Tezatlar adası Santorini

Tezatlar adası Santorini

En çok gitmek istediğim ancak en çok da hayal kırıklığına uğradığım ada Santorini oldu. Santorini adasını fotoğraflardaki o beyaz boyalı mavi kubbeli binalarından tanıyoruz. Ama adada bu fotoğrafların dışında bir de tepeden bakacağınız Ege manzarası dışında yapacak çok fazla bir şey yok. Volkanik bir adayı bu hale getirmeleri büyük başarı yani hem turistik yapıp hem de şirin bir ada formatına sokmak kolay bir iş değil. Tam bir tezatlar adası. Bir yandan evlerin güzelliğine bakıp hayran kalıyorsunuz, öte yandan daracık sokaklarda turist kalabalığı içinde yürürken zorlanıyorsunuz. Kafanızı çevirdiğinizde ise kurak bir ada karşılıyor sizi.

Eğlence adası Mikonos

Eğlence adası Mikonos

Modaya uyalım dedik, eşim ve oğlumla beraber Yunan adaları turu yaptık. Mikonos bizim ikinci durağımızdı. Öncelikle şunu söylemekte yarar var. Yunan Adaları ne çok güzel, ne de çok ucuz. Yani büyük hayaller kurarak giderseniz beklentinizi karşılamayabilir. Neticede aynı denizin insanlarıyız. Yani Ege kıyılarımızda muhteşem denizi olan yerlerimiz var. Ve de fiyatlar hem çok fazla turist çektiği hem de euro olduğu için oldukça yüksek.

Balkanların yükselen yıldızı Belgrad

Balkanların yükselen yıldızı Belgrad

Hafta sonunu Balkanların hatta Avrupa’nın gözde destinasyonu olmaya aday Belgrad’ta geçirdim. Tuna ve Sava nehirlerinin ortasından geçtiği bu güzel yeşili bol kent, son yıllarda art arda açılan restoran, bar, gece kulübü gibi mekanlarıyla adından söz ettiriyor. Belgrad küçük ve temiz bir şehir, gezmesi de kolay olunca yanına bir de mekanlar eklenince haliyle turistler için tercih edilen bir şehir haline geliyor.

İspanya'nın kalbi Madrid

İspanya'nın kalbi Madrid

Geçtiğimiz ay İspanya’yı baştan başa gezme fırsatım oldu Madrid’e de gidecektim aslında çok büyük bir beklentim yoktu. Deniz kıyısı değil, ortasından büyük bir nehir geçmiyor, sıkıcı bir şehirdir diye düşündüm. Ancak Madrid kendine ait ruhu olan bir şehir. İnsanlar diğer İspanyol şehirlerine göre daha şık ve kibar, sokaklar düzenli, güzel parkları ve meydanları var ve de alışveriş yapabilecek yerler de çok. Bir de fırsatınız varsa Madrid’e yakın Toledo ve Sagovia kentlerini mutlaka gezin. Ortaçağdan kalma bu şehirlerin dar sokaklarında kaybolmak bile çok keyifli.

Salvador Dali'nin izinden Figueres ve Girona

Salvador Dali'nin izinden Figueres ve Girona

İspanya’da Barselona’ya yakın Fransa sınırındaki iki kent Figueres ve Girona, tarihi ve sanat eserleriyle çok dikkat çeken iki şehir. Hele ki Salvador Dali’ye hayran biriyseniz yolunuz mutlaka Figueres’e düşsün. Buradaki Salvodar Dali Müzesi, sanatla uğraşanların mutlaka görmesi gereken bir yer.

Gaudi'nin izinden Barselona

Gaudi'nin izinden Barselona

Geçtiğimiz hafta dünyanın en turistik şehirlerinden biri Barselona’yı görme fırsatım oldu. Daha havaalanından kente girmek zor. Çünkü 1.6 milyon nüfusu olan Barcelona’yı, geçtiğimiz yıl 30 milyondan fazla turist ziyaret etmiş. Artık Barselonalılar bile bu işe isyan etmiş, turiste doymuşlar. Hatta Barselona Belediye Başkanı şehre yeni otel yapımını yasaklamış. Bu kadar çok turist gelince haliyle pasaport kontrolünden geçmeniz zor. Yaklaşık 2 saatten fazla pasaport sırası bekledik ki, biz şehre ilk gelen uçaklardan birinden inmiştik. Öğleden sonra gelenlerin bekleme saatini düşünmek bile istemiyorum. Bu arada eğer AB vatandaşıysanız ya da pasaportu taşıyorsanız, hiç sıra beklemeden direkt turnikelere pasaportunuzu okutup geçebiliyorsunuz.

Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 ülkesi

Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 ülkesi

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da dünyanın en çok gezilen ülkelerini açıkladı. Bazı ülkeler nüfusu kadar hatta nüfusundan da fazla turist ülkesine çekebiliyor.

Yurt dışı uçuşlarında damga zorunluluğu

Yurt dışı uçuşlarında damga zorunluluğu

İçişleri Bakanlığı tüm yurt dışı çıkışlarında pasaportlara damga vurulması zorunluluğu getirdi. Bakanlık 10 Nisan 2017 tarihi itibariyle gönderilen genelgeyle tüm Türk vatandaşlarının yurt dışı giriş ve çıkışlarında damga vurulması zorunluluğu getirildi.

Güney Amerika'da vizesiz gezilebilecek 5 ülke

Güney Amerika'da vizesiz gezilebilecek 5 ülke

Vizesiz yolculuğu seviyoruz. Seyahate çıkmadan önce yapılacak formaliteler bazen çok yorucu olabiliyor. Kışın da alternatif bir tatil rotası arıyorsanız ya da kardan kıştan sıkıldıysanız Güney Amerika seyahati iyi bir seçenek. Üstelik Güney Amerika’da pek çok ülke Türk vatandaşlarından vize istemiyor. İşte Güney Amerika’da vizesiz gezilebilecek 5 ülke...

Kışın denize girebileceğiniz 5 tatil yeri

Kışın denize girebileceğiniz 5 tatil yeri

Malum kış geldi, artık kazaklar, montlar, yorganlarda yerlerinden çıktı. Ama kışı sevmeyen, yaz hep devam etsin diyen ya da 'bu yazın tadını çıkaramadım denize bile giremedim' şeklinde düşünen varsa üzülmesin. Kuzey Yarımküre kışı yaşarken, Güney Yarımkürede şu anda güneş var. Üstelik aşağıdaki önereceğimiz tatil yerlerine gitmek için vize de gerekmiyor...

x