Büyükada Otelleri Ara

En uygun Büyükada otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Büyükada otellerini listele.

Büyükada Hakkında

İstanbul’a bağlı adalardan Büyükada, özellikle şehre yakınlığı ve dingin atmosferiyle yaz aylarının en popüler duraklarından. Bizans döneminde prenslerin sürgün yeri olan adalar grubu, bu özelliği sayesinde Prens Adaları ismi ile anılıyor. Yunanca ‘da büyük anlamına gelen Prinkipo olarak da adlandırılan Büyükada, İstanbul’un Maltepe sahilinden yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıkta. Sahilden rahatlıkla görülebilen adada pek çok tarihi köşkün yanı sıra kiliseler ile eski ahşap binalar yer alıyor. Büyükada’ya Bostancı’dan hareket eden teknelere binerek yaklaşık 30 dakikada gelebilirsiniz. Adaya ulaşımda bir diğer opsiyon ise Kabataş ve Kadıköy’den kalkan vapurlar. Bu yerlerden Büyükada’ya yapılan yolculuk genellikle 1 saat civarında sürüyor.

Büyükada’yı ziyaret ettiğinizde vapurdan iner inmez burnunuza gelecek iştah açıcı kokuları takip edebilir, enfes ada lezzetlerini tadarak gezintinize başlayabilirsiniz. Özellikle taze dökülen lokma, yaz aylarında dondurma ve sahilin yakınlarındaki fırından alacağınız simitler hayli popüler Büyükada tatlarından bazıları. Sahilden bisiklet kiralayarak veya yürüyerek adanın tepelerine doğru çıkabilir, yorulduğunuzda ise manzarayı seyrederek dinlenebilirsiniz.

Büyükada’nın tepelerinde yer alan Aya Yorgi Manastırı ve Kilisesi hiç kuşkusuz adada ziyaret edilebilecek en özel noktalardan. Nisan ve Eylül aylarında, yılda iki kez olmak üzere ziyaretçi akınına uğrayan kilisenin oldukça mistik bir atmosferi var. Büyükada’nın erguvanlarla süslü sevimli sokaklarında yürürken Osmanlı döneminde inşa edilen Hamidiye Camii’ni de görebilirsiniz. Her daim yollarından eksik olmayan faytonları ve bisikletleriyle romantik görüntüler vaat eden adada ayrıca dünyanın en büyük ahşap yapılarından Rum Yetimhanesi ile Adalar Müzesi’ni duraklarınız arasına ekleyebilirsiniz.

Büyükada Seyahat Yazıları

x