Hangi şehre hangi mevsimde gitmeli?

Hangi şehre hangi mevsimde gitmeli?

Hava şartları seyahatlerimizde beğeni seviyemizi oldukça etkileyen bir etken. Yazın gittiğinde müthiş keyif alacağın bir şehri, kışın gezdiğinde aynı tadı alamayabilirsin. Hele bazı şehirler var ki tam mevsiminde gitsen geri dönmek istemezsin. Dünyanın belli başlı şehirleri için gidilebilecek en ideal zamanları araştırdık.

Kasım'da aşk başkadır dedirten romantik yerler

Kasım'da aşk başkadır dedirten romantik yerler

Kasım ayı sonbaharın büyülü renklerinin ışığı altında romantik yolculuklar yapmak isteyenler için şahane bir zaman. Zaten filmlere bile konu olmuş Kasım aşkları… Dünyadan ve ülkemizden Kasım’da aşk başkadır dedirtecek romantik mekanlara göz atmaya ne dersiniz?

Dünyanın 7 yeni harikası

Dünyanın 7 yeni harikası

Dünyanın 7 harikası olarak bilinen ancak varlığını koruyamayan eserlerin yerine halen ayakta duran 7 yeni yapı daha eklendi.  New7Wonders Vakfı 2000 yılında dünyanın 7 yeni harikası belirlemek için bir yarışma yapmıştı. Bu yarışmada hala ayakta kalan insanların ziyaret edebildiği dünyanın dört bir yanından eserler seçildi. İstanbul’daki Ayasofya Müzesi de bu oylamalarda finalde kaybetti. İşte dünyanın 7 yeni harikası…

Sadece kimlikle gidilebilecek 3 ülke 6 şehir

Sadece kimlikle gidilebilecek 3 ülke 6 şehir

Yurt dışına gitmek için pasaportunuzun olması şart değil. Sadece kimlik kartınızla da gezebileceğiniz çok güzel şehirler var. Türk vatandaşlarının bu şehirlere ilgi göstermesinde turistik ve tarihi yerlerinin yanı sıra pasaporta ve vizeye gerek duymadan, kolayca gidiliyor olmasının etkisi çok. Pasaport ve vize işlemleri hem zaman alıyor hem de oldukça masraflı. Bu nedenle sadece kimlik kartıyla seyahat edilebilmesi büyük bir avantaj sağlıyor” dedi. İşte, sadece kimlik kartınızla gidebileceğiniz 6 şehir...

Çocuklarla gidebileceğiniz 5 Avrupa şehri

Çocuklarla gidebileceğiniz 5 Avrupa şehri

Yurt dışı seyahatleri yalnızca biz yetişkinler için değil çocuklar için de bilgilendirici ve eğlenceli oluyor. Avrupa'da da çocukların gönlünce oynayacakları, eğlenecekleri pek çok yer var. İşte, Avrupa'da çocuklarınızla birlikte gezebileceğiniz 5 Avrupa şehri...

Avrupa'nın en pahalı ve ucuz başkentleri

Avrupa'nın en pahalı ve ucuz başkentleri

Dünyanın en gelişmiş ve refah seviyesi en yüksek ülkelerini barındıran Avrupa kıtasında yaşantının pahalı olduğu şehirler olduğu kadar, ucuz olduğu yerler de var. Ülkelerin gelirlerine göre şehirler de günlük yaşam için ayrılan bütçeler değişiyor. Turistik bir gezi yapmadan önce size ucuz gelecek ya da pahalı gelecek şehirlere göz atmaya ne dersiniz?

Yurt dışı çıkış harcı nedir kimler öder?

Yurt dışı çıkış harcı nedir kimler öder?

Yurt dışı çıkış harcı. Türk pasaportuyla yurt dışına çıkacak olanların ödemekle yükümlü olduğu bir vergi türüdür. Yurt dışına çıkacak olanlar 15 TL tutarındaki bu harcı havalimanlarından ve banka şubelerinden ödenebilir. Havalimanlarında 7/24 harç ödeme noktası bulunur.

Avrupa'da sonbaharda vizesiz gidilebilecek yerler

Avrupa'da sonbaharda vizesiz gidilebilecek yerler

Sonbahar ne sıcak ne de soğuk olmayan havasıyla yeni yerler keşfetmek isteyenleri için çok ideal bir aydır. Ekim ayı biraz soğuyabilir ancak özellikle Eylül ayı Avrupa’nın genelinde sıcak geçer. Sizler için Avrupa’da sonbaharda vizesiz gezilebilecek yerlerden rotalar seçtik. Bu mevsimde çok da hoşlanacağınız vize derdi olmayan genel olarak yeme içme fiyatlarının uygun olduğu bu ülkelere göz atmaya ne dersiniz?

Rodos'ta Türk izleri

Rodos'ta Türk izleri

Yunan adaları içerisinde en büyüklerinden biri olan Rodos Türk izlerini en fazla taşıyan adalardan birisi. Kale içerisinde yürüdüğünüz zaman yan yana bir kaç tane cami görüyorsunuz bazıları ibadete açık bazıları ise kapalı. Adada hala yaklaşık 3500 civarında Türk nüfus yaşıyor.

Tezatlar adası Santorini

Tezatlar adası Santorini

En çok gitmek istediğim ancak en çok da hayal kırıklığına uğradığım ada Santorini oldu. Santorini adasını fotoğraflardaki o beyaz boyalı mavi kubbeli binalarından tanıyoruz. Ama adada bu fotoğrafların dışında bir de tepeden bakacağınız Ege manzarası dışında yapacak çok fazla bir şey yok. Volkanik bir adayı bu hale getirmeleri büyük başarı yani hem turistik yapıp hem de şirin bir ada formatına sokmak kolay bir iş değil. Tam bir tezatlar adası. Bir yandan evlerin güzelliğine bakıp hayran kalıyorsunuz, öte yandan daracık sokaklarda turist kalabalığı içinde yürürken zorlanıyorsunuz. Kafanızı çevirdiğinizde ise kurak bir ada karşılıyor sizi.

x