İçindekiler

Kasım ayında Avrupa'da havalar soğur, artık gezmek zorlaşır. Ancak şu sıralar Avrupa'ya gidecekseniz Aralık ayında pek çok şehirde açılan Noel pazarlarına gitmeyi de ihmal etmeyin. Renk ve ışık cümbüşü bu pazarlarda hediyelik eşyalardan, süs eşyalarına kadar satın almak isteyeceğiniz o kadar çok şey olacak ki. Ve sizi adeta büyülü bir dünyaya götürecek çok güzel pazar yerleri de bulacaksınız.

Strasbourg

Fransa-İsviçre sınırındaki Strasbourg, Fransa'da Noel denince akla gelen ilk yer. Bu şehirde 1570 yılından bu yana Noel pazarı kuruluyor. Şehrin merkezine dev bir çam ağacı konuyor. Ahşap kulübelerde biblolar, el yapımı ürünler, şeker, çikolata hatta oyuncağa kadar çok çeşitli ürünler satılıyor. Ayrıca Strasbourg şehrini de gezerek keşfedin. Kentin turistik noktaları ulaşıma kapalı. Benim yine çok sevdiğim Alsace bölgesine uğramadan da dönmeyin derim.

Berlin-Dresden-Bremen

Aslında Noel pazarı geleneği ilk olarak Almanya'da çıkmış ve pek çok Alman şehrinde Noel pazarı kuruluyor. Berlin'de ise Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche'deki pazar en büyük ve ünlü olanı. Burada milyonlarca takı, aksesuar, el yapımı ürünler satılıyor. Almanya'nın bir başka tarihi şehri Dresden'de de çok eski bir Noel pazarı geleneği var. Sokaklarda geleneksek kıyafetleriyle dolaşan insanlar var. Çok güzel ahşap kulübeler kuruluyor. Alman kekleri peynirleri süs eşyaları ne ararsanız var. Almanya'daki diğer ünlü Noel pazarlarının kurulduğu şehirler ise Köln, Bremen ve Stuttgart.

Brüksel

Belçika'nın başkenti Brüksel de Noel pazarlarının keyfini sürebileceğiniz bir şehir. Noel pazarı Grand Place ve çevresine kuruluyor. Ahşap minik çatılı dükkanların görüntüsü bile hoş. Her yıl bir de ülke konsepti uygulanıyor. Süs eşyaları el yapımı ürünler, hediyelik eşyalar çok güzel şeyler satılıyor ve tabii ünlü Belçika çikolataları. Belçika'da ayrıca Bruges ve Antwerp'te de Noel pazarları kuruluyor.

Madrid

Madrid'in ünlü meydanı Plaza Mayor da Noel pazarına ev sahipliği yapılıyor. Bu meydana büyük bir çam ağacı konuyor etrafında ise el yapımı ürünlerin satıldığı hediyelik eşya ve süslerin satıldığı tezgahlar kuruluyor. Çevredeki kafelerde oturup bu manzarayı seyretmek bile çok keyifli. Hele gece ışıklandırması çok daha güzel. İsterseniz Madrid'de gezilecek yerler galerisinden daha ayrıntılı bilgi alın.

Viyana

Avusturya'nın başkenti Viyana'nın da Noel pazarı çok meşhur. Burada belediye binası önüne kurulan Noel Pazarı. Burada çikolatalar, şekerlemeler, süslü mumlar, hediyelik eşyalar çok güzel ürünler satılıyor. Haşlanmış elma ve kavrulmuş kestanelerden mutlaka tadın. Viyana'nın kafelerinde oturup Noel Pazarı'nın renkli ışıklarını seyre dalın. Daha ayrıntılı bilgi için Viyana'da gezilecek yerler galerisine göz atabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar