Cunda Adası Otelleri Ara

En uygun Cunda Adası otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Cunda Adası otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Cunda Adası Hakkında

Cunda, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı, 22 Ayvalık Adası’ndan biridir. Ege Denizi’ndeki en büyük 4. ada olan Cunda aynı zamanda bu 22 adanın yerleşime açık olan tek adası olma özelliğine sahiptir. Cunda’nın kendine has özellikleri arasında Türkiye’nin ilk köprüsüne ev sahipliği yapması da bulunur. Ayvalık ile Cunda Adasını birbirine bağlayan köprü önemli bir yere sahiptir. Adanın nüfusu 6.400 civarındadır. Cunda adası her noktası fotoğraflık sokakları ile oldukça meşhurdur. Ada dokusu bozulmamış taş evleri ve Arnavut kaldırımlarıyla ön plana çıkar. Ada sahip olduğu doğal güzellikleri ve turistik yerler ile son yılların en popüler gezi yerleri arasında girmiştir. Kendinde barındırdığı tarihi mekanları ve doğal güzellikleri ile Cunda Adası, 1976’da doğal sit alanı ilan edilmiştir.

Cunda Adası’nın mutlaka gezilmesi gereken yerleri arasında Rum Ortodoks Cemaatinden kalan eski kilise ve manastırlar, tarihi evler, plajlar ve dillerden düşmeyen restoranlar yer alır. Taksiyarhis, Agios Yannis ve Panaya Kiliseleri adada görülmesi gereken tarihi kiliselerin başında gelir. Taksiyarhis Kilisesi Rahmi Koç Tarafından müzeye dönüştürülmüştür. Cunda Adası’nın korunmuş doğal güzelliklerini yaşayabileceğiniz en güzel yerlerden biri de, Âşıklar Tepesidir. Adanın en güzel manzarasını izleyebileceğiniz Âşıklar Tepesi, ayrıca deniz manzarasının tümünü içine alır. Burada Agios Yannis Kilisesi’nin restore edilmiş hali olan Sevim ve Necdet Kitaplığı’na uğrayabilirsiniz. Yel Değirmeni de Âşıklar Tepesi’nde görebileceğiniz diğer tarihi yapılar arasındadır. Cunda’da denize girmek için tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden biri, minibüsler ve özel araçla ulaşabileceğiniz sakin bir atmosfere ve berrak bir denize sahip olan, Arkadeniz Plajıdır. Çataltepe Plajı ise daha hareketli ve canlı atmosferi ile adanın en popüler plajları arasında yerini alır.

Cunda Adası’nın plaj ve konaklama açısından en çok tercih edilen noktalarından biri de Cunda’ya 3 km uzaklıkta bulunan Ada Camping'dir. Adanın Midilli’ye bakan bölümüne yerleştirilmiş olan Ada Camping ayrıca bölgenin en iyi kamp alanı olarak seçilmiştir. Kamp yapmak istemezseniz, konaklamak için farklı hizmetler sunan Ayvalık otelleri seçenekleri bulunuyor. Cunda Adası, yemek kültürü ile de öne çıkmayı başarır. Deniz ürünleri, oldukça ünlü olan zeytinyağlıları, Türk ve Rum halkın birbiriyle kaynaşmış kültürlerinden etkilenen ada yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Cunda’nın eğlenceli mekanlarından Taş Kahve’ye uğramadan Cunda Adası’ndan dönmemelisiniz. Cunda Adası’na hem deniz hem de kara yolu ile ulaşmak mümkündür. Ayvalık-Cunda arası teknelerin gün boyu seferleri bulunur.

Cunda Adası Seyahat Yazıları