortamlar arasında. Tam teşeküllü olan bu piknik alanında her şey senin için düşünülmüş. Geniş bir alana yayılan mesire alanında açık ve kapalı mangal alanları, kalabalık gruplar için çardaklar, çay ve kahve içip, yemek yiyebileceğin restoran, yeterli tuvalet hizmeti mevcut. Genel olarak çardakların yanında ise barbekü alanı mevcut. Keçiören’in Yükseltepe mevkiinde konumlanan Kartaltepe mesire alanı içerisinde bir de şelale bulunuyor. Göl içerisinde deniz bisikleti ile dolaşabilir, şelalenin yakınında geçerek serinleyebilirsin. Bölgede küçük bir hayvanat bahçesi, go kart pisti, dağ kızağı, futbol sahası bile var. Kartaltepe Kent Ormanı Mesire Alanı’na geldiğinde manzaralı bir çardak seçip, ailen ya da sevdiklerinle güzel bir gün geçirebilir, mekanın sunduğu aktivite imkanları ile eğlencenin tadına varabilirsin. Hafta sonları oldukça yoğun olan piknik alanına erken gitmeni ya da imkanın varsa hafta içi gitmeni tavsiye ederim. Alkol getirmenin yasak olduğu alanı özellikle aileler tercih etmekte. Kartaltepe Kent Ormanı’na ulaşım ise oldukça basit. Etlik yönüne giden otobüslere binerek, son durakta inip, Kartaltepe Kent Ormanı’na kolayca ulaşabilirsin.

2022 Kartaltepe Kent Ormanı Mesire Alanı giriş ücreti:

*Yaya:10 TL.

*Otomobil: 10 TL.

*Tekne gezisi: 35 TL.

Konum linki

2-Yakacık Mesire Alanı

Ankara’nın Keçiören beldesinde bulunan ve içerisinde küçük bir lunapark bulunması sayesinde özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği Ankara Yakacık Mesire Alanı, büyük bir çevreye yayılması bakımından oldukça tercih ediliyor. Mangal ve barbekü için özel alanlar mevcut, yüksek ve gölge sağlayan ağaçlar sayesinde serin ve keyifli bir piknik tecrübesi yaşayabilirsin. Ailelerin tercih ettiği Yakacık Mesire Alanı temiz, ferah ve yemyeşil bir doğaya sahip olması nedeniyle en çok tercih edilen Ankara piknik alanları arasında. Çok büyük bir alana yayıldığı için otopark sıkıntısı yaşanmıyor. Ulaşımı ise Keçiören’den kalkan 226 ve 227 numaralı otobüslerle sağlayabilirsin.

2022 Yakacık Mesire Alanı giriş ücreti:

*Yaya: 5 TL.

*Otomobil: 20 TL.

Konum linki

Ankara Yakacık Mesire Alanı gibi gezilecek çok sayıda yerle dolu. Ankara'da gezilecek yerler içeriğimizi okuyarak şehrin tüm güzelliklerini keşfedebilirsin. 

3- Çınaraltı Piknik Alanı

Çınaraltı Piknik Alanı

Ankara’nın Alacaatlı mevkiinde bulunan Çınaraltı Piknik Alanı, hafta sonları Ankaralılar tarafından oldukça rağbet gören piknik alanları arasında. Özellikle Ümitköy tarafında oturanların sık sık geldiği piknik alanında mangal alanları dışında bir de işletme mevcut. İşletmede güne güzel bir kahvaltı ile başlayabilir, mangal için tedarikli gelmediysen burada yemek yiyebilirsin. Açık alanda mevcut olan çardaklar dışında mangal ve semaver hizmeti alabildiğin kapalı çardaklar da mevcut. Harika bir piknik alanı olan Çınaraltı Piknik Alanı’nı hafta sonu tercih edeceksen, sabah erken saatlerde gitmeni tavsiye ederim. Ata binme, trambolin gibi hizmetler de sunan alana her mevsimde gidebilirsin. Çınaraltı Piknik Alanı’na ulaşımı Yenimahalle tarafından 592, 596, 598 numaralı otobüslerle sağlayabilirsin.

2022 Çınaraltı Piknik Alanı giriş ücreti:

*Yaya: 20 TL.

*Mangal kiralama: Küçük 100 TL, Büyük 150 TL.

