Sadece kimlikle gidilebilecek 3 ülke 6 şehir

Sadece kimlikle gidilebilecek 3 ülke 6 şehir

Yurt dışına gitmek için pasaportunuzun olması şart değil. Sadece kimlik kartınızla da gezebileceğiniz çok güzel şehirler var. Türk vatandaşlarının bu şehirlere ilgi göstermesinde turistik ve tarihi yerlerinin yanı sıra pasaporta ve vizeye gerek duymadan, kolayca gidiliyor olmasının etkisi çok. Pasaport ve vize işlemleri hem zaman alıyor hem de oldukça masraflı. Bu nedenle sadece kimlik kartıyla seyahat edilebilmesi büyük bir avantaj sağlıyor” dedi. İşte, sadece kimlik kartınızla gidebileceğiniz 6 şehir...

Çocuklarla gidebileceğiniz 5 Avrupa şehri

Çocuklarla gidebileceğiniz 5 Avrupa şehri

Yurt dışı seyahatleri yalnızca biz yetişkinler için değil çocuklar için de bilgilendirici ve eğlenceli oluyor. Avrupa'da da çocukların gönlünce oynayacakları, eğlenecekleri pek çok yer var. İşte, Avrupa'da çocuklarınızla birlikte gezebileceğiniz 5 Avrupa şehri...

Avrupa'nın en pahalı ve ucuz başkentleri

Avrupa'nın en pahalı ve ucuz başkentleri

Dünyanın en gelişmiş ve refah seviyesi en yüksek ülkelerini barındıran Avrupa kıtasında yaşantının pahalı olduğu şehirler olduğu kadar, ucuz olduğu yerler de var. Ülkelerin gelirlerine göre şehirler de günlük yaşam için ayrılan bütçeler değişiyor. Turistik bir gezi yapmadan önce size ucuz gelecek ya da pahalı gelecek şehirlere göz atmaya ne dersiniz?

Yurt dışı çıkış harcı nedir kimler öder?

Yurt dışı çıkış harcı nedir kimler öder?

Yurt dışı çıkış harcı. Türk pasaportuyla yurt dışına çıkacak olanların ödemekle yükümlü olduğu bir vergi türüdür. Yurt dışına çıkacak olanlar 15 TL tutarındaki bu harcı havalimanlarından ve banka şubelerinden ödenebilir. Havalimanlarında 7/24 harç ödeme noktası bulunur.

Avrupa'da sonbaharda vizesiz gidilebilecek yerler

Avrupa'da sonbaharda vizesiz gidilebilecek yerler

Sonbahar ne sıcak ne de soğuk olmayan havasıyla yeni yerler keşfetmek isteyenleri için çok ideal bir aydır. Ekim ayı biraz soğuyabilir ancak özellikle Eylül ayı Avrupa’nın genelinde sıcak geçer. Sizler için Avrupa’da sonbaharda vizesiz gezilebilecek yerlerden rotalar seçtik. Bu mevsimde çok da hoşlanacağınız vize derdi olmayan genel olarak yeme içme fiyatlarının uygun olduğu bu ülkelere göz atmaya ne dersiniz?

Hangi şehre hangi mevsimde gitmeli?

Hangi şehre hangi mevsimde gitmeli?

Hava şartları seyahatlerimizde beğeni seviyemizi oldukça etkileyen bir etken. Yazın gittiğinizde müthiş keyif alacağınız bir şehre, kışın gittiğinizde aynı oranda tadına varamamış olabilirsiniz. Hele bazı şehirler var ki güzel mevsiminde gitseniz aşık olacak kadar sevebilirsiniz. Dünyanın belli başlı şehirleri için gidilebilecek en ideal zamanları araştırdık.

Rodos'ta Türk izleri

Rodos'ta Türk izleri

Yunan adaları içerisinde en büyüklerinden biri olan Rodos Türk izlerini en fazla taşıyan adalardan birisi. Kale içerisinde yürüdüğünüz zaman yan yana bir kaç tane cami görüyorsunuz bazıları ibadete açık bazıları ise kapalı. Adada hala yaklaşık 3500 civarında Türk nüfus yaşıyor.

Tezatlar adası Santorini

Tezatlar adası Santorini

En çok gitmek istediğim ancak en çok da hayal kırıklığına uğradığım ada Santorini oldu. Santorini adasını fotoğraflardaki o beyaz boyalı mavi kubbeli binalarından tanıyoruz. Ama adada bu fotoğrafların dışında bir de tepeden bakacağınız Ege manzarası dışında yapacak çok fazla bir şey yok. Volkanik bir adayı bu hale getirmeleri büyük başarı yani hem turistik yapıp hem de şirin bir ada formatına sokmak kolay bir iş değil. Tam bir tezatlar adası. Bir yandan evlerin güzelliğine bakıp hayran kalıyorsunuz, öte yandan daracık sokaklarda turist kalabalığı içinde yürürken zorlanıyorsunuz. Kafanızı çevirdiğinizde ise kurak bir ada karşılıyor sizi.

Eğlence adası Mikonos

Eğlence adası Mikonos

Modaya uyalım dedik, eşim ve oğlumla beraber Yunan adaları turu yaptık. Mikonos bizim ikinci durağımızdı. Öncelikle şunu söylemekte yarar var. Yunan Adaları ne çok güzel, ne de çok ucuz. Yani büyük hayaller kurarak giderseniz beklentinizi karşılamayabilir. Neticede aynı denizin insanlarıyız. Yani Ege kıyılarımızda muhteşem denizi olan yerlerimiz var. Ve de fiyatlar hem çok fazla turist çektiği hem de euro olduğu için oldukça yüksek.

Balkanların yükselen yıldızı Belgrad

Balkanların yükselen yıldızı Belgrad

Hafta sonunu Balkanların hatta Avrupa’nın gözde destinasyonu olmaya aday Belgrad’ta geçirdim. Tuna ve Sava nehirlerinin ortasından geçtiği bu güzel yeşili bol kent, son yıllarda art arda açılan restoran, bar, gece kulübü gibi mekanlarıyla adından söz ettiriyor. Belgrad küçük ve temiz bir şehir, gezmesi de kolay olunca yanına bir de mekanlar eklenince haliyle turistler için tercih edilen bir şehir haline geliyor.

x