Hayatın daha sakin aktığı, havanın da suyun da denizin de daha temiz olduğu yerlerdir adalar. Kara parçasından uzak olunca ister istemez kendine has bir havası da oluyor adaların. Tatilini adada geçirmek isteyen ya da belki de yaşamak isteyenler için Türkiye’nin en güzel adaları...

1-Bozcaada

Listenin ilk sırasında en turistik ada olarak bilinen Bozcaada var. Küçük butik otelleriyle, yeme içme mekanlarıyla her geçen gün popülaritesi parlayan Bozcaada’ya, Çanakkale Geyikli’den kalkan feribotlarla yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Denize girmek için genelde adanın arka tarafındaki Aya Yorgi Koyu tercih ediliyor. Ama Bozcaada bahar aylarında da çok keyifli. İmkanınız varsa her sene Eylül ayının ilk haftasında yapılan Bağbozumu Festivali'ne gitme fırsatını kaçırmayın.

 

2-Kalem Adası 

İzmir Dikili’de yer alan Kalem Adası’nın muhteşem bir denizi var. Kumundan ve denizinden dolayı burayı Maldivler’e benzetiyorlar. Üstelik Ege’deki diğer turistik bölgelere göre oldukça sakin. Dalmayı seviyorsanız mutlaka gidin. Adanın içerisinde bir de büyük bir turistik tesis yer alıyor.

Türkiye'nin en güzel adaları

 

3-Gökçeada

Gökçeada, Türkiye sınırlarına en uzak aynı zamanda da en büyük adamız. Çanakkale’den kalkan feribot ya da deniz otobüsleriyle gidilebiliyor. Feribot yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Gökçeada oldukça yeşil bir ada. İçerisinde küçük gölet bile var. Dünyada içme suyu bulunan nadir adalardan birisi. Zeytinli köyü gibi Rumların yaşadığı köyleri oldukça popüler. Organik tarımın yapıldığı ve sakin şehir ilan edilen Gökçeada’nın en büyük handikabı turistik tesisler. Son yıllarda sayısı artsa da Bozcaada'da olduğu kadar turistik mekan yok.

Türkiye'nin en güzel adaları

 

4-Cunda

Alibey Adası olarak da bilinen Cunda aslında dar bir yolla Ayvalık’a bağlı. Ada son yılların en turistik yerlerinden birisi. Eski taş evler onarılıp otele dönüştürülmüş. Liman ve çevresinde çok güzel lokantalar var. Ege’nin bu şirin adasında bazı tarihi yapılar da restorasyona uğramış. Taksiyarhis Kilisesi, Rahmi Koç Müzesi, Şeytan Sofrası, Saatli Cami gibi yerler gezilebilir.

Türkiye'nin en güzel adaları

 

5-Büyükada

Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul’a bağlı adalar zincirinin en büyük adasıdır. Yaz kış oturan sakinleri vardır. Adada motorlu araç yasak olduğu için ada içi ulaşımı bisiklet ile yapmanız gerekir. Eski köşkleri, ağaçlı yolları, çiçeklerle kaplı evleriyle tam bir sayfiye yeri havasındadır. Hristos ve Aya Yorgi Kiliselerini, Rum Yetimhanesi, Hamdiye Camisi, Troçki ve Reşat Nuri Güntekin’nin yaşadığı evler ziyaret edilebilir. Kabataş ve Bostancı’dan vapur seferleri bulunuyor.

Türkiye'nin en güzel adaları

 

6-Sedir Adası

Kleopatra için getirilmiş beyaz kumlarıyla ünlü bir ada. Gökova’dan kalkan tekneler buraya mutlaka uğruyor. Adayı gezmek için ücret ödemeniz gerekiyor.

Türkiye'nin en güzel adaları

 

7-Akdamar

Van Gölü üzerinde yer alan bu ada tarihi ve dini ermeni yapılarıyla ünlü bir yer. Özellikle bahar aylarında adada muhteşem bir manzara oluşur. Çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz Akdamar Adası'nı, Van'a geldiğinizde mutlaka görmelisiniz. 

Türkiye'nin en güzel adaları

 

8-Güvercinada

Adını aslında bir ilçeye veren Güvercinada ya da Kuşadası olarak bilinen yer. Kuşadası’nın ismi de buradan gelir. İlçenin ortasında yer alır. Adanın etrafı kale surlarıyla çevrilmiştir. Bu surları Barbaros Hayrettin Paşa’nın yaptırdığı bilinir. 

Türkiye'nin en güzel adaları

 

9-Marmara Adası

Marmara Denizi’nin en büyük adası olan Marmara Adası 70’li 80’li yıllarda daha popüler bir yermiş. Sonrasında sakin genelde adada kışın yaşayan ya da yazın yazlıklarına gidenlerin tercih ettiği bir yer. Çok fazla tesis bulunmuyor ama sakin bir ada. Deniz otobüsü seferleri yapılıyor.

Türkiye'nin en güzel adaları

 

10-Avşa Adası

Yazın oldukça kalabalık olan Avşa Adası küçük ama şirin bir adadır. İstanbul’dan ve Erdek’ten deniz otobüsü seferleri yapılır. Adanın koylarını gezmek isterseniz arabayla gitmenizi öneririz. Yaz aylarında ada çok hareketli olur. Konaklamak için küçük oteller ve pansiyonlar bulabilirsiniz.

Türkiye'nin en güzel adaları

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.