Konum linki

4-Yeşildere Mesire Alanı

Ankara’dan biraz uzaklaşmak istediğinde sığınabileceğin, yemyeşil bir alanda kurulu Yeşildere Mesire Alanı’nda senin için her şey düşünülmüş. Ailenle veya arkadaş grubunla doyasıya mangal yapabilir, çam ağaçları gölgesinde huzurlu bir gün geçirebilirsin. Geniş bir alanın düzenlenmesi ile oluşturulan Yeşildere Mesire Alanı’nda oturma alanları, banklar, kamelyalar, mangal alanları, çocuklar için oyun alanları bulunuyor. İçerisinde yer alan tesiste kahvaltı yapabilir, mangal için malzeme getirmediysen buradan da tedarik edebilirsin. Yeşildere Mesire Alanı’na ulaşım ise 548, 577-3 numaralı otobüslerle sağlayabilir, mesire alanının çok yakınında inebilirsin.

2022 Yeşildere Mesire Alanı giriş ücreti:

*Yaya: 30 TL

*Otomobil: 30 TL

Konum linki

5-Mavigöl Mesire Alanı

Ankara’da göl manzaralı piknik alanları içerisinde en çok tercih edileni elbette Mavigöl Mesire Alanı. Deniz özlemi olan Ankaralıların sık sık gittiği Mavigöl Mesire Alanı, mangal yakma yanında çadır kurup, burada konaklama imkanı sunması ile de tercih ediliyor. Huzur dolduran manzaralara ev sahipliği yapan Mavigöl Mesire Alanı’nda ihtiyacınızı karşılayacak her imkan mevcut. Çardak ve masalarda oturup mangal yapabilir, bisiklet parkurlarında vakit geçirebilir, belirlenen kamp alanında çadır kurarak geceyi burada geçirebilirsin. Mescit, tuvalet imkanı da bulunan Mavigöl Mesire Alanı’na Ulus’tan kolay bir şekilde ulaşabilirsin. Sadece Anafartalar Çarşısı’ndan 355 numaralı otobüse binmen yeterli.

2022 Mavigöl Mesire Alanı giriş ücreti:

*Otomobil:10 TL

Konum linki

6-Aluçdağı Tabiat Parkı

Aluçdağı Tabiat Parkı

Ankara’nın Çamlıdere mevkiinde yer alan tabiat içerisinde vakit geçirebileceğin bir ormanlık alan Aluçdağı Milli Parkı. İçerisinde doğa yürüyüşü yapabileceğin pek çok sayıda belirlenmiş parkur olan milli parkta, piknik alanları da mevcut. Piknik alanlarında belirlenmiş olan bölgelerde mangal yapabilir, piknik masalarında mükellef bir sofra kurabilirsin. İçerisinde yer alan tesisin imkanlarından faydalanabilir, mis gibi temiz havasında güne kahvaltı ile başlayabilirsin. Tabiat parkı avantajlarını kullanarak kano yapabilir, olta balıkçılığını deneyebilir, milli park yönetimi tarafından düzenlenen aktiviteleri takip ederek tam bir doğa deneyimi yaşayabilirsin. Yüksek mevkiide olması nedeniyle serin ve kuru bir havaya sahip Aluçdağı Tabiat Parkı’nda kamp deneyimini de yaşayabilirsin. Aluçdağı Tabiat Parkı, Ankara merkezden biraz uzak bir konumda bulunuyor. Ankara-Bolu yolundan ilerleyip, Çamlıdere mevkiinde tabelaları takip ederek, milli parka ulaşabilirsin.

2022 Aluçdağı Tabiat Parkı giriş ücreti:

*Yaya: 40 TL

*Otomobil: 20 TL

Konum linki

7-Göksu Parkı

Göksu Parkı

Ankara’nın en huzurlu piknik alanları içerisinde yer alan Göksu Parkı hem mangal yapabileceğin hem de dumansız olarak hizmet veren alanları sayesinde tercih edebileceğin bir piknik alanı. Oldukça geniş bir alana yayılan Göksu Parkı’nda ister çardaklarda, istersen piknik banklarında pikniğini yapabilirsin. Özel barbekülü çardaklar sayesinde kalabalık arkadaş grupları ve aileler istedikleri gibi mangal keyfini doyasıya yaşayabilir. Gün içerisinde ahşap döşeli yürüyüş yolunda doğanın keyfini sürebilir, çocuklar için ayrılan oyun alanları sayesinde ailecek güvenli ve eğlenceli bir gün geçirebilirsin. Göksu Parkı’na ulaşım ise metro ile oldukça kolay. Kızılay’dan Eryaman yönüne giden metroya binerek, parkın girişinde inebilirsin.

2022 Göksu Parkı giriş ücreti:

*Yaya: 5 TL

*Otomobil: 10 TL

Konum linki

8-Mogan Gölü

Mogan Gölü

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Mogan Gölü, çarşaf gibi büründüğü ve adeta denizi anımsatan görüntüsü ile Ankaralıların en sık geldiği piknik alanları arasında. Dinlenme alanları, seyir noktaları, piknik alanları, çeşitli kafeteryalar ve geniş spor faaliyetleri ile tam bir deneyim merkezi. Ankara göl manzaralı piknik alanları arasında ola Mogan Gölü’nde çocuklarla ya da arkadaş grubunla yapabileceğin çok fazla aktivite var. Mogan Gölü’ne ulaşım ise oldukça basit. Kızılay veya Ulus’tan kalkan 101,108, 177 numaralı otobüslerle Mogan Parkı durağına gelebilirsin.

2022 Mogan Gölü giriş ücreti:

*Yaya: 5 TL

Konum linki

9-Ahlatlıbel Atatürk Parkı

Ahlatlıbel Atatürk Parkı

Ankara şehir merkezinin göbeğinde adeta vaha gibi gelecek bir ortama sahip olan Ahlatlıbel Atatürk Parkı içerisinde bulunan kafeteryası, restoranı ve piknik alanları ile Çankaya mevkiinde konumlanıyor. Çocuklar için oyun alanları dışında koşu ve yürüyüş parkurları, bisiklet yolu, dumansız piknik sahası gibi imkanlar barındıran Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda şehirden çok uzaklaşmadan güzel bir gün geçirebilirsin. Hafta sonları oldukça kalabalık olan parka erken saatlerde gitmeni tavsiye ederim. Ahlatlıbel Atatürk Parkı’na ulaşımı ister otobüs ister metro ile yapabilir, Çankaya’da yürüyerek bu piknik alanına ulaşabilirsin.

2022 Ahlatlıbel Atatürk Parkı giriş ücreti:

*Otomobil: 10 TL

Konum linki

10-Soğuksu Milli Parkı

Ankara’nın Kızılcahamam semtinde bulunan Soğuksu Milli Parkı Ankara sınırları içerisinde nesli tükenmekte olan birçok kuş türüne ev sahipliği yanında ayı, geyik, tavşan gibi yaban hayatına yuva olan adreslerden birisi. Bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengin olan Soğuksu Milli Parkı’nda piknik alanları, etkinlik alanı, bisiklet parkurları, büfe gibi hizmetler mevcut. Özel belirlenmiş mangal alanında mangal da yakabilirsin. Doğa yürüyüş parkurları, kaya tırmanışı, paintball gibi aktivitelerin adresi olan milli parkta doğayla bütünleşerek harika vakit geçirebilirsin. Kuş gözlemciliği, yaban hayatı öğrenme, kaya tırmanış etkinlikleri gibi doğa adına oldukça eğitici programları da bulunan Soğuksu Milli Parkı’nın dönem dönem yayınlanan etkinlik programını takip etmeni tavsiye ederim. Soğuksu Milli Parkı’na ulaşmak için şehir merkezinden kalkan 527 numaralı otobüsle sağlayabilirsin.

2022 Soğuksu Milli Parkı giriş ücreti:

*Otomobil:10 TL

*Yaya:10 TL

Konum linki

11- Kavaklı Aile Piknik Alanı

Şehrin göbeğinde adeta vaha niteliğinde olan Kavaklı Aile Piknik Alanı Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alıyor. Şehirden uzaklaşmadan, yemyeşil bir alanda ailen veya sevdiklerinle güzelce vakit geçirmek için burayı tercih edebilirsin. İçerisinde kamelyalar, kapalı çardaklar bulunan piknik alanında mangal yakmak mümkün değil. Sadece içerisinde bulunan işletmeden ücret karşılığında mangal hizmeti alabilirsin. Yürüyüş yapabileceğin parkurları yanında çevresindeki marketlerden ihtiyacını alarak da sade bir piknik yapabilirsin. Tedarikli gelmediyseniz işletmeden ücretli olarak mangal hizmetini yiyecekler dahil olarak da alabilirsin. Kavaklı Aile Piknik Alanı’na ise ulaşım oldukça basit. 592 ve 598 numaralı otobüslerle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsin.

2022 Kavaklı Aile Piknik Alanı giriş ücreti:

*Yaya:10 TL

*Mangal: 75 TL

Konum linki

12- Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği

1925’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve Türk tarımına öncülük eden Atatürk Orman Çiftliği yıllardır Ankaralıların şehir karmaşasından kaçmak için tercih ettiği Ankara piknik alanları arasında yer alıyor. Müze ve sergi binası bulunan alanda Atatürk’ün bir dönem kaldığı evi de ziyaret edebilir, Atatürk Orman Çiftliği ürünlerini satan mağazadan yöresel ve organik ürünler satın alabilirsin. Son olarak bitki tutkunuysan serasında yer alan birçok bitkiyi yakından inceleyebilir, bahçen veya iç mekan için uygun bitkiler de satın alabilirsin. Yeni Mahalle’de bulunan Atatürk Orman Çiftliği’nde mangal yakmaya izin verilmiyor. Ailen ve arkadaşlarınla güzel bir piknik yapabilir, yürüyüş parkurlarında yürüyebilir, inzivaya çekilebilir ve gün sonunda keyifli bir gün geçirebilirsin. Atatürk Orman Çiftliği’ne ulaşım ise EGO B1, B2, 519 numaralı otobüslerle sağlayabilirsin.

2022 Atatürk Orman Çiftliği giriş ücreti:

Ücretsiz.

Konum linki

13- Doğa Park Piknik Alanı

Ankara’nın Alacaaltı mevkiinde özellikle özel gün ve organizasyonlar için tercih edilen alanı Doğa Park, piknik severler için de oldukça geniş imkanlar sunması ile biliniyor. Aileler için uygun olan Doğa Park Piknik Alanı’nda mangal ve semaver kiralama imkanı bulunuyor. Şehir merkezinde olması nedeniyle kolay ulaşabileceğin Doğa Park Alanı temiz ve düzenli bir piknik alanı olması nedeniyle de tercih ediliyor. Özellikle kış mevsiminde, alanda sağlanan ailelere ve kalabalık arkadaş gruplarına özgü kapalı ahşap kulübeler sayesinde mangal ve semaver keyfini sıcacık bir ortamda sağlayabilir, doğanın içerisinde oldukça keyifli vakit geçirebilirsin. İçerisinde soba imkanı da bulunan bu kulübelerde kışın ısınabilir, kestane bile pişirebilirsin. Soba kullanımı ise yine cürete tabi. Doğa Park Piknik Alanı’na ulaşım ise oldukça kolay. Alacaaltı şehir merkezinden kolaylıkla alana ulaşım sağlayabilirsin.

*2022 Doğa Park Piknik Alanı giriş ücreti:

Ücretsiz. Hizmetlerden yararlanmak ise ücretli.

Çardak:150 TL (10 kişi kapasiteli)

Mangal: 75 TL

Semaver: 75 TL

Konum linki

14- Ayvalı Bahçe Piknik Alanı

Alacaaltı mevkiinde bulunan bir diğer piknik alanı olan Ayvalı Bahçe Piknik alanı da hem çocuklu aileler hem de kalabalık arkadaş grupları için ideal doğal alanlar arasında. İhtiyacın olan her şeyi bulabileceğin piknik alanı marketlere yakın konumda olması nedeniyle her şeyi kolayca temin edebileceğin bir piknik alanı. Ücretli olan piknik masaları ve kamelyalar sayesinde güzel ve keyifli bir gün geçirebilir, semaver ve mangal hizmeti alarak da sevdiklerinle doğa içerisinde unutulmaz bir gün yaşayabilirsin. Ayvalı Bahçe Piknik Alanı’na tıpkı Alacaaltı’nda bulunan piknik yerleri gibi Alacaaltı şehir merkezinden kolaylıkla ulaşabilirsin.

2022 Ayvalı Bahçe Piknik Alanı giriş ücreti:

Ücretsiz. Hizmetlerden yararlanmak ise ücretli.

Çardak:100 TL

Mangal kiralama: 50 TL

Semaver kiralama: 50 TL

Konum linki

15- Bağlum Piknik Alanı

Ankara’nın Keçiören semtinde yer alan Bağlum Piknik Alanı, manzara izleme noktası ve açık havada olmanın verdiği keyifle Ankaralılar tarafından tercih edilen piknik alanları arasında yer alıyor. Hamak kurabileceğin ağaçları, mangal ve semaver keyfini yaşayabileceğin Bağlum Piknik Alanı tüm gün doğada vakit geçirmen için ideal. Hafta sonları oldukça yoğun alan piknik alanında kamelyalar, piknik masaları, özel barbekü alanları, büfe, çocuklar için oyun park alanları mevcut. Keyifli bir gün geçirmek ve doğada dinlenmek için Ankara Bağlum Piknik Alanı’nı tercih edebilirsin. Ulaşım ise oldukça kolay. Keçiören beldesinde bulunan 266 ve 268 numaralı otobüslerle Bağlum Piknik Alanı’na ulaşabilirsin.

*2022 Bağlum Piknik Alanı giriş ücreti:

*Yaya: 1 TL.

*Otomobil: 10 TL

Konum linki

16- Adnan Kahveci Piknik Alanı

Ankara’nın Yenimahalle semtinde yer alan ve hazır piknik masaları ve çardakları sayesinde Ankaralılar tarafından oldukça tercih edilen Adnan Kahveci Piknik Alanı tenis kortları, çocuk oyun alanları, spor merkezleri nedeniyle de tüm gününü geçirebileceğin ideal piknik alanları arasında. Özel mangal alanları dışında mangal yakmanın mümkün olmadığı alana dışarıdan istediğin her şeyi getirebilirsin. Adnan Kahveci Piknik alanına ulaşmak için Batıkent tarafından 296 numaralı otobüslerle alana kolayca ulaşım sağlayabilirsin.

2022 Adnan Kahveci Piknik Alanı giriş ücreti:

Ücretsiz.

Konum linki

17- Aydoğan Piknik Alanı

Ankara’nın Çankaya semtinde yer alan Aydoğan Piknik Alanı özel bir işletme tarafından işletilmekte. Mangal ve çardak alanlarının kiralandığı alana dışarıdan yiyecek ve içecek getirebildiğin gibi, içerisinde bulunan işletmeden de yiyecek ve içecek hizmeti alabilirsin. Özellikle mantı ve gözlemesi tercih edilen mekana, sabah kahvaltı için de gelebilirsin. Aydoğan Piknik Alanı gün boyu hizmete açık olan bir işletme. Çocuklu aileler için de uygun olan alanda restoran, kafeterya, oyun parkları, mescit, tuvalet imkanı bulunuyor. Aydoğan Piknik Alanı’na 175 ve 564 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsin.

2022 Aydoğan Piknik Alanı giriş ücreti:

Ücretsiz. Hizmetlerden yararlanmak ise ücretli.

*Mangal: 200 TL

Konum linki

18- Üreğil Millet Bahçesi

Ankara’nın Mamak ilçesinde yer alan, geniş bir alana yayılarak yeni faaliyete geçen Üreğil Millet Bahçesi’nde herkese yetecek kadar kamelya, mangal için barbekü alanları, çocuk oyun parkları, ata binme alanı, yapay göletler, vakit geçirebileceğiniz yiyecek tesisleri, yürüyüş ve bisiklet yolu bulunuyor. Bir vadi içerisinde kurulması nedeniyle temiz havayı ciğerlerinizde hissedeceğiniz Üreğil Millet Bahçesi’nde tüm gününü keyifle geçirebilirsin. Üreğil Millet Bahçesi’ine Kızılay’dan kalkan ve Mamak yönüne giden otobüslerle kolayca ulaşım sağlayabilirsin.

*2022 Üreğil Millet Bahçesi giriş ücreti:

Ücretsiz.

Konum linki

19- Kurtboğazı Piknik Alanı

Ankara’nın Kazan ilçesinde yer alan Kurtboğazı Piknik Alanı yanında yer alan baraj gölü bilinmektedir. Baraj olduktan sonra çevresinde yapılan düzenlemeler sonucunda oluşturulan Kurtboğazı Piknik Alanı Ankara piknik alanları arasında oldukça popüler olan bir diğer piknik yeri. Özellikle hafta sonları erken saatlerde dolan piknik masaları nedeniyle yer bulmak neredeyse imkansız. Göl manzarasına karşı kahvaltı ya da piknik yapabileceğin alanda çocuklu misafirler güvenli bir şekilde vakit geçirebilir. İçerisinde tesis hizmeti de bulunması ile tedarikli gelmediğinde buradan gönül rahatlığı ile hizmet alabilirsin. Ailecek vakit geçirmek için oldukça uygun olan Kurtboğazı Piknik Alanı’na ulaşmak için Ulus-Kızılcahamam otobüs hatlarını kullanarak, 527-1, 2 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsin.

*2022 Kurtboğazı Piknik Alanı giriş ücreti:

Ücretsiz.

Konum linki

20- Işık Dağı Karagöl Jeositi

Ankara Kızılcahamam’ın tabiatı oldukça zengin. Bu anlamda bölgede çok fazla piknik ve mesire alanı mevcut ya da kamp yapabileceğin milli parklar. Işık Dağı yamacında yer alan Karagöl jeositi ise bu anlamda oldukça özel bir alan. Çamlık ağaçlarla çevrili tepelerden görülebilen göl alanı sayesinde mükemmel manzaraları yakalayabileceğin, temiz havanın keyfini sürebileceğin bir doğa harikası olan Karagöl’de kamp yapabilir, günübirlik olarak da sevdiklerinle piknik yapabilirsin. Ankara merkezden yaklaşık 1 saat süren Karagöl Jeositi’ne özel araçla gidebilirsin.

*2022 Işık Dağı Karagöl Jeositi giriş ücreti:

Ücretsiz.

Konum linki

21- Temelli Göleti

Ankara Eskişehir yolu üzerinde bulunan, şehirden uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği Temelli Göleti Piknik Alanı, Ankara göl kenarı piknik alanları içerisinde tercih edebileceğin geniş imkanlar sunuyor. 1990’lardan beri faaliyette olan doğal gölün çevresi yerleşim alanı ve doğal alan olarak ikiye ayrılmış durumda. Şehir yapılaşması nedeniyle günümüzde ufak bir doğal alan olarak kalsa da piknik yapmak, doğa içerisinde vakit geçirmek için Ankara sınırları içerisinde yer alan ideal piknik alanlarından biri. Temelli Göleti’nde göl manzaralı mangal alanları, kalabalık aileler için çardaklar, mescid, tuvalet imkanı ve ufak da bir market mevcut Ayrıca her mevsim piknik yapmaya imkan sağlayan bir tabiatı var. Balık tutableceğiniz gölete şahsi aracınla kolay gidebileceğin gibi Temelli şehir merkezinden veya Polatlı civarından kalkan otobüslerle de ulaşabilirsin.

*2022 Temelli Göleti giriş ücreti:

Ücretsiz.

Konum linki

22- Eymir Gölü

Eymir Gölü

Ankara’nın en güzel göl kenarı piknik alanları içerisinde yer alan Eymir Gölü, tabiatın en güzel halini görebileceğin piknik alanları arasında. Şehir merkezine yakınlığı nedeniyle Ankaralıların sevdiği, ODTÜ’nün arazisinde yer alan Eymir Gölü, piknik alanlarından ziyade doğa içerisinde vakit geçirebileceğin, spor yapabileceğin, çeşitli doğa aktivitelerine katılabileceğin doğal bir alan. Bisiklet sürebilir, uzun yürüş yapabilir, kafanı dinleyerek doğa ile bütünleşebilirsin. Göl çevresinde bulunan mekanların hizmetlerini kullanabilir, kendi yiyecek ve içeceğinle de Eymir Gölü’nde piknik yapabilirsin. Mangal yakılmaya müsaade edilmeyen alan ayrıca ODTÜ Spor Kulübü Kürek ve Yelken Takımlarının çalışma alanı olarak da kullanılıyor. Eymir Gölü’ne ulaşmak biraz zahmetli. Direk olarak toplu taşımanın olmadığı alana Oran veya Haymana şehir merkezi üzerinden taksilerle gelebilirsin.

