Ulaşım için son yıllarda uçak kullanımı yaygınlaşsa da ilk göz ağrımız ve vazgeçemediğimiz bir seyahat yöntemi otobüs yolculukları. Otogar vedalaşmaları, dinlenme tesisi çayları, camdan izlenen yollar… Hepimize tanıdık gelen bu yolculuk anılarını yaşarken en iyi otobüs ile seyahat etmek isteriz. Türkiye'de 250'den fazla otobüs firması bulunuyor, en iyisi hangisi? Rahatsız koltuklardan, kötü servis hizmetinden, kaba çalışanlardan ve daha nice şikâyetten kolayca kaçınabil diye bu listeyi hazırladım. Türkiye’nin en iyi otobüs şirketleri hangileriymiş bir bak da yolculuğun güzel geçsin :)

Pamukkale Turizm

Türkiye’nin EN iyi otobüs şirketleri

“Seyahat etmek özgürlüktür!” sloganıyla bilinen Pamukkale 1962 yılında, senin de tahmin edebileceğin gibi, Denizli’de kurulmuş. İlk şehir içi servis uygulamasının, ilk online bilet satış ve rezervasyonunun ve ilk evcil hayvanlara özel taşıma alanının öncüsü olan şirket, Pamukeller isimli bir de sosyal sorumluluk projesine sahip.

Benim yeni favorim olan Pamukkale Jumbo araçları ise otobüs yolculuğunun keyfini katlayarak arttırıyor. Geniş koltuk aralıkları, hayvan dostlarımızla rahatça seyahat için otobüs içi alanı, her yolcuya özel olarak verilen şarj kablosu, yastık ve kulaklık, zengin film ve müzik seçenekleri ile hiç bitmesini istemeyeceğin bir yolculuk yaşatıyor. Ancak Jumbo olmasının bir artısı olarak ekspres sefer yapıyor ve hızla ulaştırıyor.

Pamukkale ile yollara düşmek istersen otobüs biletin burada!

Güney Akdeniz

Türkiye’nin EN iyi otobüs şirketleri

Bölgesinin en çok bilinen ve kullanılan seyahat şirketi olan Güney Akdeniz’in ismi kurulduğu 1974 yılından 2002’ye dek Akdeniz olarak geçiyordu. 2002 yılında yenilenme sürecine giren şirket Antalya merkezli ve şehrin ilk yerli seyahat markası.

Güney Akdeniz Seyahat, 2009 yılından beri yolcularına online olarak da destek sunarak her an yanlarında olmayı hedefliyor. Son teknolojiye uygun, kaliteli hizmet ve rahat koltuklarda yolculuk kriterlerine uygun otobüs yolculuğu yapmak istersen gideceğin rotaya uygun bilet var mı, bakabilirsin. Seyri Sefa sloganını benimseyerek bu üç kriterin hakkını sonuna kadar veren şirket aynı zamanda sık saatlerde sefer yapmasıyla da seviliyor.

Anadolu Ulaşım

Türkiye’nin EN iyi otobüs şirketleri

2003 yılında genç bir ekiple yola çıkan Anadolu Ulaşım, taşımacılık sektörüne yeni bir soluk getirmeyi amaçladı. Türkiye’nin en genç filosuna sahip olan şirket, 2012 yılında da sektörün en köklü şirketlerinden biri olan Pamukkale Turizm ile güçlerini birleştirdi.

“Gerçek patronlarımız konuklarımızdır” sloganıyla hizmet veren Anadolu’nun rahat koltukları, teknolojik yolcu koltuğu özellikleri ve kibar hizmeti ön plana çıkıyor. Benim kalbimi ise Türk kahvesi servisi yapmaları ile vurdular. Sen de Türk kahveni yudumlarken keyifli bir yol filmi izleyip seyahat etmek istersen Anadolu’dan otobüs bileti alabilirsin! 

Efetur

Türkiye’nin EN iyi otobüs şirketleri

Kocaeli merkezli otobüs firması 1990 yılında kurulmuş. Şirket, sektör öncüsü olma hedefini yenilikçi bir duruşla ve geçmiş değerlerine sahip çıkarak yaşatmaya çalışıyor. Efetur, her yıl ortalama 7 milyon yolcu taşıyor.

Çalışan eğitimlerini sıkı tutan şirketin hizmet ilkesi “Önce İnsan!” Bu sebeple tüm sorunlarında hızlı çözümler bulabiliyorlar. Eğitimli personel ve konforlu ulaşım araçları bir araya gelince ortaya keyifli bir yolculuk çıkıyor. 291 durağı bulunan Efetur’dan uygun otobüs seferi bulmak da çok kolay!

Isparta Petrol

Türkiye’nin EN iyi otobüs şirketleri

İsminden de anlayabileceğin gibi Isparta merkezli olarak 1996 yılında kurulmuş şirket. Eğlenceli ve konforlu seyahat anlayışını ön planda tutan Isparta Petrol, teknolojinin nimetlerini otobüs koltuklarında ve bilet satışında kullanıyor.

Otobüs yolculuklarının güzel ve hüzünlü yanlarını bilen, bu empatiyi hizmetine taşıyan şirketin toplamda 130’u aşkın durak noktası bulunuyor. Firmanın filosunda son model araçların olmasıysa seyahat ederken güven hissetmeni sağlıyor. Güller ve göller diyarını ziyaret etmek istersen buradan bir Isparta Petrol bileti bakmanı öneririm.

Setenay Gökdağ
318 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.