İspanya'nın kalbi Madrid

İspanya'nın kalbi Madrid

Geçtiğimiz ay İspanya’yı baştan başa gezme fırsatım oldu Madrid’e de gidecektim aslında çok büyük bir beklentim yoktu. Deniz kıyısı değil, ortasından büyük bir nehir geçmiyor, sıkıcı bir şehirdir diye düşündüm. Ancak Madrid kendine ait ruhu olan bir şehir. İnsanlar diğer İspanyol şehirlerine göre daha şık ve kibar, sokaklar düzenli, güzel parkları ve meydanları var ve de alışveriş yapabilecek yerler de çok. Bir de fırsatınız varsa Madrid’e yakın Toledo ve Sagovia kentlerini mutlaka gezin. Ortaçağdan kalma bu şehirlerin dar sokaklarında kaybolmak bile çok keyifli.

Salvador Dali'nin izinden Figueres ve Girona

Salvador Dali'nin izinden Figueres ve Girona

İspanya’da Barselona’ya yakın Fransa sınırındaki iki kent Figueres ve Girona, tarihi ve sanat eserleriyle çok dikkat çeken iki şehir. Hele ki Salvador Dali’ye hayran biriyseniz yolunuz mutlaka Figueres’e düşsün. Buradaki Salvodar Dali Müzesi, sanatla uğraşanların mutlaka görmesi gereken bir yer.

Gaudi'nin izinden Barselona

Gaudi'nin izinden Barselona

Geçtiğimiz hafta dünyanın en turistik şehirlerinden biri Barselona’yı görme fırsatım oldu. Daha havaalanından kente girmek zor. Çünkü 1.6 milyon nüfusu olan Barcelona’yı, geçtiğimiz yıl 30 milyondan fazla turist ziyaret etmiş. Artık Barselonalılar bile bu işe isyan etmiş, turiste doymuşlar. Hatta Barselona Belediye Başkanı şehre yeni otel yapımını yasaklamış. Bu kadar çok turist gelince haliyle pasaport kontrolünden geçmeniz zor. Yaklaşık 2 saatten fazla pasaport sırası bekledik ki, biz şehre ilk gelen uçaklardan birinden inmiştik. Öğleden sonra gelenlerin bekleme saatini düşünmek bile istemiyorum. Bu arada eğer AB vatandaşıysanız ya da pasaportu taşıyorsanız, hiç sıra beklemeden direkt turnikelere pasaportunuzu okutup geçebiliyorsunuz.

Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 ülkesi

Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 ülkesi

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da dünyanın en çok gezilen ülkelerini açıkladı. Bazı ülkeler nüfusu kadar hatta nüfusundan da fazla turist ülkesine çekebiliyor.

Yurt dışı uçuşlarında damga zorunluluğu

Yurt dışı uçuşlarında damga zorunluluğu

İçişleri Bakanlığı tüm yurt dışı çıkışlarında pasaportlara damga vurulması zorunluluğu getirdi. Bakanlık 10 Nisan 2017 tarihi itibariyle gönderilen genelgeyle tüm Türk vatandaşlarının yurt dışı giriş ve çıkışlarında damga vurulması zorunluluğu getirildi.

Güney Amerika'da vizesiz gezilebilecek 5 ülke

Güney Amerika'da vizesiz gezilebilecek 5 ülke

Vizesiz yolculuğu seviyoruz. Seyahate çıkmadan önce yapılacak formaliteler bazen çok yorucu olabiliyor. Kışın da alternatif bir tatil rotası arıyorsanız ya da kardan kıştan sıkıldıysanız Güney Amerika seyahati iyi bir seçenek. Üstelik Güney Amerika’da pek çok ülke Türk vatandaşlarından vize istemiyor. İşte Güney Amerika’da vizesiz gezilebilecek 5 ülke...

Kışın denize girebileceğiniz 5 tatil yeri

Kışın denize girebileceğiniz 5 tatil yeri

Malum kış geldi, artık kazaklar, montlar, yorganlarda yerlerinden çıktı. Ama kışı sevmeyen, yaz hep devam etsin diyen ya da 'bu yazın tadını çıkaramadım denize bile giremedim' şeklinde düşünen varsa üzülmesin. Kuzey Yarımküre kışı yaşarken, Güney Yarımkürede şu anda güneş var. Üstelik aşağıdaki önereceğimiz tatil yerlerine gitmek için vize de gerekmiyor...

2017'de gitmeniz gereken 10 şehir

2017'de gitmeniz gereken 10 şehir

Gezginler için her biten yıl, yeni maceralara hazırlıkların başlaması anlamına gelir. Eminiz seyahat tutkunları bu yıl için planlarını şimdiden yapmaya başladılar. İşte, daha önce görmediyseniz 2017’de keşfetmeniz gereken şehirler...

Kasım'da aşk başkadır dedirten romantik yerler

Kasım'da aşk başkadır dedirten romantik yerler

Sonbaharın rengarenk büyülü atmosferinde romantik tatil hayali kuran var mı? Filmlere romanlara konu olmuş Kasım ayı için dünyadan ve Türkiye’den romantik öykülere sahip mekanlardan seçmeler yaptık.

Altın şehir Prag

Altın şehir Prag

Avrupa'nın otantik havasını korumuş hala size Ortaçağ'da yaşıyormuşsunuz hissini veren müthiş estetik binalarıyla kendine hayran bıraktıran bir şehir Prag. II. Dünya Savaşı'nda neredeyse hiç zarar görmediği için de orta Avrupa'nın en orijinal şehirlerinden biri. Günümüzde de şehir neredeyse hiç değişmiyor. Bundan 15 yıl önce Beşiktaş'ın Sparta Prag ile oynadığı bir Avrupa kupası maçı için Prag'a gitmiştim. O günden bu yana şehirde değişen hiçbir şey yok. Statları bile aynı. Bunun ardında tarihe olan saygının da büyük etkisi var. Binaların öyle kafanıza göre rengini bile değiştiremiyorsunuz. Çok da turistik bir kent. Çünkü özellikle merkezinde her şey var. Tarihi yapılarından kalesinden aşağı inip ünlü Charles Köprüsü'nün üzerinden geçip merkeze rahatlıkla yürüyerek varabiliyorsunuz. Şehirde toplu ulaşım ağı yaygın ve kullanımı kolay olduğu ve aynı zamanda güvenli bir kent olduğu için gezmeniz kolay olacaktır.

x