2022 Eymir Gölü giriş ücreti:

Ücretsiz.

Konum linki

23- Budak Town

Adeta Avrupa’da bir Noel marketine ışınlanacağınız düzenlemesi ile dönemsel etkinliklere, yerel pazarlara, el işi tezgahlara ev sahipliği yapan Budak Town, her bir kulübede dünyanın farklı yerlerinden gelen lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Ufak ve mütevazı piknik alanları yanında burada her gün hizmet veren ahşap kulübelerden yemek alıp, mekanın açık havasında ortak alanlarında yiyebilirsin. Türkiye’nin en değişik konseptleri arasında yer alan ve dünya mutfağı ile faaliyet gösteren Budak Town, açık havada yer alan düzeni ile hafta sonları oldukça rağbet görüyor. Girişte kart alıp, para yükledikten sonra içerdeki mekanlarda bu kart ile ödeme yapabilirsin. Piknik alanları için mangal ve semaver de kiralayabilirsin. Budak Town’a ulaşım ise Ufuk Üniversitesi yönüne giden otobüslerle sağlanıyor ve İncek kavşağında inmen gerekiyor.

2022 Budak Town giriş ücreti:

*Yemek alanına giriş ücretsiz.

*Piknik Alanı giriş: 20 TL

*Mangal: 60 TL

Konum linki

24- Portakal Çiçeği Parkı

Portakal Çiçeği Parkı

Ankara şehir merkezinde Atakule manzaralı, piknik için sessiz ve sakin alanlar arasında yer alan Portakal Çiçeği Parkı, çocuklar ve evcil hayvanları olanlar için ideal bir park konumunda. Yüksek binalar arasında adeta gizli kalmış, yemyeşil bir alana sahip olan Portakal Çiçeği Parkı’nda sessiz ve keyifli bir piknik yapabilir, yürüyüş parkurlarında yürüyebilir, spor aletleri bölümünde spor yapabilirsin. Rengarenk çiçekler arasında, mis gibi oksijen depolayabileceğin parka kendi yiyecek ve içeceğini getirebilir, çevresinde bulunan marketlerden de bir şeyler alarak, parkta tüketebilirsin. Portakal Çiçeği Parkı şehir merkezinde bulunduğu için ulaşması oldukça kolay. Gökyüzünde süzülen Atakule’yi gördüğünde Portakal Çiçeği Parkı’nı göreceksin.

2022 Portakal Çiçeği Parkı giriş ücreti:

Ücretsiz.

Konum linki

25- İlhanlı Deresi Piknik Alanı

Ankara nehir kenarı piknik alanları içerisinde yer alan İlhanlı Deresi Piknik Alanı Ankaralı ailelerin keyifle vakit geçirdiği doğal alanlar arasında oldukça popüler. Sessiz ve sakin doğa yanında akan dere yanında piknik yapabileceğiniz İlhan Deresi doğal bir alan. Kendi imkanlarınla gidip, kendi ekipmanınla piknik yapabileceğin alanda doğa ile baş başa olmaya hazırlan. İlhan deresine ulaşım özel araç ile olmakta, yolu biraz engebeli ve zor.

2022 İlhanlı Deresi Piknik Alanı giriş ücreti

Ücretsiz.

Konum linki

Ankara piknik alanları yazımız sona erdi. İstanbul'daki piknik alanlarını keşfetmek istersen İstanbul'daki en güzel 20 piknik alanı yazımıza göz atabilirsin. Ya da yolun Ankara ile kesiştiğinde piknik dışında yapabileceğin etkinlikleri keşfetmek istersen 21 maddede Ankara'da yapılacak aktiviteler içeriğimizi okuyabilirsin. 


seyhanahen
Seyhan Ahen
9 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli kurumsal firmaların Dış Ticaret departmanlarında 15 yıl boyunca satış ve operasyon süreçlerinde yer aldı. Bu süreçte çok sevdiği seyahat yazarlığını hobi olarak yaptı ve çeşitli turizm oluşumlarına gönüllü olarak içerik üretti. Şu an seyahat üzerine çeşitli firmalara freelance yazar olarak tam zamanlı içerik üretiyor. Profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmayı, el işi çanta ve dekor tasarlayıp üretmeyi, doğa yürüyüşlerini ve dünyanın dört bir yanına yolculuk yapmayı seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar