Yurt dışına seyahat etmek istediğinde, genellikle geçerli bir pasaport ve vize sahibi olman gerekiyor. Ancak günümüzde bazı ülkeler, Türk vatandaşlarına sadece kimlik kartıyla seyahat etme imkanı sunuyor. Ek bir ücret ödemene gerek kalmadan ve pasaport ve vize işlemlerini beklemeden seyahat edebilirsin.

İşte sadece kimlik kartınla pasaportsuz seyahat edebileceğin ülkeler.

İçindekiler

1. Kuzey Kıbrıs Türk CumhuriyetiKıbrıs Girne

T.C. vatandaşlarına 30 gün boyunca pasaportsuz çipli kimlik kartı ile ziyaret etme imkanı sunuyor. Pasaportla ziyaret edecek vatandaşlara 90 gün konaklama hakkı veriyor. Eski ve fotoğrafsız kimlikler kabul edilmiyor.  Ülkeye ulaşım için uçuşlar Lefkoşa Ercan Havalimanı’na gerçekleştiriliyor. Ülkemizden ortalama 1,5-2 saatte ulaşman mümkün. Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa gibi şehirlerini ziyaret edebilir, bu şehirlerin tarihi değerlerini seyahat planına dahil edebilirsin. İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bodrum, Adana, Trabzon gibi şehirlerinden direkt uçuşlar düzenleniyor.

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Lefkoşa uçak bilet almak için tıkla.

Uçak Bileti

2. Azerbaycan

Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan’ın Türkiye ile olan vize uygulaması 2021 yılında kaldırıldı. Bu tarihten itibaren de artık Azerbaycan’a pasaport ya da vize almadan yalnızca fotoğraflı ve çipli yeni kimlik kartı ile 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat edebiliyoruz. Bu karar da Azerbaycan seyahatlerini çok daha kolay ve ekonomik hale getirdi. Türkiye'den Bakü'ye iş veya turistik amaçlı birçok uçuş gerçekleştiriliyor. Bakü, ülkenin başkenti ve en büyük şehri olmasıyla ön plana çıkıyor. Dil ve kültürel açıdan benzerliklerimiz olduğu için Azerbaycan'da tarihi mekanları gezebilir, Bakü'nün düzenli şehir yaşamını keşfedebilir ve lezzetli yemekler tadabilirsin.  Ayrıca Türkiye'nin birçok şehrinden direkt olarak Bakü'ye ulaşım imkanı var.

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Bakü uçak bilet almak için tıkla.

3. Gürcistan

Gürcistan Batum

Karadeniz’de Artvin ilinin sınır komşusu olan Gürcistan, özellikle bahar ve yaz aylarında bölgede yaşayanların çok sevdiği seyahat rotalarından. Gürcistan’da T.C. vatandaşları günümüzde 1 yıla yakın bir süre ülkede konaklama hakkına sahip. Yalnızca çipli ve fotoğraflı yeni kimliğin ile Gürcistan’da 1 yıl konaklayabiliyorsun. Gürcistan ziyaretleri genellikle en yakın şehir olan Batum’a yapılıyor. Hatta Batum’a ülkemizden otobüsle de kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor ve Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi şehirlerimizden direkt olarak otobüs bulabiliyorsun. 

İpucu: Otobüs biletini ENUYGUN'dan kolayca alabileceğini unutma! Otobüs biletinde değişiklik ve iptal işlemlerini tek tıkla yapabilir, farklı firma ve seferleri karşılaştırabilirsin. Yola çıkmaya hazırsan Batum otobüs bileti almak için tıkla!

Otobüs Bileti

4. Moldova

Moldova

Moldova Doğu Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri ve hem Romanya hem de Ukrayna ile sınır komşusu. Ülke 90 günü aşmayacak şekilde T.C. çipli ve fotoğraflı kimlik kartınla ziyaret edebileceğin ülkelerden biri. Yani 90 güne kadar vize muafiyetin bulunuyor. Peki Moldova nasıl bir ülke? Moldova, Rus ve Romen kültürünün etkilerinin görüldüğü bir ülke. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne bağlı olması sebebiyle Rus kültürünün etkisinde kalmış. Başkent Kişinev en çok ziyaret edilen şehir ve ülkenin tek havalimanına ev sahipliği yapıyor. Bahar ve yaz aylarında şehir parkları ve tarihi değerleriyle keyifli bir seyahat deneyimi için ideal. 

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Kişinev uçak bileti almak için tıkla.

5. Yakında: Sırbistan

Sırbistan Belgrad

Sırbistan pasaportsuz seyahat için karşılıklı anlaşma yapılan ülkelerden. T.C. çipli kimlik kartıyla artık vizesiz olarak Sırbistan'a seyahat edilebilecek.  Belgrad, ülkenin en çok ziyaret edilen ve sevilen şehirlerinden ve başkent olarak tarihi değerleri ve kültürel çeşitliliğiyle öne çıkıyor. Şehir eski ve yeni bölgeler olmak üzere ikiye ayrılmıştır ve tarihi noktalar genellikle eski şehir sınırları içerisinde yer alır. Sen de henüz Belgrad’ı keşfetmediysen kimlikle seyahat dönemi başladığında bir seyahat planı yapabilirsin.

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Belgrad otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

Otel

6. Yakında: Bosna Hersek

Bosna Hersek

T.C. çipli kimlik kartıyla seyahat edilebilecek ülkeler arasına bir yenisi daha ekleniyor. Bosna Hersek zaten vizesiz olarak ziyaret edilebilen bir ülke ama Türkiye ile karşılıklı olarak pasaport yerine kimlik kartıyla giriş yapmayı sağlayacak yasal düzenlemeyi tamamladı. Sadece protokol imzalanması süreci kaldı ve yakın bir zamanda tamamlanması bekleniyor. Tüm düzenlemeler tamamlandığında artık Bosna Hersek'i kimlik kartıyla ziyaret edebileceğiz. Bosna Hersek’in en sevilen şehirlerinin başında ise başkent Saraybosna ve ülkenin simgesel yapılarından Mostar Köprüsü’ne ev sahipliği yapan Mostar şehri geliyor.

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Saraybosna uçak bileti almak için tıkla.

Önemli Not: Aslında Ukrayna da ülkemizden yalnızca kimlikle gidilen rotalardan biri. Fakat ülkede savaşın devam etmesi nedeniyle seyahat etmeni önerdiğim rotalardan biri değil.

Bu rotalar için pasaporta ihtiyacın olmasa da pasaport isteyen diğer rotalar için pasaport ücretleri yazımıza da göz atarak bilgi edinebilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
184 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN